Dodany: 04.01.2015 17:54|Autor: epikur

Czytatnik: Czasami Lubię Jak Ktoś Mnie Obserwuje

52 książki na 2015 rok

Plany:
"Wykończyć" Krajewskiego, delektować się Kraszewskim, Rodziewiczówną, przeczytać sporo o Wrocławiu, przeczytać książki autorów dotychczas mi nieznanych.

Realizacja:
1. Śpiewaj ogrody (Huelle Paweł) .Przeczytane: 06.01.2015 (318). Kiedy przeglądałem stronę Huellego na Biblionetce, zorientowałem się, ze czytałem już kiedyś książkę tego autora. "Weisera Dawidka". Zupełnie zapomniałem o tej książce. Po pierwszych kilkudziesięciu stronach "Śpiewają Ogrody" miałem dosyć i chciałem przerwać lekturę. Męczyły mnie muzyczne terminy, niezrozumiałe kompozycje operowe, kaszubskie wstawki. Jednak całe szczęście nie porzuciłem lektury. Później wyciągnęły mnie losy Ernesta Teodora i jego praca nad odnalezionym nieznanym dziełem Wagnera - "Szczurołapem", opartym na baśni Grimma o legendarnym hipnotyzerze szczurów z miasta Hamellin.. Książka smutna, jak smutne były losy ludzi żyjących w dwudziestych wieku. W książce poprzez opowiedziana historie kilku postaci-francuskiego dewiata przybyłego do Gdańska w XV wieku, Żyda Foxa, Kaszuba Bieszka, polskiego nastoletniego narratora oraz Niemca Ernesta i jego rodziny..... Na podstawie tych opowieści poznajemy tez historie dosłownie "wolnego" miasta Gdańsk. Książka z klimatem, który jednak odkryłem w drugiej części opowieści. O ile na początku chciałem wystawić ocenę co najwyżej 3, później zmieniła się ona w mocna 4, co w mojej hierarchii jest naprawdę przyzwoitą notą.

2. Rodzinna historia lęku (Tuszyńska Agata) Przeczytane: 15.01.2015 (416)Bogdana Tuszyńskiego znam ze słyszenia. Od wielu lat jego głos jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych wśród sportowych sprawozdawców radiowej jedynki. Teraz jednak mogłem poznać go z zupełnie innej strony. Córka Pana Bogdana, Agata, przeanalizowała dokładnie historię swojej rodziny aż do pokolenia pradziadków. Niestety, nie jest to szczęśliwa historia. Rodzina Przedborskich, ta ze strony matki autorki, została naznaczona piętnem holocaustu. I to właśnie historia zagłady narodu żydowskiego ma największy wpływ na dalsze życie kolejnych pokoleń całej familii. Agata Tuszyńska dorasta do tego, aby wypowiedzieć, że płynie w niej żydowska krew. Boi się stereotypów, polskiego antysemityzmu, który według niej był, jest i będzie pewnie trwał w naszej narodowej świadomości aż po koniec końców. Najczęściej dowiaduje się o tym na polskiej prowincji... Oczywiście są to kontrowersyjne stwierdzenia. Spójrzmy na własne środowisko i popatrzmy kto wśród nas uznaje się za antysemitę? Czy polska jest przesiąknięta antyżydowskością? Według mnie nie. Czasami zamiast skupić się na tym ilu Żydów Polacy uratowali podczas II wojny światowej, wolimy wbijać sobie drzazgi w paznokcie i przypominać marginalne, aczkolwiek oczywiście haniebne, terminy Jedwabnego czy Kielc. Tysiące istnień uratowanych przeciwko kilkuset mordom ludzi zdemoralizowanych przez swoją bezduszność i rosyjskie, ukraińskie czy niemieckie karabiny. Powróćmy jednak do książki. Wśród bohaterów pisarki są bardzie ciekawe postacie jak "Oleś", despotyczny, nieugięty w swoich poglądach człowiek, który jednak potrafił ratować ludzi podczas holocaustu. Jest też Szymon, który po kilkuletnim pobycie w oflagu jest wrakiem człowieka. No i Bogdan Tuszyński, z jednej strony człowiek zauroczony w komuniźmie, z drugiej bardzo krytyczny wobec systemu tym bardziej im bardziej jest przez komunistów szykanowany.

3.Na normandzkim brzegu (Konopnicka Maria) Przeczytane: 17.01.2015(108). Perełka. "Poetycki reportaż" z lat 1900-1901 Marii Konopnickiej, jak w tytule, znad normandzkiego brzegu. Z książeczki czuć powiew wiatru znad morza, słychać hałaśliwe fale i widać życie francuskich prowincjuszy żyjących dzięki darom modrego bezkresu toni. Mimo tego, że na morzu najważniejsi są małomówni mężczyźni (wszak jak powiadają w Normandii "milczący towarzysz to dobry towarzysz), spędzający krótki swój żywot na kutrach, statkach, przy sieciach i wśród sztormów, to jednak pieczę nad wszystkim jak zawsze sprawiają kobiety."Normandzka Ewa nie zjadłaby jabłka. Ona by je sprzedała i grosz do kasy zaniosła. Kochanek naraża na straty, mąż daje pewny dochód- oto najgłębszy, bo ekonomiczny grunt kwestii".

4 Bluszcz prowincjonalny (Kosin Renata) Jestem trochę uprzedzony do współczesnej literatury, bo jakie wartości może ona przekazywać w dzisiejszych czasach? Jednak muszę powiedzieć, ze "Bluszcz..." to dosyć przyjemna książka głównie dla kobiet. Rzecz dzieje się na podlaskiej prowincji w Bujanach, gdzie po rozstaniu z mężem osiada Anna wraz z dziećmi. Autorka ukazuje problemy miłosne kobiet, dużo miejsca poświęca także swojej małej ojczyźnie czy tez obyczajach tam panujących. Ciekawą postacią jest mały i niesforny Arturek, wychowywany przez dziadków, ponieważ rodzice wyjechali za pracą do Irlandii. Pisarka ukazuje nam problemy młodych ludzi borykających się z dylematem: być czy mieć? No a na koniec książki kilka przepisów na podlaskie przysmaki...

5. Sońka (Karpowicz Ignacy)

6. Lista pana Rosenbluma (Solomons Natasha) Uroczą książka Natashy Solomons. Bardzo zabawna, niezwykle brytyjska i pouczajaca. Pan Jack Rosenblum wyjeżdża z Berlina do Wielkiej Brytanii i chce Stac się prawdziwym Brytyjczykiem. Sadie, jego żona nie będzie juz przygotowywała koszernych dań, a on niedziele będzie spędzał na budowie pola golfowego, bo przecież każdy prawdziwy dzentelmen jest członkiem klubu golfowego, a skoro nikt nie chce przyjąć Żyda do tego zaszczytnego grona, więc trzeba ... samemu założyć taki klub. "Listę Pana Rosenbluma" czyta się naprawdę swietnie. Przy okazji można sobie uzmysłowić ilu takich Jackow spotykamy na własnej drodze, a także, ze taki Jack czasami siedzi w nas, bo czyż czasem nie chcemy za bardzo upodobanic się do bliskiego nam otoczenia?

8. Kraszewski z serii "Dzieje Polski". Po raz kolejny jak najbardziej ciekawa książka najpłodniejszego z polakich pisarzy. Historia żywcem wzięta z dworu Zygmunta Starego a także jego zony Bony, w która wplatuje się Elżbieta Habsburzanka jako wybranka następcy tronu Zygmunta Augusta. Mnóstwo ciekawych opisów życia na salonach XVI- wiecznych elit, przeczytamy o rzeczywistości na królewskim dworze, intrygach, wrogich obozach tuż przy królewskim tronie, które ciągnęły na manowce ... Do ciekawszych wątków powieści należą najbardziej podróż habsurskiego szpiega Marsupina, którego odnajdujemy w roli istnego detektywa sledzacego poczynania pokrzywdzonej przez Bone Elżbiety, historie Dudycza,bardziej śmiesznego trefnisia niz powazanego dworzania, zakochanego we Wloszce Dzemmie, a także opis dzumy występujący w Krakowie. W książce zwrócono uwagę na wloskie ślady wnikajace w historie Polski poczynając od nauki, architektury, obyczajów (także tych makiawelicznych), kończąc na modzie, która objawiala się najbardziej w najbliższym otoczeniu iIch Królewskiej Mości.

9. Renifery. Kolejny świetny kryminał Krajewskiego. Jakże mi się go swietnie czyta, z jednej strony świetny klimat lwowskich czy wrocławskich ..., z drugiej świetne wykreowane postacie bohaterów ciemnej strony miasta, oczywiście głownie w odcieniu schwarz. Język Krajewskiego jest ordynarny i jednocześnie niezwykle realistyczny, swietnie komponuje się w każdej z jego książek .Popielski czy Mock? Który z nich wzbudza większe emocje? Obaj są niczym dwie krople wody, obaj maja te same słabości i cechy charakteru, które czynią z nich twardych sukinsnow zdolnych do walki z najbardziejodrazajacymi zbrodniarzami. W Erynie Popielski angażuje się w sprawie mordu na dwuletnim dziecku, pomocy w rozwiązaniu kryminalnej zagadki szuka u znanego lokalnego watazki Kiczalesa. Historia przerażająca, epilog zatrwazajscy. W Biblionetce opinie na tema T książki nie są zbyt zachęcające. Przewidywalny fabuła, kiczowaty epilog, styl pisania nie ewoluujący. Mnie się jednak podoba, przede wszystkim

11. Infantka. Malowania Kraszewskiego ciąg dalszy. Kolejna poucżajaca i ciekawa lektura. Historia życia Anny Jagiellonki wpłacona w historie Polski. Smierć Zygmunta Augusta stawia kraj w dramatycznej sytuacji, któż ma zostać królem? Szlachta radzi sie na zjeździe, a zwycięża opcja francuska, nowym królem ma zostać Hemryk Walezy. Jednak tak naprawdę nim nie został, nie podobało mu sie w tym kraju niedźwiedzi i piwa, jak to lubił mawiac. Po raz kolejny Kraszewski opisuje nam znane z historii Polski osobistości, oprócz tych najważniejszych, są tam także osoby z drugiego rzędu, które miały tak naprawdę wielki wpływ na rządzenie krajem jak Zborowski, Teczynski i inni. Autor w swoją książce przedstawia nam tez postacie wyimagiowane, jak Litwin Talwosz, zakochany nieszczęśliwy w Dosi Zaglobiance....cdn