Dodany: 12.01.2015 16:33|Autor:

„Garaż hermetyczny” – najsłynniejsze dzieło Mœbiusa (Jeana Girauda, 1938–2012), francuskiego klasyka gatunku, autora m.in. „Blueberry'ego” i „Incala”. Album wydany w 1979 roku wywołał wielkie poruszenie. Dzięki niezwykłym, w zróżnicowany sposób ukazanym przeżyciom Majora Gruberta twórcy francuscy zrozumieli, że historie obrazkowe mogą być równocześnie nowatorskie i logiczne, subiektywne i zabawne. Mœbius zmienił tym albumem oblicze europejskiego komiksu.

Mistrz opowiadania obrazem wprowadza nas w zwariowany wszechświat, w którym wszystko jest możliwe! Science fiction, interwencje dawnych bogów, groteska, absurd, przygody w równoległych światach, rozważania na temat przeznaczenia, zabawa z tradycją i konwencjami komiksowymi – ten album to nadzwyczaj sprawny melanż tych wszystkich elementów.

W 1986 roku wydawnictwo Marvel postanowiło przedstawić amerykańskiej publiczności wszystkie dzieła francuskiego artysty stworzone do połowy lat 80. Na potrzeby rynku amerykańskiego komiksy musiały zostać pokolorowane. Puryści okrzyknęli ten zabieg świętokradztwem, ale barwna edycja biła w USA rekordy sprzedaży. Niedługo potem ukazała się także we Francji.

W kolekcji Kanon Komiksu przedstawiamy kolorową wersję „Garażu hermetycznego”.

[Egmont Polska, 2014]