Dodany: 11.08.2009 16:06|Autor:

Allenstein, Prusy Wschodnie (obecnie Polska), 1939 rok. Rodzice Charlotte von Datski urządzają wspaniały bal, by uczcić osiemnaste urodziny córki i ogłosić jej zaręczyny z pruskim arystokratą. Wybucha jednak wojna, ślub nie dochodzi do skutku, Charlotte zaś musi uciekać do Anglii.

Wiele lat później wnuczka Charlotte, Laura, przekonuje babkę, by wybrała się w podróż do Polski. W jej trakcie Charlotte wspomina największą miłość jej życia i w końcu ma odwagę zmierzyć się z demonami, które dręczyły ją przez ponad pół wieku.

"Ostatnie lato" to wspaniała, tragiczna historia miłosna Charlotte i żołnierza Armii Czerwonej, który pracował przed wybuchem wojny w majątku jej ojca. Ich losy poznajemy dzięki dziennikowi Charlotte, który prowadziła jako młoda dziewczyna. Catrin Collier, pisząc "Ostatnie lato", wykorzystała wątki autobiograficzne. W 1995 roku pojechała wraz z matką do dawnych Prus Wschodnich, gdzie przeczytała pamiętniki matki i babki. "Ostatnie lato" powstało w oparciu o wspomnienia obu kobiet.

[Prószyński i S-ka, 2009]

Użytkownik: menka22 04.04.2015 21:24 napisał(a):
Odpowiedź na: Allenstein, Prusy Wschodn... | Astral
cudowna historia choć osadzona w tragicznych realiach 2 wojny światowej.Książka napisana w formie pamietnika co sprawia że czytelnik staje się uczestnikiem zdarzeń a nie biernym obserwatorem.Mnie osobiście porusza i wzrusza.polecam wrażliwcom