Dodany: 05.01.2015 13:54|Autor: Rbit

Lektury stycznia 2015

1. Złodziejka książek (Zusak Markus) (Ocena 3,0)
Pretensjonalny, egzaltowany styl. Niepotrzebnie zbyt udziwniona narracja, tylko po to, by czymś się wyróżnić. Granie na emocjach. Mam wrażenie że autor "celował" w bestseller. Oceniłbym niżej, lecz na "trójkę" wyciągnęło książkę jedno zdanie: "Niemcy zaczęli na serio płacić za to, co zrobili." Niestety mam wrażenie, że to zdanie umknie większości czytelników, którzy bezkrytycznie przyjmą narrację o Niemcach jako ofiarach II wojny światowej.

2. Podatki a etyka (Gomułowicz Andrzej) (4,0)
Monografia naukowa, która ze względu na specyficzną tematykę momentami zamienia się w esej. Silną stroną jest zgrabne połączenie chrześcijańskich i rzymskich źródeł etyki prawa. Wręcz rewelacyjny rozdział traktujący o błędach w tworzeniu prawa podatkowego, powinien być lekturą obowiązkową dla wszystkich posłów - z niezbędnym egzaminem! :) Niestety za słabość uznać należy rozdziały poświęcone etyce podatników i organów podatkowych, a także zbytnie skupienie na sądownictwie i patrzenie na całość sytemu podatkowego z perspektywy sali sądowej, gdzie trafia tylko ułamek spraw, na dodatek tych najbardziej kontrowersyjnych.

3. Złota włócznia (Żylińska Jadwiga) (3,0)
Bardzo archaiczny styl przypominający zbeletryzowany podręcznik historii, a nie zajmującą powieść. Ciekawe wątki i sceny (np. relacje pomiędzy Rychezą a Mieszkiem II) zamiast dominować spychane są w kąt, pomiędzy szczegółowe analizy działań polityczno-wojskowych. Rażą anachronizmy typu "rotmistrz", czy "minister spraw zagranicznych". Powieść tylko dla miłośników tego typu prozy oraz uczestników szkolnej olimpiady historycznej :)

4. Życie Josepha Conrada Korzeniowskiego (Najder Zdzisław) (5,0)
Biografia Najdera z jednej strony zachwyca szczegółowością (tropienie dat dziennych) i odniesieniami się do jakości innych biografii i relacji (np. wspomnień żony Conrada), a z drugiej strony głębokością analiz psychologicznych motywów kierujących Korzeniowskim. Z lektury Conrad jawi się jako "homo duplex" (zresztą sam użył tego określenia). Człowiek podwójny, targany sprzecznościami. Polskością-angielskością. Morzem-literaturą. Samotnością-życiem towarzyskim. Biedą-wystawnością. Szczególnie poruszające były dla mnie zmagania Conrada z depresją. A z ciekawostek zainteresowała fobia dentystyczna: "Od czasu Lorda Jima (włącznie) koniec każdej długiej powieści kosztuje mnie ząb" :) Ogromnie pasjonująca biografia "w starym stylu", pomimo braku rozbudowanych, anegdotycznych fajerwerków (jakie się często w ostatnich latach zdarzają w podobnych pozycjach).

5. O wciskaniu kitu (Frankfurt Harry G.) (4,0)
Mikro-esej, który zmieściłby się na dziesięciu stronach maszynopisu. Trochę zgrywy i akademicko-lingwistycznej nowomowy może odstręczyć wielu czytelników. Mnie zadowoliła kwintesencja, czyli końcowe tezy o różnicy pomiędzy kłamaniem, blagą i wciskaniem kitu. W efekcie trochę bardziej rozumiem upowszechnienie się zjawiska nadprodukcji opinii, za którymi nie stoi wiedza, lecz wyłącznie chęć pokazania się publicznie. Na koniec mały cytacik ku przestrodze: "Wciskającemu kit prawda jest obojętna. Nie odwraca się od prawdy ani jej nie odrzuca, jak czyni to kłamca. W ogóle nie zwraca na nią uwagi. Z tego właśnie powodu wciskanie kitu jest znacznie groźniejsze od kłamania."

6. Żelazna korona (Malewska Hanna) (4,0)
Moją opinię wyraziłem w komentarzu pod recenzją: Piękny literacki gobelin

7. Szału nie ma, jest rak (Kaczkowski Jan, Jabłońska Katarzyna) (4,5)
Krótki wywiad. Interesujący jako świadectwo wiary. Edukujący w zakresie bioetyki katolickiej. Bardzo pouczający w temacie opieki paliatywnej i życia w hospicjum. Unoszący się podczas wywiadu duch oswajania śmierci sprawia, że tekst bardzo wciąga.

8. Drach (Twardoch Szczepan) (4,5)
O wrażeniach rozpisałem się w czytatce Impresje w trakcie lektury (i po jej zakończeniu) zapraszam do lektury i udziału w mini ankiecie.

Użytkownik: MELCIA 18.07.2016 08:19 napisał(a):
Odpowiedź na: 1. Złodziejka książek (Oc... | Rbit
Z Twoją opinią na temat "Złodziejki książek" zgadzam się w stu procentach. Cytowane zdanie istotnie mi umknęło - dziękuję za zwrócenie uwagi. Wydaje mi się jednak, że mimo niego powieść jest w znacznej mierze narracją o Niemcach jako ofiarach II wojny światowej - i to jest jej wada.