Dodany: 09.08.2009 21:18|Autor:

Donald A. Wollheim urodził się w Nowym Jorku w roku 1914. Autor i wydawca, należał do najaktywniejszych przedstawicieli wczesnego fandomu w Stanach Zjednoczonych jeszcze w latach trzydziestych. Swoje pierwsze opowiadanie opublikował w roku 1934, pierwszą zaś powieść dwadzieścia lat później. Od tego czasu wydał kilkanaście powieści i zbiorów opowiadań, wśród których szczególną uwagę zwracają utwory dla młodzieży, najczęściej z głównym bohaterem o nazwisku (pseudonimie) Mike Mars.

Nie one jednak przyniosły autorowi największą sławę. Don Wollheim zasłynął przede wszystkim jako znakomity wydawca i twórca antologii science fiction. Od roku 1952 pracował w wydawnictwie Ace Books, które opuścił po dwudziestu latach, by założyć własną oficynę, nazwaną od jego inicjałów DAW Books. Jeszcze dla Ace zapoczątkował w roku 1965 swoje najsłynniejsze dzieło: wybór najlepszych opowiadań każdego roku, wydawany pod tytułem: "World's Best Science Fiction: ..." (w miejscu kropek znajdowała się liczba oznaczająca rok następny, czyli datę wydania antologii). Po utworzeniu DAW Books Wollheim kontynuował publikację wyboru pod nieco zmienionym tytułem: "The... Annual World's Best SF". Niniejszy tom prezentuje najlepsze opowiadania roku 1988; jest to dwudzieste czwarte wydanie tej antologii oraz piąte kolejne w języku polskim.

[Wydawnictwo "Alfa", 1989]