Dodany: 28.08.2009 10:54|Autor: Luck Carpenter

Michał Korybut Wiśniowiecki i jego czasy


Rzeczpospolita, 1669 r. Po abdykacji Jana II Kazimierza przed szlachtą i możnowładztwem pojawia się zadanie wyboru nowego monarchy. Magnateria skupiona wokół prymasa Mikołaja Prażmowskiego oraz hetmana Jana Sobieskiego popiera francuskiego kandydata - Kondeusza. I wszystko wskazuje, że to on zostanie nowym polskim monarchą. Nieoczekiwanie jednak masy zgromadzonej na Woli szlachty buntują się przeciw magnaterii i obalają tę kandydaturę. Pojawia się hasło wyboru "Piasta". Lecz kto ma nim być? Nieoczekiwanie zostaje nim niepozorny i wydaje się, iż nic nieznaczący książę Michał Wiśniowiecki - syn Jeremiego, wodza wsławionego w walce z kozactwem. Nowy monarcha, zaskoczony wyborem, zostaje jednak ukoronowany. Będzie panować przez następne cztery lata. Niestety korona, którą otrzymuje, będzie dla niego "koroną cierniową". Magnateria bowiem nie wybaczy Michałowi swojej klęski.

Powieść przedstawia panowanie króla Michała. Jest ono naznaczone konfliktami wewnętrznymi, konfederacjami, postępującą anarchią, zbliżającym się śmiertelnym zagrożeniem ze strony Imperium Ottomańskiego. To okres upadku moralnego, prywaty magnaterii i mas szlacheckich, przekupstwa, waśni domowych. Monarcha już od pierwszych dni panowania musi się zmagać z opozycją magnacką silną i dobrze zorganizowaną. Ludzie ci posuną się do próby detronizacji króla. W tym celu poświęcą nawet, a właściwie przede wszystkim, interes Rzeczypospolitej. Nieoczekiwanie zyskają także sojusznika w osobie bliskiej monarsze. Kto nią jest? I czy ich zamiary zakończą się powodzeniem...?

Michał Korybut Wiśniowiecki na pewno nie był władcą wybitnym. Moim zdaniem jednak Kraszewski przejaskrawił na niekorzyść charakterystykę tej postaci. Na kartach "Króla Piasta" tytułowy bohater jawi się jako postać słaba, ułomna, chorowita, wręcz żałosna. Człowiek bez żadnej inicjatywy, zastraszany, wiecznie narzekający, pragnący tylko śmierci, ciągle czujący jej zbliżanie się. Ponadto niezdolny do żadnego działania. Mimo tej nie do końca słusznej charakterystyki Michała Wiśniowieckiego i innych nieścisłości faktograficzno-historycznych zawartych w powieści książka warta jest polecenia. Choć do dzieł wybitnych "Król Piast" na pewno się nie zalicza.

(c)Wszystkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie bez zgody autora zabronione.

Wyświetleń: 2192
Dodaj komentarz
Przeczytaj komentarze
ilość komentarzy: 2
Użytkownik: lachus77 05.10.2009 13:48 napisał(a):
Odpowiedź na: Rzeczpospolita, 1669 r. P... | Luck Carpenter
Sporo czasu minęło od ostatniej twojej recenzji... Czyżbyś już przestał czytać książki historyczne tego pisarza i zrezygnował z planu przeczytania i zrecenzowania powieści składających się na cykl Dzieje Polski?
Użytkownik: Luck Carpenter 09.10.2009 16:35 napisał(a):
Odpowiedź na: Sporo czasu minęło od ost... | lachus77
Faktycznie, trochę zaniedbałem się w tym zamiarze. Ale bez obaw, wkrótce zamieszczę nowe recenzje. Będzie Kraszewski, lecz nie tylko...
Patronaty Biblionetki
Biblionetka potrzebuje opiekunów
Recenzje

Użytkownicy polecają:

Redakcja poleca: