Dodany: 29.12.2014 12:32|Autor: Agnieszka-M4

Czytatnik: Mój czytatnik

Rok 2014 - podsumowanie

W sumie w mijającym roku przeczytałam 49 książek. Wynik jak dla mnie zadowalający, tym bardziej, że niektóre z moich lektur pochłaniały mnie na dłużej (z różnych przyczyn). Wystawiłam też kilka ocen książkom, które czytałam już jakiś czas temu albo książkom, o których trudno powiedzieć, że je "czytałam" (tzn. Polska kuchnia regionalna (Czarkowska Iwona, Fiedoruk Andrzej) - ocena: 5,0). Zdecydowanie rok upłynął mi pod hasłem powieści kryminalnych: 31 książek Agathy Christie (to w związku z akcją Akcja: rok 2014 z Agathą Christie, którą chciałabym kontynuować w nowym roku), 2 książki z trylogii "Millenium" Stiega Larssona, jedna z książek Jo Nesbo, 3 książki polskich autorów (Katarzyna Kwiatkowska, Piotr Schmandt) oraz jedna książka Kathy Reichs. W sumie to 38 kryminałów... Do tego trochę literatury historycznej i duchowości karmelitańskiej - trudnej, ale chyba przynoszącej najwięcej pożytku i satysfakcji z lektury. Moja ukochana Agatha Christie otrzymała dwie skrajne oceny za rok 2014 - najwyższą: 6,0 (Rosemary znaczy pamięć (Christie Agatha (pseud. Westmacott Mary))), oraz najniższą: 3,0 (Tajemniczy pan Quin (Christie Agatha (pseud. Westmacott Mary))). Niską ocenę (3,0) otrzymało też ode mnie Pożegnanie z bronią (Hemingway Ernest).

Styczeń (7):
1. Noc ciemna (Jan od Krzyża św.) - ocena: 5,0; recenzja: Światełko w mrokach nocy
2. Pruska zagadka (Schmandt Piotr) - ocena: 5,0
3. Morderstwo odbędzie się... (Christie Agatha (pseud. Westmacott Mary)) - ocena: 5,5
4. A. B. C. (Christie Agatha (pseud. Westmacott Mary)) - ocena: 5,5
5. Próba niewinności (Christie Agatha (pseud. Westmacott Mary)) - ocena: 4,0
6. Pani McGinty nie żyje (Christie Agatha (pseud. Westmacott Mary)) - ocena: 5,0
7. Przekraczać granice: Św. Teresa od Jezusa (Sagardoy Antonio) - ocena: 3,5; recenzja: O kobiecie niezwykłej

Luty (2):
8. Pan Samochodzik i Fantomas (Nienacki Zbigniew (właśc. Nowicki Zbigniew Tomasz)) - ocena: 4,0; takie wspomnienie z dzieciństwa :)
9. Hotel "Bertram" (Christie Agatha (pseud. Westmacott Mary)) - ocena: 3,5

Marzec (2):
10. Rendez-vous ze śmiercią (Christie Agatha (pseud. Westmacott Mary)) - ocena: 4,0
11. Z krwi i kości (Reichs Kathy (Reichs Kathleen J.)) - ocena: 3,5

Kwiecień (4):
12. Wigilia Wszystkich Świętych (Christie Agatha (pseud. Westmacott Mary)) - ocena: 4,0
13. Morderstwo w Mezopotamii (Christie Agatha (pseud. Westmacott Mary)) - ocena: 5,0
14. Karaibska tajemnica (Christie Agatha (pseud. Westmacott Mary)) - ocena: 4,5
15. Policja (Nesbø Jo) - ocena: 5,0

Maj (4):
16. Fotografia (Schmandt Piotr) - ocena: 4,0
17. Noc i ciemność (Christie Agatha (pseud. Westmacott Mary)) ocena: 4,5
18. Morderstwo w Boże Narodzenie (Christie Agatha (pseud. Westmacott Mary)) - ocena: 4,0
19. Tajemnicza historia w Styles (Christie Agatha (pseud. Westmacott Mary)) - ocena: 4,5

Czerwiec (2):
20. Tajemnica wirującego stolika (Christie Agatha (pseud. Westmacott Mary)) - ocena: 5,0
21. Przeznaczenie (Christie Agatha (pseud. Westmacott Mary)) - ocena: 5,0

Lipiec (9):
22. Kobiety, które zawładnęły Europą: Najpotężniejsze królowe (Cars Jean des) - ocena: 4,0; recenzja: Oj, nie chciałabym być królową...
23. Zakończeniem jest śmierć (Christie Agatha (pseud. Westmacott Mary)) - ocena: 4,5
24. Karty na stół (Christie Agatha (pseud. Westmacott Mary)) - oceny: 4,0
25. N czy M? (Christie Agatha (pseud. Westmacott Mary)) - ocena: 5,0
26. Rosemary znaczy pamięć (Christie Agatha (pseud. Westmacott Mary)) - ocena: 6,0; recenzja: Niebezpieczne bąbelki szampana
27. Po pogrzebie (Christie Agatha (pseud. Westmacott Mary)) - ocena: 4,0
28. Tragedia w trzech aktach (Christie Agatha (pseud. Westmacott Mary)) - ocena: 4,5
29. Na Zachodzie bez zmian (Remarque Erich Maria (właśc. Remark Erich Paul)) - ocena: 5,0
30. Dyktator Romuald Traugutt (Kluz Władysław) - ocena: 3,5; recenzja: O tym, jak Moskale świętego powiesili

Sierpień (2):
31. Pożegnanie z bronią (Hemingway Ernest) - ocena: 3,0
32. Pieśń duchowa (Jan od Krzyża św.) - ocena: 5,0; recenzja: Kropla rosy w potoku ognia

Wrzesień (3):
33. Tajemniczy przeciwnik (Christie Agatha (pseud. Westmacott Mary)) - ocena: 4,0
34. Morderstwo w zaułku (Christie Agatha (pseud. Westmacott Mary)) - ocena: 3,5
35. Szachinszach (Kapuściński Ryszard) - ocena: 5,0

Październik (2):
36. Mężczyźni, którzy nienawidzą kobiet (Larsson Stieg) - ocena: 5,0
37. Kot wśród gołębi (Christie Agatha (pseud. Westmacott Mary)) - ocena: 4,0

Listopad (6):
38. Tajemnica pałacu Chimney: Powieść kryminalna (Christie Agatha (pseud. Westmacott Mary)) - ocena: 3,5
39. Kolor jej serca (Mutch Barbara) - ocena: 4,0
40. Morderstwo to nic trudnego (Christie Agatha (pseud. Westmacott Mary)) - ocena: 3,5
41. Zagadka Błękitnego Ekspresu (Christie Agatha (pseud. Westmacott Mary)) - ocena: 4,5
42. Byłem ostatnim cesarzem Chin (Pu Yi) - ocena: 3,0; recenzja: Mejd in Czajna
43. Tajemnica Siedmiu Zegarów (Christie Agatha (pseud. Westmacott Mary)) - ocena: 4,5

Grudzień (7):
44. Przyjdź i zgiń (Christie Agatha (pseud. Westmacott Mary)) - ocena: 3,5;
45. Tajemniczy pan Quin (Christie Agatha (pseud. Westmacott Mary)) - ocena: 3,0; recenzja: Nie taka była umowa, Agatho (?)
46. Zobaczyć Sorrento i umrzeć (Kwiatkowska Katarzyna (ur. 1976)) - ocena: 5,5; recenzja: Pod słońcem Sorrento
47. Zło czai się wszędzie (Christie Agatha (pseud. Westmacott Mary)) - ocena: 4,0
48. Podróż w nieznane (Christie Agatha (pseud. Westmacott Mary)) - ocena: 4,0
49. Dziewczyna, która igrała z ogniem (Larsson Stieg) - ocena: 5,0