Dodany: 07.01.2015 15:04|Autor: UzytkownikUsuniety04​282023155215Opiekun BiblioNETki

Znacie, pamiętacie? Najciekawsze okładki książek z 2014 r.

Przeczytać, nie przeczytać? Kupić, nie kupić? Podobno pierwsze wrażenie jest najważniejsze. Dla wydawcy przygotowanie okładki to kluczowa sprawa. Ładna czy szokująca, ma przyciągać uwagę klienta, odróżniać się od tłumu innych książek czy raczej nie - wystarczy atrakcyjne zdjęcie?

Przedstawiamy okładki książek wydanych w 2014 roku, które najbardziej utkwiły nam w pamięci. W zestawieniu (jak zawsze subiektywnym) pominięto lektury dla najmłodszych (0-10 lat) oraz komiksy - w obu przypadkach grafika ma tak ogromne znaczenie, że zasługują na odrębny artykuł.

Moje okładki (Krajewski Andrzej (ur. 1933))

Wydawnictwo Korporacja Ha! Art

Album zawiera ponad 100 okładek przygotowanych przez Andrzeja Krajewskiego od 1962 do 2014 r. Fundusze na wydawnie książki zebrano w tydzień korzystając ze strony polakpotrafi.pl

Więcej ilustracji Andrzeja Krajewskiego na stronie andrekrayewski.com

Przedmiar robót (Sendecki Marcin)

Biuro Literackie

Zbiór wierszy, w którym poeta precyzyjnie, niczym inżynier, planuje prace i dokonuje podsumowań. W przeciwieństwie do procedur budowlanych analizie poddane jest życiowe doświadczenie, przeszłość i przyszłość oraz sam wiersz.

Pod znakiem Saturna (Sontag Susan)

Wydawnictwo Karakter

Oryginalna, wyrazista okładka zbioru esejów amerykańskiej pisarki Susan Sontag. Książka ukazała się nakładem wydawnictwa Karakter, znanego z dbałości o szatę graficzną.

Imajica: Pojednanie (Barker Clive)

Wydawnictwo Mag

Słynna seria Uczta Wyobraźni doczekała się już wielu pięknych i/lub charakterystycznych okładek. Szata graficzna powieści Imajica wyjątkowo zapada w pamięć.

Adiós muchachos (Chavarría Daniel)

Wydawnictwo Muza

Adios muchachos!  to opowieść o rowerowej dziwce i „podmorskim cwaniaczku”, o pazernych biznesmenach i niepoprawnych marzycielach, o tym, że potrzeba jest matką wynalazku, choć niekoniecznie jest wtedy wzorem rodzicielskich cnót – i że w każdym fachu da się osiągnąć maestrię. -informuje wydawca. Dobór okładki wydaje się idealny.

Pająki pana Roberta (Pucek Robert)

Wydawnictwo Czarne

Intrygująca okładka (i tytuł), o której długo się pamięta. I choć pająki ciepłych uczuć zazwyczaj nie wzbudzają, to na tę książkę całkiem miło popatrzeć.

Pełnia architektury (Gropius Walter)

Wydawnictwo Karakter

Jeszcze jeden nieszablonowy projekt wydawnictwa Karakter. Więcej ciekawych okładek można znaleźć na stronie www.karakter.pl

Życiorysta (Rudnicki Janusz)

Wydawnictwo W.A.B.

Biograficzne eseje Janusza Rudnickiego z "krzyżówkową" okładką.

Gdzie jesteś, Bernadette? (Semple Maria)

Wydawnictwo Media Rodzina

Zabawna okładka wykonana do pełnej humoru ciętej satyry na współczesną rodzinę".

Caffè criminale: Śledztwo Rose Strickland (Austin Terri L.)

Dom Wydawniczy PWN

Rose Strickland - kelnerka, studentka, detektyw - prowadzi swoje pierwsze śledztwo. Charakterystyczna czaszka w kucharskiej czapce mogłaby stanowić logo dla całej serii. Dodatkowe punkty dla książki za oryginalny styl z przymrużeniem oka.

Był jazz: Krzyk jazz-bandu w międzywojennej Polsce (Karpiński Krzysztof)

Geometrycznie, wytwornie i z pomysłem o muzyce.

Dom (Grevet Yves)

Wydawnictwo Dwie Siostry

Może nie jest to najładniejsza okładka roku, ale chyba przyznacie, że jest w niej coś wyjątkowego? Na tytuł warto zwrócić uwagę. Opis fabuły, jak na książkę młodzieżową, nie jest zbyt oryginalny, jednak marka wydawnictwa pozwala przypuszczać, że to powieść warta przeczytania.

Pixel (Tóth Krisztina)

Studio Emka

Z taką okładką każdy zapamięta tytuł książki ;)

Sceny z życia rosyjskich milionerów: Zapiski francuskiej guwernantki (Freyssac Marie)

Wydawnictwo Poradnia K

Rosja i matrioszki? Niby nic orygilnalnego, a jednak okładka ma "to coś".

Bracia Karamazow (Dostojewski Fiodor (Dostojewski Teodor))

Wydawnictwo MG

Delikatna, nastrojowa okładka. Wydawnictwo MG ma takich więcej w swoim repertuarze.

Szum (Tulli Magdalena)

Wydawnictwo Znak

Tajemnicza okładka Szumu" wielokrotnie pojawiała się w mediach. Być może już wam się "opatrzyła", ale jest w niej coś szczególnego - koniecznie musiała znaleźć się w zestawieniu.

Widmopis: Powieść w dziewięciu częściach (Mitchell David (ur. 1969))

Wydawnictwo Mag

Różne odcienie zielonego (turkusowego?) koloru, krajobraz namalowany jakby w notatniku w kratkę. Piękny projekt.

Nomen Omen (Kisiel Marta)

Wydawnictwo Uroboros

Straszny dom? Mroczna posiadłość? Ale to już było... A jednak można inaczej, z pomysłem i przytupem - w sam raz dla tak zwariowanej powieści. Niejeden nastolatek chciałby taki plakat.

Oprac. Sylwia_

Użytkownik: wwwojtusOpiekun BiblioNETki 07.01.2015 17:21 napisał(a):
Odpowiedź na: Przeczytać, nie przeczyt... | UzytkownikUsuniety04​282023155215Opiekun BiblioNETki
Brakuje mi jakiejś okładki z serii "50 na 50": http://www.znak.com.pl/kategoria/literatura/seria-50-ksiazek-na-50-lecie-znaku/14, czy Sońka (Karpowicz Ignacy) (ale ta książka dużo lepiej wygląda na żywo), nie mówiąc już o jakimś komiksie, jak np. bardzo charakterystyczny Wampir (Sfar Joann) albo Munch (Kverneland Steffen).
No i miło by było zobaczyć nazwiska autorów okładek, choć wiem, że do takiej informacji ciężko się czasem dokopać.

Z projektów Karakteru najbardziej podoba mi się chyba Język rzeczy: W jaki sposób przedmioty nas uwodzą? (Sudjic Deyan) - zwłaszcza notki na każdej stronie okładki, wyklejkach i zagięciach.
Użytkownik: UzytkownikUsuniety04​282023155215Opiekun BiblioNETki 07.01.2015 20:04 napisał(a):
Odpowiedź na: Brakuje mi jakiejś okładk... | wwwojtusOpiekun BiblioNETki
Faktycznie seria "50 na 50" jest świetna. Zastanawiałam się jeszcze nad kilkoma tytułami, ale trzeba było się trochę ograniczyć ;) Myślałam m.in. o Czarna piosenka (Szymborska Wisława), Pokój (Wolfe Gene), Sekrety Szczecina http://ksiegarnia.pwn.pl/produkt/253665/sekrety-szczecina.html , najnowszym wydaniu książki Złoty notes http://ksiegarnia.pwn.pl/produkt/247128/zloty-notes.html...

Księgi Jakubowe, Sońka, Zorkownia (Kaluga Agnieszka) (świetny jest ten bukiet z korzeniami i ma to także uzasadnienie w treści książki), te ominęłam celowo - uznałam, że już się opatrzyły, że są zbyt znane (wyjątek zrobiłam tylko dla Szumu).

Komiksy i książki dla dzieci to temat rzeka, mnóstwo fantastycznych grafik i, tak jak napisałam we wstępie, tych kategorii nie uwzględniałam, bo zasługują na oddzielne zestawienie (osobno komiksy, osobno książki dziecięce)

Do autorów okładek (oprócz A. Krajewskiego, pierwszy tytuł) niestety trudno mi dotrzeć. Przydałaby się książka w ręku.

Użytkownik: wwwojtusOpiekun BiblioNETki 07.01.2015 20:59 napisał(a):
Odpowiedź na: Faktycznie seria "50 na 5... | UzytkownikUsuniety04​282023155215Opiekun BiblioNETki
Przyznaję, że wstępu nie przeczytałem zbyt uważnie, stąd ta moja uwaga o komiksach. :-)

Ci autorzy interesują mnie dlatego, że być może część okładek jest jednego projektanta (np. podejrzewałem książki z Maga, ale "Imajica" to Tomasz Maroński, a "Widmopis" Irek Konior). "Sońkę" w całości projektował szef Karakteru, czyli Przemek Dębowski (i on też jest chyba odpowiedzialny za wszystkie okładki tego wydawnictwa lub okładki do nowych wydań dzieł Italo Calvino: https://www.facebook.com/media/set/?set=a.29886116​3539070.67941.244988852259635&type=3 - warto pooglądać jego galerię, bo ma świetne pomysły).
Użytkownik: Sylwia_ 07.01.2015 21:24 napisał(a):
Odpowiedź na: Przyznaję, że wstępu nie ... | wwwojtusOpiekun BiblioNETki
Jestem pod wrażeniem - i Twojej wiedzy, i okładek P. Dębowskiego ;) Tylko te Ości Karpowicza to nie moja bajka.
Użytkownik: wwwojtusOpiekun BiblioNETki 07.01.2015 22:32 napisał(a):
Odpowiedź na: Jestem pod wrażeniem - i ... | Sylwia_
Dzięki. :-)
Bardzo lubię ładnie wyglądające książki, a akurat na projekty Dębowskiego bacznie zwracam uwagę, bo bardzo podoba mi się jego podejście - gdybyś była ciekawa, to tu jest z nim fajny wywiad: http://www.dwutygodnik.com/artykul/5317-projekt-ksiazka-projektant.html (i w ogóle to fajny cykl), a na dokładkę książkę Miliard rzeczy dookoła (antologia; Szydłowska Joanna, Bąk Edgar, Bersz Tomasz i inni), jest tam np. wywiad z Kubą Sowińskim, czyli z twórcą okładek do serii "50 na 50".
Z kolei Maroński i Konior to sztandarowi graficy z Uczty Wyobraźni, a ta seria jest bardzo atrakcyjna i chcę mieć ją całą, więc ich prace znam.
Użytkownik: wwwojtusOpiekun BiblioNETki 07.01.2015 23:08 napisał(a):
Odpowiedź na: Jestem pod wrażeniem - i ... | Sylwia_
Jeszcze jedna rzecz (w zasadzie trzy) mi się bardzo w tym roku spodobała - nowe wydanie "Cyklu Barokowego" Stephensona: http://www.sklep.gildia.pl/szukaj/seria/cykl-barokowy
Użytkownik: UzytkownikUsuniety04​282023155215Opiekun BiblioNETki 08.01.2015 14:01 napisał(a):
Odpowiedź na: Jeszcze jedna rzecz (w za... | wwwojtusOpiekun BiblioNETki
A jak podoba Ci się ta okładka? Reamde (Stephenson Neal)

Dla mnie jest ok, ale zachwytów nie wywołuje. Mąż natomiast powiedział, że nigdy nie wydałby takich pieniędzy (ok 50 zł) na tak brzydką książkę, nawet gdyby to była powieść jego ulubionego autora.

Użytkownik: wwwojtusOpiekun BiblioNETki 08.01.2015 14:25 napisał(a):
Odpowiedź na: A jak podoba Ci się ta ok... | UzytkownikUsuniety04​282023155215Opiekun BiblioNETki
Zła nie jest, taka zwykła raczej, ale niestety przy Stephensonie nie mam wyboru. Razem z bratem kupujemy jak tylko się coś ukaże nie bacząc na drobne przeszkody... Tak łatwo kiepskiej okładce się zastraszyć nie damy! :-)
Na szczęście można ściągnąć obwolutę - pod spodem jest chyba zwykła czarna okładka. :-)

Ja nie lubię np. okładek z Zysk i S-ka dla fantastyki, ot choćby: http://www.sklep.zysk.com.pl/kroniki-amberu-omnibus-t-1.html, a tu więcej badziewia: http://www.sklep.zysk.com.pl/category/beletrystyka​-fantastyka-i-groza-fantasy
Użytkownik: UzytkownikUsuniety04​282023155215Opiekun BiblioNETki 08.01.2015 14:35 napisał(a):
Odpowiedź na: Zła nie jest, taka zwykła... | wwwojtusOpiekun BiblioNETki
Tak, to takie okładki "wagonówki". Rozumiem przez to, że od razu kojarzą się ze słabszymi powieściami, a nie dobrą fantastyką. Co może być mylące np. dawne wydania Martina. To chyba w większości są grafiki kupowane (nie robione przez polskich wykonawców) i używane wielokrotnie np. http://sklep.zysk.com.pl/gra-o-tron.html i http://ksiazki.onet.pl/pozlacany-lancuch-opowiesc-o-krolewskich-fechtmistrzach-tom-1 (Tę okładkę nawet lubię, bo obie książki czytałam i bardzo dobrze wspominam).

S.
Użytkownik: zandra5 07.01.2015 17:30 napisał(a):
"Nomen omen"- bardzo ciekawa. A z Wydawnictwo MG praktycznie wszystkie mi się podobają :) Na uwagę zasługują także "Księgi Jakubowe"
Użytkownik: UzytkownikUsuniety04​282023155215Opiekun BiblioNETki 07.01.2015 20:08 napisał(a):
Odpowiedź na: "Nomen omen"- bardzo ciek... | zandra5
Tak, w mg mają talent do ładnych, nienachalnych okładek. Znalazłam tylko jedną, która zamiast z "Wichrowymi wzgórzami" kojarzy mi się z pewnym horrorem. Gdybym robiła zestawianie najdziwniejszych okładek, to to byłby pewniak ;) Niby fajna, a jednak od razu myślę o "Ringu". Ale może tylko ja tak mam. :)

Użytkownik: zandra5 07.01.2015 23:24 napisał(a):
Odpowiedź na: Tak, w mg mają talent do ... | UzytkownikUsuniety04​282023155215Opiekun BiblioNETki
A wracając do wydawnictwa MG i do sióstr Bronte: na facebookowym fanpage'u wydawnictwa pojawiło się zdjęcie okładki książki Ch. Bronte "Sekret"
Mi się jakoś tak dziwnie skojarzyło z obrazem Henri Rousseau (Henriego Rousseau? nie wiem, jak to odmienić...) "Tygrys podczas burzy tropikalnej" :D
Użytkownik: UzytkownikUsuniety04​282023155215Opiekun BiblioNETki 07.01.2015 23:33 napisał(a):
Odpowiedź na: A wracając do wydawnictwa... | zandra5
Piękna. Widziałam ją dzisiaj, ale wiesz, przeoczyłam jakoś. A tutaj, w powiększeniu robi duże wrażenie (widziałam małą okładkę). Z planowanych książek mg widziałam też tę http://opetaniczytaniem.pl/ksiazka/zbrodnia-i-kara.html i to zakrycie oczu jak u przestępcy tak mnie zaskoczyło, że nawet nie pamiętam jak była trzecia książka (bo były trzy zapowiedzi).

Użytkownik: gosiaw 07.01.2015 22:30 napisał(a):
Zestawienie największych porażek i straszydeł też będzie? ;)
Użytkownik: UzytkownikUsuniety04​282023155215Opiekun BiblioNETki 07.01.2015 23:01 napisał(a):
Odpowiedź na: Zestawienie największych ... | gosiaw
Całkiem możliwe, kilka takich unikatów już znalazłam. ;)

Użytkownik: LouriOpiekun BiblioNETki 08.01.2015 13:45 napisał(a):
Odpowiedź na: Całkiem możliwe, kilka ta... | UzytkownikUsuniety04​282023155215Opiekun BiblioNETki
Murowanym kandydatem powinno być to: Krwawy umysł (Zawadzki Adrian)

Dodałem do katalogu, bo właśnie o książce przeczytałem jako o tej o najbrzydszej okładce roku 2014 ;)
Użytkownik: UzytkownikUsuniety04​282023155215Opiekun BiblioNETki 08.01.2015 13:53 napisał(a):
Odpowiedź na: Murowanym kandydatem powi... | LouriOpiekun BiblioNETki
Mocne uderzenie. Już myślałam, że to horror, a to mroczne s-f. Odrzuca strasznie (ale może nie jestem w grupie docelowej ;)

Użytkownik: Frider 07.01.2015 22:55 napisał(a):
"Widmopis" i "Bracia Karamazow" po prostu piękne. Uruchamiają wyobraźnię, we mnie budzą jakąś tęsknotę. Podoba mi się także "Imajica", nie wiem dlaczego przypomina mi ilustracje z "Władcy Pierścieni", wydanego w 1981 roku przez Czytelnika.
Użytkownik: Rbit 08.01.2015 22:06 napisał(a):
Odpowiedź na: "Widmopis" i "Bracia Kara... | Frider
Szkoda tylko, że tak ładna okładka "Braci Karamazow" zawiera w sobie najsłabszy, okrojony przekład oryginału. (zob. http://galeriakongo.blogspot.com/2014/11/ile-jest-warta-tak-zwana-wspopraca-z.html )
Użytkownik: Frider 09.01.2015 22:08 napisał(a):
Odpowiedź na: Szkoda tylko, że tak ładn... | Rbit
Faktycznie, kiszka. Szczerze mówiąc już się przymierzałem do kupna :(.
Użytkownik: UzytkownikUsuniety04​282023155215Opiekun BiblioNETki 09.01.2015 22:15 napisał(a):
Odpowiedź na: Szkoda tylko, że tak ładn... | Rbit
Bardzo słabo. Ale za to wpis na blogu, który linkujesz b. ciekawy.

Użytkownik: Małgorzata_ 08.01.2015 16:31 napisał(a):
Dodałabym jeszcze okładkę Sucha sierpniowa trawa (Mayhew Anna Jean) projektu Krzysztofa Rychtera.

Niedawno ukazała się też, niestety nie w Polsce, niezwykła Czarna Edycja Harrego Pottera. Minimalistyczne okładki świecą w ciemności, a wnętrze każdej książki urozmaicają naprawdę magiczne ilustracje. Całość zaprojektował Kincső Nagy. Nie jestem fanką Harrego, ale ta kolekcja naprawdę robi wrażenie https://www.behance.net/gallery/19617679/J-K-Rowling-Harry-Potter
Użytkownik: lobos99 08.01.2015 16:33 napisał(a):
Brakuje mi tu 'Zniszcz ten dziennik'... no i 'Ksiąg jakubowych'
Użytkownik: Rbit 08.01.2015 22:38 napisał(a):
Dorzucę jeszcze kilka propozycji. Co prawda książki są niszowe, ale okładki bardzo mi się podobają: