Dodany: 24.01.2015 12:40|Autor: porcelanka

Książka: Lata chude, lata tłuste: Moja autobiografia
Wan Gok

Przeobrażenie w motyla

Autobiografia jest opisem własnego życia autora. Już z definicji zatem powinna obejmować nieomal całe jego losy. Stąd podtytuł książki Goka Wana wydaje się cokolwiek niefortunny. „Lata chude, lata tłuste. Moja autobiografia” to bowiem swoisty pamiętnik pisany z perspektywy kolejnych lat. Trudno jednoznacznie tę pozycję zaklasyfikować – jest napisana bardzo bezpośrednio, a jednocześnie z niezmiernym wyczuciem taktu i tak, by chronić prywatność najbliższych autorowi osób.

Gok Wan, popularny na wyspach brytyjskich stylista, prowadzący również telewizyjne programy o modzie, w „Latach chudych, latach tłustych” dokonuje pewnej wiwisekcji własnego życia i udowadnia, że warto wierzyć w siebie i nigdy się nie poddawać. Mówi o tym, jak trudno być innym – o funkcjonowaniu w społeczeństwie wysoko rozwiniętego kraju geja z azjatyckimi korzeniami i tendencją do tycia. Niejako obnaża swoje największe lęki i kompleksy. Jego opowieść to bolesna historia o samotności, strachu przed odrzuceniem i o niesprawiedliwych ocenach.

Autor „Lat chudych, lat tłustych” nie ukrywa, że był zakompleksionym chłopcem z nadwagą, któremu dotkliwie dokuczano w szkole. Odmalowuje swój obraz sprzed lat – osoby zakochanej w jedzeniu, odreagowującej stres pałaszowaniem kolejnych łakoci, nastolatka nienawidzącego siebie. Brytyjski stylista wprost przyznaje, że nie był utalentowany i z własnej winy nie ukończył właściwie żadnej szkoły. W końcu odsłania się jeszcze bardziej – przyznając się do anoreksji i do tego, że szczupłą sylwetkę uzyskał narażając swoje życie i zdrowie.

Książkę niewątpliwie trudno jednoznacznie ocenić. Pomimo błyskotliwego humoru i lekkiego pióra autora pozostaje pozycją niezbyt wybitną, o niewyróżniających się walorach literackich. Siła tej opowieści tkwi jednak w jej autentyczności. Ma ona bowiem charakter terapeutyczny – dla samego autora, Uwaga: po kliknięciu pokażą się szczegóły fabuły lub zakończenia utworu i dla potencjalnych czytelników walczących z przeciwnościami losu. Gok Wan pokazuje, że niezależnie od wrodzonych predyspozycji, rasy czy orientacji seksualnej każdy może realizować swoje pasje i marzenia. Brytyjski stylista nie ukrywa, iż przeszedł w życiu długą drogę, która obfitowała w wiele upadków, aby stać się tym, kim jest obecnie.

Niewątpliwie „Latom chudym, latom tłustym” warto poświęcić uwagę. Chyba każdy odnajdzie w nich coś bliskiego sobie – może będzie to gorycz porażek, pogarda ze strony rówieśników, niechęć do uczestniczenia w lekcjach wychowania fizycznego, a może brak akceptacji własnego ciała. Dzieląc się z czytelnikami własną historią, Gok Wan daje im nadzieję i mówi wprost, że wszyscy zasługują na szczęście.