Dodany: 31.12.2014 11:22|Autor: Agnieszka-M4

Czytatnik: Mój czytatnik

Rok 2015 - podsumowanie

Nędznie. W tym roku zaledwie 35 książek. Nie ma co się tłumaczyć i usprawiedliwiać... Czasami tak się już po prostu układa... :( Aż 16 spośród tych książek to powieści Agathy Christie (Akcja czytelnicza: "Rendez-vous z Agathą Christie"), co świadczy dobitnie po pierwsze o mojej sympatii dla tej autorki, a po drugie o tym, że... mój umysł potrzebował wytchnienia. Przy Agacie chyba odpoczywam najlepiej. Zapoczątkowałam akcję Literatura ormiańska. W jej ramach na razie przeczytałam trzy książki, ale trwa ona do kwietnia, mam więc nadzieję, że jeszcze kilka książek uda mi się do tej listy dodać. No i wreszcie... Wyzwanie czytelnicze 2015 (wersja mocno skrócona)... Poległam... :( Udało się przeczytać większość - bo 10 książek. Pozostały dwie.

Książki najwyżej ocenione:
Niedziela na wsi (Christie Agatha (pseud. Westmacott Mary)) - ocena 5,5
Północ i Południe (Gaskell Elizabeth (Gaskell E. C., Gaskell Elizabeth Cleghorn)) - ocena 5,5
Zbrodnia w szkarłacie (Kwiatkowska Katarzyna (ur. 1976)) - ocena 5,5

Książka najniżej oceniona:
Lochy Watykanu (Gide André (Gide Andrzej)) - ocena 2,5

Przeczytane w styczniu 2015 r.:

1 (1). Żony i córki (Gaskell Elizabeth (Gaskell E. C., Gaskell Elizabeth Cleghorn)) - kontynuacja z grudnia 2014 r. (30.12.14 r.) - 11.01.2015 r., godz. 01:00 :) - ocena 5,0. Myślę, że z przyjemnością sięgnę po inne książki Gaskell. Może i z tej powieści tchnęło jakąś taką... naiwnością, ale jednak było to wyjątkowo urokliwe.

2 (2). Świadek oskarżenia [zbiór opowiadań] (Christie Agatha (pseud. Westmacott Mary)) - Akcja czytelnicza: "Rendez-vous z Agathą Christie"; rekomendacja BiblioNetki: 54%; 11.01.15 - 16.01.15 r.; ocena: 4. Niektóre z opowiadań rzeczywiście mogą przyprawić o gęsią skórkę (np. "Ostatni seans" albo "Lampa"). Opowiadanie "Ten czwarty" zawiera w sobie bardzo ciekawą fabułę, ale wydaje mi się, że sposób jej wprowadzenia jest mało udany. Poza tym, nawet jeśli Agatha Christie nie tylko interesowała się zjawiskami paranormalnymi, ale wierzyła w nie, to najwidoczniej miała też świadomość, że za wieloma takimi sytuacjami mogą kryć się przyczyny wręcz do bólu realne i "materialne" (np. opowiadanie "Tajemnica błękitnej wazy").

3 (3). Pora przypływu (Christie Agatha (pseud. Westmacott Mary)) - Akcja czytelnicza: "Rendez-vous z Agathą Christie"; rekomendacja BiblioNETki: 59%; 16.01.15 r. - 24.01.2015; ocena: 4,0. Ciekawa, starannie dopracowana fabuła. Zaskakujące zakończenie. Wiele ciekawych obserwacji Agathy na temat powojennej Anglii. Warto do tej książki jeszcze kiedyś wrócić.

Przeczytane w lutym 2015 r.:

1 (4). Śledztwo na cztery ręce (Christie Agatha (pseud. Westmacott Mary)) - Akcja czytelnicza: "Rendez-vous z Agathą Christie"; rekomendacja BiblioNETki: 48%; 28.01.2015 r.- 4.02.2015 r.; ocena: 3,0. Mój problem z opowiadaniami Agathy Christie jest taki, że nie mogę skupić się na ich fabule. Jest ona czasami zbyt prosta i zbyt przewidywalna, żeby można było na dłużej przywiązać się do niej. Tak właśnie jest w tym przypadku. O ile poprzednie książki, w których pojawiali się Tommy i Tupennce były - według mnie - całkiem niezłe, o tyle tutaj wójka głównych bohaterów była irytująca. Leciutki plus za autoironię pojawiającą się na końcu wraz z Herkulesem Poirot.

2 (5). Godzina zero (Christie Agatha (pseud. Westmacott Mary)) - Akcja czytelnicza: "Rendez-vous z Agathą Christie"; rekomendacja BiblioNETki: 64%; 4.02-6.02.2015 r.; ocena: 5,0. Wreszcie! Po kilku tomach opowiadań, które średnio przypadły mi do gustu, znów "stara, dobra Agatha", solidne morderstwo, nadinspektor Battle, grupa podejrzanych zebrana w domu na odludziu, itp., itd. Zarówno wątki kryminalne, jak i społeczno-obyczajowe są ciekawe i sprytnie splecione. Pomysł ukazania całego procesu i splotu okoliczności wiodących do morderstwa, też zrealizowany w sposób niebanalny.

3 (6). Konflikt arabsko-izraelski (Schulze Kirsten E.) - ocena: 5,0: książeczka napisana zwięźle, ale rzetelnie i na temat. Zaopatrzona jest w obszerną bibliografię oraz aneks z materiałami źródłowymi, dokumentami. Co ważne - autorce udaje się zachować obiektywizm w opisywaniu przyczyn kolejnych etapów konfliktu. Recenzja: Ziemia Obiecana

4 (7). Kain (Saramago José) - w ramach Wyzwanie czytelnicze 2015 (wersja mocno skrócona); 12.02-21.02.2015 r.; ocena: 3; nie odmawiam nikomu prawa do tego, żeby wyrażać swoje poglądy, choćby na temat Boga. Zadaję sobie tylko pytanie, jaki cel chciał osiągnąć autor? Recenzja: Nurzając się w odmętach herezji

Przeczytane w marcu 2015:

1 (8). Tajemnica gwiazdkowego puddingu (Christie Agatha (pseud. Westmacott Mary)) - Akcja czytelnicza: "Rendez-vous z Agathą Christie"; rekomendacja BiblioNETki: 54%; 21.02.2015 - 1.03.2015 r.; ocena: 4,0. Tym razem bardzo udane opowiadania. Mam wrażenie, że ich fabuła jest lepiej i staranniej skonstruowana w porównaniu z innymi krótkimi utworami Agathy.

2 (9). Śmierć w chmurach (Christie Agatha (pseud. Westmacott Mary)) - Akcja czytelnicza: "Rendez-vous z Agathą Christie"; rekomendacja BiblioNETki: 60%; 1.03 - 8.03.2015 r.; ocena; 5,0. Typowy - i chyba zawsze udany - przepis na kryminał: mała grupka ludzi odcięta od reszty świata (tym razem w samolocie) + morderstwo. Całość świetna i pomysłowa, choć może trochę za dużo tu różnych pobocznych wątków zaciemniających ten główny.

3 (10). Konflikty w Sudanie (Łoś Robert) - 8.03-26.03.2015 r. Ocena: 4. Rzeczowa i konkretna. Na lekturę do poduszki na pewno się nie nadaje, ale jako źródło wiedzy o konflikcie sudańskim jest rzeczywiście dobra.Recenzja: Krwawiąca rana Afryki

Przeczytane w kwietniu 2015 r.:

1 (11). Otello (Szekspir (Shakespeare William)) - Wyzwanie czytelnicze 2015 (wersja mocno skrócona); rekomendacja BiblioNETki: -32% :D ; 26.03-3.04.2015 r.; ocena: 4,0. BiblioNETkowe Polecanki uznały, że książka raczej nie przypadnie mi do gustu. Fakt - dramaty czytuję rzadko, a mój ostatni kontakt z Szekspirem przypada na czasy licealne. Po przyznanej przeze mnie ocenie widać chyba, że potrafię jednak docenić autora, przede wszystkim za ukazanie pewnych ciemnych prawd o naturze ludzkiej: sile zręcznej manipulacji, ukrytych pokładach zazdrości, chorym poczuciu honoru i zranionej ambicji...

2 (12). Mężczyzna imieniem Ove (Backman Fredrik) - zachęcona recenzją AnnRK Człowiek o zbyt dużym sercu ; 3.04-6.04.2015 r.; ocena: 4,5. Opowieść miejscami trochę naiwna, literacko - chyba trochę nieporadna, ale pełna ciepłego humoru. Opowieść o miłości, odchodzeniu, samotności, ale też i o tym, że pozory mylą.

3 (13). Strzały w Stonygates (Christie Agatha (pseud. Westmacott Mary)) - Akcja czytelnicza: "Rendez-vous z Agathą Christie"; rekomendacja BiblioNETki: 57%; 6.04-12.04.2015 r.; ocena: 4,0. Książka typowa dla Agathy: panna Marple rozwiązuje (oczywiście w towarzystwie policji) zagadkę morderstwa dokonanego w domu przyjaciółki. Zakończenie nieco przewidywalne, ale i tak lektura była bardzo przyjemna.

4 (14). Dwanaście prac Herkulesa (Christie Agatha (pseud. Westmacott Mary)) - Akcja czytelnicza: "Rendez-vous z Agathą Christie"; rekomendacja BiblioNETki: 56%; 12.04-19.04.2015 r.; ocena: 3,5. Opowiadania raczej średnie. Sam pomysł na 12 zagadek nawiązujących do prac mitycznego Herkulesa ciekawy, ale poszczególne opowiadania są nierówne: niektóre lepsze, inne gorsze. Do tych lepszych zaliczyłabym "Pas Hipolity" i "Jabłka Hesperyd".

Przeczytane w maju 2015:

1 (15). Moja droga do Santiago: Opowieść pielgrzyma agnostyka (Ward Robert) - Wyzwanie czytelnicze 2015 (wersja mocno skrócona): miejsce, które chciałam odwiedzić. 19.04-14.05.2015 r.; ocena: 3,5; książka ciekawa i wartościowa, ale jej tłumaczenie i redakcja to tragedia... Recenzja: W drogę!

2 (16). Słonie mają dobrą pamięć (Christie Agatha (pseud. Westmacott Mary)) - Akcja czytelnicza: "Rendez-vous z Agathą Christie"; rekomendacja BiblioNETki: 53%; 15.05-23.05.2015 r.; ocena: 3,5, choć wahałam się, czy nie dać 4. Gdzieś od połowy książki byłam już w stanie przewidzieć zakończenie. Nie było to zresztą zbyt trudne. Ale i tak książkę czyta się dość przyjemnie, mimo raczej przytłaczającej atmosfery.

Przeczytane w czerwcu 2015:

1 (17). Samotny orzech (Petrosjan Wardges) - Literatura ormiańska; 23.04-4.06.15 r.; ocena: 5,0. Recenzja: Ormiański skarb

2 (18). Śmiertelna klątwa i inne opowiadania (Christie Agatha (pseud. Westmacott Mary)) - Akcja czytelnicza: "Rendez-vous z Agathą Christie"; rekomendacja BiblioNETki: 48%; 4.06.2015-13.06.2015 r.; ocena: 3,5. Opowiadania niezłe, choć bez szaleństw. Chyba najbardziej podobał mi się "Dziwny żart" za rzeczywiście ciekawy pomysł na zakamuflowanie spadku.

Przeczytane w lipcu 2015 r.:

1 (19). Komu bije dzwon (Hemingway Ernest) - Wyzwanie czytelnicze 2015 (wersja mocno skrócona) - książka wojenna; 13.06-7.07.15r.; ocena: 3,5; najlepsze z całej książki - choć dość enigmatyczne - jest zakończenie. Wątek miłosny to jakaś masakra, wątek wojenny zupełnie dobry. Byłby jeszcze lepszy, gdyby powieść nie była tak rozwlekła.

2 (20). Ścieżką na Ararat (Warneńska Monika) - Literatura ormiańska; 7-13.07.2015 r.; ocena: 3,5. Krótki i treściwy przegląd historii Armenii. Niestety posiadający wtręty na temat "jedynie słusznej ideologii". Recenzja Widok z Araratu

3 (21). Niedziela na wsi (Christie Agatha (pseud. Westmacott Mary)) - Akcja czytelnicza: "Rendez-vous z Agathą Christie"; rekomendacja BiblioNETki: 59%; 13-14.07.2015 r.; ocena: 5,5. Bardzo dobra książka o wyraziście nakreślonych portretach psychologicznych postaci. Zakończenie może trochę rozczarowujące, udział Herculesa Poirot niewielki, ale i tak książka bardzo udana.

4 (22). Pasażer do Frankfurtu (Christie Agatha (pseud. Westmacott Mary)) - Akcja czytelnicza: "Rendez-vous z Agathą Christie"; 14-16.07.2015 r.; ocena: 3,5. Intryga rzeczywiście megalomańska i przez to wręcz śmieszna. Jedynie ciotka Matylda ratuje sytuację. Recenzja: Spisek Agathy

5 (23). Lochy Watykanu (Gide André (Gide Andrzej)) - Wyzwanie czytelnicze 2015 (wersja mocno skrócona) - książka zakazana; 17-21.07.2015 r.; ocena: 2,5. Nijaka fabuła, nijakie postacie, nawet "bluźnierczość" książki jest jakaś nijaka.

6 (24). Północ i Południe (Gaskell Elizabeth (Gaskell E. C., Gaskell Elizabeth Cleghorn)) - Wyzwanie czytelnicze 2015 (wersja mocno skrócona) - romans klasyczny; 21-27.07.2015 r.; ocena: 5,5. Ciepła, urocza, wciągająca, sentymentalna...

Przeczytane w sierpniu 2015 r.:

1 (25). Baśń o myśli ostatniej (Hilsenrath Edgar) - Literatura ormiańska; książka, którą poleciła carmaniola; 28.07-6.08.2015 r.; ocena 4,0. Wiele ciekawych wątków: nie tylko przypomnienie o ludobójstwie Ormian, powiązanie go z Holokaustem, ale także opis zwyczajów, tradycji, przesądów ormiańskich, tureckich kurdyjskich. Momentami rzewna, momentami przerażająca, momentami piękna i wzruszająca.

2 (26). Zbrodnia w szkarłacie (Kwiatkowska Katarzyna (ur. 1976)) - Wyzwanie czytelnicze 2015 (wersja mocno skrócona) - kryminał; ocena: 5,5. 6.08.2015 r. Jak zwykle u autorki wspaniała atmosfera kryminału retro: tajemnica kryminalna wpisana w życie wielkopolskiego ziemiaństwa. Ciekawe charaktery a zagadka niemal jak z Indiany Jonesa.

3 (27). Droga bez dna (Okri Ben) - Wyzwanie czytelnicze 2015 (wersja mocno skrócona) - akcja nie dzieje się w Europie; 6-17.08.2015 r.; ocena 4,0. Po początkowych problemach okazało się, że książka ta ma swój wyjątkowy urok. Niełatwo jest wniknąć w świat duchów, snów, czarowników i znachorów... Trudności wynagradza jednak pewien urok otaczający postać głównego bohatera - Azaro - i jego rodzinę.

4 (28). Zbrodnia na festynie (Christie Agatha (pseud. Westmacott Mary)) - Akcja czytelnicza: "Rendez-vous z Agathą Christie"; rekomendacja BiblioNETki: 60%; 17-18.08.2015r.; ocena: 4,0. Pogubiłam się trochę w końcowych objaśnieniach Herkulesa Poirot na temat przebiegu zbrodni, ale i tak po raz kolejny autorce udało się mnie zaskoczyć niebanalną fabułą.

5 (29). Dom nad kanałem (Christie Agatha (pseud. Westmacott Mary)) - Akcja czytelnicza: "Rendez-vous z Agathą Christie"; rekomendacja BiblioNETki: 51%; 18-19.08.2015 r.; ocena: 4,5. Wiele ciekawych wątków zostało wplecionych w fabułę: tajemnicze zniknięcie starszej pani, zagadkowy dom, mała miejscowość pełna plotek, stary cmentarz... Samo zakończenie odrobinę rozczarowuje, ale i tak jest to chyba najlepsza książka z Beresfordami, jaką do tej pory czytałam.

6 (30) Sonata Kreutzerowska: Opowiadania (Tołstoj Lew) - Wyzwanie czytelnicze 2015 (wersja mocno skrócona) - opowiadanie; ocena: 4,0. 22-31.08.2015 r.

Przeczytane we wrześniu 2015 r.:

1 (31) Wędrowcy (Papuzińska Joanna) - ocena: 5,0. 2-4.09.2015 r. Jedna z moich ulubionych książek z czasów dzieciństwa. Miło było do niej wrócić.

Przeczytane w październiku 2015 r.:

......... przemilczmy temat............

Przeczytane w listopadzie 2015 r.:

1 (32). Rękopis znaleziony w Saragossie (Potocki Jan) - Wyzwanie czytelnicze 2015 (wersja mocno skrócona) - Wyzwanie czytelnicze 2015 (wersja mocno skrócona) - ponadstuletnia książka; 5.09-29.11.2015 r. Ocena: 3. Tak, lektura zajęła mi sporą ilość czasu. Konstrukcja powieści - w porządku. Ale taka dawka wątków masońskich w przemieszaniu z innymi (np. kabałą) niestety jest ponad moje siły. Co więcej, dysponowałam fatalnym wydaniem książki, w którym roiło się nie tylko od błędów redakcyjnych, ale i ortograficznych!

Przeczytane w grudniu 2015 r.:

1 (33). Parker Pyne na tropie (Christie Agatha (pseud. Westmacott Mary)) - Akcja czytelnicza: "Rendez-vous z Agathą Christie"; rekomendacja BiblioNETki: 45%; 29.11-25.12.2015 r.; ocena: 4,0. Opowiadania zupełnie niezłe - szczególnie od momentu, gdy Parker Pyne zaczyna swoją podróż po Bliskim Wschodzie. Pomysły na intrygi kryminalne są może czasami schematyczne a ich rozwiązania przewidywalne, ale atmosfera, którą Agatha Christie potrafi wyczarować rekompensuje wszystkie te drobne braki.

2 (34) Samotny dom (Christie Agatha (pseud. Westmacott Mary)) - Akcja czytelnicza: "Rendez-vous z Agathą Christie"; rekomendacja Biblionetki: 63%; 25.12.2015 r.; ocena: 4,5. Chyba jedna z ciekawszych książek Agathy - rozwiązanie nie było oczywiste, dzięki temu do końca powieść trzymała w napięciu.

3 (35) Podróże z Herodotem (Kapuściński Ryszard) - rekomendacja Biblionetki: - 32%; 26-29.12.2015 r.; ocena: 3,5. Chyba największe zaskoczenie i rozczarowanie czytelnicze. Moje wrażenia zawarłam w recenzji: Podróże z Kapuścińskim