Dodany: 29.12.2014 08:25|Autor: papetka

List z powstania

II wojna światowa to wielkie, tragiczne wydarzenie w dziejach ludzkości, do którego często odwołują się pisarze. Tak samo postąpiła Anna Klejzerowicz. Jej najnowsza powieść przesiąknięta jest wspomnieniem Powstania Warszawskiego i nie jest to wspomnienie heroicznej, bohaterskiej walki z wrogiem, lecz wpływem powstania na ludzi.

Gdy wybuchła II wojna światowa Julia Bańkowska była dzieckiem. Jej rodzice zginęli, a o starszej siostrze Hani słuch zaginął. Dziewczyna całe swoje życie podporządkowała jednej myśli - dowiedzieć się prawdy o Hani, znaleźć ją żywą bądź martwą. Jej obsesja pochłonęła również męża i córkę. Pamiętać należy o tym, że lata powojenne nie były w Polsce latami wolności. Wszechwiedząca bezpieka utrudniała życie obywatelom, w zarodku tłumiła wszelkie próby poznania prawdy. To, czego nie udało się odkryć Julii, odkryła Marianna. Niestety, prawda o ciotce zniszczyła jej życie.

Anna Klejzerowicz pokazuje, że przeszłość może mieć istotny wpływ na teraźniejszość, może wpływać na nasze decyzje. A odpowiedź na pytanie: czy za wszelką cenę dążyć do odkrycia tajemnicy, zależy od indywidualnego podejścia. Czy odkrycie prawdy o losach Hani pomogło Mariannie, czy przyniosło jej spokój i szczęście? Tego wszystkiego można się dowiedzieć z lektury.

List z Powstania (Klejzerowicz Anna)