Dodany: 13.01.2015 13:17|Autor:

"Pięćdziesiąt twarzy Greya" od momentu publikacji stało się światowym bestsellerem – miliony sprzedanych na całym świecie egzemplarzy świadczą o tym, że mamy tu do czynienia nie tylko ze świetnym marketingiem, ale przede wszystkim z trendem kulturowym na ogromną skalę.

Socjolożka Eva Illouz, od lat badająca emocje w świecie kapitalizmu, zastanawia się, w jaki sposób książka, której daleko do dobrej literatury, mogła rozpalić serca tak wielu czytelników w różnych zakątkach globu.

Na jaką potrzebę odpowiada przedstawiony w niej romans? Czy to możliwe, że bohaterka powieści o sadomasochistycznym związku jest ucieleśnieniem nowoczesnej feministki? Czy książka J.L. James jest zapowiedzią zmiany kulturowej, której dotąd nie byliśmy świadomi? I najważniejsze: jak to wszystko jest możliwe w zwykłym "czytadle" dla kur domowych?!

Przeprowadzona przez Illouz analiza to odpowiedź na głosy zafascynowanych, oburzonych i zaniepokojonych fenomenem "Pięćdziesięciu twarzy Greya". Autorka od nowej strony przedstawia relacje między literaturą a społeczeństwem. Jedno jest pewne: "Hardkorowy romans" zaskakuje – niekiedy bardziej niż "powieścidło", o którego fenomenie traktuje.

[PWN, 2015]