Dodany: 12.08.2009 10:28|Autor: Luck Carpenter

Początki panowania Sasów w Rzeczypospolitej

Akcja powieści obejmuje lata 1697-1709, czyli okres panowania króla Augusta II Mocnego z saskiej dynastii Wettynów. Obserwujemy sposób dochodzenia tego człowieka do tronu drogą intryg, korupcji i bezprawia na szeroką skalę, a następnie działania króla w celu utrzymania polskiego tronu, jego zdradziecką politykę. Jej celem jest, jak wspomniałem, otrzymanie tronu, lecz także wzmocnienie władzy królewskiej w ogarniętej anarchią Rzeczypospolitej. August pragnie zniszczyć demokrację szlachecką wprowadzając na jej miejsce rządy "absolutum dominium", a tron polski uczynić dziedzicznym dla dynastii Wettynów. Plany, wydawałoby się, korzystne dla słabnącej Rzeczypospolitej. Lecz czy aby na pewno...? Sas usiłuje zrealizować te zamierzenia poprzez zwycięską wojnę ze Szwecją w sojuszu z Rosją, Danią i Brandenburgią. Jej celem jest zdobycie Inflant, co w znaczący sposób wzmocniłoby pozycję króla. Lecz August Mocny w polityce swej nie waha się zdradzać, a nawet prowadzić działań zmierzających do rozbiorów rządzonego przez siebie kraju. Czy jego zamiary zakończą się sukcesem?

Powieść przedstawia również życie codzienne Augusta - szczególne jego bujne życie prywatne, wśród ciągłego ucztowania, pijaństwa, w towarzystwie kochanek. Życie owo nie ulega zmianie nawet w obliczu klęsk i niepowodzeń spadających na rządzone przezeń państwa - Rzeczpospolitą i Saksonię. Ponadto autor daje charakterystykę warstw społecznych rządzących wówczas państwem polskim - szlachty i magnaterii. Na ogół ocena tych ludzi jest negatywna. To w większości egoiści, kosmopolici, dbający tylko o własne interesy. Nie ma w nich ani krzty patriotyzmu, za korzyści materialne są gotowi do zdrady interesów państwa, korupcji, przekupstwa, intryg. Są wyjątki, lecz nieliczne. Do nich należy m.in. wojewoda wielkopolski Stanisław Leszczyński, postać tę jednak autor zbytnio idealizuje. W tle - stopniowo upadająca na znaczeniu Rzeczpospolita.

Nie będę opisywać przygód głównych - fikcyjnych - bohaterów. Pragnę podkreślić, iż powieść na ogół wiernie przedstawia mozaikę społeczno-polityczno-obyczajową ówczesnej Rzeczypospolitej Obojga Narodów. Jest to książka niezwykle ciekawa, na której kartach autor w ciekawy sposób przedstawił tło historyczne pierwszych lat panowania Sasów.

Polecam.