Dodany: 26.12.2014 14:27|Autor: Agnieszka-M4

Czytatnik: Mój czytatnik

Wyzwanie czytelnicze 2015 (wersja mocno skrócona)


Postanowiłam przyłączyć się do wyzwania czytelniczego, ale w znacznie skróconej formie. Tamta lista wydaje mi się niestety za bardzo rozbudowana jak na moje możliwości - zabrakłoby mi czasu na czytanie książek, na które ochota najdzie mnie "nagle", "ni z tego, ni z owego"... Postanowiłam więc ograniczyć liczbę do 12, czyli jedna książka na miesiąc, przewidując miejsce dla innych lektur.
Moje wyzwanie obejmuje więc książki:


Już przeczytane:

1. Autor nagrodzony Noblem po II wojnie światowej - Kain (Saramago José); ocena: 3; nie odmawiam nikomu prawa do tego, żeby wyrażać swoje poglądy, choćby na temat Boga. Zadaję sobie tylko pytanie, jaki cel chciał osiągnąć autor? Recenzja: Nurzając się w odmętach herezji

2. Sztuka - Otello (Szekspir (Shakespeare William)); ocena: 4,0. BiblioNETkowe Polecanki uznały, że książka raczej nie przypadnie mi do gustu. Fakt - dramaty czytuję rzadko, a mój ostatni kontakt z Szekspirem przypada na czasy licealne. Po przyznanej przeze mnie ocenie widać chyba, że potrafię jednak docenić autora, przede wszystkim za ukazanie pewnych ciemnych prawd o naturze ludzkiej: sile zręcznej manipulacji, ukrytych pokładach zazdrości, chorym poczuciu honoru i zranionej ambicji...

3. Miejsce, które chciałam odwiedzić - Moja droga do Santiago: Opowieść pielgrzyma agnostyka (Ward Robert); ocena: 3,5. Książka ciekawa, wartościowa i na pewno zachęcająca do wyruszenia na trasę do Santiago. Gorzej z tłumaczeniem i redakcją... Recenzja: W drogę!

4. Wojenna - Komu bije dzwon (Hemingway Ernest); 13.06-7.07.15 r.; ocena: 3,5. Wątkom miłosnym u Hemingwaya mówię zdecydowane "nie". Ale wątki wojenne to już inna sprawa. Może Hemingway nie powinien był silić się na pisanie powieści a zostać przy reportażu z wojny domowej w Hiszpanii? Według mnie mocną stroną są też ciekawie zarysowane, silne charaktery (Pilar, Pablo) - z wyjątkiem słodko-mdłej Marii. Z kolei na minus zaliczyłabym sporą ilość zupełnie nonsensownych dialogów, z których nic nie wynikało...

5. Zakazana - Lochy Watykanu (Gide André (Gide Andrzej)). 17-21.07.2015 r.; ocena: 2,5. Chyba pomyliłam kategorie... Powinnam zamienić miejscami dwie książki: Kain (Saramago José) i właśnie Lochy Watykanu (Gide André (Gide Andrzej)). No ale miało być obrazoburczo... Może moja wrażliwość została jakoś przytępiona, ale mam wrażenie, że tutaj nie chodzi o świadomą herezję czy bluźnierstwo, tylko o literacki żart. Postacie dziwne, jakieś takie sztuczne i płaskie. Fabuła? No nie wiem... Nijaka, rozmyta. Wydaje mi się, że sam autor zdawał sobie sprawę z dziwaczności swojej opowieści, bo przedstawia bohaterów w sposób raczej komiczny.

6. Romans klasyczny - Północ i Południe (Gaskell Elizabeth (Gaskell E. C., Gaskell Elizabeth Cleghorn)); 21-27.07.2015 r.; ocena: 5,5. Piękna, ciepła, urokliwa i sentymentalna opowieść.

7. Kryminał/thriller - Zbrodnia w szkarłacie (Kwiatkowska Katarzyna (ur. 1976)) - 6.08.2015 r. Ocena 5,5. Książki pani Katarzyny Kwiatkowskiej będą u mnie zawsze mile oczekiwanym gościem - nowa powieść nie rozczarowuje, ale godnie może zająć swoje miejsce obok świetnych poprzedniczek. Ciekawa akcja, intrygujące zagadki, jeszcze ciekawsze postacie.

8. Akcja nie dzieje się w Europie - Droga bez dna (Okri Ben); 6-17.08.2015 r.; ocena: 4,0. Mam mieszane odczucia po lekturze tej książki. Wiele w niej ciekawych i mądrych spostrzeżeń i przemyśleń. Trochę zajęło mi czasu zanim przyzwyczaiłam się do magicznego świata tej książki - świata duchów, stworów, dziwactw. Ale kiedy już w pewien sposób zrozumiałam, kim jest główny bohater - Azaro - lektura stała się nieco prostsza i przystępniejsza.

9. Opowiadanie - Sonata Kreutzerowska: Opowiadania (Tołstoj Lew) - 22-31.08.2015 r.; ocena: 4,0.

10. Ponadstuletnia książka - Rękopis znaleziony w Saragossie (Potocki Jan); 5.09-29.11.2015 r.; ocena: 3,0. W związku z różnymi okolicznościami "towarzyszącymi" lektura powieści trwała długo. Książka już od dawna była częścią moich planów czytelniczych i cieszę się, że ją przeczytałam, ale drugi raz nie zafunduję sobie raczej tej przyjemności - zbyt duża mieszanka masonerii, kabały, islamu, chrześcijaństwa i wszystkiego innego...


Plany:

11. Autor nagrodzony Noblem przed II wojną światową - Księga dżungli (Kipling Rudyard)

12. Własna nieczytana - Cichy Don (Szołochow Michaił (Szołochow Michał))

(c)Wszystkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie bez zgody autora zabronione.

Wyświetleń: 1553
Dodaj komentarz
Przeczytaj komentarze
ilość komentarzy: 2
Użytkownik: zandra5 26.12.2014 15:36 napisał(a):
Odpowiedź na: Postanowiłam przyłączyć s... | Agnieszka-M4
Cichy Don (Szołochow Michaił (Szołochow Michał)) ? Jestem bardzo ciekawa, czy uda Ci się przeczytać w miesiąc 2052 strony (ja mam takie wydanie).
Użytkownik: Agnieszka-M4 26.12.2014 17:17 napisał(a):
Odpowiedź na: Cichy Don ? Jestem bardz... | zandra5
Cóż, najwyżej przeciągnie się na następny miesiąc. Nie przesadzajmy... to nie jest lista pt. "Jeśli nie przeczytam tej książki w ciągu miesiąca, to nastąpi koniec świata" :)
Legenda
  • - książka oceniona przez Ciebie - najedź na ikonę przy książce aby zobaczyć ocenę
  • - do książki dodano opisy lub recenzje
  • - książka dostępna w naszej księgarni
  • - książka dostępna u innych użytkowników (wymiana, kupno)
  • - książka znajduje się w Twoim schowku
Patronaty Biblionetki
Biblionetka potrzebuje opiekunów
Recenzje

Użytkownicy polecają:

Redakcja poleca: