Dodany: 21.12.2014 22:44|Autor: LouriOpiekun BiblioNETki

Alternatywne nowości BNetkowe

Wprowadzam wiele książek do katalogu BNetki. Czasem są to nowości, które nie pojawią się na półkach bestsellerów albo nawet znaleźć je można jedynie w wybranych księgarniach – a z tytułu czy opisu zdają się być bardzo interesujące. I chodzi tu o bycie „obiektywnie interesującym” – przynajmniej dla osób sfiksowanych na punkcie czytania, czyli dla Biblionetkowiczów ;) Czyli nie polityka ani nie „słynna powieść”, tylko pozycja potencjalnie wartościowa, która ma małe szanse na przebicie się do księgarskiego Olimpu. I aby dogodzić jak największemu gronu, osobliwe będę faworyzował literaturoznawstwo :)

Aby więc tytuły te nie zaginęły, albo aby je polecić, będę starał się w miarę regularnie prezentować tu nowe (subiektywnie interesujące) tytuły. Ponieważ na pomysł wpadłem dopiero teraz, sięgnę wpierw trochę wstecz, ale skoncentruję się wtedy głównie na książkach o małej (głównie zerowej) ilości ocen.
Może będzie mi się udawało wrzucić także parę zdań o tym, czemu wybrałem tę akurat książkę. Ale przeważnie nota wydawcy wystarcza za zachętę.
Odkrywając wolność: Przeciw zniewoleniu umysłów (antologia; Hume David, Smith Adam, Niskanen William A. i inni)
Freud i pseudonauka (Cioffi Frank) oraz Psychoanaliza Freuda po stu latach (Pajor Kazimierz)
Prawda w powieści (Martuszewska Anna)
Podstawowe kontrowersje dotyczące ingerencji prawa w sferę moralności (Bunikowski Dawid) więcej http://www.wydawnictwoumk.pl/prod_73490_Podstawowe​_kontrowersje_dotyczace_ingerencji_prawa_w_sfere_m​.html
Etyczne i prawne granice badań naukowych (Galewicz Włodzimierz)
Psychologia mitów greckich (Dudek Zenon Waldemar)
Kobiety na marginesach: Trzy siedemnastowieczne życiorysy (Davis Natalie Zemon)
Złe leki: Jak firmy farmaceutyczne wprowadzają w błąd lekarzy i krzywdzą pacjentów (Goldacre Ben)
Skandale, mity i anegdoty historyczne (Besala Jerzy)
Rozmowy z niewierzącym (Scalfari Eugenio, Franciszek (właśc. Bergoglio Jorge Mario))
Różowy język: Literatura i polityka kultury na początku wieku (Warkocki Błażej)
Przyszłość książki (antologia; < praca zbiorowa / wielu autorów >)
Ateizm oraz irreligia i sekularyzacja (Adamski Franciszek)
Mit wolności w cyberkulturze (Trzciński Łukasz)
Od agory do Kapitolu (Kendall Willmoore)
Dwór wiejski: Dzieło poświęcone gospodyniom polskim, przydatne i osobom w mieście mieszkającym (Nakwaska Karolina) świetna książka, szkoda że kosztuje ok. 130zł
Skandal w tekstach kultury (< praca zbiorowa / wielu autorów >)
Dyskusja z relatywizmem prawdy w Szkole Lwowsko-Warszawskiej (Moroz Jacek)
Zła nauka: Krótka historia dziwacznych przekonań, błędnych wniosków i niewiarygodnie głupich teorii (Zimmermann Linda)
Palimpsesty: Literatura drugiego stopnia (Genette Gérard)
Libido dominandi: Seks jako narzędzie kontroli społecznej (Jones Eugene Michael)
Mity Niemców (Münkler Herfried)

Użytkownik: Rigel90 22.12.2014 15:22 napisał(a):
Odpowiedź na: Wprowadzam wiele książek ... | LouriOpiekun BiblioNETki
Toż by mi nigdy nie przyszło do głowy, że Genette jest mało znany. Naprawdę tak sądzisz? Ja zawsze spotykałam na swojej drodze raczej jego pasjonatów. Chociaż ostatnio musiałam rozwiać złudzenie kolegi, który był pewien, że każdy studiujący kierunki humanistyczne Polak świetnie zna "Historię myśli socjologicznej" Szackiego. No to mówię, że literaturoznawcy go znają, owszem, ale z jego rozważań na temat utopii, nie socjologii, i tu z kolei wielkie oczy mojego znajomego, który o "Spotkaniach z utopią" ledwie słyszał.
Użytkownik: LouriOpiekun BiblioNETki 22.12.2014 18:03 napisał(a):
Odpowiedź na: Toż by mi nigdy nie przys... | Rigel90
Cóż, szczerze to nic nie sądzę, bo nie znam go wcale - dodałem kiedyś do katalogu jego książkę i uważam, że może być interesująca - zwłaszcza dla BNetkowiczów :) Natomiast z dwóch jego książek w katalogu jedna ma 5 ocen, a "Palimpsesty" wcale nie są jeszcze ocenione. Więc prawdopodobnie jego pasjonaci nie są (niestety) równocześnie pasjonatami BiblioNetki ;)

A z Szackim miałbym tak, jak Twój kolega - czytałem go i mam na półce z okazji "Wstępu do socjologii" i "Klasycznych teorii socjologicznych", a poza tym nic nie kojarzę jego...
Użytkownik: LouriOpiekun BiblioNETki 22.12.2014 16:11 napisał(a):
Dziś książki wybrane z 2. tysiąca:

Stephena Hawkinga i Rogera Penrose'a spór o rzeczywistość (Grygiel Wojciech P.) dwaj najwięksi żyjący fizycy dyskutują!
Niedokończone opowieści (Brontë Charlotte (Brontë Karolina; pseud. Bell Currer)) coś dla fanów sióstr, które zmieniły literaturę
Czy jesteś psychopatą?: Fascynująca podróż po świecie obłędu (Ronson Jon) dziś to nigdy nic nie wiadomo ;) a zresztą może warto nim być? wtedy możemy trafić do Mądrość psychopatów: Lekcja życia pobrana od świętych, szpiegów i seryjnych morderców (Dutton Kevin)
Labirynt Śniących Książek (Moers Walter) jakby ktoś nie wiedział - Hildegunst Rzeźbiarz Mitów wraca do Miasta Śniących Książek!

kilka książek o kobietach: Najwybitniejsze kobiety w psychologii XX wieku (antologia; Lück Helmut E., Volkmann-Raue Sybille, Deimel Christina i inni),
Ubiór kobiecy i jego tajemnice 1780-1930: Styl - rzemiosło - produkt (Faryś Przemysław Krystian),
Dzieciobójczynie (Słowiński Przemysław (pseud. Sherman Paul), Lach Bogdan),
Księga kobiet - kobiety Księgi (Szwarcman-Czarnota Bella),
Mądre Polki (< praca zbiorowa / wielu autorów >)

PRL, ZSRS i okolice: Kult Stalina: Studium alchemii władzy (Plamper Jan),
Bóg jest czerwony: Opowieść o tym, jak chrześcijaństwo przetrwało i rozkwitło w komunistycznych Chinach (Yiwu Liao),
Konformizm, bunt, nostalgia: Turystyka niszowa z Polski do krajów byłego ZSRR (Horolets Anna),
Skandale PRL-u (Sieczkowski Grzegorz),
Absurdy PRL-u (Lipiński Piotr, Matys Michał),
Katiusza z bagnetem: 14 sekretów ZSRR (Miecik Igor T.),
Kremlowska księżniczka: Opowieść o Galinie Breżniewej i sowieckich elitach (Dodolew Jewgienij),
Z [politycznym] fasonem: Moda młodzieżowa w PRL i NRD (Pelka Anna)

no i skoro przy modzie i historii, to za ciosem: Moda w kulturze, sztuce i edukacji (antologia; Pakuła Zbigniew, Bobrowicz Wojciech, Kubinowski Dariusz),
Publiczne, prywatne, intymne w kulturze XVIII wieku (< praca zbiorowa / wielu autorów >),
Jak dawniej leczono czyli Plomby z mchu i inne historie (Belofsky Nathan),
Ziemiański savoir-vivre (Pruszak Tomasz Adam),
Słowianie i ich sąsiedzi we wczesnym średniowieczu (antologia; Urbańczyk Przemysław, Krzak Zygmunt, Hoczyk-Siwkowa Stanisława i inni),
Za zamkniętymi drzwiami: Wstrząsający reportaż z Niemiec 1933 (Nowakowski Zygmunt (właśc. Tempka Zygmunt)),
Źli Niemcy: Zbrodniarze, geniusze, fanatycy, wizjonerzy (Wieliński Bartosz T.)

bardziej współcześnie: Lawrence z Arabii: Wojna, zdrada, szaleństwo mocarstw: Jak powstał dzisiejszy Bliski Wschód (Anderson Scott),
Tata mimo woli (Staszewski Kazik (Staszewski Kazimierz), Staszewski Stanisław, Duś Jarosław) dla wielbicieli Kazika Staszewskiego,
Mój Che: Bardzo intymnie (March Aleida) opowieść "kobiety życia Che",
Ja, kibic: Tajniak w szeregach chuliganów Millwall FC (Bannon James) na czasie - "kibole",
Seks, betel i czary: Życie seksualne dzikich sto lat później (Gumowska Aleksandra) co zostało z Malinowskiego,
Bez gaf w obcych krajach: Podróże z klasą (Cap Kazimierz),
Zatruwanie pamięci: Jedwabne, Naliboki, Koniuchy (1941-1944): Politykierstwo historyczne w III RP (Żebrowski Leszek)

no i trochę o literaturze:
Szkolna polonistyka zanurzona w języku (Nowak Ewa, Janus-Sitarz Anna),
Warto mieć w bibliotece: Książki dla dzieci 2010–2013 (Lewandowicz-Nosal Grażyna, Krawczyk Anna, Kujawa Katarzyna, Porzuczek Zuzanna) nawet parę osób już wcześniej zachęciłem!,
Wiwisekcja powszedniości: Studium wczesnej twórczości Marka Nowakowskiego (Kosiński Krzysztof) niedawno zmarł bohater tej analizy,
Izrael i krzyż: Tematy żydowskie w literaturze polskiej XIX wieku (Burdziej Bogdan),
W głowie Brunona Schulza (Biller Maxim),
Tropy literatury i kultury popularnej (< praca zbiorowa / wielu autorów >),
Synkretyzm fantasy: Fantasy świata wtórnego: Literatura, kultura, mit (Trębicki Grzegorz) w końcu analiza dla fanów fantasy,
W świetle gazowych latarni: O angielskiej prozie "gotyckiej" przełomu XIX i XX wieku (Kokot Joanna),
Narracyjne aspekty językowego obrazu świata: Interpretacja marzenia we współczesnej polszczyźnie (Filar Dorota), Między indywidualizmem a kolektywizmem: Jednostka i zbiorowość w literaturze romantycznej (Czernik Jakub),
Ludzie i krasnoludki: Powinowactwa z wyboru (antologia; Axer Jerzy, Bujnicki Tadeusz, Tazbir Janusz i inni) dziwne, że nie jest to hitem!

trochę społecznie i etycznie (i "mitologicznie" ;) ): 101 mitów o seksie (Wojtasiński Zbigniew),
Diety oczami naukowców (Monk Krystyna),
Boskie przyrodzenie: Historia penisa (Hickman Tom),
Zdeprawowani moderniści: Nowoczesność jako usprawiedliwienie seksualnej amoralności (Jones Eugene Michael),
Mity rock and rolla: Cała prawda o najsłynniejszych (i okrytych niesławą) wyskokach największych gwiazd rocka (Durchholz Daniel, Graff Gary),
Jan Paweł II w labiryncie ciała: O nieczystych małżonkach, obowiązku cierpienia i mglistych poczatkach istoty ludzkiej (Kaźmierczak Zbigniew) zapewne coś krytycznego - odbrązawiającego JPII,
Świat jest jednak normalny (Eberhardt Grzegorz),
Dyktatura gender (antologia; Benedykt XVI (właśc. Ratzinger Joseph), Bujak Adam, Chrostowski Waldemar (ur. 1951) i inni) aktualny (chyba) temat - czemu budzi tyle emocji? może tu jest odpowiedź,
Bóg w Hollywood (Adamski Łukasz) polemika z obrazem "hedonistycznego" wyłącznie Hollywood,
Człowiek wobec śmierci na przestrzeni dziejów (< praca zbiorowa / wielu autorów >) to może być aktualizacja dla słynnej monografii Ariesa

Opętanie w Loudun (Certeau Michel de) monografia historyczna nt. wydarzeń, będących kanwą dla słynnej książki Diabły z Loudun (Huxley Aldous) (również polecam z całą mocą!!), która byłą z kolei natchnieniem dla Matka Joanna od Aniołów (Iwaszkiewicz Jarosław (pseud. Eleuter)) i opery Pendereckiego

Leksykon miast intymnych: Swobodny podręcznik do geopoetyki i kosmopolityki (Andruchowycz Jurij)
Miasto na soli (Konkol Henryk Cyprian)

Księga smoków polskich (Sala Bartłomiej Grzegorz) analogiczne do genialnego Bestiariusz słowiański czyli Rzecz o skrzatach, wodnikach i rusałkach (Zych Paweł)

Rozmowy pod drzewem zapomnienia (Fuller Alexandra)

Użytkownik: LouriOpiekun BiblioNETki 24.12.2014 12:28 napisał(a):
Wytypowane z kolejnej osiemsetki:

historycznie:
Wielkie kłamstwa Ameryki: Tłumienie niewygodnej prawdy historii (West Diana)
Zdrada klerków (Benda Julien) tytuł książki stał się słynnym hasłem-wytrychem, a ona sama w końcu wydana została po polsku!
Zła historia: Legendy, kłamstwa i uporczywe mity (Shenkman Richard) znów tematyka "mitologiczna"
Oprogramowanie rzeczywistości społecznej (antologia; Jacyno Małgorzata, Nijakowski Lech M., Kozłowski Michał i inni) a tu filozofia i socjologia historii
Zdarzyło się (Kalicki Włodzimierz) może być wartościowe, nawet służąc za leksykon
Machiny do tortur: Kat, narzędzia, egzekucje (Jurga Robert M.) dla tych o mocnych nerwach
Hitler: Reportaż biograficzny (Toland John) słynna biografia - do tej pory na Zachodzie
Córka Stalina: O Stalinie, Rosji i sobie (Allilujewa Swietłana (Alliłujewa Swietłana, Stalina Swietłana Iosifowna), Pietrowa Ada)
Zrozumieć Marihuanę: Nowe spojrzenie na badania naukowe (Earleywine Mitch) temat na czasie

reportażowo:
Czasy secondhand: Koniec czerwonego człowieka (Aleksijewicz Swietłana) zapowiada się hit! ja już mam w schowku ;)
Biedni Romowie, źli Cyganie: Stereotypy i rzeczywistość (Mappes-Niedek Norbert) ważne w obliczu narastających napięć społecznych na styku nacji
Homo Nudus: Naturyzm w społecznej perspektywie (Florkowski Robert Witold) chwytliwy temat, a może być konkret ;p
Od spódnicy do spodni: Historia mody męskiej (Łoszewski Krzysztof)
Historia mebli europejskich: Od średniowiecza do współczesności (Kjellberg Pierre)
Uczta życia: O jedzeniu kulturowo, kulinarnie, kultowo i kulturalnie (Staszczak-Ciałowicz Małgorzata)
Pamięć codzienności, codzienność pamiętania: Szkice o reportażu polskim XXI wieku (Darska Bernadetta) może uzupełnienie dla 100/XX: Antologia polskiego reportażu XX wieku: Tom 1: 1901–1965 (antologia; Korczak Janusz (właśc. Goldszmit Henryk), Miłkowski Zygmunt (pseud. Jeż Teodor Tomasz, TTJ, T. T. Jeż), Sieroszewski Wacław (pseud. Sirko Wacław lub Bagrynowski K.) i inni) i 100/XX: Antologia polskiego reportażu XX wieku: Tom 2: 1966–2000 (antologia; Wróblewski Andrzej Krzysztof (1935-2012), Roszko Janusz, Bijak Jan i inni)?

literatura, kultura i okolice:
Prze(d)sądy: O czytaniu kultury (< praca zbiorowa / wielu autorów >)
Narodziny książki (Martin Henri-Jean, Febvre Lucien) skąd też się nasza ukochana książka wzięła?? ;)
Realizm magiczny: Przewodnik (praktyczny) (Pindel Tomasz) głównie dla wielbicieli Marqueza, Donoso, Llosy i tych klimatów
Biblioteki w nowym otoczeniu (Wojciechowski Jacek) jak sobie ukochane bilboteki poradzą z cyfryzacją?
Maszyna przecząca: O literaturze jako formie negacji w aspekcie performatywnym (Czerwiński Marcin (ur. 1971)) tytuł zamotany, ale zdaje mi się, że chodzi o interakcję na linii książka-czytelnik, czyli jak na nas wpływa to, co czytamy
Literatura niewyczerpana: W kręgu mniej znanych twórców polskiej literatury lat 1863-1914 (antologia; Fiołek Krzysztof, Węgrzyn Iwona, Szawerna-Dyrszka Anna i inni) dla wielbicieli "przykurzątek"
Andrzej Bobkowski wielokrotnie (< praca zbiorowa / wielu autorów >) fani Bobkowskiego - wiem, że na BNetce Was wielu - alert!
Cóż za wspaniały dzień na egzorcyzm...: Amerykańskie kino grozy przełomu lat 60. i 70. (Kościelski Kamil) uczta dla miłośników kina grozy
Żywioły wyobraźni: O wyobrażaniu i przeobrażaniu (Kania Marta Matylda) o tym jak wyobraźnia ma na nas tak przemożny wpływ
Muzyka i emocje: Wybrane teorie filozoficzne (Budd Malcolm) a to jw. tylko o muzyce
Kryzys szkoły: Co możemy zrobić dla uczniów, nauczycieli i rodziców? (Juul Jesper (1948-2019)) zasadne pytanie - ciekawe, czy odpowiedzi dane!
Romantyzm w lustrze postmodernizmu (i odwrotnie) (< praca zbiorowa / wielu autorów >)

tematy "kobiece":
Energia kobiet (antologia; Borkowska Agnieszka, Chodyra Monika, Kublik Agnieszka i inni)
Drogi feminizmu: Od kapitalizmu państwowego do neoliberalnego kryzysu (Fraser Nancy)
Spór o literaturę kobiecą w Dwudziestoleciu międzywojennym (Krajewska Joanna)

religia kontra (albo i nie) nauka:
Darwin, Bóg i sens życia: Dlaczego teoria ewolucji zmienia wszystko, co (wydawało się nam, że) wiemy (Stewart-Williams Steve)
Bóg nie istnieje i jest zawsze z tobą: O poszukiwaniu Boga w dziwnych miejscach (Warner Brad) w (zdrowym) rozwikływaniu zawiłości religijności
Prawy umysł: Dlaczego dobrych ludzi dzieli religia i polityka (Haidt Jonathan) jw.
Obcy bogowie: Ukryte bożki życia codziennego (Scalia Elizabeth) jw.
Religia Sokratesa (McPherran Mark L.) czy i jak był religijny?

Listy jak dotyk (Kuroń Gaja, Kuroń Jacek) dla zainteresowanych Jackiem Kuroniem
Zwierzęcy punkt widzenia: Inna wersja historii (Baratay Éric) już nie gender, a animal studies!
Otchłań: Ewolucyjne źródła epidemii depresji (Rottenberg Jonathan) skąd się wzięła depresja
Niezwykłe liczby Fibonacciego: Piękno natury i potęga matematyki (Posamentier Alfred S., Lehmann Ingmar) przepraszam, ale jako matematyk musiałem polecić coś takiego!
Jak umierają ptaki: Baśnie na ważne etapy życia (Teodorczyk Tomasz) baśnie terapeutyczne - zdaje się wartościowe
Po co psychoanaliza? (Roudinesco Elisabeth)

Użytkownik: LouriOpiekun BiblioNETki 30.12.2014 14:51 napisał(a):
Odpowiedź na: Wprowadzam wiele książek ... | LouriOpiekun BiblioNETki
Kolejna setka przejrzana - przy okazji, zmieniły się zasady, pojawiły się zapowiedzi, ale nic nie szkodzi - można wrzucić sobie do schowka "czekam na premierę" ;D

Feministyka albo Sztuka obchodzenia się z kobietami (Schopenhauer Artur) cóż to słynny Schopenhauer nam powie? A może wywoła oburzenie (bo kto wie, czy nie jest passe traktowanie kobiet jak kobiety)?
Na łuku elektrycznym: O pisaniu Andrzeja Bobkowskiego (Nowak Maciej (ur. 1970)) znów coś dla fanów Bobkowskiego
Dziennik watykański: Serce Kościoła katolickiego od kuchni: Władza, ludzie, polityka (Thavis John) cóż tam się dzieje w tych lochach, za tymi kotarami, w tym tajemniczym świecie, który przez niektórych jest czczony, a przez innych przeklinany?
Droga do wyzwolenia: Scjentologia, Hollywood i pułapki wiary (Wright Lawrence) inny "kościół", ale historia podobna; przy okazji polecę czytaną przeze mnie niedawno Ofiarowana: Moje życie w sekcie scjentologów (Miscavige Hill Jenna)
Nie przeproszę, że urodziłam: Historie rodzin z in vitro (Domagalska Karolina) opis tu: http://czarne.com.pl/katalog/ksiazki/nie-przeprosze-ze-urodzilam i ciekaw jestem, w którą stronę się tu szala przechyli? "Oczywiście" kłopot standardowo wynika z nieustalenia definicji i kłócenia się o co innego, ale co ja tu się będę rozpisywał...

Wiele ciekawej beletrystyki wprowadziłem, ale to raczej reklamy nie wymaga ;)
Użytkownik: LouriOpiekun BiblioNETki 08.01.2015 14:48 napisał(a):
Odpowiedź na: Wprowadzam wiele książek ... | LouriOpiekun BiblioNETki
Kolejna porcja - głównie zapowiedzi, ale warto kliknąć w "czekam na premierę" :)

Darwinowskie paradygmaty: Mit teorii ewolucji w kulturze współczesnej (Materska Dominika (Oramus Dominika)) tytuł mówi za siebie - co nam zostało z rewolucji w myśleniu o miejscu i pochodzeniu człowieka

Pijany botanik: O roślinach, z których powstają najwspanialsze alkohole świata (zapow.) (Stewart Amy) kolejna książka autorki Zbrodnie robali: Wesz, która pokonała armię Napoleona, i inne diaboliczne insekty (Stewart Amy), tym razem chyba dużo przyjemniej - a i dla smakoszy cenna pozycja

Dlaczego podskakuję (Higashida Naoki) w temacie autyzmu i tych, którzy żyją z autystykiem

Hardkorowy romans: "Pięćdziesiąt twarzy Greya", bestsellery i społeczeństwo (Illouz Eva) cóż takiego jest w tych "Greyach" i innych "nowoczesnych erotykach".

Historia kotów (Swan Madeline) na BNetce chyba wielu miłośników kotów można znaleźć (sam jestem nim), więc pozycja obowiązkowa ;)

Przejrzyste źródło (Bosc David) o tym, co malarz Gustav Courbet robił przed śmiercią w Szwajcarii

Globalna wojna z chrześcijanami: Wstrząsający obraz współczesnych prześladowań (Allen John L. Jr) w Polsce podobno to księża i wierni najbardziej uciskają biedny naród, prący ku zachodowi, ale gdzie indziej na świecie sprawa zdaje się wyglądać odwrotnie

Krew i ziemia: O ukraińskiej rewolucji (Mucha Wojciech) o Ukrainie prawdziwszej, niż w Wiadomościach, która choć walczy z imperializmem Rosji, to wcale nie umizga się do Polski, a wręcz gloryfikuje bohaterów z UPA

na koniec trochę listów słynnych pisarzy:
Listy (Vonnegut Kurt (Vonnegut Kurt Jr))
„Twoje listy chowam pod materacem”: Korespondencja 1971−2002 (Lindgren Astrid, Schwardt Sara)
Użytkownik: Rbit 13.01.2015 13:32 napisał(a):
Odpowiedź na: Kolejna porcja - głównie ... | LouriOpiekun BiblioNETki
Najbardziej cieszę się, że tydzień temu wyszły: Listy 1946-1968 (Parnicki Teodor, Giedroyc Jerzy)
Już zamówione, czekam na listonosza :)
Użytkownik: LouriOpiekun BiblioNETki 13.01.2015 13:44 napisał(a):
Odpowiedź na: Najbardziej cieszę się, ż... | Rbit
O. no to moim zdaniem też powinno się spotkać z szerokim zainteresowaniem! Pewnie się pokusisz o jakąś recenzję po lekturze :)
Użytkownik: LouriOpiekun BiblioNETki 15.01.2015 10:22 napisał(a):
Odpowiedź na: Wprowadzam wiele książek ... | LouriOpiekun BiblioNETki
Bardzo mi przyjemnie, że ten temat trafił na główną do wiadomości - mam nadzieję, że niektórym schowki spuchły ;) No, ale pora na kolejną porcję interesujących alternatywnych nowości/zapowiedzi:

Santa Muerte: Święta Śmierć (Chesnut Andrew R.) dla mnie niewątpliwie najbardziej interesująca z dodanych ostatnio książek - o wzrastającym w Meksyku kulcie śmierci, który zaczyna zastępować kult maryjny. Bardzo jestem ciekaw, czy jakoś łączy się z tzw. sugar skulls, które stały się zjawiskiem popkulturowym (choćby http://www.youtube.com/watch?v=IcoqJCJlHbQ )

coś o fizyce:
Teoretyczne minimum: Co musisz wiedzieć, żeby zacząć zajmować się fizyką (Hrabovsky George, Susskind Leonard)
Pożegnanie z rzeczywistością: Jak współczesna fizyka odchodzi od poszukiwania naukowej prawdy (Baggott Jim)

publicystyka i reportaż:
Kto tu rządzi? (Braun Grzegorz, Piński Jan) wywiad z G. Braunem - niepokorny reżyser krytycznie o ostatnim ćwierćwieczu
Życie seksualne lemingów (Ziemkiewicz Rafał A. (Ziemkiewicz Rafał Aleksander)) cóż kontrowersyjnego zaserwuje nam RAZ?
Usypać góry: Historie z Polesia (Szejnert Małgorzata)
Zakopać maszynę do pisania: Dzieciństwo pod okiem Securitate (Bugan Carmen) jak wspaniały był komunizm i jego inwigilacja - tym razem w Rumunii
Detroit: Sekcja zwłok Ameryki (LeDuff Charlie) opowieść o upadłej ostoi amerykańskiej przedsiębiorczości i przemysłu
Tajemnica hieroglifów: Champollion, Napoleon i odczytanie Kamienia z Rosetty (Meyerson Daniel) tytuł mówi za siebie ;)
Wenus bez futra (Różycka Sasza) "Bezkompromisowy, pełen dystansu i do bólu szczery opis barwnego świata klubów go-go"

o artystach większych bądź mniejszych:
Czarny Anioł: Opowieść o Ewie Demarczyk (Kuźniak Angelika, Karpacz-Oboładze Ewelina) szkoda, że zmienili okładkę ;(
Podrzyj, wyrzuć, zacznij jeszcze raz: Postpunk 1978-1984 (Reynolds Simon) ariergarda post(kontr)kultury
Hippiesi, kudłacze, chwasty: Hipisi w Polsce w latach 1967-1975 (Tracz Bogusław) przeglądałem w Prusie naprzeciw UW - bardzo interesujące, szczególnie że mój wujek był (jest?) hipisem z tamtych lat

Wiadomość (Jansson Tove) na koniec autorski wybór ulubionych własnych opowiadań mamy Muminków :)

Użytkownik: LouriOpiekun BiblioNETki 27.01.2015 10:11 napisał(a):
Odpowiedź na: Wprowadzam wiele książek ... | LouriOpiekun BiblioNETki
Kolejna porcja :) Niezbyt wielka, ponieważ nie polecam beletrystyki, a ostatnio głównie ją wrzucam do katalogu (no dobra - UWAGA! nadchodzi Muzyka milczącego świata (Rothfuss Patrick) oraz Skradzione dusze (Goodkind Terry) !!!)

Małpa w każdym z nas: Dlaczego seks, przemoc i życzliwość są częścią natury człowieka? (Waal Frans de) książka słynnego prymatologa, niech za rekomendację tej służy cytat z opisu: "W zachowaniach wspólnych nam i małpom, de Waal dopatruje się biologicznych fundamentów ludzkiej kultury".

10 przykazań propagandy (Patrick Brian Anse) książka o propagandzie, jako rodzaju „śmieciowego jedzenia” dla umysłu - w swej wymowie podobna chyba do "Erystyki" Schopenhauera

Taniec w słońcu: Geniusz, celebra i kryzys prawdy w epoce nowoczesnej (Eksteins Modris) znów cytat z noty: "Taniec w słońcu" to barwna biografia epoki rozpoczynającej się świtem I wojny światowej i dojściem Hitlera do władzy, a kończącej upadkiem muru berlińskiego – przenikniętej kultem celebry i kryzysem autentyzmu. W niezwykle inspirujący sposób dla czytelników z początku XXI wieku autor penetruje zagadnienia rzetelności i prawdy, fałszu i pozy.

Język rodziny (Hogg Tracy, Blau Melinda) dla fanów evergreenów: "Języka niemowląt" i "Języka dwulatka"

Marianna wciąż katolicka?: O rewolucyjności przemian francuskiego społeczeństwa i Kościoła katolickiego (Czarnecka Agnieszka) obecnie się chyba islamizuje, może kryzys religijności się do tego przyczynia?

Mądrość i cuda świata roślin (Goodall Jane (właśc. Lawick-Goodall Jane van), Hudson Gail) ponownie coś interesującego, tym razem że roślina też człowiek ;)

Bez strachu: Jak umiera człowiek (Ragiel Adam, Rigamonti Magdalena) temat śmierci i jej percepcji współczesnej powraca jak bumerang... tym razem w opowieści balsamisty!

Wzornictwo i emocje: Dlaczego kochamy lub nienawidzimy rzeczy powszednie (Norman Donald Arthur) autor odpowiada na pytanie, dlaczego użytkownik wybiera rzeczy ładne i wierzy, że działają one lepiej

Użytkownik: LouriOpiekun BiblioNETki 06.02.2015 10:07 napisał(a):
Odpowiedź na: Wprowadzam wiele książek ... | LouriOpiekun BiblioNETki
Miałem już w ręku wspomnianą wyżej Muzyka milczącego świata (Rothfuss Patrick) i jestem zawiedziony tym, że... ma ledwie 150 stron i jest pełna rysunków. Oj, panie Rothfuss, lenisz się pan!

No ale inni mniej się lenią, tylko piszą takie ciekawe książki:

Agonistyka (Mouffe Chantal) interesująca propozycja wykorzystania zaprzeczenia powiedzenia "zgoda buduje, niezgoda rujnuje" - o tym, że ożywcza jest różnorodność i motorem postępu jest próba pogodzenia antagonizmów w ramach pluralistycznego rozwiązania

All Inclusive: Raj, w którym seks jest bogiem (Wlekły Mirosław) Dominikana - raj, który jest piekłem dla niektórych

Po czym poznasz, że Twój kot spiskuje przeciwko Tobie? (Inman Matthew (pseud. The Oatmeal)) znów coś dla miłośników kotów :]

Zasada nieprawdopodo­bieństwa: Dlaczego codziennie zdarzają się cuda, zbiegi okoliczności i rzadkie wydarzenia (Hand David J.) dlaczego ktoś wygrywa w totka? czemu (jak twierdzi Pratchett) rzeczy prawdopodobne jak 1:10000000000 zdarzają się w 9 przypadkach na 10? jak działa statystyka i jak pomóc szczęściu? ta książka może dać odpowiedzi!

historycznie, wojskowo i wojennie:
Snajperzy: Najniebezpieczniejsi zabójcy w historii (Cabell Craig, Brown Richard) przekrojowy esej przez dzieje w temacie jak w tytule
Czerwiec 1941: Ostateczna diagnoza (Sołonin Mark) najnowsze badania nad przyczynami klęski Armii Czerwonej w 1941 r. - świetny i rzetelny autor w swoim opus magnum
Jednostka 731: Okrutne eksperymenty w japońskich laboratoriach wojskowych: Relacje świadków (Gold Hal)
Anatomia kłamstwa: Agenci CIA pomogą Ci wytropić fałsz, zdradę, nielojalność, oszczerstwo, plotki (Carnicero Susan, Floyd Michael, Tennant Don, Houston Philip) to też psychologicznie - jak zostać człowiekiem-wariografem ;)
Imperium księżyca w pełni: Wzlot i upadek Komanczów, najpotężniejszego indiańskiego ludu w historii Ameryki Północnej (Gwynne S. C.) lektura dla wielbicieli Maya, Coopera, Cortesa (??)

literaturowo:
Z problematyki cyberpunku (Mazurkiewicz Adam)
Echa polskich legend (Berowska Marta) o tym, co stoi za polskimi legendami i na ile są odbiciem rzeczywistych wydarzeń
Z Tobą jednym: Listy Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej i Stefana Jasnorzewskiego (Pawlikowska-Jasnorzewska Maria, Jasnorzewski Stefan) dla wielbicieli Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej

temat Polski:
Kobiety, komunizm i industrializacja w powojennej Polsce (Fidelis Małgorzata)
Tylnymi drzwiami: "Czarny rynek" w Polsce 1944-1989 (Kochanowski Jerzy) o wentylu gospodarki w czasach ekonomicznych mroków
Nad Jeziorem Białym: Piekło i raj na ziemi: Polska oczami cudzoziemca (Borrell John)

na koniec cymesik - książka pół-muzyczna: Nieboski Chopin (Wierzbicki Piotr) jest esej, o temacie jak w tytule (a dokładniej - dlaczego Chopin jest tak unikatowy), oraz płytka ze słynnymi wykonaniami jego utworów - wszystko z okazji Konkursu Chopinowskiego przypadającego w tym roku :]
Użytkownik: LouriOpiekun BiblioNETki 16.02.2015 14:45 napisał(a):
Odpowiedź na: Wprowadzam wiele książek ... | LouriOpiekun BiblioNETki
W tej setce dużo beletrystyki, więc polecanki skromne:

na początek o Polsce niedawnej:
Skucha (Hugo-Bader Jacek) - znany autor o losach swych przyjaciół z opozycji komunistycznej - trochę wypadnie poczekać...
Siódemka (Szczerek Ziemowit) - także lubiany na BNetce, tym razem o Polsce prowincjonalnej
Historia Polski 2.0: Polak, Rusek i Niemiec...: Czyli jak psuliśmy plany naszym sąsiadom (Wróbel Jan) a tu z przymrużeniem oka
Warszawa literacka lat PRL (Łopuszański Piotr) no i o pisarzach i poetach trudnego czasu

historycznie i wspomnieniowo:
Moja wojna w Hiszpanii: Brygady międzynarodowe - koniec mitu (Stein Sygmunt) - międzywojenny Żyd, komunista-idealista traci swoje złudzenia
Seyfo: Ludobójstwo, o którym nie wolno mówić (Neman Abed Msziho) - religia pokoju (tj. islam) w aktach ludobójstwa w Turcji
Zdarza się: Kurt Vonnegut: Życie (Shields Charles J.) - biografia genialnego szydercy
Nowa Msza papieża Pawła (Davies Michael Treharne) - krytycznie o reformach Vaticanum II w kontekście Mszy św.
Księżycowa autostrada: Motocyklem przez Himalaje (Palak Witold) - trochę na siłę wcisnąłem tu wspominki z podróży motocyklem przez Himalaje - ale może być interesujące

no i popularnonaukowe:
Księga matematycznych tajemnic (Stewart Ian) - słynny profesor matmy kontynuuje popularyzację tej wspaniałej dziedziny wiedzy :) książka jest kontynuacją cyklu Gabinet matematycznych zagadek
Książka o niczym (Barrow John D.) - chwytliwy tytuł, i tym razem to nie pseudoksiążka, tylko historia "niczego" verbum proprium
Stary wspaniały świat (Hodgkinson Tom) - coś a propos zwolnienia tempa życia

Użytkownik: LouriOpiekun BiblioNETki 27.02.2015 11:41 napisał(a):
Odpowiedź na: Wprowadzam wiele książek ... | LouriOpiekun BiblioNETki
Tym razem ciężki wybór był, bo ciekawej nie-beletrystyki mnóstwo (wiele tytułów opowiada i poleca się sama):

historycznie i reportażowo:
Słowianie i wikingowie przy stole (Krasna-Korycińska Małgorzata)
Dziewczyny z Syberii (Herbich Anna (Herbich-Zychowicz Anna)) następna po wysoko ocenianej Dziewczyny z powstania (Herbich Anna (Herbich-Zychowicz Anna)) książka o kobietach na wojnie; przypominam też o świeżutkiej Dziewczyny wyklęte (Nowak Szymon (ur. 1973))
Zdumiewający świat: ZSRR i ludzie radzieccy w propagandzie Polski Ludowej lat 1944-1956 (Chłopek Maciej)
Tajny agent: Moje życie wśród narkoterrorystów (Follis Edward, Century Douglas)
Niebezpieczne związki Bronisława Komorowskiego (Sumliński Wojciech) może to być coś mocnego, na szczytach władzy
Resortowe dzieci: Służby (Kania Dorota, Targalski Jerzy, Marosz Maciej) oraz część druga; jw.
Piknik z niedźwiedziami (Bryson Bill) nowy Bryson!!! ci, którzy go znają, już biegną do księgarń... a nie, wait, trzeba czekać do czerwca ;(
Epoka hipokryzji: Seks i erotyka w przedwojennej Polsce (Janicki Kamil) to się zawsze dobrze sprzedaje!

podróżniczo:
Po Bajkale: Rowerem przez Syberię (Rybicki Jakub) - rowerem po zamarzniętym Bajkale - to musiało być super!

(około)literacko i biograficznie:
Filmy "Matrix" oraz "Alicja w Krainie Czarów" jako archetypiczne opowieści mityczne (Franke Adam)
Ćpałem, chlałem i przetrwałem: Rozmawia Barbara Burdzy (Maleńczuk Maciej, Burdzy Barbara) autor mówi sam za siebie jako zachęta ;)
Teoria literatury: Wprowadzenie (Eagleton Terry) z noty: "To wprowadzenie do teorii literatury określiło na całe pokolenie recepcję literatury wśród brytyjskich przynajmniej studentów i badaczy"
Literatura czerwonego dworu (Żurawski Mariusz) manipulacje literackie nt. rewolucji październikowej
Potargana w miłości: O Agnieszce Osieckiej (Ryciak Ula (Ryciak Urszula))

inne:
Uczeń (nie) biega i (nie) krzyczy: Rytuały oporu jako przejaw autoekspresji młodzieży (Babicka-Wirkus Anna) - zapowiada się interesująca próba wyjaśnienia "niegrzecznych" dzieci i młodzieży
Jak przestałem kochać design (Wicha Marcin) z noty: "te krótkie, finezyjne teksty są jak obrazki z kalejdoskopu – przegląda się w nich estetyczne oblicze Polski ostatnich czterdziestu lat"
Dehumanizacja człowieka i humanizacja zwierząt (Śledzianowski Jan (pseud. Radzikowski Janusz)) o tym, jak dobro zwierząt staje się istotniejsze niż dobro człowieka, i o kogo bardziej się dba
Początek świata: Historia pewnego obrazu Gustave’a Courbeta (Savatier Thierry) o słynnym obrazie, przedstawiającym... hmm... wyeksponowane żeńskie imponderabilia ;)

typ zestawienia:
Masnawi: Tom 1 (Rumi Dżalaluddin (Rumi Mauln all ad-Din lub Rumi Dżalaloddin)) - średniowieczna poezja perska; jak nie jestem entuzjastą poezji, tak fragmenty tego mnie ujęły

Przykra wiadomość dla śledzących to zestawienie - zmieniam pracę za 2 tygodnie i możliwe, że wówczas ilość wprowadzanych książek spadnie. Więc i polecanek będzie mniej...
Użytkownik: Pok 28.02.2015 16:15 napisał(a):
Odpowiedź na: Tym razem ciężki wybór by... | LouriOpiekun BiblioNETki
Niestety z tym dobrem zwierząt to jeszcze daleka droga... (z dobrem człowieka też zresztą, ale to inna sprawa). Przykład pierwszy z brzegu:

Całkowicie rozumiem wzburzenie prof. Hartmana na tak bestialskie zachowanie.
Użytkownik: LouriOpiekun BiblioNETki 03.03.2015 09:26 napisał(a):
Odpowiedź na: Tym razem ciężki wybór by... | LouriOpiekun BiblioNETki
Ach, zabrakło jeszcze jednej pozycji, ale to wina mojej abnegacji historycznej. Chodzi o swoisty wstęp lub uzupełnienie ściśle historyczne dla Księgi Jakubowe (Tokarczuk Olga) a tym uzupełnieniem może być:
Wieloplemienny tłum: Jakub Frank i ruch frankistowski 1755-1816 (Maciejko Paweł)
Użytkownik: Vemona 13.03.2015 16:50 napisał(a):
Odpowiedź na: Wprowadzam wiele książek ... | LouriOpiekun BiblioNETki
Dopiero teraz trafiłam na Twój temat i natychmiast dodaję go do obserwowanych. Widzę, że znajdę tu sporo ciekawych lektur, samo pobieżne przeglądanie musi skutkować spuchnięciem schowka. Z pewnością będę bywalcem i "grzebalcem" w temacie.
Użytkownik: LouriOpiekun BiblioNETki 13.03.2015 17:17 napisał(a):
Odpowiedź na: Dopiero teraz trafiłam na... | Vemona
Bardzo mi miło, że moje zestawienie może być przydatne :) Niestety, pewnie będę teraz dodawał mniej pozycji do katalogu, ale zawsze coś tam wpadnie - już za parę dni pewnie wybór z kolejnej setki!
Użytkownik: Vemona 13.03.2015 18:19 napisał(a):
Odpowiedź na: Bardzo mi miło, że moje z... | LouriOpiekun BiblioNETki
Jeszcze jak przydatne. :) Bardzo łatwo przeoczyć coś ciekawego w ilości książek znajdujących się w katalogu, a że ja coraz mniej beletrystyki czytuję, to tym bardziej Twoje zestawienie jest arcyciekawe.
Użytkownik: LouriOpiekun BiblioNETki 18.03.2015 12:25 napisał(a):
Odpowiedź na: Wprowadzam wiele książek ... | LouriOpiekun BiblioNETki
Kolejne parę sugestii, co też ciekawego można (będzie) znaleźć w księgarniach:

społeczno-etycznie:
Między piekłem a niebiem: Dialog w zaświatach: C. S. Lewis, J. F. Kennedy & A. Huxley (Kreeft Peter) opis podpowie, a może być ciekawie!
Seks i cytadela: Życie intymne w arabskim świecie przemian (El Feki Shereen) intrygujący temat seksualności w świecie muzułmańskim
Ta druga: Obraz kobiety w nauczaniu Kościoła rzymskokatolickiego i w świadomości księży (Szwed Anna) tytuł mówi za siebie - może być ważną analizą, weryfikującą twierdzenia 2 stron - broniącej KK oraz tropiącej "prześladowania kobiet" w chrześcijaństwie
Bóg i geometria: Gdy przestrzeń była Bogiem (Heller Michał (ur. 1936)) co to znaczy, że »Bóg uprawia matematykę«
Kłótnia o gender (Flavigny Christian) kolejna książka, próbująca dojść do tego, o co cały szum; tym razem z kraju rozrywanego konfliktem między liberalizmem obyczajowym a szariatyzacją
Absolutna Dominacja: Totalitarna demokracja w nowym porządku świata (Engdahl William Frederick) czy demokracja może być totalitarna? a może jest tylko przykrywką, pięknym sztafażem?

psychologia:
Gdzie ci mężczyźni? (Zimbardo Philip G., Coulombe Nikita S.) o zagubieniu się etosu męskości i wycofywaniu "patriarchatu" w dzisiejszym świecie

literatura:
Od glorii do infamii: Sylwetki dwudziestowiecznych pisarzy (Masłoń Krzysztof) ważna książka - bo co i raz dyskusję budzą niejasności i ciemne punkty życiorysów naszych twórców (choćby ostatnia dysputa o Osieckiej i Łysiaku)
Detektyw w krainie cudów: Powieść kryminalna i narodziny nowoczesności (1841-1941) (Cegielski Tadeusz) ach te kryminały - święcą dziś potężne tryumfy; warto może poznać ich drogę do chwały?
Wektory wyobraźni: Przekraczanie granic w tekstach kultury popularnej (Jezierski Piotr)

historia i reportaż:
Wygaszanie Polski 1989-2015 (antologia; Bujak Adam, Chazan Bogdan, Gliński Piotr i inni) "prawostronna" (duży cudzysłów) analiza negatywnych trendów w kierunkach objętych przez Polskę po 89.
Złe psy: W imię zasad (Vega Patryk) wczoraj nawet na głównej onetu było o tym odkrywaniu kulisów policji
Cyganie: Spotkania z nielubianym narodem (Bauerdick Rolf) ciekawe, jak to się ma do Ficowskiego?
Wojny kobiet (Ornacka Ewa, Pytlakowski Piotr) "to najgłośniejsze, doskonale znane z mediów sprawy kryminalne ostatnich kilkunastu lat. Sprawy pokazane z perspektywy kobiet, które – chociaż bezpośrednio ich one nie dotyczyły – straciły wiele, a musiały walczyć o wszystko." (z noty)
Użytkownik: LouriOpiekun BiblioNETki 02.04.2015 09:59 napisał(a):
Odpowiedź na: Wprowadzam wiele książek ... | LouriOpiekun BiblioNETki
W tej paczce całkiem wiele się uzbierało:

historycznie, politycznie i reportażowo:
Alkoholowe dzieje Polski: Czasy Piastów i Rzeczpospolitej Szlacheckiej (Besala Jerzy) każdy Polak powinien wiedzieć, jak pili jego przodkowie ;)
Tuskuland (Daukszewicz Krzysztof) znany satyryk o czasach najnowszych
Göring i psychiatra: Tragiczny pojedynek umysłów (El-Hai Jack) nota wiele wyjaśnia
Kobiety, sztuka i społeczeństwo (Chadwick Whitney) zgłębiania tajemnic miejsca kobiet w świecie nigdy za wiele ;)
Wielkie pranie mózgów: Rzecz o polskich mediach (Szumlewicz Piotr) tytuł oczywisty, temat także, ale może dzięki takim publikacjom coś kiedyś się zmieni (w nas czy w mediach?)
Czy Bóg wybaczy siostrze Bernadetcie? (Kopińska Justyna) z noty: "Pytanie, czy Bóg wybaczy siostrze Scholastyce, Bernardetcie, Monice czy Patrycji, bijącej menażką do utraty przytomności i próba odpowiedzi na to, kim były i są owe kobiety, co spotkało je we wcześniejszym życiu, że stały się potworami oraz dlaczego za potwory wcale się nie uważały – to jeszcze inna sprawa…"
Pozdrowienia z Korei: Uczyłam dzieci północnokoreańskich elit (Kim Suki) tajemniczy, intrygujący, zamknięty kraj - a tu ktoś nam zdradza część tajemnic!

literacko:
Pisane życia (Marías Javier (Marías Franco Javier)) biografie mistrzów pióra w równie mistrzowskim wykonaniu
Labirynt Verne’a czyli Drugie życie kapitana Nemo (Węgłowski Adam) wielka gratka dla wielbicieli Verne'a, wyjaśnia wiele zagadek i smaczków z jego twórczości

wspomnieniowo i biograficznie:
Haśka: Poświatowska we wspomnieniach i listach (Pryzwan Mariola) zapewne troszku BNetkowiczów lubi Poświatowską - książka w sam raz dla nich
Blisko ziemi, blisko nieba: Ksiądz Jan Twardowski we wspomnieniach (Demska Iwona, Demska Beata, Demski Krzysztof) jw. lecz o księdzu Twardowskim
Dziennik Dawida Sierakowiaka (Sierakowiak Dawid) - Pełne wydanie ocalałego "Dziennika" Dawida Sierakowiaka
Świadek w czerwieni: 19 żona, która zaprowadziła liderów poligamicznej sekty przed oblicze sprawiedliwości (Cook M. Bridget, Musser Rebecca) ach ci mormoni!
Skandale Złotej Ery Hollywood (Petersen Anne Helen) dobry skandal nie jest zły, a dla fanów Fabryki Snów z jej lat młodzieńczych lektura obowiązkowa

filozoficznie:
Gender i Apokalipsa (Guzewicz Mieczysław) jak zwykle coś dla miłośników tematu "płciów", tym razem także dla szukających powiązań z Objawieniem Św. Jana
Kiksy klawiatury: Eseje i nie tylko (Pratchett Terry) nieodżałowany Pratchett tym razem w esejach przybliżających jego poglądy
Etyka normatywna: Między konsekwencjalizmem a deontologią (Saja Krzysztof) czyli o konflikcie między literą a duchem praw
Dialog psychologii z teologią (Cantelmi Tonino) jak się przenikają i jak się wspomagają/przeszkadzają sobie
Użytkownik: Lwiica 13.04.2015 13:57 napisał(a):
Odpowiedź na: W tej paczce całkiem wiel... | LouriOpiekun BiblioNETki
Oczywiście Pozdrowienia z Korei: Uczyłam dzieci północnokoreańskich elit (Kim Suki) do schowka :)
Użytkownik: LouriOpiekun BiblioNETki 13.04.2015 14:00 napisał(a):
Odpowiedź na: Oczywiście Pozdrowienia z... | Lwiica
Tylko to?? ;p
Użytkownik: Lwiica 13.04.2015 14:59 napisał(a):
Odpowiedź na: Tylko to?? ;p | LouriOpiekun BiblioNETki
Staram się ograniczać książki w schowku, bo ten ostatnio nie czuje się najlepiej. Dokucza mu wzdęcie ogromnych rozmiarów ;p
Użytkownik: LouriOpiekun BiblioNETki 13.04.2015 13:42 napisał(a):
Odpowiedź na: Wprowadzam wiele książek ... | LouriOpiekun BiblioNETki
W tej setce dużo ciekawych pozycji, szczególnie polecam Logika ekonomii (Skousen Mark):

biograficznie i historycznie
James Dean: Legenda (Perry George) reklamy nie trzeba chyba :)
Sex, drugs & rock 'n' roll...: I inne kłamstwa (McKagan Duff) dla fanów G'n'R
Skrzydlaci jeźdźcy: Opowieść o polskiej husarii (Mierzejewski Krzysztof) o słynnej, niepokonanej formacji wojsk polskich
Ossendowski: Podróż przez życie (Michałowski Witold Stanisław) o słynnym podróżniku, pisarzu, szpiegu - demaskatorze Lenina i "cudów" rewolucji bolszewickiej
Sylvia Plath w Nowym Jorku: Lato 1953 (Winder Elizabeth) ostatnio Misiak pisał o rewelacjach i innym obliczu Konopnickiej - poznajmy też inną stronę świetnej Sylvii Plath

literacko i literaturowo
Czy historycy piszą prawdę (Zajewski Władysław) no właśnie - dobre pytanie
Listy niezapomniane: Korespondencja godna szerszego grona odbiorców (antologia; < praca zbiorowa / wielu autorów >) wybór najbardziej godnych polecenia listów w historii
Kiedy literatura staje się muzyką: Puszkinowska klasyka w kompozycjach Piotra Czajkowskiego (Walczak Jakub) to interdyscyplinarnie - muzyce zawsze było po drodze ze słowem pisanym

społecznie i ekonomicznie
Aspekty prawne katastrofy smoleńskiej: Wybrane problemy (Wojtanowska Natalia) 5. rocznica minęła, więc sypnęło tytułami - tutaj polecę coś (chyba) obiektywnego i spoglądającego z innej strony niż paranoja jednej lub drugiej strony
Kultura a polityka: Socjologiczne refleksje o powstawaniu orientacji politycznych w Polsce (Żuk Paweł [politologia]) jak w tytule - może się dowiemy, czemu tych partii i kandydatów do stołków taki urodzaj?
Niebezpieczne związki: Finanse i władze w świecie nowożytnym 1700-2000 (Ferguson Niall) związek między parciem na stołek a kasssą, misiu, kassssą
Ekonomia nierówności (Piketty Thomas) gdzie też ta egalite? a może jest jednak niemożliwa?
Sprawiedliwość: Sens prawa (Karolak Stefan Jan) znów polecam coś o konflikcie między literą a duchem praw
Logika ekonomii (Skousen Mark) to mój TYP SETKI - zacytuję z noty: "Mark Skousen stworzył podręcznik ekonomii, który jest wolny od błędnych teorii ekonomicznych, zastępując je zdrowymi i spójnymi zasadami. (...) Ta potężna książka powinna jak najszybciej wyprzeć z polskich szkół wyższych anachroniczny już i wręcz szkodliwy podręcznik Paula Samuelsona, oparty na teorii keynesizmu i innych doktrynach antykapitalistycznych, które święciły triumfy w latach 1917–1989."

reportażowo
Rok w ruskim cyrku (Kacprzak Piotr) życie w cyrku objazdowym w tournee po Rosji (też najpierw myślałem, że to Rosja jest tym cyrkiem ;) )
Las Vegas: Amerykańska Sodoma i Gomora (Stalmarsk Michael (Stalmarski Michael)) o mieście kasyn i świateł warto się czegoś dowiedzieć z oddali, nim pojedziemy stracić w nim fortunę po babci ;)
Siedem dni z życia psa: Prawdziwe zbrodnie, prawdziwe śledztwa (Loranty Dariusz) kolejna książka o kulisach działania policji

intrygująco
Tajemnice konfesjonału (Bouvier Jean-Baptiste) XIX-wieczna instrukcja spowiedzi, szczególnie z przykazań VI i IX!
Użytkownik: LouriOpiekun BiblioNETki 30.04.2015 09:31 napisał(a):
Kolejne polecanki :)

społecznie:
Ezoteryka na sprzedaż (Kowalczewska Agnieszka) - "książka ta ukazuje, jak i dlaczego zjawiska ezoteryczne przeżywają swój kolejny renesans, stając w radykalnej opozycji wobec europejskiego racjonalizmu" - z noty
Wizerunek publiczny w internecie: Kim jesteś w sieci? (Trzeciak Sergiusz) - BNetkowicze czasem wiele odsłaniają w komentarzach itp. - oto esej m.in. o tym :)
Teoria socjalizmu i kapitalizmu (Hoppe Hans-Hermann) cięższy kaliber - zwięzła, logiczna i druzgocąca krytyka wszelkich odmian socjalizmu
Faktor XX: Jak pracujące kobiety tworzą nowe społeczeństwo (Wolf Alison) czyżby nastąpiła zamiana ról męskich z kobiecymi? to czemu feministki wciąż krzyczą?
Religijność w dobie popkultury (< praca zbiorowa / wielu autorów >) świetna praca nt. styku "anachronicznej" religijności z popkulturą; "praca poświęcona doniosłemu i aktualnemu problemowi wpływu różnorakich prądów, wzorców i standardów popkulturowych na stan religijności."
Krótkie wywiady z paskudnymi ludźmi (Wallace David Foster) satyryczny obraz współczesnych Amerykanów
Wojna państwa z rodziną (Morgan Patricia) w oryginale wiele mówiący podtytuł "W jaki sposób rząd dzieli i doprowadza do ubóstwa"

podróżniczo i reportażowo:
Spokojnie: To tylko Rosja (Sokołowski Igor) - autor pokazuje Rosję tak, jak ją widzi współczesne pokolenie Polaków. Spogląda na nią oczyma chłopaka, który zna historię, ale nie jest nią osobiście obciążony. Potrafi być w stosunku do Rosji bezlitośnie krytyczny, ale też jest nią zafascynowany.
Dysforia: Przypadki mieszczan polskich (Kołodziejczyk Marcin) - Kołodziejczyk zagląda do mieszkań naszych sąsiadów, siada na ławce w parku, w poczekalni, pubie. Z podsłuchanych rozmów na korytarzu, na balkonie i przy świątecznym stole tworzy portrety – typy mieszkańców wielkich miast: przyjezdnych i autochtonów, z pokolenia przedwojennego i tych najmłodszych.
Bieszczady w PRL-u 3 (Potaczała Krzysztof) trzecia część świetnej książki o coraz mniej dzikim rejonie Polski, który był mekką skłóconych z życiem i kochających wolność (szczególnie od komuny)
Dżihadystka: Relacja z wnętrza komórki rekrutacyjnej Państwa Islamskiego (Erelle Anna) tytuł mówi wszystko :)
Tajne misje: Jednostki specjalne policji w walce ze zbrodnią i terrorem (Grohmann Judith) coś dla wielbicieli akcji i mocnych wrażeń oraz faktów

historycznie i biograficznie:
Pius XII: Papież, który ratował Żydów (Tornielli Andrea) smutne, że wciąż pokutuje z gruntu błędny mit o niepiętnowaniu reżimu hitlerowskiego, a nawet antysemityzmie Piusa XII, papieża okresu wojny. Ta książka jest kolejną (obok np. Hitler, Stolica Apostolska i Żydzi: Dokumenty z tajnego archiwum watykańskiego odtajnione w 2004 r. (Sale Giovanni) ), która próbuje pokazać fakty o tamtych czasach i postawie KK.
Wyrok na Galileusza: I inne mity o nauce i religii (antologia; Lindberg David C., Shank Michael H., Cormack Lesley B. i inni) polecam część noty yyc_wandy, gdzie mowa o tej książce Październik 2010
Czarna księga rewolucji francuskiej (antologia; Alibert Jacques, Auraix-Jonchière Pascale, Bar-Zvi Michaël i inni) genialna, potężna monografia, dokumentująca ohydę zbrodni ludobójstwa zwanego Rewolucją Francuską - nad Loarą wywołała prawdziwą burzę!
Simona: Opowieść o niezwyczajnym życiu Simony Kossak (Kamińska Anna) o ostatniej z Kossaków
Zły chłopiec (Umer Magda, Linda Bogusław) i Chłopaki niech płaczą (Lubaszenko Olaf, Piotrowicz Paweł) - interesujące, że ten duet równolegle zabrał się za wspominki ;)
Będąc Kolegą Kierownikiem… (Fedorowicz Jacek) a tu już lekko zapominany świetny satyryk o sobie

filozoficznie:
Manifesty dla filozofii (Badiou Alain) [eseje] "napisane przejrzystym i zwięzłym stylem, są namysłem nad kondycją intelektualną współczesnego świata, ujmowanego przez pryzmat dominujących problemów współczesnej filozofii."

Kolejna setka zamknie czwarty tysiąc dodanych przeze mnie książek :]

Użytkownik: LouriOpiekun BiblioNETki 23.05.2015 07:14 napisał(a):
Odpowiedź na: Wprowadzam wiele książek ... | LouriOpiekun BiblioNETki
Oto wybór z setki zamykającej czwarty 1000 wprowadzonych przeze mnie książek :) ciekawe, czy ktoś tu jeszcze zagląda ;p

religia a społeczeństwo:
Psychologia jak religia, religia jak psychologia (Wasiukiewicz Anna) o psychologii, której metody niejednokrotnie przypominają praktyki religijne, a także o supermarkecie religii i skutkach synkretyzmu wyznań i kultów
Wiara i seks: Jan Paweł II o małżeństwie i rodzinie (Skrzypczak Robert) w oparciu o encyklikę "Humanae vitae" konkretnie o tym, co naprawdę sądził JPII w sprawach seksualnych, szczególnie w obliczu przemian obyczajowych
Mój sąsiad islamista: Kalifat u drzwi Europy (Orzechowski Marek) islam robi puk!puk! i warto sobie to uświadomić...
Dżihad i samozagłada Zachodu (Lisicki Paweł) dalsze przybliżenie tego, jak na świat patrzą muzułmanie

filozoficznie, psychologicznie, naukowo:
O pożytku ze zła wspólnego (Kurowicki Jan) nota: "Autor rzuca wyzwanie utrwalonym – i mocno zakłamanym – standardom poprawności. Takiej poprawności, która wyrasta z umysłowego konformizmu lub oportunizmu, niegdyś nazywanego filisterstwem, a której wyrazem są nabożnie, rytualnie powtarzane banały, truizmy i w szczególności stereotypy podejrzanie zgodne z ideologiczną koniunkturą oraz propagandowe i indoktrynacyjne mistyfikacje."
Zbadaj ewolucję: Argumenty za i przeciw neodarwinizmowi (Meyer Stephen C., Nelson Paul A., Moneymaker Jonathan, Minnich Scott A., Seelke Ralph) tytuł mówi za siebie :)
Oszuści czy ignoranci: O nadużywaniu nauki do celów politycznych (Whyte Jamie) książka chyba podobna do Modne bzdury: O nadużyciach nauki popełnianych przez postmodernistycznych intelektualistów (Sokal Alan, Bricmont Jean) , lecz w temacie ekonomii
I gadaj tu z idiotami czyli Jak powstrzymać małe móżdżki i wielkie państwo (Beck Glenn) "Kontrowersyjna i bezkompromisowa w ocenach książka, dzięki której odeprzesz najbardziej absurdalne poglądy polityczne (...) Idiotów nie da się zidentyfikować na podstawie głosów oddanych w wyborach, znajdziemy ich i na lewicy, i na prawicy, natomiast łatwo ich rozpoznać po tym, że posługują się stereotypami, są zdecydowanie stronniczy i wierzą, że hasła na zderzakach samochodowych mogą zastąpić zdrowy rozsądek"
Prosumpcja: Pomiędzy podejściem apokaliptycznym a emancypującym (antologia; Siuda Piotr, Żaglewski Tomasz, Krzysztofek Kazimierz i inni) o tworzeniu się kultury procesami oddolnymi i zagrożeniach tejże ze strony natrętnego konsumpcjonizmu
Dylematy współczesnej psychiatrii: Problemy kliniczne, etyczne, prawne (Pużyński Stanisław) jak w tytule

reportażowo i historycznie:
Lata decyzji: Niemcy a bieg dziejów powszechnych (Spengler Oswald) książka z roku dojścia Hitlera do władzy - oj zapisali się potem Niemcy w historii!
Języki przemocy (antologia; Musiał Łukasz, Nietzsche Friedrich (Nietzsche Fryderyk), Freud Sigmund (Freud Zygmunt) i inni) antologia niemieckojęzycznej refleksji o przemocy
Wokół teczek bezpieki (Musiał Filip) obiektywnie o tym, skąd i po co w IPNie te teczki ubecji itp.
Bohaterowie, renegaci, zdrajcy… (Wieczorkiewicz Paweł Piotr) "Wielkie indywidualności i pozornie szare myszki, Polacy i cudzoziemcy, koronowane głowy i sługusy reżimu, prezydenci i dyktatorzy (...) Nie ma jednak ludzi w stu procentach dobrych czy złych. Historia nie jest czarno-biała."
Paląca ciekawość istoty myślącej: Nauczycielki, guwernantki i nie tylko (< praca zbiorowa / wielu autorów >) o przemianie pedagogiki i etosu nauczyciela w Polsce w ostatnich 150 latach
Jądro dziwności: Nowa Rosja (Pomerantsev Peter) kolejna książka o stanie umysłu zwanym Rosją ;)
Charlie Chaplin (Ackroyd Peter) biografia słynnego komika
Diabeł umiera w Hawanie (Stasiński Maciej) o rozmywaniu się rewolucji na Kubie i postępującej amerykanizacji
Użytkownik: Pok 23.05.2015 10:35 napisał(a):
Odpowiedź na: Oto wybór z setki zamykaj... | LouriOpiekun BiblioNETki
Zaciekawiło mnie "Zbadaj ewolucję", ale wychodzi na to, że autorzy to chyba sami kreacjoniści.

"I gadaj tu z idiotami" wydaje się interesujące :)
Użytkownik: LouriOpiekun BiblioNETki 24.05.2015 08:52 napisał(a):
Odpowiedź na: Zaciekawiło mnie "Zbadaj ... | Pok
Aha, no to chyba bym cofnął to polecenie "Zbadaj ewolucję", myślałem, że to bardziej obiektywne przedstawienie przesłanek "za" oraz luk w teorii ewolucji. Chociaż może to być też coś w stylu Ewolucja i stworzenie (McMullin Ernan) , którą (choć jeszcze nie czytałem) uważam za rzetelną.

Co do I gadaj tu z idiotami czyli Jak powstrzymać małe móżdżki i wielkie państwo (Beck Glenn) to grzeje już mą półkę i pobieżne przejrzenie pozwala mi stwierdzić, że to był trafiony zakup na ostatnich WTK :) Świetny amerykański styl satyryczny, który z powodzeniem naśladuje M.M. Kolonko; ogromna ilość faktów, np. obszerny dodatek szczegółowo (ale i krótkimi, żołnierskimi słowami) objaśniający amerykańską Konstytucję i poprawki do niej oraz błędy potocznego rozumienia. Oczywiście wbijanie szpil poprawności politycznej, "mumbo-jumbo" i "trelom-morelom" ;) (tu ukłon w stronę Jak brednie podbiły świat: Krótka historia współczesnych urojeń (Wheen Francis) i Däniken, tajemnica Syriusza, parapsychologia i inne trele-morele: Część I (Randi James) )
Użytkownik: LouriOpiekun BiblioNETki 23.06.2015 12:17 napisał(a):
Odpowiedź na: Wprowadzam wiele książek ... | LouriOpiekun BiblioNETki
Wakacje, wakacje i po wakacjach - więc w końcu się setka zamknęła - po miesiącu dodawania do bazy :) Dziś polecam:

historycznie:
- Rosyjskie siły zbrojne: Od Milutina do Putina (Depczyński Marek) dziś śniło mi się, że zadzwoniła do mnie jakaś osobą mówiąc, że jest wojna. Jeśli już - to wiadomo z kim. I to jest książka o siłach, z którymi przyszłoby się zmierzyć...
- Czarownica powołana: Przyczynek do historji spraw przeciw czarownicom w Polsce (Rosenblatt Józef) reprint bardzo ciekawego dzieła, pokazującego podejście do tematu sprzed 1.5 wieku, "Polecamy tę pozycję nie tylko jurystom, ale wszystkim tym, których ciekawość rozpalają średniowieczne procesy nad wiedźmami."
- Bajki, które zdarzyły się naprawdę: Historie słynnych kobiet (Moczulska Anna) "baśniowe scenariusze, które rozegrały się naprawdę w życiu kobiet znanych z kart historii: Anny Jagiellonki, Marii Tudor, Barbary Radziwiłłówny, Joanny Szalonej i wielu innych."
- Historia pod prąd (Łepkowski Paweł) "Bywa jednak, że nowe odkrycia archeologiczne czy archiwalne odsłaniają nam rąbka tajemnicy. Okazuje się wtedy, że nasze opinie o przeszłości, ukształtowane najczęściej w szkole i domu rodzinnym, były fałszywe. (...) Żyjemy w przekonaniu, że nasze czasy są szczytowym osiągnięciem ludzkości jako gatunku. Tymczasem historia dowodzi, że niemal wszystkie procesy polityczne, społeczne i cywilizacyjne powtarzają się cyklicznie w niezmienionej formie."
- Cudowny lek: Robert Koch, Ludwik Pasteur i prątki gruźlicy (Goetz Thomas) "Opowieść o wielkim przełomie w medycynie i walce z najgroźniejszą chorobą świata (...) Książka Thomasa Goetza to opowieść o wielkiej XIX-wiecznej rewolucji, dzięki której medycyna, dotychczas prymitywna, oparta w dużej mierze na zabobonach i półprawdach, zmieniła się w prawdziwą naukę"
- Okupacja od kuchni: Kobieca sztuka przetrwania (Zaprutko Aleksandra (Zaprutko-Janicka Aleksandra)) jak to się gotowało za czasów wojny - nawiązując do komentarza przy pierwszej z wymienionych wyżej książek - może to nam być już niedługo potrzebne...

idąc za ciosem - ciekawa seria reprintów Piwniczka Pradziadka spod znaku C2H5OH ;) :
- Piwowarstwo (Koncewicz Jan)
- Miodosytnictwo (Ciesielski Teofil)
- Gorzelnik i piwowar doskonały (Piątkowski A.)
- Dokładna nauka warzenia piwa (Schmidt Karol)

społecznie, etycznie, naukowo
- Człowiek i bioetyka (Kowalski Edmund) "Książka obejmuje refleksję antropologiczną, filozoficzną i teologiczną ogniskującą się wokół trzech etapów życia ludzkiego, uwzględniając ważne współcześnie zagadnienia etyczne związane z jego początkami (np. diagnostyka i leczenie niepłodności człowieka, naprotechnologia, NPR, antykoncepcja czy aborcja), trwaniem (np. homoseksualizm, transseksualizm, pedofilia, medycyna plastyczna czy doping w sporcie) oraz zakończeniem (np. prawo do umierania z godnością a eutanazja, fenomen samobójstwa, strategie zapobiegania i reagowania w przypadku próby samobójczej ucznia)."
- Herezje: Przeciwko postępowi i innym iluzjom (Gray John Nicholas (ur. 1948)) "Tak jak większość oświeceniowych ideologii, komunizm i neoliberalizm były obsesyjnie świeckie, a zarazem dogłębnie ukształtowane przez religię. Wyczekując przyszłości, w której wszystkich ludzi jednoczyłby wspólny sposób życia, obie ideologie zakorzenione były w poglądzie na historię ludzkości, który można odnaleźć wyłącznie w zachodnim monoteizmie. Marksizm oraz kult wolnego rynku to jedynie najnowsze z serii oświeceniowych wyznań, w których chrześcijańska obietnica powszechnego zbawienia odradza się w formie politycznego projektu powszechnej emancypacji"
- Nauka: Wyzwolenie z dogmatów (Sheldrake Rupert) "Trzonem dociekań w niniejszej książce jest zatem dziesięć głównych doktryn materializmu. Sheldrake podejmuje się analizy tych założeń zarówno z perspektywy historycznej, jak i dostępnych badań naukowych. Zamiast automatycznie akceptować światopogląd obowiązujący w świecie akademickim, przyjmuje postawę naukową i zamienia dogmatyczne stwierdzenia w pytania: czy rzeczywistość jest wyłącznie materialna, czy natura funkcjonuje bezcelowo, czy świadomość jest tylko przejawem aktywności mózgu? Odpowiedzi mają pokazać, co tak naprawdę nauka wie, a czego nie wie."
- Celebrytyzacja polityki w Stanach Zjednoczonych (Grabarczuk Andrzej) O tym, jak polityka staje się częścią świata popkultury i jak gwiazdy show biznesu wkraczają w świat polityki. W planie ogólniejszym więc jest to książka o przemianach życia publicznego, które zdaje się brać ostateczny rozbrat z ideałami klasycznie pojmowanej polityki i zastępować mężów stanu celebrytami niemalże zamieszkującymi telewizyjne studia.
- Wszechświat w lustrzanym odbiciu: Jak ukryte symetrie kształtują naszą rzeczywistość (Goldberg Dave) tytuł mówi za siebie, ale podobno jest to całkiem zabawna książka popularyzująca intrygujące sfery współczesnych odkryć fizycznych
- Niewidoczna siła: Mafia w społeczeństwach demokratycznych (Saint Victor Jacques de) ostatnio w zestawieniach bestsellerów króluje mafiaOpiekun BiblioNETki - tutaj dowiemy się więcej o jej wszechobecności ;)

z różnych półek:
- Papież Franciszek: Dokąd zmierza Kościół (Krajski Stanisław) jakie potencjalne kierunki może przybrać pontyfikat papieża, którego wypowiedzi próbuje w jedną stronę wykrzywiać antyklerykalna lewica (postulując skręt KK w jej stronę), a w drugą konserwatyści (broniąc status quo i integralności oraz ciągłości nauki KK)? Może ta książka odpowie. Na marginesie - po ostatniej "ekologicznej" encyklice Franciszka jestem nie tyle za niemieszaniem się KK do polityki i nauki, co za niewypowiadaniem się hierarchów bez choćby pobieżnego zaznajomienia z tematem np. obiegu CO2 w przyrodzie i rzeczywistej siły i kierunku wpływu człowieka na klimat - poleciłbym Ekologiczne kłamstwa ekowojowników (Mastalerz Przemysław) albo chociażby podręcznik biologii z podstawówki...
- Biblioteki i pieniądze (Grygrowski Dariusz) książka porusza tematy drażliwe dla uzależnionych od czytania (czyli pewnie większości BNetkowiczów) - w czasie dyskusji o jednolitej cenie nowości staje się to także żywotnym tematem
- Przemoc w filmie: Okrucieństwo do przyjęcia (Leończuk Magdalena) "Autorka zabiera czytelników w podróż po praktycznych sposobach obrazowania przemocy w filmie, które kino wykształciło w odpowiedzi na zmiany cywilizacyjne, polityczne, społeczne i obyczajowe oraz rozwój techniki i mediów. Wyjaśnia przy tym techniki estetyzacji przemocy, sięgając po przykłady z największych światowych hitów kinowych. Próbuje również rozstrzygnąć odwieczny spór między badaczami ludzkiej natury o to, czy filmowa przemoc zachęca do czynienia zła." - dla mnie brzmi bardzo interesująco :)
Użytkownik: LouriOpiekun BiblioNETki 23.06.2015 13:06 napisał(a):
Odpowiedź na: Do czerwcowych interesują... | Rbit
O Ziętarze może być interesująco - szczególnie, że o sprawie może być znów głośno: http://wiadomosci.wp.pl/kat,8771,title,Jest-akt-oskarzenia-w-sprawie-zabojstwa-Jaroslawa-Zietary,wid,17646478,wiadomosc.html

A ta Encyklika to właśnie ta, o której pisałem powyżej komentując książkę "Papież Franciszek" Krajskiego :)
Użytkownik: Valaya 07.07.2015 16:43 napisał(a):
Odpowiedź na: Wakacje, wakacje i po wak... | LouriOpiekun BiblioNETki
Okupacja od kuchni: Kobieca sztuka przetrwania (Zaprutko Aleksandra (Zaprutko-Janicka Aleksandra)) może mnie zainteresować, bo ja bardzo lubię czytać o ludzkim wymiarze wojen wszelakich, czyli jak ludzie żyli i jak dawali sobie radę w tak ciężkich warunkach, czy to w zwyczajnej rodzinie, czy w ruinach miast, czy na froncie, w okopach.
Ekologiczne kłamstwa ekowojowników (Mastalerz Przemysław) też sobie wrzucę z racji tego, że dużo mam do czynienia z przyrodą i ekologią.
Użytkownik: LouriOpiekun BiblioNETki 08.07.2015 07:51 napisał(a):
Odpowiedź na: Okupacja od kuchni: Kobie... | Valaya
Mastalerz jest świetny, szczególnie, że to emerytowany profesor chemii, tylko dostać może jego książkę być trudno - ja parę lat temu specjalnie skądsiś zamawiałem, nie pamiętam dokładnie skąd...

Za to mogę polecić ostatnio wydaną Ekologizm, trucizna XXI wieku (Reisman George) albo jedną z moich dawno temu wprowadzonych Ekstremizm ekologiczny: Źródła, przejawy, perspektywy (Posłuszna Elżbieta) :)
Użytkownik: Valaya 08.07.2015 10:48 napisał(a):
Odpowiedź na: Mastalerz jest świetny, s... | LouriOpiekun BiblioNETki
Dzięki za tropy. Mam do czynienia z ekologią dużo, ale głównie artykuły anglojęzyczne i dość jednostronne (czyli że człowiek to "zuo"). Dobrze przyjrzeć się drugiej stronie medalu. :-)
Użytkownik: arturb524 29.06.2015 18:51 napisał(a):
Odpowiedź na: Wprowadzam wiele książek ... | LouriOpiekun BiblioNETki
Polecam Inteligentne algorytmy (Artura Bielińskiego), książka obala całą stworzoną w XVIII i XIX wieku teorię gry w szachy.
Użytkownik: LouriOpiekun BiblioNETki 15.07.2015 11:03 napisał(a):
Odpowiedź na: Wprowadzam wiele książek ... | LouriOpiekun BiblioNETki
Jakoś tak niewiele wybrałem tym razem:

Filozoficznie i światopoglądowo:
10 ateistów zmienia autobus (Ayllón José Ramón) o słynnych nawróconych, tj. Dostojewski, C.S.Lewis albo Sabato czy Chesterton
Filozofia człowieka: Biologiczny rozwój a kulturowe kształtowanie (Szołtysek Adolf E.) o sensie pytania o człowieka, człowieczeństwo i kulturę na początku nowego tysiąclecia
Wolność i kontrola w internecie drugiej fali (Łuszczek Krzysztof) z noty: "Internet dzisiaj to nie tylko handel i rozrywka, ale także sieć władzy i chyba dlatego tak mocno angażuje problemy wolności i społecznej kontroli"
Kapitał i kapitalizm XXI wieku: Czyli o błędnej teorii do destrukcyjnych reform Piketty'ego (Reisman George) o błędach logiki, ujęcia historycznego i teorii ekonomicznej Piketty'ego, którego książki niedawno wydała KP
Mecz o wszystko: I inne felietony z "Do Rzeczy" (Kukiz Paweł) felietony głośnej ostatnio osobowości na scenie politycznej

Historycznie i reportażowo:
Obciążeni: „Eutanazja” w nazistowskich Niemczech (Aly Götz) o morderstwach eutanatycznych, eugenice hitlerowskiej, a jak mówi nota: "Okoliczności, w jakich książka powstawała, trudności z dotarciem do źródeł i przeszkody, także ze strony niemieckiego środowiska historyków i politologów, również zasługują na uwagę czytelnika."
Tęczowe San Francisco: Wspomnienia o moim ojcu (Abbott Alysia) o czasach tuż po rewolucji hippisowskiej i seksualnej, oraz o następstwach przypominających tło Nigdy nie ocieraj łez bez rękawiczek
Ku Klux Klan: Tu mieszka miłość (Surmiak-Domańska Katarzyna) o kontrowersyjnej organizacji, która w USA ma się dobrze, choć trochę zmieniła styl działania...
O postępie i wolności: Wybór pism (Kasparek Franciszek) jak myślano o wolności, postępie, narodzie i władzy politycznej - idee, które dominowały w myśleniu o polityce i państwie w drugiej połowie XIX wieku, autor do wielu z nich odnosił się krytycznie, poszukując – wzorem wielu konserwatywnych myślicieli epoki – równowagi między wolnością a porządkiem – wartościami absolutyzowanymi z jednej strony przez zagorzałych zwolenników rodzących się wówczas systemów demokratycznych, a z drugiej przez apologetów scentralizowanego rządu o rozbudowanych prerogatywach

Języko(zna)w(cz)o:
Spiskowe narracje i metanarracje (Czech Franciszek) teoretycznie o teoriach spiskowych - we współczesnym świecie coraz popularniejszych
Przejęzyczenie: Rozmowy o przekładzie (antologia; Zaleska Zofia, Engelking Ryszard, Gondowicz Jan i inni) arcyciekawa pozycja dla wszystkich bibliofilów! na ile przekład zmienia dzieło i wpływa na nasz odbiór?

z różnych półek:
Kuchnia średniowieczna: 125 przepisów (Husson René, Galmiche Philippe) oryginalne średniowieczne przepisy! może warto popróbować, jak jedli nasi praszczurowie :)
Neandertalczyk: W poszukiwaniu zaginionych genomów (Pääbo Svante) o słynnych badaniach słynnego antropologa i prymatologa
Ekologizm, trucizna XXI wieku (Reisman George) z noty: "Reisman, w przeciwieństwie do tych, których krytykuje, nie odwołuje się do ideologii, etyki czy polityki. On analizuje konsekwencje ekologizmu w kategoriach ekonomicznych, dochodząc do wniosku, że uleganie manipulatorom i szantażystom może doprowadzić najpierw cywilizację, potem zaś ludzkość do eksterminacji. "
Użytkownik: LouriOpiekun BiblioNETki 04.08.2015 09:12 napisał(a):
Odpowiedź na: Wprowadzam wiele książek ... | LouriOpiekun BiblioNETki
Dużo się historii nazbierało w tym zestawieniu. Ale i inne ciekawe pozycje - zachęcam do przejrzenia!

Mój (i zapewne wielu BNetkowiczów) typ setki: 100/XX: Antologia polskiego reportażu XX wieku: Tom 3 (antologia; Prus Bolesław (właśc. Głowacki Aleksander), Słoński Edward, Szpyrkówna Maria (Szpyrkówna M. H., Maria Horska-Szpyrko) i inni)

literacko:
- Raperzy kontra filomaci (Kukołowicz Tomasz) - "studium porównawcze filomatów (...) i współczesnych polskich raperów" - przewrotne i intrygujące!
- Megabiblioteki (< praca zbiorowa / wielu autorów >) - nie wiem, co to, ale ma bibliotekę w nazwie, więc polecam ;)

filozoficznie, etycznie, religioznawczo:
- Przebudzenie: Duchowość bez religii (Harris Sam) - o tym, jak korzystać z dóbr duchowych i osiągnąć transcendencję niekoniecznie pod egidą religii czy teizmu
- Bóg w ciemnościach: Cierpienie i pragnienie w życiu duchowym (Pitchford Susan R.) - namiętność jako kontrapunkt dla cierpienia w życiu duchowym
- Kobiety w Chrystusie: W stronę nowego feminizmu (antologia; Schumacher Michele M., Allen Prudence, Gerl-Falkovitz Hanna Barbara i inni) - polecane już przy temacie Katolicki feminizm , szuka odpowiedzi na pytanie o styk chrześcijaństwa i feminizmu
- Współczesne wyzwania bioetyczne (antologia; Borysiak Witold, Gałązka Małgorzata, Królikowski Michał i inni) - owoc konferencji naukowej na UW, "Publikacja wyróżnia się wielostronnością poglądów i różnorodnością stanowisk. Zagadnienia bioetyczne zostały podjęte przez teologów, filozofów, lekarzy i prawników."

socjologicznie, politologicznie:
- Rola internetu w rozwoju demokracji w Polsce (Nowina Konopka Maria) - o "demokracji elektronicznej", której zapewne zawdzięczamy wynik ostatnich wyborów; oraz o roli internetu w weryfikacji faktów przedstawianych przez polityków i media
- Historia rodziny (Flandrin Jean-Louis) - słynna monografia o tworzeniu się współczesnego modelu rodziny
- Wybaczyć Ameryce!: Czyli co Stany Zjednoczone dały światu? (D'Souza Dinesh) - "Co się dzieje z Ameryką? Czy ten niekwestionowany lider gospodarczy, polityczny i militarny jest nadal pionierem światowego postępu? Czy przypadkiem rola ta nie została ostatnio zakwestionowana? A może Ameryka, rozumiana rzecz jasna jako Stany Zjednoczone, przeżywa swój zmierzch?"

historycznie:
- Sarmaci, katolicy, zwycięzcy: Kłamstwa, przemilczenia i półprawdy w historii Polski (Zieliński Andrzej (ur. 1939)) - odbrązowianie i weryfikacja różnych naszych narodowych mitów i przekłamań
- W pułapce historycznej konieczności (< praca zbiorowa / wielu autorów >) - "Autorzy (...) ukazują jak naprawdę – a nie w propagandowym przedstawieniu – wyglądały „odwilże” i „reformy” w komunistycznym wydaniu i kto rzeczywiście był ich beneficjentem. Wskazują też sposoby, dzięki którym komunistom udało się zafałszować obraz PRL w świadomości społecznej i przygotować tym samym grunt pod uniknięcie odpowiedzialności za półwieczne zniewalanie Polski."
- Rosyjskie źródła nazizmu (Kellogg Michael) - "wybitny historyk Michael Kellogg, wykorzystując bogate materiały archiwalne z Niemiec i Rosji, w tym także niedawno odtajnione dokumenty, stawia sensacyjną tezę, że ideologiczne fundamenty partii nazistowskiej były stworzone przez niemieckich nacjonalistów w ścisłej współpracy z żądnymi zemsty na bolszewikach rosyjskimi emigrantami, skupionymi w konspiracyjnej organizacji Aufbau."
- Żelazne damy: Kobiety, które zbudowały Polskę (Janicki Kamil) - dla wszystkich, którym wydaje się, że "kiedyś kobiety nic nie miały do gadania" - o tych, które miały do gadania czasem więcej niż król ;)
- Prawdziwe początki Bożego Narodzenia (Naumowicz Józef) - "Autor ukazuje wiele czynników: chronologicznych, teologicznych, symbolicznych, egzegetycznych, które złożyły się na przyjęcie dat obu świąt (jeszcze 6.I). Ponadto udowadnia, że powiązanie narodzenia Chrystusa z przesileniem zimowym i symboliką solarną nie wywodzi się z religii pogańskiej, ale wynikło z typologicznej interpretacji Biblii i dziejów zbawienia." - może być arcyciekawa polemika!
- Matrix III Rzeczypospolitej: Pozory wolności (Stankiewicz Ewa) - "Książka bezwzględnie obnaża słabości systemu III RP, pokazuje fasadowość i zakłamanie mediów, pozory demokracji i bezradność państwa polskiego."
- Jak sanacja budowała socjalizm (Suchodolski Sławomir) - "II RP nie była państwem o wspaniałym ustroju, z którego trzeba czerpać wzorce. Wręcz przeciwnie – intensywnie szła w stronę socjalizmu i etatyzmu ze wszystkimi tego konsekwencjami." polecam całą nota wydawcy
- Mur: 12 kawałków o Berlinie (antologia; Brejwo Katarzyna, Ćwieluch Juliusz, Hilbk Merle i inni) - opowieści o roli Muru Berlińskiego w historii i świadomości Europy
- Listy Napoleona i Józefiny (Beauharnais Józefina de, Bonaparte Napoleon (Napoleon I)) - listy jednej z najsłynniejszych par w dziejach

Użytkownik: Rbit 04.08.2015 10:11 napisał(a):
Odpowiedź na: Dużo się historii nazbier... | LouriOpiekun BiblioNETki
Delikatnie mówiąc nie należę do miłośników sanacji, ale dawno nie widziałem takich bzdur i ideologicznego zaślepienia, jak w polecanej przez ciebie nocie wydawcy dotyczącej książki S. Suchodolskiego. Jeśli zawartość pisana jest w podobnym stylu, to omijałbym "toto" z daleka.
Użytkownik: LouriOpiekun BiblioNETki 04.08.2015 10:15 napisał(a):
Odpowiedź na: Delikatnie mówiąc nie nal... | Rbit
Dobrze, że to piszesz! Ja niestety jestem abnegatem historycznym i, polecając, opierałem się wyłącznie na nocie wydawcy...
Użytkownik: Rbit 04.08.2015 10:44 napisał(a):
Odpowiedź na: Dobrze, że to piszesz! Ja... | LouriOpiekun BiblioNETki
Przeczytałem tekst pana Suchodolskiego "Skąd wzięło się zło w gospodarce II RP. Przyczyny etatyzmu" http://nczas.com/publicystyka/skad-wzielo-sie-zlo-w-gospodarce-ii-rp-przyczyny-etatyzmu/ i muszę przyznać, jest trochę lepiej.
Wygląda na to, że wydawca reklamując swój produkt robi autorowi niedźwiedzią przysługę, tak że może ograniczyć grono odbiorców do skrajnych Korwinistów.
Użytkownik: Pok 04.08.2015 21:37 napisał(a):
Odpowiedź na: Dużo się historii nazbier... | LouriOpiekun BiblioNETki
Zainteresowało mnie Przebudzenie: Duchowość bez religii (Harris Sam). Dawno nie czytałem niczego w podobnym guście.

Myślałem, że autor należy do grona myślicieli duchowych w stylu Kena Wilbera, ale poszperałem chwilę i teraz widzę, że można go spokojnie zaklasyfikować do sceptyków (też dobrze). Znaczną część swoich twierdzeń opiera na wiedzy z neurologii (ma doktorat), co mnie bardzo cieszy. Będę musiał się rozejrzeć za jego książkami.
Użytkownik: LouriOpiekun BiblioNETki 21.08.2015 12:47 napisał(a):
Odpowiedź na: Wprowadzam wiele książek ... | LouriOpiekun BiblioNETki
Z tej setki niewiele wybrałem:

biograficznie:
Terry Pratchett: Życie i praca z magią w tle (Cabell Craig) wszyscy go znali, wielu kochało, co ja tam będę reklamował?
Monty Python: Autobiografia według Monty Pythona (Chapman Graham, Cleese John, Idle Eric, Jones Terry, Palin Michael, Gilliam Terry, McCabe Bob) "autobiografia" prawdziwej legendy satyry w najlepszym angielskim stylu

socjologicznie:
Wygnańcy, buntownicy, uciekinierzy (< praca zbiorowa / wielu autorów >) "historia zna wiele przypadków dobrowolnej rezygnacji z uczestnictwa w określonym porządku, jawnego wystąpienia przeciwko niemu, będącego wyrazem kontestacji, próbą wprowadzenia zmiany lub zanegowania jego sensu"
Eksplozja nierówności? (Kozak Marek W., Jarosz Maria) m.in. o tym, jak rewolucja technologiczna i rozwój internetu pogłębiają de facto nierówności różnego typu
Koniec władzy: Od pól bitew i kościołów do nowoczesnych państw - dlaczego dziś sprawowanie rządów wygląda inaczej niż kiedyś (Naím Moisés) przemiany etosu i stylu funkcjonowania władzy
Kobiety w sferze publicznej: Teoria i praktyka (< praca zbiorowa / wielu autorów >) a propos ostatniej dyskusji o kobietach w panteonie literackim

psychologicznie:
To tylko dzieci: Narodziny dobra i zła (Bloom Paul) skąd się bierze moralność, czy dziecko to tabula rasa i skąd się biorą przekonania (moralne)
Zwierzęta i ich ludzie: Zmierzch antropocentrycznego paradygmatu (< praca zbiorowa / wielu autorów >) szczególnie dla BNetkowych miłośników zwierząt, "Co wnoszą studia nad zwierzętami, czego brakowało zarówno w dotychczasowym modelu uprawiania nauki, jak i w społecznych ruchach na rzecz zwierząt?""
Co Bóg zrobił szympansom? (Sosnowski Jerzy (ur. 1962)) felietony nt. religii, miejsca Kościoła, itp.

filozofia, nauka i miscellanea:
Piękny styl: Przewodnik człowieka myślącego po sztuce pisania XXI wieku (Pinker Steven) chwytać Pinkera! jeśli go znacie, na początku listopada polecicie na pewno do księgarń. Jeśli nie - nadróbcie ten niewybaczalny brak, a potem też niewątpliwie macie pierwsze plany na listopad ustalone ;)
Filozofia dowcipu: Humor jako siła napędowa umysłu (Hurley Matthew M., Dennett Daniel C. (Dennett Daniel Clement), Adams Reginald B.) "Ta książka powinna znaleźć się na półce każdego poważnego badacza humoru!" no i Dennett...
Nauka, pseudonauka, szarlataneria (Gardner Martin) "Najbliższe sercu Martina Gardnera są sprawy nauki, a szczególnie upodobał on sobie problematykę maniactwa naukowego podszywającego się pod prawdziwą naukę i od lat konsekwentnie zajmuje się jego demaskowaniem."

Użytkownik: Pok 21.08.2015 20:38 napisał(a):
Odpowiedź na: Z tej setki niewiele wybr... | LouriOpiekun BiblioNETki
Jak dla mnie tym razem same rarytasy się znalazły. Specjalnie się ograniczałem, a i tak 5 pozycji trafiło do przepełnionego schowka :)
Użytkownik: LouriOpiekun BiblioNETki 21.08.2015 22:10 napisał(a):
Odpowiedź na: Jak dla mnie tym razem sa... | Pok
Wydaje mi się, że mam Schadenfreude ;p

Od razu powiem, że Gardnera mam z antykwariatu, i wziąłem co było, bo docelowo szukałem Pseudonauka i pseudouczeni (Gardner Martin) , która była w bibliografii Zakazana psychologia: Pomiędzy nauką a szarlatanerią (Witkowski Tomasz)
Użytkownik: LouriOpiekun BiblioNETki 28.09.2015 12:35 napisał(a):
Odpowiedź na: Wprowadzam wiele książek ... | LouriOpiekun BiblioNETki
Strasznie mało mam ostatnio czasu na takie wykopaliska, ale nie zbiorę się, jak nie będę nadganiał. A więc tym razem przegląd ostatnich dwóch setek wprowadzonych do katalogu:

Biograficznie i historycznie:
Jan Kulczyk: Biografia niezwykła (Nisztor Piotr, Bielakowski Cezary) niedawno umarł, już o nim napisano!
Roth wyzwolony: Pisarz i jego książki (Roth Pierpont Claudia) bohater tej biografii powinien dostać w końcu literackiego Nobla - czemu? może odpowie ta książka
Uniwersalny ton: Historia mojego życia (Santana Carlos) autobiografia Carlosa Santany, świetnego gitarzysty
Zakazana historia odkrycia Ameryki (Molenda Jarosław) wiadomo, że Kolumb dobrze wiedział jak i ile czasu płynie się do Ameryki. Dokładniej o tym (i może o czymś więcej?) w tej książce, "W publikacji opisano dzieje odkrywania Ameryki – od podróży Fenicjan po rywalizację portugalsko-hiszpańską w XV wieku."
Historia książki: Od glinianych tabliczek po e-booki (Cave Roderick, Ayad Sara) gratka dla miłośników książek!

Filozoficznie i naukowo:
Filozofia matematyki i informatyki (< praca zbiorowa / wielu autorów >) z noty: "Prace poświęcone są bardzo różnym problemom: od rozważania rozwoju i zmian w matematyce i znaczenia metody aksjomatycznej, poprzez badanie klasycznych kierunków filozofii matematyki, problemów związanych z epistemologią matematyki czy ze związkami matematyki ze światem realnym, rozważanie wpływu paradygmatu ucieleśnionego umysłu na badania nad poznaniem matematycznym, a kończąc na problemach filozoficznych informatyki. "
Kwanty: Przewodnik dla zdezorientowanych (Al-Khalili Jim) popularyzatorsko o jednym z najnowszych i najtrudniejszych kierunków badań współczesnej fizyki
Wielkie spekulacje: Teorie i nieudane rewolucje w fizyce i kosmologii (Kragh Helge) tytuł mówi za siebie
Człowiek: Biografia (Dunbar Robin) historia ewolucji człowieka pióra godnego uwagi autora

Psychologicznie, etycznie:
Gejowskie (nie)męskości: Normy płciowe a strategie tożsamościowe gejów (Lis Bartek) tytuł mówi za siebie
Książki w życiu najmłodszych (antologia; Dymel-Trzebiatowska Hanna, Günseli Girgin R., Mazan-Mazurkiewicz Alicja i inni) - o tym, jak ważne są książki w rozwoju dzieci
Fundamenty dobrego społeczeństwa: Wartości (antologia; < praca zbiorowa / wielu autorów >) "Godność, lojalność, miłość, odpowiedzialność, pracowitość, prawość, przyjaźń, przyzwoitość, solidarność, sprawiedliwość, szacunek, uczciwość, wolność, wrażliwość, współpraca, zaufanie, życzliwość. Wokół tych siedemnastu ważnych słów ogniskują się zebrane w niniejszym tomie rozważania czołówki polskich socjologów. Szukają oni „cegiełek”, z których zbudowane są ludzkie wspólnoty. Poszukiwanie to staje się pretekstem do refleksji nad kondycją społeczeństw, w których przyszło nam żyć."
Wielkie i te nieco mniejsze pytania psychologii (Łukaszewski Wiesław) sequel popularnej książki Wielkie pytania psychologii (Łukaszewski Wiesław)
Piękno aktualności: Telewizja bycia u progu czasu (Bohdziewicz Janusz) "Tekst jest ogromnym ambitnym esejem, stopniowo osaczającym temat, który jest dla autora bardziej tematem poetycko-filozoficznym, niż przedmiotem naukowego poznania, zmierza więc ku oryginalnej intuicyjnej i syntetycznej wizji, ku celebracji telewizji jako czegoś, co przydarzyło się ludziom jako gatunkowi…"

Nauka kontra religia:
50 mitów o religiach (Morreall John, Sonn Tamara) przygotowane przez dwójkę cenionych religioznawców opracowanie poświęcone powszechnie podzielanym – fałszywym lub błędnym – przekonaniom o roli, funkcjach i znaczeniu religii w życiu ludzkich społeczności, a także o treści i genezie przekonań religijnych żywionych przez różne kultury i społeczeństwa.
Stworzenie: Od nicości do teraźniejszości (Drees Willem B.) "Autor ocenia religijny i filozoficzny wpływ odkryć naukowych na nasze zrozumienie ewolucji i świata przyrody, a także bada zmieniający się związek pomiędzy nami, a naszą planetą."
Mity, modele, paradygmaty (Barbour Ian G.) Ian G. Barbour, w swojej klasycznej książce, podejmuje trzy zagadnienia, które pozwalają naświetlić specyfikę języka religii: zróżnicowanie funkcji języka; rola modeli, zarówno w języku nauki, jak i religii; rola paradygmatów. Barbour dochodzi do wniosku, że zarówno język nauki, jak i religii, dostarczają wiedzy o rzeczywistości opartej na doświadczeniu.
Dezinformacja: Były szef wywiadu ujawnia metody dławienia wolności, zwalczania religii i wspierania terroryzmu (Pacepa Ion Mihai, Rychlak Ronald J.) ważna książka w dobie dyskusji o fali islamu, napierającej na Europę

Politycznie, społecznie:
O nieposłuszeństwie i inne eseje (Fromm Erich) "Erich Fromm wyjaśnił w tych esejach, co to znaczy być posłusznym wobec natury ludzkiej i celów społeczeństwa oraz nieposłusznym wobec wszelkich idoli i ideologii politycznych."
Legalność i prawomocność (Schmitt Carl) niemiecki filozof prawa i konstytucjonalista, demaskuje w rzeczywistości organiczne niedomogi demokracji jako takiej
Ekonomiczny punkt widzenia (Rothbard Murray N.) "Zbiór ponad 100 komentarzy gospodarczych Murray Rothbarda, w których błyskotliwie analizuje kolejne problemy gospodarcze kreowane przez polityków. (...) Autor w charakterystyczny dla siebie, błyskotliwy sposób demaskuje powszechne wśród ekonomistów błędy, opłakane skutki opieki społecznej i mity na temat różnych rozwiązań politycznych, w tym również w sferze polityki fiskalnej oraz wymiany międzynarodowej, a także opisuje konsekwencje papierowego pieniądza i problemy transformacji ustrojowej w krajach byłego bloku wschodniego."
Zmierzch przemocy: Lepsza strona naszej natury (Pinker Steven) tutaj autor mówi za siebie, a prócz tego - "pokazuje, jak ideowe i praktyczne zmiany doprowadziły do zwycięstwa lepszej, anielskiej strony naszej natury. Przy okazji autor obala wiele mitów na temat przemocy i przedstawia nowe argumenty na obronę nowoczesności i oświecenia."
Kiedy zmieniają się fakty (Judt Tony) "Tony z przykrością stwierdzał, że coraz bardziej staje pod prąd biegu wydarzeń, walcząc z całych sił choćby o drobną zmianę kursu statku idei."

Ufff! cdn.
Użytkownik: LouriOpiekun BiblioNETki 29.10.2015 09:57 napisał(a):
Odpowiedź na: Wprowadzam wiele książek ... | LouriOpiekun BiblioNETki
No no, dawno mnie tu nie było. Mam nadzieję, że tęskniliście ;)

biograficznie, historycznie:
Oczko się odlepiło temu misiu…: Biografia Stanisława Barei (Replewicz Maciej) - chyba wiele pisać nie trzeba, znany i lubiany
Na oceanie nie ma ciszy: Biografia Aleksandra Doby, który przepłynął kajakiem Atlantyk (Szczepański Dominik) - słynny dziadek-żeglarz opisuje swój samotny rejs
Ludzie średniowiecza: Barwne żywoty z odległej przeszłości (Prestwich Michael) - z noty: "Wbrew temu, co się dziś sądzi, ludzie średniowiecza wcale nie uważali, że Ziemia jest płaska, tortury stosowali dużo rzadziej, niż to było w następnych epokach, a do ich technicznych osiągnięć można zaliczyć armaty, druk, piec do wytopu metali i kompas. Książka pokazuje, jak żyli ci wnikliwi ludzie w epoce, która więcej miała wspólnego z inwencją i pomysłowością niż przesądami i wstecznością. Wszyscy, którzy pragną poznać prawdziwszy obraz świata często błędnie ukazywanego przez dzisiejszych popularyzatorów wiedzy i pisarzy, znajdą w niej ciekawą lekturę."
Aneks (antologia; Torańska Teresa, Hajnicz Artur, Morawski Jerzy i inni) - jak tytuł wskazuje - aneks do słynnego Oni (antologia; Torańska Teresa, Berman Jakub, Ochab Edward i inni)
Jak było naprawdę?: 50 nieporozumień na temat historii (Gutberlet Bernd Ingmar) - kolejna gratka dla tropicieli przekłamań historycznych i popularnych mitów
Najeźdźcy w sukniach: Awans społeczny i zmiana wiktoriańskiego wizerunku kobiety w Kanadzie na przełomie XIX i XX wieku (Paluszkiewicz-Misiaczek Magdalena) - coś dla zainteresowanych sufrażystkami i Kanadą ;)

literatura i ludzie:
Język prawicy (Polkowska Laura) - z noty: "Książka stanowi pierwszą wyczerpującą i wszechstronną analizę języka polskiej prawicy politycznej, przeprowadzoną na podstawie tekstów przemówień sejmowych. Czytelnicy znajdą w niej zarówno setki wypowiedzi polityków znanych współcześnie, jak i przypomnienie języka prawicy z okresu międzywojennego. Krótkie porównanie z językiem współczesnej lewicy oraz odniesienia do komunistycznej nowomowy pozwolą jeszcze lepiej zrozumieć istotę języka polityki jako takiego."
Dzieci Hagar: Literackie wizerunki Romów/Cyganów: Studia imagologiczne (Sobieska Anna) - tytuł mówi za siebie

politologicznie i społecznie:
Uśpione społeczeństwo: Szkice z psychologii globalizacji (Kowalik Stanisław) - z noty: "Autor dokonuje analizy zjawiska globalizacji z perspektywy jednostki, formułuje wiele oryginalnych diagnoz oraz przedstawia postulaty i propozycje interwencji psychologicznej, które mogłyby ułatwić życie tym, którzy w nowej rzeczywistości nie potrafią się odnaleźć. Diagnoza niedostatków w neoliberalnym ładzie społecznym i poszukiwanie korzystnych rozwiązań do jego udoskonalenia tworzą oś narracyjną książki." Coś dla badaczy prekariatu?
Młodzież ponowoczesna (Sowa-Behtane Ewa) - z noty: "Autorka słusznie uzasadnia, że zanik podstawowych wartości w edukacji czy też ambiwalentny do nich stosunek nie jest zjawiskiem korzystnym wychowawczo, choć zgodnie z wynikami licznych badań zaprezentowanych w monografii, nieuchronnie zachodzącym wśród młodzieży."
Kultura narcyzmu: Amerykańskie życie w czasach malejących oczekiwań (Lasch Christopher) - z noty: "Lasch uważa, że współczesny człowiek, zdany na ekspertów, stracił zdolność do odwoływania się do własnego doświadczenia, do samodzielnego określania własnych potrzeb, co powoduje niemożność ich zaspokojenia. Wyparcie się przeszłości prowadzi do rozpaczy, kryzys kulturowy wynika z deprecjacji przeszłości"
Granica bólu: O źródłach agresji i przemocy (Bauer Joachim) - demistycyzacja pojęcia agresji (kontra Freudowi i Lorentzowi), "Najskuteczniejsze środki zapobiegające agresji i przemocy to zdrowe więzi, dobra edukacja i świadome wychowanie. Jeśli nie chcemy dopuści do tego, by nasza planeta legła kiedyś w gruzach, powinniśmy poważnie potraktować najnowsze odkrycia neurobiologów."
Krótka historia człowieka (Hoppe Hans-Hermann) - z noty: "kolejna książka Hansa-Hermanna Hoppego, która zarówno w sposobie argumentacji, jak i treści argumentów przełamuje wiele współczesnych polityczno-poprawnościowych mitów i wymyka się tradycyjnym podziałom czy to na poszczególne nurty myśli politycznej, czy to na dyscypliny naukowe."
Czarna księga prześladowań chrześcijan w świecie (antologia; < praca zbiorowa / wielu autorów >) - z noty: "Chrześcijaństwo jest dzisiaj najbardziej zagrożoną religią na świecie. Około 150 milionów chrześcijan (katolików, prawosławnych, protestantów) doświadcza różnych form dyskryminacji albo bezpośredniego prześladowania. Wyznawcy Chrystusa mieszkający na Bliskim Wschodzie, w Afryce Subsaharyjskiej i w Azji są celem ataków grup zbrojnych i organizacji terrorystycznych. Poddawani są naciskom ze strony religijnych większości i represjom lub ograniczeniom narzucanym przez aparat państwowy. Są kontrolowani, zastraszani, ranieni i mordowani. Na terytoriach kontrolowanych przez organizację Państwo Islamskie padają ofiarą czystek religijnych. Ich sytuacja budzi coraz większy niepokój.
Nie chodzi tu tylko o wolność religijną, lecz o stan całej cywilizacji i niesionych przez nią wartości. Dlatego los prześladowanych chrześcijan nie jest problemem ich samych, lecz wspólną ludzką sprawą, dotyczy agnostyków i ateistów, wyznawców innych religii, intelektualistów, rządzących i organizacji pozarządowych. "

filozoficznie:
Syntetyczny Bóg (Huxley Aldous) - eseje Huxleya o jego mistycznych poszukiwaniach i paru innych rzeczach
Kiedy boga nie ma (Jankowski Przemysław) - z noty: "książka o ateistach i ateizmie, a zatem również o religii, religiach, Kościele i relacjach z nim, systemach wartości i sposobach postrzegania świata. To książka o bogu, o jego bliżej niezidentyfikowanych obrazach i o mnogości jego wyobrażeń oraz o tym, jak człowiek potrafi sobie bez niego poradzić. Ta książka to nie tylko spis przemyśleń i sposobów recepcji idei boga, to historie ludzi, którzy w pewnym momencie swojego życia zdecydowali się obrać drogę, która z bogiem ma niewiele wspólnego."

popularnonaukowo:
Z daleka od mleka: Cała prawda o szkodliwości mleka zwierzęcego i jego przetworów (Przyjemska Bożena) - pij mleko, będziesz kaleką!
Użytkownik: Pok 29.10.2015 10:41 napisał(a):
Odpowiedź na: No no, dawno mnie tu nie ... | LouriOpiekun BiblioNETki
Kolejny raz świetna robota!

Do schowka dodałem na razie:
Ludzie średniowiecza: Barwne żywoty z odległej przeszłości (Prestwich Michael)
Kiedy boga nie ma (Jankowski Przemysław)
Użytkownik: LouriOpiekun BiblioNETki 29.10.2015 11:18 napisał(a):
Odpowiedź na: Kolejny raz świetna robot... | Pok
Dzięki! "Ludzi średniowiecza" sam sobie też zaschowkowałem ;)
Użytkownik: Pok 29.10.2015 20:57 napisał(a):
Odpowiedź na: Dzięki! "Ludzi średniowie... | LouriOpiekun BiblioNETki
Bardzo dobrze, że pod książkami podajesz wyrywkowe informacje wydawnicze, bo bez tego nie chciałoby się każdej książki sprawdzać, a tak jest wszystko ładnie podane na tacy i można się od razu zaznajomić, czego dana książka ma dotyczyć.
Użytkownik: LouriOpiekun BiblioNETki 18.11.2015 11:59 napisał(a):
Odpowiedź na: Wprowadzam wiele książek ... | LouriOpiekun BiblioNETki
Tym razem setka szybko przybrała:

literacko:
Nic zwyczajnego: O Wisławie Szymborskiej (Rusinek Michał (ur. 1972)) książka wieloletniego sekretarza naszej noblistki
Najkrótsza historia literatury polskiej (Tomkowski Jan) kolejna książka autora kultowej na BNetce Zamieszkać w Bibliotece (Tomkowski Jan)
Katastrofizm, ateizm i inne obrachunki: Szkice o ideach polskich romantyków (Fiećko Jerzy) tytuł mówi wszystko - a może to być ciekawe właśnie ze względu na te kontrowersyjne tematy, które drążyły także dusze romantyków
Queerowe subwersje: Polska literatura homotekstualna i zmiana społeczna (Sobolczyk Piotr) z noty: "Partie interpretacyjne przedstawiają przejście od psychologizacji ku socjologizacji prozy queerowej w powiązaniu z dokonującymi się zmianami społecznymi, queerowe przepracowania mitów (np. Sodomy, genezyjskiego, Don Juana), a także status homoseksualności w gatunkach zewnętrznych, takich jak „chicklit”, „powieść historyczna” (na przykładzie figury Władysława Warneńczyka) czy „literatura dla dzieci i młodzieży”. Omawiani pisarze należą zarówno do klasyki polskiego modernizmu (Witkacy, Gombrowicz, Andrzejewski, Stryjkowski), jak i do fazy postmodernistycznej (Witkowski, Kuczok, Jabłoński, Nasierowski i inni)."
Dobrze się myśli literaturą (Koziołek Ryszard) z noty: "zbiór esejów o praktykowaniu wiary w literaturę, rozumianą jako konieczność mówiącego człowieka. Ryszard Koziołek przekonuje, że ilekroć próbujemy coś wyjaśnić, porozumieć się z innym lub wyrazić własne emocje, jesteśmy skazani na literaturę. Czynimy to również bez lektury, ale – jak przekonuje autor – czytanie ulepsza nasze myślenie i mowę."
Biografie odtajnione: Z archiwów literackich bezpieki (Siedlecka Joanna) z noty: "Autorka przedstawia dramatyczne losy pisarzy rangi Gombrowicza, Broniewskiego i innych, którym machina totalitarnego państwa zrujnowała nie tylko kariery, ale przede wszystkim życie osobiste i prywatne. Zniszczyła zdrowie, rozbiła rodziny, wdarła się głęboko w cztery ściany ich domów, które nie były przystanią, ale nafaszerowaną podsłuchami pułapką." kontynuacja wątków z Obława: Losy pisarzy represjonowanych (Siedlecka Joanna)

społecznie, psychologicznie:
Kapitał społeczny: Teoria przestrzeni międzyludzkiej (Sztompka Piotr) słynny polski socjolog o tym, że zarówno wzrost gospodarczy, jak i skuteczność polityki zależą w dużej mierze od stanu relacji międzyludzkich, zwłaszcza moralnych, takich jak: zaufanie, lojalność, wzajemność, solidarność, szacunek i sprawiedliwość; no i o jego deficycie w Polsce
O kulturze protestu jako rdzeniu tradycji europejskiej (antologia; < praca zbiorowa / wielu autorów >) zbiór artykułów młodych naukowców dowodzących, że przejawem europejskości są właśnie te wszystkie ruchy protestu, rewolucje, oddolne inicjatywy społeczne, które zarówno w przeszłości, jak i obecnie starały się ulepszać rzeczywistość, w jakiej żyjemy
Wewnętrzny świat traumy: Archetypowe obrony jaźni (Kalsched Donald) "nowe spojrzenie na rozumienie cierpienia i przebiegu terapii osób, które doświadczyły dotkliwej traumy. Analizując psychologiczne obrony przed doświadczaniem druzgocącego cierpienia będącego rezultatem traumy Kalsched zwrócił uwagę na autonomię i dynamikę głębokiej warstwy obron psychicznych, które określił jako system „samoochrony psychiki”." z tekstu: http://analizajungowska.pl/the-inner-world-of-trauma-donald-kalsched/
Cena nierówności: W jaki sposób dzisiejsze podziały społeczne zagrażają naszej przyszłości (Stiglitz Joseph E.) lewicujący noblista ekonomiczny o modnym ostatnio temacie coraz widoczniejszych nierówności - może nawet o słynnym prekariacie?
Kłamstwo iluzji: Siedem grzechów głównych: Między duchowością a psychologią (Scquizzato Paolo) o psychologii grzechu
Dziecko a skłonności homoseksualne: Poradnik dla rodziców (Ames Nicolosi Linda, Ames Joseph) jako przeciwwaga do w/w "literatury queerowej" - "Autorzy książki omawiają problem prehomoseksualizmu – zaburzeń tożsamości płciowej oraz dezorientacji płciowej u dzieci"

faktograficznie, historycznie:
Władcy, rycerze, trefnisie: Szkice z XV wieku (Prochaska Antoni) z noty: "Dzięki żmudnej i owocnej pracy archiwalnej autora możemy zanurzyć się w klimacie piętnastowiecznej Polski i odkryć, jak głęboko z naszymi współczesnymi problemami tkwimy w przeszłości. W książce znajdziemy także pasjonującą korespondencję księcia Witolda z wielkimi mistrzami krzyżackimi. Jest ona owocem skrupulatnej kwerendy Antoniego Prochaski między innymi w archiwum zakonu krzyżackiego w Królewcu"
Magia, alchemia i... królewskie horoskopy (Rożek Michał) tematyka magii, alchemii i horoskopów w kontekście historycznym i kulturowym dworów królewskich i szlacheckich - czy to przypadek, że id książki kończy się na 666? ;)
Tajemnice wczesnych Słowian (Moczulski Leszek (ur. 1930)) "Książka obejmuje okres od drugiego wieku starej do szóstego wieku nowej ery." Ja już mam ją w schowku i przeglądałem w księgarni - uważam, że warto ją poznać! Szczególnie że mówi o czasach przedchrześcijańskich na naszych ziemiach.
Mój agent Masa (Pytlakowski Piotr, Wróbel Piotr [policjant]) po serii wynurzeń gangstera-celebryty przyszła pora na punkt widzenia policjanta, który wpierw pozyskał Masę na świadka, a potem został przezeń pomówiony i do dziś ma kłopoty z sądami.
Amerykański konserwatyzm na progu XXI wieku (Koronacki Jacek) z noty: "Kolejne rozdziały książki składają się na kronikę niszczącego USA kryzysu cywilizacyjnego, którego początki sięgają całkowitego zlekceważenia tradycji amerykańskiego Południa oraz zdrady idei federalizmu na rzecz budowy imperialnego państwa Lewiatana, by w wieku XX oddać kulturę we władanie postępowych inżynierów społecznych, zaś politykę powierzyć kaście ideologów lub cyników, którym to, co chrześcijańskie i tradycyjnie amerykańskie, jest doskonale obojętne lub wrogie."

z innych beczek:
Kino afroamerykańskie: Twórcy, dzieła, zjawiska (antologia; Drygalska Ewa, Pieńkowski Marcin, Włodek Patrycja i inni) jak w tytule - na pewno mało znana gałąź filmografii, a być może warta poznania
Po skończoności: Esej o koniecznej przygodności (Meillassoux Quentin) niezbyt potrafię zrozumieć, o czym jest ta książka, ale podobno jest to "szeroko dyskutowana na całym świecie" przedstawicielka współczesnej filozofii
Czepiam się Kierkegarda (Świderski Bronisław) przemyślenia, niejednokrotnie krytyczne, o poglądach jednego z najważniejszych etyków XXw.
Marihuana i Medycyna: Praktyczny przewodnik po świecie medycznej marihuany (Backes Michael) dla entuzjastów maryśki i dyskusji na temat podniesiony w tytule
Użytkownik: LouriOpiekun BiblioNETki 14.12.2015 14:25 napisał(a):
Odpowiedź na: Wprowadzam wiele książek ... | LouriOpiekun BiblioNETki
Może komuś coś pod choinkę tym razem podsunę - ja kilka pozycji z poniższych kupuję, ale warto i do poprzednich wpisów zajrzeć ;)
typ zestawienia: Rozmowy o człowieku: Wywiady z ekspertami (antologia; Goodall Jane (właśc. Lawick-Goodall Jane van), Morris Desmond, Hammond Ray i inni)

historycznie i politycznie:
- Zakazany Bóg: Oto jest krew nasza (Villegas Gabriel Campo) o prześladowaniu za wiarę w czasie hiszpańskiej wojny domowej
- Dzieje Polski: 1202-1340: Od rozbicia do nowej Polski (Nowak Andrzej (ur. 1960)) pierwszy tom otrzymał Nagrodę Magazynu Literackiego Książki w kategorii „Książką Roku 2014” - no a o czym ona jest, to tytuł już opowiada :)
- Przez morze: Z Syryjczykami do Europy (Bauer Wolfgang (ur. 1970)) książka bardzo na czasie, chociaż pisana w zeszłym roku
- Mit Skandynawii czyli porażka trzeciej drogi (Sanandaji Nima) z noty: "książka przeznaczona dla ludzi, którzy uważają, że podwyższenie podatków podnosi – wbrew elementarnej logice – dobrobyt społeczeństwa. Autor, szwedzki ekonomista pochodzenia kurdyjskiego, ujawnia prawdę o szwedzkim (a właściwie ogólnoskandynawskim) sukcesie gospodarczym"
- Urojone widmo rewolucji: Tajne spiski i tłumienie ruchów wolnościowych 1789-1848 (Zamoyski Adam) DEMOKRACJA JEST ZAGROŻONA! grzmią ostatnio pewne tuby propagandowe. Na pewno? Oto książka na czasie i na miejscu: "Jakobińscy rewolucjoniści, iluminaci, masoni, polscy spiskowcy, bolszewicy lub reakcjoniści, terroryści… Od wielu pokoleń państwa Zachodu walczą z prawdziwymi i urojonymi zagrożeniami. Rządy straszą swoich obywateli wizją wyjścia z cienia sił, które zburzą nasz spokój i porządek. Krok po kroku ograniczają nasze wolności, inwigilując, a w ostateczności – sięgając po rozwiązania siłowe. Kiedy to się zaczęło i jakie wynikają z tego nauki?"
- Nieświęta wojna: Grzech pierworodny Ameryki (Engdahl William Frederick) z noty: "Kto i dlaczego wywołał destabilizację Bliskiego Wschodu i krajów Afryki, i jaki ma w tym interes? Dlaczego w mediach ta całkowicie destruktywna sytuacja, której skutki ulegają coraz większej eskalacji traktowana była i jest z taką estymą, i nazywa się ją demokratyczną rewolucją? Kto i dlaczego dostarcza broń i szkoli muzułmańskich radykałów?" czyli o "szerzeniu demokracji".

religioznawczo:
- Polityka na ambonie? (< praca zbiorowa / wielu autorów >) z noty: "Pierwsza jej część zawiera teoretyczne rozważania o rozumieniu polityki i jej miejscu w Kościele, w drugiej znajdują się homilie polskich biskupów i ich analizy przeprowadzone przez specjalistów, a na trzecią składa się tekst debaty, w której jej uczestnicy zastanawiają się nad tym, jak mówić o kwestiach politycznych nie naruszając świętości ambony."
- Kłopot za kłopotem: Katolik w dryfującej Europie (Zięba Maciej) kolejna ciekawa tematycznie analiza miejsca KK, religii i wiary we współczesnym świecie
- Nauka wobec wiary: Spory, debaty, konteksty (Drees Willem B.) z noty: „»Nauka wobec wiary« zajmuje się tym, co uważamy za wartościowe, prawdziwe i możliwe. Co się dzieje w skomplikowanej sferze debat i pozornych debat o »religii i nauce«? Co należy brać poważnie, a co można uznać za nonsens i odrzucić? Gdzie mogłyby się odbywać takie debaty? Jakie są cele i ambicje dyskusji o »religii i nauce«?"
- Pod sztandarem nieba: Wiara, która zabija (Krakauer Jon) kolejna książka o przestępstwach dziejących się wewnątrz wspólnoty Mormonów

pedagogicznie:
- Nieposłuszne dzieci, posłuszni rodzice (Zalewski Dariusz) z noty: "Książka o paradoksie współczesnego wychowania. Paradoks polega na cichej akceptacji… nieposłuszeństwa dzieci pod pretekstem specyficznie pojmowanej wolności i kreatywności."
- Jak wychowywać wnuki: Poradnik dla wszystkich babć i dziadków (Kimmel Darcy, Kimmel Tim) dziś coraz częściej dziadkowie zamiast uczestniczyć w wychowaniu dzieci swych dzieci, wolą realizować się i "korzystać z życia" - książka pokazuje, że warto to zmienić :)

psychologicznie i popularnonaukowo:
- Rozmowy o człowieku: Wywiady z ekspertami (antologia; Goodall Jane (właśc. Lawick-Goodall Jane van), Morris Desmond, Hammond Ray i inni) powiem tyle - wystarczającą rekomendacją jest zestawienie nazwisk rozmówców p. Moniki Florek-Mostowskiej. Dociekliwsi sięgną do nota wydawcy
- Obalamy mity o "niezdrowym" jedzeniu: Cała prawda na talerzu (Schäfer Suzanne) książka, której autorka "udowodniła niezbicie, że wiele legend o niezdrowym jedzeniu jest jedynie bajkami"; o strachu przed pożywieniem, horrendalnych cenach "zdrowych produktów", mitach o chorobach i modzie; ciekawe, czy jakoś zazębia się z Brudna robota: Zapiski o życiu na wsi, jedzeniu i miłości (Kimball Kristin) ?

Użytkownik: LouriOpiekun BiblioNETki 11.01.2016 14:39 napisał(a):
Odpowiedź na: Wprowadzam wiele książek ... | LouriOpiekun BiblioNETki
5000 wprowadzonych przeze mnie książek pękło! Co prawda wprowadzam nie tak intensywnie jak niegdyś, ale dla zainteresowanych moimi polecankami zawsze coś się znajdzie:

historycznie i społecznie:
- Nacjonalizm ukraiński: Od Bandery do Majdanu (Piętka Bohdan) dlaczego niektórzy Polacy nie chcą wspierać Ukrainy na Majdanie czy w konflikcie krymskim? Ma to wiele wspólnego ze specyfiką ukraińskiego nacjonalizmu, którego najohydniejszym antypolskim wykwitem była działalność UPA na Wołyniu. Dziś ruch nacjonalistyczny odradza się - za bohaterów na sztandarach biorąc katów i prześladowców Polaków.
- Ekotopie: Ekspansja technokultury (Jelewska Agnieszka) z noty: "Autorka analizuje konsekwencje fenomenów kulturowych, naukowych i technologicznych, takich jak loty kosmiczne, sieci wymiany danych, demokratyzowanie się mediów, ale też projektowanie antropo- i naturotechnik czy nuklearne zagrożenia z okresu zimnej wojny. (...) Równocześnie „Ekotopie” budują sieci zależności pomiędzy koncepcjami artystycznymi, filozoficznymi i naukowymi; m.in. cybernetyką drugiego rzędu, fizyką kwantową, biologią, ekologią, software studies czy sferologią Petera Sloterdijka."
- Konfidenci (Bagieński Witold, Cenckiewicz Sławomir, Woyciechowski Piotr) książka o współpracy z SB szeregu znanych przedstawicieli świata polityki i kultury, pisarzy, dziennikarzy, a także działaczy opozycji demokratycznej
- Zabić: Mordy polityczne PRL (Pleskot Patryk) z noty: "To nie jest przyjemna lektura. Wszyscy bohaterowie nie żyją, a mordercy nie ponoszą kary. Giną dowody, a procesy zatrzymują się w martwym punkcie. Jeśli nie kocha się ludowej władzy, PRL nie jest przyjemnym miejscem do życia, za to doskonałym, by je stracić."
- Wojny biblijne (Dougherty Martin J., Haskew Michael E., Jestice Phyllis G., Rice Robs S.) z noty: "Są historycy, którzy twierdzą, że mało jest w dorobku ludzkości dzieł tak "ociekających krwią" jak Stary Testament. Istotnie autorzy tej świętej księgi trzech wielkich religii opowiadają polityczne i wojenne dzieje ludu Izraela, a w historii wojen z natury rzeczy opisów okrucieństwa nie brakuje. Poznajemy historię podboju kraju Kanaan, wojen z Filistynami, wojen Egiptu z Hetytami czy Asyrią na terenie Palestyny, niewoli babilońskiej, podboju perskiego. Przechodząc już do historii powiązanych z Nowym Testamentem, autor Wojen biblijnych opisuje dzieje powstań żydowskich przeciwko Rzymowi."
- Zanim Polska została Polską (Urbańczyk Przemysław) propozycja nowego spojrzenia i demitologizacji czasów przedpiastowskich

literaturoznawczo:
- Zabójstwo dziecka w literaturze i kulturze europejskiej (antologia; Teska Milena, Michałowski Andrzej, Mielcarek Krzysztof i inni) z noty: "Dzieciobójstwo (...) przedstawione jako zjawisko pojawiające od początków dziejów cywilizacji ludzkiej. Wchodzące w skład książki prace prezentują je w sposób wieloaspektowy, pokazują jako zjawisko znane dzięki badaniom archeologicznym, analizom historycznym wydarzeń dawnych (np. na ternie Niemiec i Rzeczypospolitej w XVI-XVII wieku), interpretacji tekstów prawniczych (np. prawa rzymskiego) i tekstów kultury (Biblia, mitologia) oraz analizie tekstów literackich i dziennikarskich. Wielość poruszanych w tekście problemów tworzy panoramę zjawiska obecnego w różnych dyskursach i w różny sposób w kulturze europejskiej: mającego charakter rytuału, sankcjonowanego prawem okrutnego zwyczaju, chwytliwego literackiego tematu, pożywki dla mediów. Monografia jest pierwszą próbą omówienia na gruncie polskiej problematyki od dawna obecnej w humanistyce anglosaskiej."

psychologicznie:
- Re-wizja psychologii (Hillman James) z noty: "Jedna z nielicznych książek XX wieku, która rzeczywiście traktuje o psycho-logii, czyli poznaniu, rozumieniu i służbie duszy we wszystkich jej aspektach i odcieniach włącznie z przyrodzoną jej tendencją do patologizowania, którego nie należy interpretować jako choroby i leczyć (czym zajmuje się krytykowana przez Hillmana psycho-terapia), lecz wysoko sobie cenić, szanować oraz traktować jako niewyczerpane źródło fascynującej wiedzy o nas samych."
- Zakazane ciało: Historia męskiej obsesji (Ducret Diane) z noty: "W najnowszej książce Diane Ducret pokazuje, jak męskie wyobrażenia na temat kobiecego ciała wpłynęły na życie milionów kobiet od starożytności po współczesność. To opowieść pikantna i przejmująca, doprawiona nutą ironii i humoru."
- Odkrywając współczesną młodzież: Studia interdyscyplinarne (antologia; Tomala-Kaźmierczak Izabela, Jabłoński Maciej, Wasilewska-Ostrowska Katarzyna i inni) z noty: "Młodzież boryka się ze stawianymi przed nią zadaniami, które coraz trudniej jest realizować. Wynika to ze zmieniających się oczekiwań, tempa życia, niepewności co do stałości norm i zasad oraz samotności i braku autorytetów.
Szukamy więc wspólnie odpowiedzi – jak pomagać i wspierać młodego człowieka w jego dążeniu do rozwoju we współczesnej rzeczywistości? Odkrywamy młodzież ciągle na nowo..."
- Trzy złudne przekonania (Kagan Jerome) nota: "W sposób przekonujący i dogłębny, opierając się zarówno na wynikach badań, jak i na licznych przesłankach teoretycznych, autor krytycznie analizuje, a następnie obala trzy "złudne przekonania", szeroko rozpowszechnione we współczesnej psychologii. Pierwsze z nich dotyczy przemożnej tendencji do nadmiernego uogólnienia uzyskiwanych w prowadzonych badaniach wniosków, której rzadko są w stanie oprzeć się współcześni psycholodzy. Drugie przekonanie wyraża się w wierze w determinizm zdarzeń z okresu dzieciństwa. Trzecie błędne przekonanie związane jest z twierdzeniem, że większość ludzkich zachowań wynika z dążności do uzyskania przyjemności."
- Wojna informacyjna - wojna nowej generacji (Brzeski Rafał) o tym, gdzie przesuwają się obecnie rzeczywiste działania wojenne w dobie rozszerzania się wojny konwencjonalnej na internet, media, której bronią staje się dezinformacja, "rząd dusz" i propagandowe szczucie. Fragment, bardzo znamienny: https://www.facebook.com/roman.vip.galinski/posts/​10208819758320535
Użytkownik: LouriOpiekun BiblioNETki 02.02.2016 11:45 napisał(a):
Odpowiedź na: Wprowadzam wiele książek ... | LouriOpiekun BiblioNETki
Kolejna porcja potencjalnie wartych przeczytania książek:

historycznie, reportażowo i społecznie:
- Emiraty francuskie (Dobosz Bogdan) publicystyka dotycząca palącego (nomen omen) problemu islamizacji Francji i rosnącego chaosu w tym kraju
- Hell's Angels: Anioły piekieł (Thompson Hunter S. (Thompson Hunter Stockton)) wg noty: "dekonstrukcja legendy i złej sławy Hell’s Angels, najsłynniejszego amerykańskiego gangu motocyklowego. (...) czytelnik może przenieść się na chwilę do świata pijaństwa, rozpusty, przemocy, narkotyków i zawrotnych prędkości, aby zdać sobie sprawę, że bezprawie rządzi się w istocie swoistymi prawami."
- Proteusz (Dehnel Jacek) dzieje Muzeum Narodowego w Warszawie - na pewno ciekawe o rolach, jakie pełniło w czasie wojny oraz o losach zbiorów
- Błękitna dywizja: Hiszpańscy sojusznicy Hitlera (Zubiński Tadeusz) o hiszpańskiej dywizji walczącej w wojnie po stronie Hitlera przeciwko ZSRS
- Stany Zjednoczone Ameryki w obliczu zagłady atomowej: Kryzys kubański: Trzynaście dni, które wstrząsnęły Ameryką (Kubowski Jerzy) trochę zapomniany już czas dziejów - a tak naprawdę jeden z najbardziej krytycznych momentów w historii świata, który zadecydował o tym, że na Ziemi wciąż istnieje życie...
- Wojna i wojskowość w świecie starożytnym: Studia pod redakcją Sławomira Sprawskiego (antologia; < praca zbiorowa / wielu autorów >) tytuł mówi za siebie ;)

popularnonaukowo:
- Znaczenie ludzkiego istnienia (Wilson Edward Osborne) z noty: "Raczej „znaczenie” istnienia ludzi niż jego „sens” – nad tym rozmyśla Wilson w tej książce bogatej we frapujące fakty naukowe i niestroniącej od spekulacji bliskich fantastyce naukowej. Raczej znaczenie niż sens, chodzi bowiem głównie o rolę gatunku ludzkiego w procesie ewolucji i o to, co człowiek jest winien biosferze, która go poczęła i ukształtowała."
- Człowiek i wszechświat (Cox Brian, Cohen Andrew) o tym, czy człowieka można uznać za omfalos i koronę stworzenia, czy raczej za nieistotny pyłek we Wszechświecie
- Medyczna marihuana: Historia hipokryzji (Rogowska-Szadkowska Dorota) nie jestem entuzjastą psucia sobie mózgu paleniem jakiegokolwiek świństwa, lecz tu chodzi o medyczne zastosowania - którymi podobno obecna władza także się zainteresowała i nie jest im nieprzychylna!

ekonomicznie:
- Niepoprawny politycznie przewodnik po kapitalizmie (Murphy Robert P.) z noty: "Murphy odpowiada w swojej książce m.in. na następujące pytania:
* Jak wolny rynek rozwiązuje problem dyskryminacji na rynku pracy?
* Dlaczego sprawy antymonopolowe zazwyczaj wytaczają firmy, które przegrywają w wolnej konkurencji?
* Czy potrzebujemy państwowych regulacji dotyczących bezpieczeństwa pracy i produktów?
* Jak wolny rynek chroni środowisko i rzadkie zasoby naturalne?
* Dlaczego MFW i Bank Światowy wcale nie pomagają biednym krajom?"

filozoficznie i religioznawczo(?):
- Miłosierdzie to imię Boga (Tornielli Andrea, Franciszek (właśc. Bergoglio Jorge Mario)) wywiad z papieżem Franciszkiem o jego wizji roli Kościoła i wiary w świecie
- Filozofia wobec świata zwierząt (antologia; Dzwonkowska Dominika, Latawiec Michał, Gzyra Dariusz i inni) autorzy "próbują odpowiedzieć na pytania związane z ochroną zwierząt: jak wygląda ona w prawodawstwie, czy jest wystarczająca, czy ogranicza cierpienie zwierząt i wpływa na poprawę ich dobrostanu, dlaczego chronimy tylko wybrane gatunki zwierząt. Autorzy podejmują dyskusję z antropocentrycznym podejściem do ochrony przyrody. Analizują znaczenie empatii i współodczuwania w trosce o jakość życia zwierząt, a także przybliżają poglądy konkretnych myślicieli."
- Czary, alchemia, opętanie w kulturze na przestrzeni stuleci (antologia; < praca zbiorowa / wielu autorów >) z noty: "Książka prowadzi czytelnika przez zbiór zagadnień widzianych w świetle śladów czy utrwaleń w tekstach kultury – muzyce, filmie, podaniach ludowych, przede wszystkim jednak w literaturze. (...) Czarownictwo bowiem, niezależnie od tego, czy uznamy je za fakt, czy za wymysł, czy wreszcie za narzędzie opresji, było (i jest) elementem kulturowej świadomości manifestującym się w zachowanych do naszych czasów wytworach kultury."
- Nie dla zysku: Dlaczego demokracja potrzebuje humanistów (Nussbaum Martha C.) no właśnie - książka "dająca nadzieję" wszystkim czującym się humanistami, którzy obawiają się, że tylko inżynierowie będą dyktować kierunek rozwoju świata ;)
Użytkownik: LouriOpiekun BiblioNETki 29.02.2016 14:08 napisał(a):
Z pewnym poślizgiem:

biograficznie i publicystycznie:
- Własnym zdaniem (Nabokov Vladimir (pseud. Sirin W.)) wybór z listów, artykułów, esejów zdania Nabokova o literaturze i pisarzach

reportażowo i historycznie:
- Hen: Na północy Norwegii (Wiśniewska Ilona) opowieść o życiu w najdalszych zakątkach północy Norwegii
- Śmierć na Diamentowej Górze: Amerykańska droga do oświecenia (Carney Scott) autor analizuje "szczególną amerykańską skłonność do traktowania wschodnich tradycji religijnych jak klocków lego, z których można budować dowolne konstrukcje, i ocenia koszty obsesyjnego dążenia do transcendencji. W fascynującej relacji, zawierającej fragmenty prywatnych zapisków Thorsona i opowieści byłych uczniów Roacha o cudach i czarnej magii, pełnych erotyki rytuałach i tantrycznych inicjacjach, dowodzi, że droga do oświecenia może być zdradliwa i pełna pułapek." - ja już zaschowkowałem :)
- Historia bez cenzury (Drewniak Wojciech) lekka książka o mniej lub bardziej wstydliwych czy przemilczanych fragmentach historii
- Sowietstany: Podróż po Turkmenistanie, Kazachstanie, Tadżykistanie, Kirgistanie i Uzbekistanie (Fatland Erika) podróże po byłych republikach radzieckich w poszukiwaniu tego, co przetrwało z dawnej kultury

(popularno)naukowo:
- Chrapiący ptak: Rodzinna podróż przez stulecie biologii (Heinrich Bernd) analogicznie do stuleci chirurgów czy detektywów, tutaj zabrani zostajemy do historii nowoczesnego przyrodoznawstwa
- Kto nam podkłada świnię?: Wszystko co chcielibyście wiedzieć o jedzeniu z supermarketów i ekożywności, ale nikt wam tego nie powie (Pollmer Udo, Fock Andrea, Niehaus Monika, Muth Jutta) obszerny tytuł wiele wyjaśnia, książka spójna z ostatnimi "rewelacjami" dot. "zdrowego" żywienia oraz mitów dot. dotychczas uznawanego za "niezdrowe"
- Nagi umysł: Dlaczego jesteśmy, jacy jesteśmy? : Ludzka natura bez złudzeń (Pawłowski Bogusław [biologia], Ulanowski Tomasz) wiele ciekawych i zaskakujących faktów z dziedziny biologii i psychologii człowieka - jak choćby Dlaczego musimy być groźni i źli? Czy istnieje dobra agresja? Czy tylko w stadzie możemy być bezpieczni i szczęśliwi? Po co są nam potrzebne różnice płci? Czy miłość nam wszystko wypaczy? Dlaczego monogamia to bujda, a wiara jest nam niezbędna do przetrwania? W jaki sposób my, ludzie, znikniemy z powierzchni ziemi?

ekonomicznie i społecznie:
- Ekonomia zdrowego rozsądku czyli Jak rząd psuje gospodarkę (Tamny John) tytuł mówi za siebie, warto zajrzeć też do nota wydawcy by zobaczyć, kto poleca!
- Religia techniki: Boskość człowieka i duch wynalazczości (Noble David F.) o związkach religii i techniki "od odkryć geograficznych, przez energię atomową i eksplorację kosmosu, po zsekwencjonowanie ludzkiego genomu i prace nad sztuczną inteligencją – pokazuje, że naukowo-techniczne dążenie do udoskonalania świata i człowieka trudno uznać za czysto świeckie przedsięwzięcie."

Użytkownik: LouriOpiekun BiblioNETki 14.03.2016 16:02 napisał(a):
Odpowiedź na: Wprowadzam wiele książek ... | LouriOpiekun BiblioNETki
Tym razem szybko kolejna porcja - już bez opóźnień:

społecznie i reportażowo:
- Obywatelki na obcasach: Kobiety w życiu publicznym (XIX-XXI w.): Tom 1 (antologia; Chyra-Rolicz Zofia, Chłosta-Sikorska Agnieszka, Pawlus Małgorzata i inni) oraz tom 2.; z noty: "opowieści o konkretnym zaangażowaniu kobiet w politykę i organizacje polityczne – od lewa do prawa, od organizacji określanych jako postępowe do tych o charakterze zachowawczym i konserwatywnym, a także portrety konkretnych działaczek społecznych i politycznych"
- Krytyka i kryzys: Studium patogenezy świata mieszczańskiego (Koselleck Reinhart) z noty: "ważny głos w debacie nad kontrowersyjnym dziedzictwem oświecenia, w szczególności genezą dwudziestowiecznych kryzysów, II wojny światowej i totalitaryzmu. Koselleck poddaje analizie oryginalną ideologię formującego się w XVII i XVIII w. społeczeństwa obywatelskiego, by zdiagnozować przyczyny permanentnego kryzysu, w jakim znalazło się społeczeństwo współczesne."
- Perfekcja techniki (Jünger Friedrich Georg) o wszechogarniającej technicyzacji życia i negatywnym wpływie na gospodarkę dążenia do perfekcji (a co z downbrandingiem?)
- To zmienia wszystko: Kapitalizm kontra klimat (Klein Naomi) autorka "No logo" i "Doktryny szoku" tym razem w tematach łączących sprawy klimatu i wpływu nań etyki (a może braku etyki) kapitalizmu
- Chiny bez makijażu (Jacoby Marcin) z noty: książka "jest subiektywnym przewodnikiem pewnego Polaka po chińskiej kulturze i chińskiej współczesności. Autor nie zapomina przy tym o głębszym kontekście historycznym i kulturowym, bo tylko w ten sposób można wznieść się ponad uproszczenia i stereotypy i zastanowić się, jaki naprawdę jest ten wielki kraj"

filozoficznie:
- O świadomości: Fenomenologia zjawisk umysłowych (Łagosz Marek) z noty: ”cud” świadomości pozostaje w dużej mierze nierozpoznanym aspektem bytu – jedną z największych zagadek filozoficznych. Książka o jednej z największych zagadek filozoficznych ludzkości, o zdumiewającym i niepojętym zjawisku we wszechświecie – o świadomości."
- Minimalizm daje radość (Jay Francine) o dobrej filozofii życiowej ;)

historycznie i biograficznie:
- Eksterminacja Narodu Polskiego na ziemiach polskich w latach 1944-1956 (Maj Józef Roman) o tym, że zabijanie Polaków nie skończyło się wcale wraz z klęską Hitlera - warto wiedzieć, jak pięknie traktowali nas Sowieci i władza ludowa
- Serce pasowało: Opowieść o polskiej transplantologii (Mateja Anna) z noty: "Anna Mateja zabiera nas na sale operacyjne i pozwala obserwować zmagania wybitnych polskich chirurgów, którzy mimo braku środków, warunków i personelu, mimo ostracyzmu społeczeństwa i podejrzliwości środowiska medycznego nie bali się wcielać w życie śmiałych, obarczonych ryzykiem, wizjonerskich pomysłów"
- Pod obuchem zagłady: Polacy i Żydzi pod okupacją niemiecką 1939-1942 (Kubicki Tomasz) może w końcu coś się wyjaśni? może w końcu przestaniemy podpierać się ahistorycznymi paszkwilami Grossa? z noty: "Dla Żydów: segregacja – koncentracja – Treblinka. Dla Polaków: praca niewolnicza, łapanki, rozstrzelania, Palmiry. Dzieliło ich wiele: pochodzenie, zawiedzione aspiracje, wzajemne animozje, spory, historia. Połączył ich głód, strach, ale i trud dnia codziennego, w końcu opór przeciw Niemcom"
- Od Sclavinii do Polanii: Powstanie i upadek pierwszego państwa Piastów (Duczko Władysław) modny ostatnio temat, podejmowany także w beletrystyce, początków państwa polskiego
- James Dean: Żyć szybko (Besson Philippe) o jednej z najbardziej charakterystycznych ikon kina

psychologicznie:
- Psychoanaliza - ziemia obiecana?: Dzieje psychoanalizy w Polsce 1900-1989: Część 1: Okres burzy i naporu (Dybel Paweł) właściwie także historycznie - o dziejach rozwoju i losach psychoanalizy w Polsce
- Psychiatria pod krawatem (< praca zbiorowa / wielu autorów >) z noty: "Czy mężczyźni chorują inaczej? Co powoduje, że szybciej umierają? Na czym polega specyfika ich zaburzeń psychicznych? Jakie są typowe reakcje na hasło "choroba mężczyzny"? Na ogół przecież często przytacza się opinię, że mężczyzna nie choruje, ale od razu umiera"
Użytkownik: LouriOpiekun BiblioNETki 06.04.2016 10:04 napisał(a):
No to tradycyjnie:

literatura:

- O nich tutaj (< praca zbiorowa / wielu autorów >) głównie o przekładzie z "Literatury na świecie", także o ekscytacji literaturą i jej wpływie na życie
- Wiedźmin – polski fenomen popkultury (antologia; Płoszajska Joanna, Markocki Miłosz, Ucherek Dorota i inni) oraz Wiedźmin: Bohater masowej wyobraźni (antologia; Kuster Maciej, Zaborowski Paweł, Olczyk Adam i inni) zbiory esejów nt. fenomenu cyklu wiedźmińskiego
- Żeglarz i siłacz: Czy Kapitan Nemo i Superman pochodzili ze Strykowa? (Perzyński Jacek) intrygujące! z noty: "Jak to się stało, że siłacz Zishe Breitbart stał się komiksowym Supermanem, a Adam Mierosławski zainspirował Juliusza Verne’a do stworzenia postaci kapitana Nemo? Czy istnieją dowody potwierdzające prawdziwość tych historii? Czy to możliwe, że dwóch chłopców ze Strykowa zmieniło świat?"

historycznie i faktograficznie:

- Polacy – Żydzi – okupacja: Fakty: Postawy: Refleksje (Bartoszewski Władysław) ostatnia książka Bartoszewskiego, tytuł właściwie wyjaśnia, o czym mówi
- Obozy pogardy: Komunistyczne obozy represji w Polsce 1944-1956 (Wyrwich Mateusz) szokujące! z noty: "Tuż po zakończeniu wojny wiele byłych obozów niemieckich zyskało miano obozów karnych. Jednostki NKWD miały nieograniczone uprawnienia do aresztowania potencjalnych przeciwników politycznych; osadzały ich w obozach na Majdanku, w Oświęcimiu, Rembertowie, Mysłowicach… aby w końcu część z nich wywieźć w głąb ZSRR. Szacuje się, że w wyniku tych działań zginęło ponad 100 tys. ludzi."
- Kopciuszki na tronach Europy: Z siermiężnej izby na królewski tron (Kienzler Iwona) czyżby w życiu zdarzały się prawdziwe historie Kopciuszków? Wygląda na to, że nie tylko "z chłopa król" ale i z chłopki królowa, a co najmniej wielka dama mogła wyrosnąć
- Nazistki (Roland Paul) o kobietach, które nie siedziały w domu, jak im Goebbels nakazał, tylko wzięły czynny i ochotny udział w zbrodniach hitleryzmu
- Spacer z białym Buszmenem (Post Laurens van der) rozmowa z białym lordem, który swe życie spędził w Afryce i ma o niej dużo więcej do powiedzenia, niż kiedykolwiek dowiedzą się ze swych krótkich wizyt podróżnicy
- Piekło ISIS: Opowieść jednej z niewielu kobiet, którym udało się uciec z Państwa Islamskiego (Kasiki Sophie) tu także tytuł mówi wszystko - prócz szczegółów tego, jakim koszmarem nie tylko kobiet ale i ludzkości może stać się ekspansja islamistów

społecznie i ekonomicznie:

- Nierówności i wzrost gospodarczy: Sojusznicy czy wrogowie (Malinowski Grzegorz) wg noty autor "szuka odpowiedzi na pytanie, czy nierówności społeczne są korzystne dla gospodarki; przedstawia zależność między poziomem nierówności społecznych a dynamiką gospodarczą; udowadnia, że uzasadniona jest próba określenia optymalnego zakresu nierówności społecznych dla danego kraju; pokazuje, jak istotną rolę w kształtowaniu poziomu nierówności odgrywa polityka gospodarcza."
- Pamflety (Bastiat Frédéric) z noty: "z niezwykłą siłą argumentu, logiką wywodu, finezją myśli, w swoim niepowtarzalnym stylu, udowadnia wyższość wolności nad zniewoleniem, wyższość swobody handlowej nad protekcjonizmem, własności prywatnej nad kolektywną, czyli de facto niczyją, wreszcie: wyższość Sprawiedliwości nad sprawiedliwością społeczną"
- Między antyklerykalizmem a konfesjonalizacją: Partie polityczne wobec Kościoła katolickiego w Polsce (Kowalczyk Krzysztof) czy KK wtrąca lub (nie) powinien wtrącać się do polityki? Jaka jest relacja Kościół-państwo, czy taka bądź inna etyka może/powinna być głoszona i wymagana jako prawo stanowione? Atmosfera w Polsce coraz gorętsza także na tym styku - może warto coś o tym bardziej naukowego i stonowanego przeczytać!

psychologia:

- Jak dobrze się kłócić: O tym, że konflikty mogą nas do siebie zbliżyć (Parrot Leslie, Parrot Les) wydaje się bardzo konkretne, a przede wszystkim potrzebne w czasach, gdy kłócenie się ze wszystkimi o wszystko weszło nam tak dobrze w krew...

Użytkownik: LouriOpiekun BiblioNETki 21.04.2016 15:18 napisał(a):
Odpowiedź na: Wprowadzam wiele książek ... | LouriOpiekun BiblioNETki
Tym razem trudny był wybór!

społecznie i historycznie:

- Patriotyzm Polaków: Studia z historii idei (antologia; < praca zbiorowa / wielu autorów >) nota: "Patriotyzm w Pierwszej Rzeczypospolitej... Wizje patriotyzmu konserwatystów, liberałów, narodowych demokratów i piłsudczyków... „Patriotyczna” propaganda komunistów... Patriotyzm powojennej emigracji i opozycji w PRL... Patriotyzm a modernizacja... Patriotyzm a realizm i idealizm w polityce... Patriotyzm a gospodarka..."

- Polska czyli anarchia?: Polscy myśliciele o władzy politycznej (antologia; < praca zbiorowa / wielu autorów >) nota: "Wybór tekstów klasyków polskiej myśli (...) rozważających różne aspekty władzy politycznej, jej teorię i praktykę. Ich analizy i koncepcje ukazują kluczowy w polskiej tradycji politycznej dylemat: jak pogodzić pragnienie zapewnienia możliwie największej wolności jednostkom z potrzebą silnych, skutecznych rządów. Pozwalają również zrozumieć, dlaczego w dziejach Polski próby znalezienia równowagi między tymi dążeniami kończyły się często niepowodzeniem."

- Zagłada II Rzeczypospolitej (antologia; Golik Dawid, Gąsiorowski Teodor, Perekładowski Feliks i inni) ponownie nota: "To swego rodzaju raport o procesie niszczenia dziedzictwa II Rzeczypospolitej przez nazistów i komunistów. Jednocześnie jest to opowieść tych, którzy przed wojną budowali niepodległe państwo, a po jej wybuchu podjęli heroiczny wysiłek walki w obronie dzieła swojego życia: wolnej Polski."

- Cena zniszczenia: Wzrost i załamanie nazistowskiej gospodarki (Tooze Adam) jak to się stało, że Niemcy, będące w koszmarnej zapaści po I WŚ. aż tak się podniosły? czy wojna napędza gospodarkę? jakie były skutki polityki hitlerowskiej dla gospodarki? warto wiedzieć (chyba)

- Napór Orientu na Zachód i inne pisma o życiu społecznym (Koneczny Feliks) na czasie, choć pisane przed II WŚ.!

- Winni: Holokaust i fałszowanie historii (Walusiak Dariusz) autor "rozprawia się z mitami, które narosły wokół Holokaustu i wskazuje prawdziwych winnych. Celnie rozprawia się z ignoranctwem i coraz powszechniej powtarzanym kłamstwem o współwinie Polaków". Ja mam już w schowku!

- W cieniu koronkowej parasolki: O modzie i obyczajach w XIX wieku (Dobkowska Joanna, Wasilewska Joanna) o to na pewno może być interesujące! Jak dla mnie to szczególnie obyczaje :)

- Żydzi: Opowieści niepoprawne politycznie (Zychowicz Piotr) znów z noty: "Zychowicz pisze o żydowskich komunistach i kolaborantach pod okupacją niemiecką, ale i o zbrodniach popełnionych przez Polaków na Żydach. O szkoleniu przez II Rzeczpospolitą żydowskich terrorystów i zamordowaniu przez żydowskich bojówkarzy polskiego konsula. O pogardzie, jaką okazywano w Izraelu ocalałym z Zagłady, i próbach wyłudzenia tytułu Sprawiedliwego. O powstaniu w getcie warszawskim i tysiącach Żydów służących w Wehrmachcie, a nawet SS. O operacjach tajnych służb PRL w Izraelu i o łowcy zbrodniarzy Szymonie Wiesenthalu."

- Medycyna w Polsce od czasów najdawniejszych do upadku I Rzeczpospolitej (Skalski Janusz) znów tytuł mówi wszystko - czyżby odpowiedź na Thorwalda alla polacca?

- Walki Polaków z islamem (Solak Andrzej) o stosunkach polsko-islamskich przez wieki: o Tatarach, o antemurale christianitatis, a także o relacjach współczesnych - takich jak wojna w Iraku i Syrii

reportażowo i biograficznie

- Fakt: Tak było naprawdę: Seks, afery, polityka (Jankowski Grzegorz) kulisy powstania i działania jednego z największych w Polsce tabloidów; także o rozgrywkach na różnych szczeblach władzy o polityki.

- Mamy z innej planety: Historie kobiet, które urodziły niepełnosprawne dziecko (Strączek Krystyna) tytuł mówi wszystko

- Obrażenia: Pobici z Polską (antologia; Kicińska Magdalena, Szczerek Ziemowit, Rejmer Małgorzata i inni) antologia tekstów o Polsce i jej podziałach oraz problemach - piórem znanych i uznanych!

- Spowiedź Hitlera: Szczera rozmowa z Żydem (Macht Christopher) nota: "W książce zostaje ujawniony – nieznany do tej pory historykom w Polsce i na świecie – zapis z wywiadu rzeki, jakiego Adolf Hitler udzielił przed swoją śmiercią „szlachetnemu Żydowi”. Wódz Trzeciej Rzeszy, jeden z największych zbrodniarzy na świecie, tłumaczy się z tego, dlaczego nienawidził Żydów, opowiada o ciemnych stronach dzieciństwa, o tym, jak się upił do nieprzytomności, o swoim życiu erotycznym i o najszczęśliwszym dniu w życiu."

- Z Galileusza też się śmiali (Jack Albert) z noty: "Albert Jack złożył hołd ludzkiej kreatywności i wytrwałości: opracował bogaty katalog wynalazków z różnych dziedzin i związanych z nimi historii, przeważnie zabawnych, czasem smutnych, ale nieodmiennie fascynujących. Błyskotliwa narracja, pełen humoru styl i parada zadziwiających faktów tworzą literacko-naukowy koktajl, od którego trudno się oderwać.
Z tej książki dowiemy się na przykład, że zanim wynaleziono sprzęt ochronny, strażacy zapuszczali długie wąsy, a przed akcją moczyli je i wkładali do ust, żeby móc oddychać w zadymionych pomieszczeniach. Że pierwsze puszki z żywnością powstały kilkadziesiąt lat przed wynalezieniem otwieracza do puszek." itd.

Użytkownik: LouriOpiekun BiblioNETki 11.05.2016 23:07 napisał(a):
Odpowiedź na: Wprowadzam wiele książek ... | LouriOpiekun BiblioNETki
Uf, mnóstwo ostatnio mam roboty, a w dni wolne aktywności głównie rodzinne, ale postarałem się w końcu wziąć w karby - mam nadzieję, że nie na marne ;)

Na początek chciałbym polecić pozycję zdumiewającą - komiks dotyczący socjologii! Już za miesiąc ukaże się Modern Romance: Miłość w czasach Internetu (Ansari Aziz) - jest to pełen humoru, ale i wnikliwy portret współczesnych związków i dylematów miłosnych, a także miejsca internetu w układaniu sobie życia uczuciowego. Fragment noty: "Jeszcze kilkadziesiąt lat temu ludzie łączyli się w pary z osobami ze swojej okolicy. Następnie rodziny poznawały się, a gdy już upewniono się, że żadne z obojga zakochanych nie jest mordercą, następował ślub i wkrótce rodziło się potomstwo – a wszystko to przed ukończeniem 24. roku życia. Współcześnie zaś odwlekamy małżeństwo, poświęcając większość czasu na poszukiwanie idealnej osoby, swojej bratniej duszy." Polecam!

psychologicznie, społecznie:

- Pokolenie dżihadu (Ramsauer Petra) uchodźcy z Syrii dążą do obiecanego raju Europy, a tymczasem z Europy nowi islamiści kierują się w przeciwną stronę, aby walczyć w dżihadzie, być sługami terroru (nawet kobiety)...
- Dubaj: Prawdziwe oblicze (Pałkiewicz Jacek) z noty: "Jacek Pałkiewicz obala powszechne mity, obnażając prawdziwe oblicze świątyni luksusu: brak swobód obywatelskich, represje i niewolnicze warunki pracy najemnych robotników. Jak mówi, petrodolary zapewniły Dubajowi pobłażliwość świata, który nie ma odwagi, by złożyć interesy ekonomiczne na ołtarzu walki o prawa człowieka."
- Społeczna historia wiedzy (Burke Peter) wnikliwa monografia dotycząca procesu akumulacji wiedzy w społeczeństwach i w całej cywilizacji ludzkiej
- Antychryst superstar (Nobile Agostino) z noty: "Antychryst zgromadził otumanione rzesze pod sztandarami nowej ideologii, która w imię umiłowania człowieka i ludzkiej wolności eliminuje ludzi przez aborcję, eutanazję, eugenikę oraz promocję postaw przeciwnych życiu. Biorą w tym udział najpotężniejsze organizacje, korporacje i osobistości życia publicznego."

historycznie, biograficznie:

- Historia i polityka (Nowak Andrzej (ur. 1960)) o tym, jak historia wykorzystywana jest i naginana dla potrzeb polityki
- Lustro Zachodu: Nazizm i cywilizacja zachodnia (Vullierme Jean-Louis) o tym, skąd się wzięła fascynacja i oddanie ideologii nazizmu w Europie, oraz o wspólnych aspektach różnych filozofii z myślą nazistowską
- Literacki almanach alkoholowy (Przybylski Aleksander) kompendium wiedzy na temat alkoholowych gustów wybitnych pisarzy i stworzonych przez nich postaci
- Nemezis: O człowieku z faweli i bitwie o Rio (Glenny Misha) wielka bieda, wielkie narkotyki, wielkie wojny gangów, mafii i karteli w Brazylii
- Listy niezapomniane: Korespondencja godna szerszego grona odbiorców: Tom 2 (antologia; < praca zbiorowa / wielu autorów >) druga część antologii najlepszych i najsłynniejszych listów w historii

ekonomicznie:

- Rząd kontra gospodarka: Historia niszczenia systemu gospodarczego na przykładzie Stanów Zjednoczonych (Reisman George) z noty: "W czasach ekonomicznej ignorancji i zakłamania, kiedy winą za kryzysy gospodarcze wywołane przez państwo obarcza się kapitalizm i przedsiębiorców, warto przypomnieć zasady, na jakich opiera się wolny rynek i prosperity gospodarcza."
- Twarze polskiego biznesu: Rozmowy na kawie (antologia; Rubin Joanna, Eris Irena, Heidtman Joanna i inni) z noty: "Każdy z bohaterów książki odkrył w sobie talent i pasję, motywację do działania, cel do którego zmierza i zdefiniował swoją misję, którą realizuje w biznesie. Jednak motywem przewodnim publikacji jest to, że wszyscy się możemy od siebie uczyć, a wiedza jest na wyciągnięcie ręki i warto się nią dzielić"
- Paradoks euro: Jak wyjść z pułapki wspólnej waluty? (Kawalec Stefan, Pytlarczyk Ernest) o dysfunkcyjności wspólnej waluty i propozycjach naprawienia stanu unijnej gospodarki

muzycznie i kulturalnie:

- Górecki IV symfonia "Tansman Epizody": Fenomen, żywioł, tajemnica (Wandland Andrzej) z noty: "Autor podąża za myślą kompozytora i próbuje uchwycić fenomen jego dzieła oraz osoby jako twórcy, który działa w żywiołach muzyki i myśli. Takiej muzyki nie mógł stworzyć kompozytor – intelektualista, estetyk. Taką muzykę mógł napisać tylko człowiek, który obcował z Tajemnicą."
- Czarodziejski chór: Historia kultury rosyjskiej od Tołstoja do Sołżenicyna (Wołkow Solomon (Wołkow Sołomon)) czy ktoś w końcu będzie w stanie wytłumaczyć nam jak działa rosyjska dusza, i czym jest stan umysłu zwany Rosją?

popularnonaukowo:

- Niezwykłe liczby profesora Stewarta (Stewart Ian) z noty: "odkryjecie matematyczne tajemnice szyfrów, sudoku, kostki Rubika i skal muzycznych, dowiecie się też, jak to możliwe, że jedna nieskończoność jest większa od drugiej. Przekonacie się także, że tak naprawdę żyjemy w jedenastowymiarowej przestrzeni." (dla zainteresowanych tematem 11D - cytat z innej książki na ten temat: cytat z książki )
- Początek: Naukowa historia stworzenia (Baggott Jim) najbardziej aktualna naukowa wizja tego, w jaki sposób powstał wszechświat - oczywiście popularnonaukowa, więc także atrakcyjna dla laika :)
Użytkownik: LouriOpiekun BiblioNETki 11.05.2016 23:43 napisał(a):
Odpowiedź na: Uf, mnóstwo ostatnio mam ... | LouriOpiekun BiblioNETki
Hmmmm... zbadałem sprawę dokładniej i wychodzi mi, że nie wiem, skąd wziąłem informację, iż Modern Romance: Miłość w czasach Internetu (Ansari Aziz) to komiks... Tymczasem wg wszelkich znaków na niebie i ziemi jest to po prostu książka z dziedziny psychologii i socjologii miłości napisana przez KOMIKA, a nie KOMIKS! Niekoniecznie ją to umniejsza, choć szczerze to myślałem, że spotykam się z czymś naprawdę nowatorskim.

No nic, przepraszam wszystkich, których wprowadziłem w błąd moją polecanką. Być może pomimo niebycia komiksem pozycja ta i tak jest wartościowa :)
Użytkownik: ketyow 12.05.2016 09:59 napisał(a):
Odpowiedź na: Hmmmm... zbadałem sprawę ... | LouriOpiekun BiblioNETki
Nie odniosę się bezpośrednio do czytatki, bo ja w doborze lektur jestem absolutnie monotematyczny, ale nie masz Ty czasami jakiegoś narzędzia, które zatrzymuje czas i pozwala Ci się tym wszystkim zajmować? :P
Użytkownik: LouriOpiekun BiblioNETki 12.05.2016 15:10 napisał(a):
Odpowiedź na: Nie odniosę się bezpośred... | ketyow
A widzisz godziny? ;) Po prawdzie to w 15-20 minut łatwo jest zrobić takie zestawienie - po prostu wybieram po uważaniu tytuły z ostatnio skompletowanej strony dodanych książek. A prócz tego w necie raczej brak mi innych aktywności, którym poświęcałbym czas - wieczorami trochę jeszcze w scrabble grywam, bywa że na srajbóka zajrzę.

No, ale aby Cię zachęcić do tematu, to coś nowego w Uczcie Wyobraźni właśnie zapowiedzieli:

Slade House (Mitchell David (ur. 1969))
Użytkownik: ketyow 12.05.2016 15:42 napisał(a):
Odpowiedź na: A widzisz godziny? ;) Po ... | LouriOpiekun BiblioNETki
Nowości MAGa akurat obserwuję :-) Nie kupuję już chyba innych wydawnictw, nic ciekawego :-(
Użytkownik: Aquilla 12.05.2016 15:58 napisał(a):
Odpowiedź na: A widzisz godziny? ;) Po ... | LouriOpiekun BiblioNETki
O. A Uczty Wyobraźni nie mieli kończyć? Tak mi się kiedyś o uszy obiło
Użytkownik: ketyow 12.05.2016 16:45 napisał(a):
Odpowiedź na: O. A Uczty Wyobraźni nie ... | Aquilla
U mnie była taka czytatka nawet. Wyszło na to, że chyba nie byli w stanie wydać wszystkiego co było w planach mieszcząc się w 50 tytułach, ludzie na forum nie mogli przeżyć decyzji o zakończeniu serii, no i jakoś jeszcze sobie ona żyje, może mniej intensywnie. Zapowiedzi jeszcze kilka jest, nie wiem co dalej, bo nie obserwowałem od jakiegoś czasu MAGowskiego forum (nie da się u nich chyba zarejestrować bez odpowiednich znajomości), ale jak na razie nie zamykają.
Użytkownik: LouriOpiekun BiblioNETki 13.05.2016 15:31 napisał(a):
Odpowiedź na: O. A Uczty Wyobraźni nie ... | Aquilla
Wydaje się, że niekoniecznie:

Użytkownik: margines 12.05.2016 17:30 napisał(a):
Odpowiedź na: Hmmmm... zbadałem sprawę ... | LouriOpiekun BiblioNETki
„Na początek” to już, już poczułem się zachęcony, wręcz niejako „połechtany” i „zmuszony” do sięgnięcia po ten „komiks” („Modern Romance: Miłość w czasach Internetu”), bo to... komiks i psycho-, socjologia, czyli to, „co tygrysy (marginesy) lubią najbardziej”, aż przecierałem oczy z zachwytu, a tu... komiks okazał się nie być komiksem:P

Zdarza się;]

A co się uśmiałem to moje:)
Użytkownik: LouriOpiekun BiblioNETki 13.05.2016 08:45 napisał(a):
Odpowiedź na: „Na początek” to już, już... | margines
No tak, także jestem zawiedziony - nie wiem, czy bardziej tym, że to jednak nie "komiks socjologiczny", czy swoją wprowadzającą w błąd reklamą. Gdyby nie jakość współczesnego rynku reklamy i marketingu ogólnie, to bym się czuł "zhańbiony na wieki" i pozbawiony wiarygodności ;)
Użytkownik: margines 13.05.2016 11:59 napisał(a):
Odpowiedź na: No tak, także jestem zawi... | LouriOpiekun BiblioNETki
Oj tam, nie masz co się ciąć;)

Zdarza się najlepszym:)
Użytkownik: LouriOpiekun BiblioNETki 24.05.2016 10:39 napisał(a):
Odpowiedź na: Wprowadzam wiele książek ... | LouriOpiekun BiblioNETki
Powstają pewne opóźnienia, ale staram się zebrać w sobie - inaczej będę musiał po 200 zamiast 100 naraz przeglądać ;)

typ dzisiejszego zestawienia: Ja, Olga Hepnarová (Cílek Roman) reportaż o Czeszce Oldze Hepnarovej, masowej zabójczyni – ostatniej kobiecie skazanej w Czechach na karę śmierci. Dlaczego? "z rzetelnie zebranych przez autora zeznań świadków, listów, dokumentów sądowych i policyjnych wyłania się wstrząsający obraz zakłamania ówczesnego systemu, niekompetencji służby zdrowia, stronniczości sądu, a także wyobcowanej w społeczeństwie jednostki, która postanawia przekuć swoją bezsilność i nienawiść w czyn: zbrodnię."

biograficznie, wspomnieniowo:

- Myśli wolnego Polaka (Chodakiewicz Marek Jan) niepoprawne politycznie spojrzenie na aktualne wydarzenia i przemiany kulturowe
- Człowiek z nieludzkiej ziemi (Czirkow Jurij) o Rosji Sowieckiej, Łagrach - "zamierzamy pokazać prawdziwą Rosję – nie tę z propagandy sowieckiej ani z propagandy antyrosyjskiej, tylko wielki, słowiański, chrześcijański kraj, z ogromnym dorobkiem naukowym i kulturalnym. O Rosji i ZSRR narosło wiele mitów i nieporozumień, a ponieważ ten kraj jest naszym sąsiadem, i tego już nie zmienimy, postarajmy się go lepiej poznać."
- Niemiec: Wszystkie ucieczki Zygfryda (Nowak Włodzimierz (pseud. Wolniarowicz Zdzisław)) biograficzna opowieść o 25 latach prób ucieczki z PRL do NRD
- Lepiej już było (Król Marcin (pseud. King Felix)) z noty: "fascynująca opowieść o stanie europejskiej cywilizacji, o największych zagrożeniach i sposobach na to, jak z nich wyjść"
- Zostawić Islandię (Klimko-Dobrzaniecki Hubert (Dobrzaniecki Hubert)) Islandia i jej mieszkańcy w oczach Polaka, mieszkającego tam od wielu lat
- Widziałem. Słyszałem. Spisałem: Wspomnienia reportera sądowego PRL (Ambroziewicz Piotr) zbiór reportaży i opowieści sądowych z czasów Polski Ludowej

historycznie:

- Mity polskie (Molenda Jarosław) z noty: "Historycy starają się oddzielać mity od rzeczywistości, a mimo to istnieją utarte twierdzenia, które wszyscy mniej lub bardziej biorą za pewnik. Dlatego niektórzy nazywają to syndromem Hamleta. Mity polskie stanowią próbę odkłamania pewnych obiegowych prawd, do których tak bardzo Polacy się przyzwyczaili."
- Giordano Bruno: Męczennik nauki czy szarlatan? (Liana Zbigniew) czyli ponownie mit historyczny - tym razem jeden z najgłębiej zakorzenionych, którego korzenie tkwią w "duchu dziewiętnastowiecznego antyklerykalizmu, którego jest wytworem, [a nie w] faktycznym stanie rzeczy"

podróżniczo:

- Rodzina bez granic w Ameryce Środkowej (Alboth Anna) o podróży do Ameryki Południowej z dziećmi, która to podróż opisana była na blogu "RodzinaBezGranic.pl, który zwyciężył w konkursie na blog roku „National Geographic Traveler”, znalazł się wśród pięciu najlepszych blogów podróżniczych magazynu „Press”"

literaturoznawczo:

- Krytyka i klinika (Deleuze Gilles) z noty: "problemu pisania nie można oddzielić od problemu widzenia i słyszenia: gdy inny język powstaje w języku, to w istocie cała mowa zmierza do granicy »asyntaktycznej«, »agramatycznej« bądź komunikuje się z własnym zewnętrzem."
- Studia z historii i teorii literatury (Kaczorowski Jerzy) takoż z noty: "czym jest literatura? Jest ona bytem autonomicznym, ekspresją indywidualnego ducha, darem, mistyką, zwiastowaniem… Złożoność dzieła literackiego i jego relacji z rzeczywistością oraz czytelnikiem sprawia, że odpowiedzi może być nieskończenie wiele. Z oceanu europejskiej refleksji teoretycznoliterackiej prof. Kaczorowski wyławia najciekawsze wątki, w tym jeden szczególnie mu bliski: obecność sacrum w literaturze. W obliczu postępującej desakralizacji i dechrystianizacji Europy temat ów nabiera nowej mocy."
- Rozmowa o drzewach (Kopacki Andrzej) nie wiem o co chodzi, ale brzmi ciekawie ;)

filozoficznie i naukowo:

- Ogólna teoria względności a filozofia: Sto lat interakcji (antologia; Biesiada Marek, Golda Zdzisław A., Grygiel Wojciech P. i inni) z noty: "Jakie zmiany w filozoficznym obrazie świata przyniosła ogólna teoria względności? Czy potrafimy zrozumieć filozoficzne implikacje tej teorii?"
- Od samokontroli do cnoty: O mechanizmach moralności (Hohol Mateusz) z noty: "Czy w naukowym obrazie człowieka jest jeszcze miejsce na wolną wolę? Czy jest ona tym samym co samokontrola, którą badają psychologowie? Co współczesna nauka mówi o pochodzeniu cnoty i moralności?"
- Teologia a nauka – z nostalgią, ale bez frustracji (Heller Michał (ur. 1936)) tytuł objaśnia wszystko
- Współczesne ojcostwo: Konteksty kulturowe, pedagogiczne i prawne (antologia; < praca zbiorowa / wielu autorów >) z noty: "autorzy poszczególnych opracowań zwracają szczególną uwagę na dotychczasowe doświadczenia, problemy oraz inspiracje i perspektywy w zakresie badań współczesnego ojcostwa"
Użytkownik: Anna125 27.06.2016 23:49 napisał(a):
Odpowiedź na: Powstają pewne opóźnienia... | LouriOpiekun BiblioNETki
Chylę czoła dla pracy altrnatywno-biblionetkowej. Ogrom pracy. To niesamowite. Dziękuję :D:D:D. A zalew książek jest potężny, potop. To jakiś Armagedon.
Wynalazłeś Deleuze. Znalazłam go dla siebie przed kilkoma tygodniami. Czekają na moje letnie czytanie. Dzięki twojej notatce zobaczyłam, że są też w biblionetce. Nic nie wiem o Deluzie, poza tym, że interesuje się moimi ulubionymi filozofami, no może za wyjątkiem Nitzschego.
Spinoza: Filozofia praktyczna (Deleuze Gilles)
Nietzsche i filozofia (Deleuze Gilles)
Fałda: Leibniz a barok (Deleuze Gilles)
Użytkownik: LouriOpiekun BiblioNETki 28.06.2016 11:07 napisał(a):
Odpowiedź na: Chylę czoła dla pracy alt... | Anna125
Miło mi :)

Deleuze obok Guattariego i paru innych należy o ile mi wiadomo do tzw. filozofów postmodernistycznych - więc czytanie ich może być trochę frustrujące. Wydaje mi się, że jakiś jego tekst omawiałem studiując socjologię, ale bardziej kojarzy mi się z pewnymi nadużyciami, o których warto poczytać w świetnej książce: Modne bzdury: O nadużyciach nauki popełnianych przez postmodernistycznych intelektualistów (Sokal Alan, Bricmont Jean)
Użytkownik: LouriOpiekun BiblioNETki 14.06.2016 14:11 napisał(a):
Odpowiedź na: Wprowadzam wiele książek ... | LouriOpiekun BiblioNETki
Dziś będzie zestawienie z ostatnich 200 książek wprowadzonych - nie mogę z jednej strony znaleźć czasu, z drugiej czuję się dość osamotniony na placu boju, więc dodaję ile mogę ;)

Na początek chciałbym polecić znalezioną niedawno (i wciąż przeze mnie na BNetce uzupełnianą) serię "Archeolog czyta Biblię": Archeolog czyta Biblię Nie czytałem żadnej z tych książeczek, ale tematyka jest interesująca - ciekawe, czy równie dobre jest wykonanie, jak książki Świderkówna Anna (Świderek Anna) , np. jej "Cykl biblijny" Cykl biblijny

publicystycznie, wspomnieniowo, biograficznie:

- Komu służy kultura? (Żak Tomasz Antoni) komentarz Holewiński Wacław do książki: "Nie czytajcie Państwo Żaka. W żadnym wypadku. Zwłaszcza jeśli lubicie III RP, zwłaszcza jeśli lubicie współczesny polski teatr, jeśli nie przeszkadza Wam permisywizm, hipokryzja, jeśli daleko Wam do Boga, jeśli sądzicie, że nauka w polskiej szkole to jest to, czego oczekujecie, jeśli wstydzicie się »polskości«, jeśli nie chcecie się o nią bić, a w razie potrzeby za nią ginąć. Nie czytajcie, jeśli obca jest Wam tradycja, jeśli w Oświeceniu widzicie epokę postępu i wyrównywania szans. Nie czytajcie, bo Żak zakłóci Wasz dobry humor, zburzy ten racjonalny, poukładany świat, powie, że warto odnajdywać właściwe hierarchie, oddzielać ziarno od plew. I zmusi nie tylko do myślenia, także – a może przede wszystkim – do pracy nad sobą."
- Dość gry pozorów: Młodzi, macie głos(y) (Cymer Adam, Kuczyński Piotr) rozmowy z młodymi o tym, dlaczego: "Młodzi są przeciw. Powiedzieli „nie” regulacjom ACTA, prezydentowi, partiom starego establishmentu. Dlaczego głosują na Kukiza, Korwina, nie chodzą na demonstracje KOD-u?"

reportażowo:

- Klawisze (Varella Drauzio) druga część Ostatni krąg: Najniebezpieczniejsze więzienie Brazylii (Varella Drauzio)
- Ganbare!: Warsztaty umierania (Boni Katarzyna) wywiady z Japończykami o tym, jak sobie radzą - także psychicznie - ze skutkami wybuchu w Fukushimie

socjologicznie, politologicznie:

- Wolność czy równość (Kühnelt-Leddihn Erik von) słynny krytyk demokracji tym razem o tytułowej dychotomii - o tym, że możemy wybrać tylko jedno z tej dwójki
- Gry wideo: Zarys poetyki (Kubiński Piotr) praca doktorska będąca analizą gier video - coś niezwykłego! gry wychodzą z niszy jak onegdaj komiks? oby tak!
- To normalne!: Dlaczego zwyczajne zachowania naszych dzieci nazwano ADHD, autyzmem i innymi zaburzeniami (Gnaulati Enrico) "odkrywca" ADHD na łożu śmierci przyznał się, że je sobie wymyślił; wiele innych przypadłości jest wyssana z palca - a z drugiej strony czyni krzywdę tym, którzy istotnie na coś cierpią - bo w zalewie udawaczy i obłudników nikt im już nie wierzy. Pora to odkręcić!
- Zmanipulowany umysł (Kaliszuk Zbigniew) z noty: "Wiele poglądów dotyczących naszej moralności zależy od tego jak zostaliśmy wychowani i jak patrzymy na świat. Często słyszymy: „Każda kobieta powinna mieć prawo wyboru, a każdy człowiek prawo do postępowania według własnego sumienia” Autor w swojej książce przedstawił tezy, którymi posługują się zwolennicy aborcji, in vitro oraz teorii gender, obala mity z nimi związane i konfrontuje je z przeprowadzonymi badaniami na ten temat. Zachęca do nowego spojrzenia na kontrowersyjne tematy i zaprasza do rzeczowej dyskusji. Zwraca również uwagę na manipulacje z jakimi często spotykamy się w mediach, mających na celu popieranie „przemysłu aborcyjnego”. Równocześnie szanuje szlachetne intencje i wrażliwość osób, które nie zawsze sobie zdają sprawę, że in vitro czy aborcja nie ma na celu dobro drugiego człowieka ale stanowi źródło zdobywania pieniędzy kosztem cudzego cierpienia."

miscellanea:

- Geografia krain zmyślonych: Wokół kategorii miejsca i przestrzeni w literaturze dziecięcej, młodzieżowej i fantastycznej (antologia; Leszczyński Grzegorz, Waksmund Ryszard, Wójcik-Dudek Małgorzata i inni) tytuł wyjaśnia wszystko
- Glutenowe kłamstwo: I inne mity o tym, co jemy (Levinovitz Alan) jw.

Użytkownik: LouriOpiekun BiblioNETki 27.06.2016 15:49 napisał(a):
Odpowiedź na: Wprowadzam wiele książek ... | LouriOpiekun BiblioNETki
Tetrafobia to lęk lub niechęć do liczby 4, szczególnie obecny w kulturze chińskiej/azjatyckiej - ponieważ w wymowie "4" brzmi podobnie do "śmierć".

Mamy więc oto pożywkę dla numerologów, wielbicieli ezoteryki oraz tropicieli teorii spiskowych:

książka o Chinach właśnie, czyli Czego chcą Chiny? (Godement François) ma w BNetkowym katalogu numer składający się z samych czwórek! A jest ich aż 6... Przypadek? Wróżda? Wskazówka? ;)
Użytkownik: LouriOpiekun BiblioNETki 26.07.2016 12:11 napisał(a):
Dziś z kolei z ostatnich 300:

biologicznie, fizycznie, naukowo:

- Szóste wymieranie: Historia nienaturalna (Kolbert Elizabeth) z noty: "W historii naszego globu odnotowujemy pięć wielkich wyginięć gatunków, które spowodowały drastyczny spadek bioróżnorodności na Ziemi. Naukowcy na całym świecie obserwują obecnie szóste wymieranie – prawdopodobnie największą katastrofę od czasu uderzenia w Ziemię asteroidy, które spowodowało wyginięcie dinozaurów. Tym razem jednak przyczyna jest o wiele bardziej prozaiczna, a zarazem o wiele bardziej groźna – człowiek."
- Nieświadomy mózg: Jak to, co dzieje się za progiem świadomości, wpływa na nasze życie (Mlodinow Leonard) z noty: "Intensywne badania mózgu w ciągu ostatnich dwóch dekad wstrząsnęły światem naukowym tak silnie, jak rewolucja kwantowa. Badania, dzięki którym możemy – jak nigdy wcześniej – uzyskać wgląd w pracę mózgu dowiodły między innymi, że nasze wszystkie doświadczenia, sposób w jaki poznajemy rzeczywistość, a także zachowania są w ogromnym stopniu zdeterminowane przez procesy przebiegające poza granicami naszej świadomości."
- Botanicum: Muzeum roślin (Willis Kathy, Scott Katie) Skąd się wzięły? Jak wyglądały pierwsze z nich? Kiedy urósł pierwszy las? Kiedy pojawiły się pierwsze kwiaty? Które rośliny są największe, najrzadsze, najdziwniejsze, najbrzydsze, najbardziej długowieczne? Dlaczego niektóre paskudnie śmierdzą? Dużo ilustracji :)
- Simpsonowie i ich matematyczne sekrety (Singh Simon) "Serialowe żarty są punktem wyjścia do omówienia zagadnień matematycznych, ich historii, związanych z nimi anegdot, popkulturowych nawiązań czy folkloru matematycznego (np. liczba Erdösa-Bacona). Omówiono tak różne zagadnienia, jak wzór Eulera, wielkie twierdzenie Fermata, Pi, kostki nieprzechodnie, sabermetryka, fraktale, problem odwracania naleśników, twierdzenie wróbla, wstęga Möbiusa, procent składany, liczby Mersenne’a, liczby narcystyczne, wampirze itd."
- Sekretne życie drzew (Wohlleben Peter) "W lesie dzieją się zdumiewające rzeczy. Są tam drzewa, które porozumiewają się ze sobą, drzewa, które z oddaniem troszczą się o swe potomstwo oraz pielęgnują starych i chorych sąsiadów, drzewa, które doświadczają wrażeń, mają uczucia i pamięć. Niewiarygodne? Ale prawdziwe! Leśniczy Peter Wohlleben snuje fascynujące historie o zdumiewających zdolnościach drzew. Przytacza wyniki najnowszych badań naukowych i dzieli się swoimi obserwacjami z codziennej pracy w lesie. Otwiera przed nami sekretny świat, jakiego nie znamy."

społecznie, politycznie:

- Muzułmanie w Europie: Dzisiejsze kontrowersje wokół islamu (Göle Nilüfer) książka socjologiczna o badaniach nt. obecności i integracji muzułmanów w Zachodniej Europie
- Bunt: O potrzebie rewolucji seksualnej na Bliskim Wschodzie (Eltahawy Mona) o tragicznym losie i pozycji kobiet w krajach muzułmańskich

filozoficznie, światopoglądowo (też na luzie):

- Ch...owa Pani Domu (Kostyszyn Magdalena) "Książka – jak pisze autorka – powstała z tęsknoty za normalnością, z potrzeby stawienia czoła problemom współczesnych kobiet. Gdy na próżno dążymy do osiągnięcia doskonałości, zejście na ziemię wydaje się najprzyjemniejszym uczuciem na świecie. Tym bardziej, że lektura ułatwia spojrzenie na świat z humorem, ironią oraz zdrowym dystansem do siebie i innych."
- Awangardowy konserwatyzm: Idea polska w późnej nowoczesności (Rojek Paweł) "Szukam podobieństw między pisarstwem Witolda Gombrowicza a dziełem kardynała Stefana Wyszyńskiego, analizuję poglądy konserwatywnego filozofa Ryszarda Legutki i awangardowego artysty Zbigniewa Warpechowskiego, porównuję obrazoburczą twórczość Tomasza Kozaka i prowokacyjne idee zwolenników intronizacji Jezusa Chrystusa na Króla Polski. Staram się dowieść, że współczesne nawiązania do sarmackiego republikanizmu i romantycznego mesjanizmu mogą nam pomóc nie tylko zrekonstruować polską tożsamość, lecz także sformułować alternatywę dla późnej nowoczesności."
- Wewnętrzny Bóg: Wybrane pisma o oświeceniu (Huxley Aldous) zbiór esejów dotyczących kwestii mistycznego „oświecenia”, poznania „ostatecznej rzeczywistości”, ogólnie mówiąc – doświadczenia boskości, spotkania z Bóstwem
- Mity marketingowe (Pogorzelski Jacek) nowe podejście do marketingu, rozprawa z mitami, błędnymi i nieaktualnymi już przekonaniami czy metodami marketingu
- Ateizm czyli wiara negatywna: Ateistyczne przeświadczenia z perspektywy pytań granicznych (Rożdżeński Roman) "Od czasu oświecenia głoszą oni, że ich argumenty za nieistnieniem Boga są bardziej racjonalne i przekonywające niż argumenty ludzi religijnych przemawiające za istnieniem Boga. Analizy zawarte w książce prowadzą do wniosków podważających zasadność tego ateistycznego roszczenia. Najbardziej podstawowe przeświadczenie ateistów o nieistnieniu Boga ma – jak się wydaje – charakter ich swoistej, antyreligijnej wiary, której zasadności nie da się racjonalnie wykazać. Z tego zaś kluczowego przeświadczenia w sposób nieuchronny wypływa treść ich antyreligijnego światopoglądu. To przede wszystkim: materializm wykluczający realność tego, co duchowe, naturalizm wykluczający realność tego, co nadprzyrodzone, oraz immanentyzm, czyli wyjaśnianie wszystkiego w świecie wyłącznie na podstawie jego samego. "
- W stronę republikańskiego liberalizmu: Kategoria cnót liberalnych we współczesnej amerykańskiej myśli politycznej (Gajek Marcin) tytuł mówi wszystko

historycznie:
- Nowe odkrycia: Fałszerstwa czy wyzwania dla wiary (Rosik Mariusz) wyjaśnienie różnych mitów narosłych po odkryciach archeologów na terenach "biblijnych"
- Miasta wyśnione: Siedem wizji urbanistycznych, które kształtują nasz świat (Graham Wade) omówienie najważniejszych koncepcji urbanistycznych dotyczących nowoczesnego miasta
- Kościół szpiegów: Tajna wojna papieża z Hitlerem (Riebling Mark) odkłamanie czarnej legendy Piusa XII jako kolaboranta Hitlera a przynajmniej osoby niesprzeciwiającej się ludobójstwu i zagładzie Żydów, więcej w nota wydawcy

inne:
- Sztuka powieści: Wywiady z pisarzami z "The Paris Review" (antologia; Houellebecq Michel, Barnes Julian (pseud. Kavanagh Dan), Franzen Jonathan i inni) przeczytajcie tylko te nazwiska!
- Hiperszwindel: Jak oszukują nas hipermarkety i wielkie sieci handlowe (Mitchell Stacy) nie zmogłem Wszystko dla Pań (Zola Émile) , ale może warto sprawdzić, ile zmieniło się od czasów Zoli?
- Depresja poporodowa: Możesz z nią wygrać (Morawska Anna [dziennikarstwo]) o depresji poporodowej i zmianach podejścia do niej we współczesnym społeczeństwie, a także o metodach radzenia sobie tak z depresją, jak i z macierzyństwem oraz dzieckiem
Użytkownik: Rbit 26.07.2016 12:58 napisał(a):
Odpowiedź na: Dziś z kolei z ostatnich ... | LouriOpiekun BiblioNETki
Ciekawie zapowiada się książka Mlodinowa i Sekretne życie drzew.

Natomiast żenująca jest dla mnie pozycja o hmm, pani domu. To zdaje się efekt jakiegoś bloga. Widziałem panie noszące koszulki z nadrukowanym ww. tytułem. Nie rozumiem, jak można w czymś takim chodzić...

Z beletrystyki nic ciekawego nie dodałeś? Bo mnie sie wydaje że dobry może być ŻD (Bykow Dmitrij)
Użytkownik: LouriOpiekun BiblioNETki 26.07.2016 13:14 napisał(a):
Odpowiedź na: Ciekawie zapowiada się ks... | Rbit
To zapis bloga i/lub strony na fb - dla mnie to akurat z jednej strony śmieszne, z drugiej zaś wartościowe o tyle, że staje na przekór wszędobylskiemu dążeniu do doskonałości i przykrawania ludzi do jakichś wydumanych mód tudzież oczekiwań.

A jakoś tak mi się samo przez się ustaliło, że z założenia pomijam beletrystykę :) Dlatego też jest mniej często zestawienie - ostatnio wrzucam głównie powieści itp.
Użytkownik: LouriOpiekun BiblioNETki 30.07.2016 08:16 napisał(a):
Odpowiedź na: Ciekawie zapowiada się ks... | Rbit
Jeszcze takie cóś - może Cię zainteresuje, bo pokazuje chyba stanowisko mniej oskarżające o terroryzm islam czy "prostych" muzułmanów jako takich: W imię Allaha: Jak zachód stworzył, sponsorował i rozpętał piekło islamskiego terroru (Estulin Daniel)
Użytkownik: LouriOpiekun BiblioNETki 13.09.2016 11:55 napisał(a):
Odpowiedź na: Wprowadzam wiele książek ... | LouriOpiekun BiblioNETki
Znów 3 setki się uzbierały!

historycznie:
- Sarmacja: Obalanie mitów: Podręcznik bojowy (Kowalski Jacek (ur. 1964)) modne jest ostatnimi czasy debunkowanie potocznych (czasem głęboko zakorzenionych) sądów o wydarzeniach historycznych tudzież obrazów jakichś grup/ruchów/formacyj. Tutaj mamy wiedzę o Sarmatach - ani podkoloryzowaną ani zaczernioną.
- Rekonkwista: Krucjaty w średniowiecznej Hiszpanii (O’Callaghan Joseph F.) z noty: "W książce przedstawione zostały kilkusetletnie dzieje zmagań chrześcijańskich i muzułmańskich państw na zachodzie Europy, które nieraz określane były przez walczące strony mianem krucjat lub „świętej wojny”.", a także m.in. o tym, że "to nie Europejczycy zaczęli"...
- Młot i krzyż: Nowa historia Wikingów (Ferguson Robert) z noty: "Historia autorstwa Roberta Fergusona rzuca nowe światło na niektóre najbardziej charakterystyczne aspekty kultury wikingów: ich pogańską religię, umiejętności jako budowniczych okrętów i architektów, a także niezwykłą literacką i poetycką kulturę sławiącą dokonania królów i wodzów o tajemniczo brzmiących przydomkach, takich jak Harald Sinozęby czy Ivar bez Kości"

(neuro)naukowo:
- Zasłuchany mózg: Co się dzieje w głowie, gdy słuchasz muzyki (Levitin Daniel) autor to zarówno neurobiolog jak i były muzyk rockowy - jednoczy tu obie pasje
- Myślenie: Podręcznik użytkownika (Brożek Bartosz) autor "Posiłkując się ustaleniami współczesnych nauk kognitywnych i psychologii, a także czerpiąc z tradycji filozofii analitycznej, przekonuje, że myślenie jest ciągłą grą między konstruowaniem teorii i umysłowym symulowaniem zdarzeń. Zamiast przedstawiać rozbudowane katalogi reguł rozumowania, mające niewiele wspólnego z rzeczywistymi procesami psychicznymi, Autor rekonstruuje architekturę ludzkiego umysłu, pokazując, jakie narzędzia ma do dyspozycji ten, kto odważy się podjąć wysiłek systematycznego, świadomego myślenia."
- Świadomość (Dennett Daniel C. (Dennett Daniel Clement)) słynny Dennett "wykorzystuje swoją zdumiewającą wiedzę z zakresu filozofii, psychologii, neurobiologii i sztucznej inteligencji, przedstawia Teorię Wielokrotnych Szkiców, która skrupulatnie wyjaśnia działanie świadomości i znakomicie tłumaczy dlaczego mózg czasem płata nam figle. W błyskotliwy i dowcipny sposób pokazuje, że umysł jest całkowicie zakorzeniony w mózgu, a do swojego zagadkowego dotychczas funkcjonowania nie potrzebuje już żadnej tajemnicy."
- Bystre zwierzę: Czy jesteśmy dość mądrzy, aby zrozumieć mądrość zwierząt? (Waal Frans de) z noty: "pełen pasji, napisany żywym, a miejscami wręcz dosadnym językiem manifest „nowego antropomorfizmu” – programu rzetelnego, naukowego zmierzenia się z faktem, że jesteśmy nie tyle podobni do zwierząt, ale w ścisłym sensie po prostu nimi jesteśmy. Z drugiej strony każdy gatunek jest jednak inny i w kontakcie ze słoniem, foką, psem czy lemurem musimy użyć wszelkiej naszej domyślności i empatii, aby „wejść w ich świat” i dostrzec inteligencję i spryt tych istot. Czy jednak sami jesteśmy na to wystarczająco sprytni?"
- Dwie Księgi: Z dziejów relacji między nauką a teologią (Pedersen Olaf) kwestie wzajemnych relacji między naukami przyrodniczymi a teologią i ich aktualność w świetle współczesnych odkryć
- Anatomia konfilktu: Między nowym ateizmem a teologią nauki (Pabjan Tadeusz) autor "uwagę poświęca przede wszystkim teorii ewolucji - podkreśla konieczność odróżnienia tej teorii od jej filozoficznych (zarówno materialistycznych jak i teistycznych) interpretacji, i zaznacza, że nie ma żadnych podstaw do przeciwstawiania tej teorii teologicznej prawdzie o stworzeniu świata przez Boga, i dopatrywania się w niej jakiegokolwiek zagrożenia dla tej prawdy"
- La lacrima di Dio czyli 77 pytań do animalpastora (Jaeschke Tomasz) "duszpasterz" zwierząt, orędownik ich praw
- Mity medyczne, które mogą zabić: Fakty, które ratują życie: O tym producenci leków mówią tylko po cichu! (Świątkowska Katarzyna) tytuł mówi wiele, jeszcze więcej nota wydawcy

biograficznie i reportażowo:
- Dzieci Norwegii: O państwie (nad)opiekuńczym (Czarnecki Maciej) o (nie)sławnym Bervernecie, opiece społecznej, będącej postrachem rodzin imigrantów (także z Polski) - spojrzenie niejednostronne
- Najlepiej w życiu ma Twój kot (Szymborska Wisława, Filipowicz Kornel) korespondencja bardzo niezwykłej pary
- Lemmy (Wall Mick) jakby kto pytał, to mój zarost wzorowany jest raczej na tej ikonie hardrocka niż na Franciszku Józefie ;) historię nieodżałowanego frontmana Motörhead przedstawia jego przyjaciel od 35 lat
- Ostatnie rozmowy (Benedykt XVI (właśc. Ratzinger Joseph), Seewald Peter) z noty: "papież mówi wprost o powodach swojej rezygnacji, kluczowych momentach pontyfikatu, o konklawe i swoim następcy – Franciszku. Opowiada także o trudnych i kontrowersyjnych wydarzeniach, które miały miejsce, gdy zasiadał na Tronie Piotrowym, m.in. o aferze Vatileaks, reformach Kurii Rzymskiej i lobby gejowskim w Kościele. Benedykt XVI nigdy wcześniej nie mówił w sposób tak osobisty o swojej wierze, współczesnych wyzwaniach chrześcijaństwa i przyszłości Kościoła."

ekonomicznie i społecznie:
- 52 mity o kapitalizmie (Reed Lawrence W.) z noty: "świetne, zwięzłe, konkretne teksty obalające najbardziej pospolite mity na temat kapitalizmu; wielokrotnie podkreślana jest różnica między prawdziwym wolnorynkowym kapitalizmem a obecnym skorumpowanym systemem „trzeciej drogi”, którego niesprawiedliwości krytykuje się w mediach jako „wady neoliberalizmu”, a zalety (produkcja bogactwa) bezceremonialnie zawłaszcza się w imię „sprawiedliwości społecznej”. Inaczej mówiąc, dzisiejsza lewica na kapitalizmie zwyczajnie pasożytuje"
- Źli Samarytanie: Mit wolnego handlu i tajna historia kapitalizmu (Chang Ha-Joon) dla kontrastu z powyższą; z noty: "Orędownicy wolnego handlu, niewidzialnej ręki rynku i wycofania państwa z gospodarki pragną, by inni zapomnieli, że dzisiejsi liderzy światowej gospodarki, ze Stanami Zjednoczonymi na czele, sami zamykali dostęp do swych rynków, chronili swój raczkujący przemysł przed konkurencją, wspomagali prywatny biznes za publiczne pieniądze, a wolny handel wymuszali na słabszych przemocą."
- Równość i (nie)sprawiedliwość: Dlaczego Piketty nie lubi bogatych? (Gwiazdowski Robert) kolejna wolta poglądów, której autorem jest prezes Centrum im. Adama Smitha; z noty: "Piketty wyjątkowo nie lubi bogatych. Generalnie uważa, że mają za dużo i chciałby im trochę pozabierać. Tym bardziej że – jego zdaniem – bogactwo bogatych hamuje rozwój gospodarczy i przyczynia się do ludzkiej biedy. Neguje tym samym prawo Saya, że każda podaż ma swój popyt i tworzenie bogactwa samo w sobie wytwarza popyt ze strony tych, którzy je współtworzą. Kwestie takie jak tworzenie bogactwa czy produktywność nie mieszczą się w kręgu jego zainteresowań. Całkowicie pomija związek rozkładu bogactwa z procesem jego produkcji. Wkracza w sytuację zastaną – bogactwo istnieje, a jego rozkład jest bardzo nierównomierny – i oferuje swoją wizję lepszego świata. Pytania skąd to bogactwo się wzięło i dlaczego jego rozkład wygląda tak, a nie inaczej w ogóle nie zadaje."

językowo:
- Trzy po 33 (Bralczyk Jerzy, Markowski Andrzej, Miodek Jan) słynni językoznawcy o tym, skąd się wzięły poszczególne nowe, młodzieżowe i slangowe słowa w języku polskim

ZACHĘCAM do czytania i schowkowania!
Użytkownik: OlimpiaOpiekun BiblioNETki 13.09.2016 12:41 napisał(a):
Odpowiedź na: Znów 3 setki się uzbierał... | LouriOpiekun BiblioNETki
Bardzo dziękuję za to zestawienie. Co prawda teraz czytam same "lekkie" książki, ale na pewno za chwilę sięgnę po niejedną stąd pozycję.
Użytkownik: LouriOpiekun BiblioNETki 28.10.2016 15:33 napisał(a):
No i kolejne 300 zainsertowanych przejrzane:

TYP ZESTAWIENIA: Bestiariusz słowiański: Rzecz o biziach, kadukach i samojadkach (Zych Paweł) !!! dlaczego? odsyłam do mojej recenzji 1. części bestiariusza: Lęki naszych praszczurów :)

polityczno-społecznie:
- Na dnie: Niepoprawna politycznie charakterystyka współczesnej biedy (Dalrymple Theodore (właśc. Daniels Anthony)) książka skupiająca się na "pułapce biedy", z noty: "Bezsens egzystencji, powtarzalność błędów, degeneracja, całkowity brak odpowiedzialności – oto czym zaowocowała polityka państwa opiekuńczego w społeczności jej beneficjentów"
- Uzdrawiające fikcje: Poetyka psychoterapii – Freud, Jung, Adler (Hillman James) coś dla BNetkowiczów, zakochanych przecież w książkach: „Nasza refleksja musi zwrócić się ku literaturze psychoanalitycznej jako literaturze. Sugeruję niniejszym, iż to właśnie refleksja literacka jest prymarnym trybem umożliwiającym nam rozumienie tam, gdzie jesteśmy pozbawieni wiedzy, nieświadomi, ślepi w odniesieniu do danego przypadku, ponieważ nie dokonaliśmy w nim rozróżnienia jego głównego subiektywnego czynnika – Bogów, którzy są zawsze obecni w naszej pracy analitycznej.”
- Resortowe dzieci: Politycy (Kania Dorota, Targalski Jerzy, Marosz Maciej) z noty: "Polityk – resortowe dziecko – nie musi mieć rodziców zatrudnionych lub współpracujących z resortami siłowymi. Sam też niekoniecznie musiał podpisywać kontrakt z SB, ale swoją karierę zbudował na sprawdzonych towarzyszach z komunistycznego aparatu. (...) Opisujemy zakulisowe działania polityków pierwszoplanowych, ale także tych, którzy ukryci w tle pociągali za sznurki. (...) Wielu z nich wykorzystało koneksje zdobyte w poprzednim systemie, aby osiągnąć wysoką pozycję w dyplomacji, polityce, biznesie, nauce – stali się podporami międzynarodowych korporacji czy ponadnarodowych Komisji Decydujących o Wszystkim."
- Profilaktyka ryzykownych zachowań seksualnych młodzieży: Aktualny stan badań na świecie i w Polsce (Grzelak Szymon) świat zmienia się coraz szybciej, jak w dowcipie "- Synu, jesteś w takim wieku, że powinniśmy już porozmawiać o seksie. - Tak tato? A czego chciałbyś się jeszcze dowiedzieć?" Autora znam osobiście i cenię jego wysokie kompetencje psychologa i badacza - polecam!
- Utopia regulaminów: O technologii, tępocie i ukrytych rozkoszach biurokracji (Graeber David) jak w tytule!

filozoficznie, psychologicznie:
- Dualizm przekonań (Kurek Łukasz) książka o powstawaniu przekonań, odróżnieniu przekonań normatywnych oraz heurystycznych oraz eksplikacji funkcji normatywnej przekonań
- Dyskurs dyscyplinowania męskiego ciała w wybranych tekstach kultury popularnej (Majer Anna) o "dynamice relacji między kobietami a mężczyznami, jak i roli ciała jako źródła tożsamości"
- Kulturowe funkcje filozofowania (Abriszewski Krzysztof) z noty: książka stara się "pokazać przy tym, że filozofia od swego kulturowego otoczenia nie jest i nigdy nie była odizolowana. Przeciwnie, filozofowanie tak bardzo i w tak licznych miejscach w tkankę kultury wrosło, że bez niego tkanka ta porozrywałaby się na strzępy, że dla kultury współczesnej filozofowanie w najrozmaitszych przejawach jest czymś koniecznym, jest warunkiem trwania, życia i rozwoju."
- Czasem czuły, czasem barbarzyńca (Kwaśniewski Tomasz (ur. 1973), Masłowski Jacek) "Kim jest współczesny mężczyzna, a kim chciałby być? Jak postrzegają samych siebie, a jak widzą ich kobiety? Jaki wpływ na bycie mężczyzną mają ojcowie, a jaki matki? Co znaczy być "wyraźnym" mężczyzną? Czym jest "długa, ciemna noc penisa"? Co kryje się za ucieczką w pracę, a co za podniesieniem ręki na partnerkę?"
- Utrata Boga: Filozofia woli Fryderyka Nietzschego (Soniewicka Marta) "Sednem tej filozofii jest próba zmierzenia się z problemem sensu istnienia w świecie, który utracił wiarę w Boga, będącego gwarantem moralno-metafizycznej struktury świata. Nietzsche stawia pytanie o rozumienie człowieka i jego miejsca w świecie, gdy nie tylko zrezygnujemy z odniesienia do Boga, ale także z pozostawionego po Bogu dziedzictwa metafizycznego, głęboko zakorzenionego w naszym myśleniu."

historycznie, biograficznie i reportażowo:
- Polki, które zadziwiły świat: Historia 13 niezwykłych Polek (Puchalska Joanna) zgodnie z tytułem
- Kościół w dobie chrystianizacji: Wolińskie Spotkania Mediewistyczne III (antologia; < praca zbiorowa / wielu autorów >) o "różnych aspektach powstawania świątyń chrześcijańskich w krajobrazie kulturowym ziem dopiero co chrystianizowanych i kształtowania tam infrastruktury kościelnej" - głównie na terenach Polski i nadbałtyckich
- Mit papieża Hitlera: Jak Pius XII ratował Żydów z rąk nazistów (Dalin David G.) kolejna próba walki z fałszywą legendą Piusa XII
- Wołyń '43: Ludobójcza czystka - fakty, analogie, polityka historyczna (Motyka Grzegorz) cytat: "Wszystko, co powinieneś wiedzieć, żeby zrozumieć film »Wołyń«". Wojciech Smarzowski
- Wszyscy się czegoś bali: Fobie, lęki i kompleksy wielkich Polaków (Lando Ewa) tytuł mówi wszystko :)
- Palus sarmatica (Koehler Krzysztof) "Książka przedstawia panoramę życia w sarmackiej Rzeczypospolitej: od ówczesnych idei politycznych i wyobrażeń religijnych po zwyczaje żywieniowe, modę czy choroby"

popularnonaukowo:
- Gra w kości Einsteina i kot Schrödingera: Zmagania dwóch wielkich uczonych z nieoznaczonością kwantową (Halpern Paul) o indeterminizmie mechaniki kwantowej oraz Wielkiej Unifikacji
- Ćwiczenia duszy, rozciąganie mózgu (Strzelczyk Grzegorz, Vetulani Jerzy) z noty: "Mózg i dusza, wiara i rozum, czyli neurobiolog i teolog w fascynującej rozmowie. Co dzieje się z mózgiem w chwili śmierci? Czy wolna wola w ogóle istnieje? Może mistycy cierpieli na padaczkę? Jaki związek ma oczekiwanie szczęścia wiecznego z układem nagrody w mózgu? Czym jest miłość?"
- Gupi muzg: W co tak naprawdę pogrywa twoja głowa? (Burnett Dean) "(...) ludzki mózg! Choć tak zaawansowany ewolucyjnie, jest też potwornie bałaganiarski, omylny, egocentryczny i chaotyczny. A skutki tego, choć czasem trudne do zniesienia, bywają jednocześnie zabawne. W trakcie tej lektury, zgłębiając neurologiczne procesy, będziesz śmiał się do łez z samego siebie – z tego, co wyprawia Twój gupi muzg, sabotując Twoje własne życie."
Użytkownik: LouriOpiekun BiblioNETki 24.01.2017 09:27 napisał(a):
Odpowiedź na: Wprowadzam wiele książek ... | LouriOpiekun BiblioNETki
Ostatni wpis sprzed kwartału - więc do przejrzenia było 500 tytułów!

Polecam spośród nich:

literacko:
- Książka: Najpotężniejszy przedmiot naszych czasów zbadany od deski do deski (Houston Keith) TYP ZESTAWIENIA! Historia książek i tematy okołoksiążkowe to "musisz mieć" dla BNetkowicza; z noty: "Czy wynalazek papieru miał jakiś związek z intrygami na chińskim dworze? Dlaczego w dziewiętnastowiecznej Anglii chowanie zmarłych odzianych w lniane szaty uznawano za niepatriotyczne? Jak dotkliwa kara groziła skrybom, którzy nie wywiązywali się ze swych obowiązków? Czy baczne obserwowanie pracy konduktora pociągu mogło mieć jakieś skutki dla rozwoju drukarstwa?" Zwracam uwagę, że autor napisał także Ciemne typki: Sekretne życie znaków typograficznych (Houston Keith)
- Życie na poczytaniu: Rozmowy o literaturze i reszcie świata (antologia; Jankowicz Grzegorz, Pamuk Orhan, Oz Amos i inni) z noty: "portret współczesności odmalowany w 27 rozmowach nie tylko o literaturze i życiu, ale dający też odpowiedzi na pytanie o to, kim jest bibliofil, co wspólnego mają wyciągnięcie ręki i pisanie opowiadania oraz dlaczego mitologia przypomina serwis plotkarski. Pytania Jankowicza, na które odpowiadają między innymi Paul Auster, Amos Oz czy Swietłana Aleksiejewicz, mają przede wszystkim dać odpowiedź na to, co dzieje się po czytaniu."
- Jak oni pracują?: Rozmowy o pracy, pasji i codziennych sprawach polskich twórców (antologia; Napiórska Agata, Orbitowski Łukasz, Wilkoń Józef i inni) "Kulisy pracy kreatywnych umysłów"
- Okultyzm i nowoczesność: Studium literaturoznawcze (Grudnik Krzysztof) książka na pograniczu literaturoznawstwa i religioznawstwa, analiza "najbardziej znamiennych, ale i też zaskakująco przemilczanych dotychczas informacji na temat tego trwającego przecież od wielu lat mariażu literatury z ezoteryką. Mariażu wielopłaszczyznowego, bo przecież nie chodzi tylko o wplatanie wątków ezoterycznych w ramy fabularne utworów, ale również o ścisłe powiązania pisarzy ze środowiskiem okultystycznym, czy też – co może i najciekawsze – tej ezoteryki przez pisarzy uprawianie." Polecam - fragment tu: http://www.academia.edu/30094718/Okultyzm_i_nowocz​esno%C5%9B%C4%87._Studium_literaturoznawcze
- Światy dzieciństwa: Infantylizacje w literaturze i kulturze (Chrobak Małgorzata) z noty: "Literatura dla dzieci i młodzieży od początków swego istnienia, a także kultura współczesna dotknięte są „niedojrzałością, chorobą naszych czasów”. Choroba ta, jak dowodzi niniejsza książka, ujawnia się przede wszystkim w infantylizowaniu odbiorcy wirtualnego, bohatera, stosowanych w sztuce środków wyrazu, w formach ułatwionych i uproszczonych. Autorzy tomu dostrzegają to niebezpieczeństwo, zarazem jednak dowodzą, że infantylizacja jest formą strategii komunikacyjnych, przybiera często postać swoistej prowokacji, która – paradoksalnie – wydobywa pokłady mądrości, odpowiedzialności i dojrzałości hipotetycznego odbiorcy sztuki, wzmaga jego kreatywność i sprzyja rozwojowi kontaktów z literaturą."

psychologicznie, społecznie:
- Protest miejski: Przestrzenie, tożsamości i praktyki niezadowolonych obywateli miast (Kowalewski Maciej) na czasie ;)
- Bieda, bogactwo i polityka w ujęciu globalnym (Sowell Thomas) takoż gorący temat, z noty: "wbrew przekonaniom lewicowych intelektualistów nierówności dochodów i bogactwa nie są na świecie niczym nowym, a ich istnienie nie powinno nikogo zdumiewać. W mediach dominują dziś alarmujące statystyki, oburzające rozwarstwienie społeczne i niesławny 1%. Retoryka ta kompletnie ignoruje najistotniejszą przyczynę nierówności – produkcję bogactwa. Nierówności dochodowych nie sposób pojąć nie uwzględniając determinujących je czynników geograficznych, kulturowych czy politycznych."
- Transformacja: Od Lenina do Putina (Braun Grzegorz, Otoka-Frąckiewicz Rafał) o przemianach caratu rosyjskiego, kulisach relacji ZSRS-USA z resztą świata w jej cieniu, współczesnym spadku wieku zmagań na wszelkich płaszczyznach
- Grażdanin N.N.: Życie codzienne w ZSRR (Goworski Andrzej, Panas-Goworska Marta) a tu jako uzupełnienie powyższego
- Paradoksy ekonomii: Rozmowy z polskimi ekonomistami (antologia; Belka Marek, Bugaj Ryszard, Fiedor Bogusław i inni) jak w tytule
- Kłopot z kobietami (Fleming Jacky) z noty: "Wszystko, co wiemy o kobietach, powiedzieli mężczyźni. Przez wieki filozofowie i naukowcy (rzecz jasna płci męskiej!) prześcigali się w dziwacznych teoriach o ich naturze. Spychali je na margines, twierdząc, że to nieszkodliwe, choć kłopotliwe istoty. Jacky Fleming swoimi rysunkami w przewrotny i błyskotliwy sposób raz jeszcze opowiada nam tę historię. Przestrzega, że nie zawsze powinniśmy wierzyć we wszystko, co wpajają nam wielkie autorytety."
- Dzisiaj rozmawiamy o Pani (antologia; Nabrdalik Agnieszka, Gawlińska Monika, Kapuścińska Alicja i inni) pozostając w temacie - wywiady z kobietami, które przez całe życie z wyboru stały w cieniu sławnych mężów
- Jestem N: Inspirujące historie chrześcijan, którzy zetknęli się z islamskimi fundamentalistami (< praca zbiorowa / wielu autorów >) o prześladowaniu chrześcijan w krajach islamskich
- A słabi muszą ulegać?: Europa, polityka oszczędnościowa a zagrożenie dla globalnej stabilizacji (Varoufakis Yanis (Warufakis Janis)) z noty: "Historia powstania i upadku europejskiej waluty spisana przez Janisa Warufakisa wciąga i porusza. Służy też ku przestrodze, bo jak pisze autor, „zjednoczona Europa oparta na wolnym handlu, swobodnym przepływie kapitału, wspólnym prawie pracy i wspólnej walucie da się, niestety, pogodzić zarówno z programem nazistowskim, jak i z programem postępowym, humanistycznym, internacjonalistycznym. Tę otrzeźwiającą myśl dzisiejsza Europa ma obowiązek utrwalić w swej zbiorowej świadomości”."
- Czy wojny są nieuchronne?: Czyli pokój, miłość i wolność (Palmer Tom G.) z noty: "Wielu ludzi jest zdania, że jeśli jedna osoba korzysta, inna musi stracić. Takie osoby wierzą, że suma odnoszonych przez ludzi korzyści i strat wynosi zero, co oznacza, że na każdy zysk jednej grupy przypada analogiczna i równa strata innej grupy. Dlatego kiedy ludzie myślący w ten sposób widzą, że komuś się powodzi, rozglądają się wokół w poszukiwaniu osoby, która z konieczności poniosła analogiczną stratę. Gdyby to był jedyny możliwy model rozwoju, konflikt społeczny byłby wszechobecny, a wojna byłaby nieunikniona.
Na szczęście są inne modele rozwoju, które nie pociągają za sobą analogicznych strat po stronie reszty. Współczesny świat jest na to mocnym dowodem, ponieważ dochody zwiększyły się praktycznie w każdym zakątku globu. Więcej ludzi żyje dziś dłużej, zdrowiej i zamożniej niż w przeszłości. Nie tylko większej liczbie ludzi żyje się lepiej, ale to samo dotyczy również coraz większego procentu światowej populacji."

filozoficznie i światopoglądowo:
- Globalny i lokalny wymiar religii (antologia; < praca zbiorowa / wielu autorów >) o przemianach religijności, jej obyczajów i odbioru w Polsce i u kilku jej sąsiadów
- Bogowie i ludzie: Współczesna religijność w Azji Południowo-Wschodniej (antologia; < praca zbiorowa / wielu autorów >) uzupełniająco do powyższego, o wielu typach pobożności w różnorodnych religiach, od chrześcijaństwa na Dalekim Wschodzie, poprzez hinduizmy i buddyzmy, aż do coraz silniejszych nacisków Islamu.
- Miejsce religii w społeczeństwie: W poszukiwaniu nowego programu badawczego socjologii religii (Mandes Sławomir) i podsumowanie obu powyższych od strony metodologii, z noty: "książka zawierająca analizę sposobów, w jakie teorie socjologiczne opisują relacje religii do innych obszarów życia społecznego. Punktem wyjścia stała się diagnoza kryzysu socjologii religii, zafiksowanej na problemie sekularyzacji i odizolowanej od głównego nurtu socjologii."
- Zdrowy rozsądek (Paine Thomas) słynny pamflet z czasów wojny o niepodległość Ameryki, "dzieło klasyczne dla historii myśli politycznej, gdyż przekonująco i efektownie poddaje krytyce ustrój monarchiczny, a optuje za republiką i demokracją. Zawiera rozważania o rządzie, o monarchii, o dziedziczeniu tronu, o brytyjskiej „konstytucji”, o niepodległości i szansach Ameryki, a nawet koncepcje, które urzeczywistniano w stanowych konstytucjach"
- Matka Polka Feministka: Opowieści o rodzicielstwie bohaterów Trójkowej audycji (Mielewczyk Joanna) z noty: "19 bohaterów, 19 rozmów o rodzicielstwie. O samotności, o trudnych decyzjach, radości, nadziei. O wierze i o tym, co dzieje się, gdy wiary zaczyna brakować. O szczęśliwych zakończeniach. I długim oczekiwaniu na nie."
- Ludzka wolność: W meandrach współczesnych zagrożeń (Szwedzik Adam) monografia o wolności, od czasów demokracji polis greckich, ale i o bardzo interesujących jej aspektach! Z noty: "Pierwsza [część książki] poświęcona jest problemowi wolności poruszanemu w filozofii, teologii oraz moralności. Kolebką rodzącej się wolności była starożytna Grecja, gdzie powstawała demokracja, która akcentowała ducha swobody i niezależności. Wraz z rozwojem państwowości i umacniania się jej struktur różni myśliciele, uczeni, filozofowie i mędrcy zajmowali się jej rozumieniem. Pojawiały się koncepcje, które bądź negowały wolność, bądź podkreślały jej wartość i zachęcały do rozwoju. Podkreślano w nich rolę człowieka, który szczególnie powinien być nią zainteresowany i zaabsorbowany. Zwracano uwagę na takie koncepcje ideologiczne, które pod pozorami szacunku do wolności tak naprawdę ją negują. W konsekwencji człowiek może stać się niewolnikiem systemów ideologicznych, które wykorzystują pseudowolność do funkcjonowania państw autorytarnych.
Druga część niniejszej publikacji porusza problem praktycznego wykorzystania przez człowieka daru wolności. Zwracam w niej uwagę na rolę mediów we współczesnym świecie. Do niedawna jeszcze prym wiodły telewizja i radio. Szczególnie telewizja, wykorzystując swoją siłę nadawczą, przekazuje człowiekowi wiele informacji, z którymi nie potrafi sobie poradzić. Niepokojący jest fakt, że to, co jest podawane w mediach, nie budzi wątpliwości i chęci sprawdzenia, czy dana wiadomość jest prawdziwa. Człowiek zafascynowany popkulturą traci kontrolę nad tym, co ogląda."
- Konik Polny: Gry, życie i utopia (Suits Bernard) filozofia gry (która jest „dobrowolnym pokonywaniu niekoniecznych przeszkód”) i grania, wnikliwa monografia

historycznie:
- Mała zbrodnia: Polskie obozy koncentracyjne (Łuszczyna Marek) kontrowersyjny tytuł, wzbudził już trochę fermentu na BNetce - warto może samemu zajrzeć i zweryfikować gorące sądy
- Średniowieczny dwór rycerski w Polsce: Wizerunek archeologiczny (Marciniak-Kajzer Anna) z noty: "Omówienie wyglądu zabudowań, wyposażenia wnętrz i przedmiotów używanych przez mieszkańców dworów, jakie rekonstruuje archeolog, uzupełnione zostało przekazami ze źródeł pisanych, co pozwala na lepsze poznanie realiów życia rodziny rycerskiej w średniowiecznej Polsce."
- Miecz i habit: Z dziejów zakonów rycerskich na ziemiach polskich (Zieliński Andrzej (ur. 1939)) gwoli uzupełnienia powyższego. Autor stara się nie tylko przybliżyć przeszłość, ale też i wprowadzić w teraźniejszość funkcjonowania zakonów rycerskich w Polsce w XXI w.
- Najlepszy przyjaciel: Człowiek i pies - bohaterstwo podczas drugiej wojny światowej (Weintraub Robert) coś dla miłośników psów :)
- Potop: Czas hańby i sławy 1655-1660 (Leśniewski Sławomir) wierna historycznie opowieść o czasach znanych z "Trylogii" Sienkiewicza - drapieżnie, bez ściemy i zadęcia, intrygująco
- Największe kłamstwa w historii (Fabian Frank) tradycyjnie polecam debunk mitów historycznych - tutaj dużo w tematach okołoreligijnych
Okrawki: Opowieść o Isi, Wojtku Bellonie i o tamtym Krakowie (Ziemianin Adam) dla wielbicieli Wojtka Bellona, pięknej muzyki, "tamtych czasów" a także Krakowa
- Historia świata przez ścięte głowy opisana (Larson Frances) z noty: "Słowa „łowcy głów” budzą skojarzenie z egzotycznym, osobliwym i niebezpiecznym światem, odległym od cywilizacji; w rzeczywistości jednak ludzkie głowy nagminnie strącano z tułowi znacznie bliżej, niż mogłoby się nam wydawać. Mamy własne tradycje, godne prawdziwych łowców głów; przez wiele stuleci ludzkie głowy trafiały do najrozmaitszych przybytków, na szafoty i do katedr, do prosektoriów i do galerii sztuki."

ściślej:
- W poszukiwaniu zera: Matematyczna odyseja do źródła pochodzenia liczb (Aczel Amir D.) z noty: "Idea liczby to jedno z największych intelektualnych osiągnięć człowieka. Całą wiedzę dotyczącą otaczającego nas świata zdobyliśmy dzięki umiejętności operowania liczbami. Jednak kiedy i gdzie liczby pojawiły się po raz pierwszy, kto dokonał przełomu, który ukształtował całą historię ludzkości?"
- Gdy życie prawie wymarło: Tajemnica największego masowego wymierania w dziejach Ziemi (Benton Michael J.) z noty: "U schyłku permu z drzewa ziemskiego życia zostały tylko żałosne resztki, które wcale nie musiały okazać się zdolne do przetrwania.
Co mogło doprowadzić do takich spustoszeń? Jaka globalna katastrofa je wywołała? W książce „Gdy życie prawie wymarło” Michael J. Benton, renomowany brytyjski paleontolog, opowiada o skomplikowanej sekwencji wydarzeń, które 250 milionów lat temu uczyniły z Ziemi niemal martwą planetę."
- Food Pharmacy (Aurell Lina Nertby, Clase Mia) zapisy ze znanego bloga o diecie przeciwzapalnej
- Sekrety roślin: Przyroda uchyla listka tajemnicy (Dautheville Anne-France) z noty: "Przechadzka po świecie pełnym roślin, liści i gałęzi. Fascynujące sekrety wszystkiego, co zielone"
Użytkownik: OlimpiaOpiekun BiblioNETki 24.01.2017 11:06 napisał(a):
Odpowiedź na: Ostatni wpis sprzed kwart... | LouriOpiekun BiblioNETki
Bardzo dziękuję za Twoje polecanki. Oczywiście sporo książek trafiło od razu do mojego schowka.

Odnosząc się do ostatniego punktu na Twojej liście, widziałeś książkę dla dzieci Drzewo (Bajerowicz Katarzyna) ?
Użytkownik: LouriOpiekun BiblioNETki 24.01.2017 11:34 napisał(a):
Odpowiedź na: Bardzo dziękuję za Twoje ... | OlimpiaOpiekun BiblioNETki
Bardzo mi miło :)

Nie, nie widziałem tej książki, ale to chyba jakaś nowość? Szczerze to staram się unikać ostatnio zglądania po księgarniach, bo miejsca na półkach już brak!
Użytkownik: OlimpiaOpiekun BiblioNETki 24.01.2017 11:38 napisał(a):
Odpowiedź na: Bardzo mi miło :) Nie,... | LouriOpiekun BiblioNETki
Nowość, ale zachwalana nie tylko na blogach, ale przez znane mi mamy. Mój synek będzie miał za jakiś czas większą biblioteczkę niż ja, chociaż jeszcze nie czyta, a nawet nie rozumie tekstu czytanego.
Użytkownik: LouriOpiekun BiblioNETki 21.04.2017 10:39 napisał(a):
Odpowiedź na: Wprowadzam wiele książek ... | LouriOpiekun BiblioNETki
Chyba staje się to uzusem - ostatni wpis sprzed kwartału, a do przejrzenia 500 tytułów.

historycznie, biograficznie, politycznie:
- Dzieje Polski: 1340-1468: Królestwo zwycięskiego orła (Nowak Andrzej (ur. 1960)) trzeci już tom cennej monografii historycznej
- Lem: Życie nie z tej ziemi (Orliński Wojciech) biografia wielkiego pisarza i filozofa, napisana przez znawcę jego losów i twórczości
- Wandalizm rewolucji (Souchal François) o zniszczeniach przede wszystkim w dziełach sztuki, które poczyniła Krwawa Rewolucja Francuska
- Czerwona zaraza: Jak naprawdę wyglądało wyzwolenie Polski? (Kaliński Dariusz) Armia Radziecka - zawsze zdradziecka! Krzywdy, których bilans nadal nie jest zamknięty...
- Siedem śmierci: Jak umierano w dawnych wiekach (Bukowczan-Rzeszut Agnieszka, Faron Barbara) zgodnie z tytułem
- Anty-Lewiatan: Doktryna polityczna i prawna Murraya Newtona Rothbarda (Wojtyszyn Radosław) o Rothbardowskiej wizji ładu bezpaństwowego, całościowej filozofii społecznej, łączącej prawnonaturalny anarchizm z głęboką ekonomiczną świadomością natury i implikacji zjawiska własności prywatnej.
- Różowa swastyka: Homoseksualizm w partii nazistowskiej (Abrams Kevin, Lively Scott) z noty: "Lively i Abrams odkrywają homoseksualne wątki ideologicznego wywaru, z którego wyłonił się nazizm. Wykazują, że wielu liderów niemieckiego reżimu przejawiało skłonności homoseksualne lub było jawnymi homoseksualistami."
- Mity II wojny światowej (Lopez Jean, Wieviorka Olivier) mój faworytny temat :)
- Dzieje kapitalizmu: Nieznana historia imperiów, bankierów, wojen i kryzysów (Wozinski Jakub) z noty: "Autor, w kontrze do tez słynnego historyka światowych finansów Nialla Fergusona, dokonuje własnej interpretacji historii ostatniego tysiąca lat z perspektywy zdeklarowanego zwolennika wolnorynkowego ładu. Na kartach „Dziejów kapitalizmu” stawia bardzo odważne, momentami wręcz kontrrewolucyjne tezy, ale podpiera je ogromnym materiałem dowodowym." oraz "Polecam. Zwłaszcza w dzisiejszych czasach, gdy szaleństwo socjalizmu znowu zaczyna kiełkować w niektórych głowach i gabinetach."
- 300 lat milczenia: W poszukiwaniu ukrytych japońskich chrześcijan (Dougill John) prześladowanie chrześcijan w Japonii - książka, która zainspirowała Scorsese do zrobienia filmu "Milczenie"
- Wygnani do raju: Szwedzki azyl (Naszkowska Krystyna) o emigrantach roku 1968 z Polski do Szwecji

psychologicznie, socjologicznie:
- Odlot: Kulturowa historia odurzenia (Walton Stuart) analiza mająca chyba za punkt wyjścia posłowie do "Diabłów z Loudun" Huxleya - o tym, że człowiek od zawsze poszukiwał stanów odmiennej świadomości, odurzania się, intoksykacji, rauszu, odlotu.
- Socjalizm według Unii (Cukiernik Tomasz) z noty: "niezliczone sposoby unijnego marnowania zasobów i ograniczania naszej wolności przez biurokratów z Brukseli. (...) Pokazuje czarno na białym ile kosztują unijne regulacje i w jaki sposób szkodzą gospodarce."
- Internet złych rzeczy (Chmielecka Julia) o zagrożeniach czyhających w sieci - także tej codziennie przeglądanej przez szarych zjadaczy chleba...
- Szczęście na manowcach: Liberalizm - hedonizm - selfizm (Galarowicz Jan) z noty: "Czasy, w których żyjemy, nie sprzyjają zbliżaniu nas do szczęścia. Niestety, żyjemy w epoce wielkich iluzji, również odnoszących się do tego upragnionego dobra. Szczególnie niebezpieczne są złudzenia, które są propagowane przez kulturowy liberalizm, hedonizm oraz selfizm – teorie samorealizacji. Autor demaskuje te pomysły na szczęście, dowodząc, że nie prowadzi do niego ani wolność rozumiana jako zrywanie wszelkich więzi i jako spontaniczność, ani suma przyjemności, jakich doświadczamy, ani samouwielbienie i dążenie do samorealizacji."
- Pokolenie ja: Niezdolni do relacji (Nast Michael) o kryzysie związków i pokoleniu gospodarstw jednoosobowych
- Czyje jest nasze życie? (Dobroczyński Bartłomiej, Drenda Olga) z noty: "żyjemy w świecie pozbawionym punktów odniesienia, wydani na pastwę sił, z których istnienia nie do końca zdajemy sobie sprawę.(...) A jeśli czujecie się zagubieni i przestraszeni współczesnym światem, to także pozycja dla was. Dowodzi, że nie jesteście sami, odsłania źródła waszych lęków i pokazuje, że pewne zjawiska i mechanizmy, choć wydają się nowe, są stare jak świat.
- Mali bogowie: O znieczulicy polskich lekarzy (Reszka Paweł (ur. 1969)) o nie tak doskonałym świecie polskiej służby zdrowia
- Sfejsowani: Jak media społecznościowe wpływają na nasze życie, emocje i relacje z innymi (Flores Suzana E.) to WAŻNA publikacja, z noty: "za pośrednictwem spostrzeżeń dr Flores, podanych z humorem, z którego autorka słynie, możemy zrozumieć konsekwencje bycia uzależnionym i pochłoniętym przez internetowe narzędzie, jakie skrzywdziło wiele osób. Doktor Flores potrafi inteligentnie wypowiedzieć się na temat, w który jesteśmy zaangażowani i nadmiernie od niego zależni."

przyrodniczo:
- Błyskotliwa zieleń: Wrażliwość i inteligencja roślin (Mancuso Stefano, Viola Alessandra) z noty: "Poznajemy rośliny od całkiem innej strony i dowiadujemy się, że stosują różne warianty komunikacji, wyrafinowane metody polowania, potrafią niezwykle oszczędnie korzystać z zasobów energetycznych, sprytnie manipulują pożytecznymi owadami i dysponują porównywalną z internetem inteligencją zbiorową."
- Rzecz o ptakach: Ptaki powiedzą nam wiele o nas samych (Strycker Noah) jak w tytule
- Człowiek i pies: O głaskaniu, stresie i oksytocynie (Jung Christoph, Pörtl Daniela) Książka o kulisach szczególnego partnerstwa między człowiekiem i psem - to MUSISZMIEĆ tudzież MUSISZPRZECZYTAĆ dla wielbicieli psów!

język, literatura:
- Słownictwo psychologiczne we współczesnej polszczyźnie ogólnej (Seniów Adrianna) poważna praca językoznawcza w temacie jak tytuł głosi
- Tajemnice wichrowych wzgórz: Prawdziwa historia Branwella i Charlotte Brontë (Ostrowski Eryk) już reklamowałem :)
- Robin Hood: W poszukiwaniu legendarnego banity (Holt James C.) o legendach arturiańskich i źródłach legendy Robin Hooda
- Pięć razy o przekładzie (Łukasiewicz Małgorzata) niech starczy za rekomendację, że to książka jednej z rozmówczyń w Przejęzyczenie: Rozmowy o przekładzie (antologia; Zaleska Zofia, Engelking Ryszard, Gondowicz Jan i inni)

popularnonaukowo:
- Logika i argumentacja: Praktyczny kurs krytycznego myślenia (Kisielewicz Andrzej (ur. 1953)) z noty: "Autor (...) powraca do tradycyjnych zagadnień logiki, w tym do podstawowego pytania o poprawność przeprowadzanych rozumowań. Logika praktyczna w ujęciu Andrzeja Kisielewicza (…) wskazuje, jak w codziennych i niewydumanych sytuacjach porządnie myśleć. Istotą logiki praktycznej i kluczem do porządnego myślenia jest wedle Autora wszechstronna analiza rozsądnych możliwości."
- Jazz i fizyka: Tajemniczy związek muzyki ze strukturą Wszechświata (Alexander Stephon) z noty: "Myślą przewodnią książki i ideą przyświecającą badaniom naukowym autora jest wykazanie, że Wszechświat ma ukrytą muzyczną naturę. Stephon Alexander przedstawia ją w książce na różne sposoby, posługując się teorią muzyki i jazzowych improwizacji, a także fizyką i kosmologią. Ta książka ukazuje także moc analogii. Dzięki dźwiękom, zaczniemy rozumieć fizykę, wiążąc ją analogiami z muzyką. Przekonamy się, że harmonia i rezonans są zjawiskami uniwersalnymi, mogącymi wyjaśnić dynamikę całego Wszechświata."
Użytkownik: Anna125 21.04.2017 12:20 napisał(a):
Odpowiedź na: Chyba staje się to uzusem... | LouriOpiekun BiblioNETki
O,o,o ta ostatnia książka wygląda interesująco :). Wpiszę spis treści.
Jak Ci idą mury milczenia?
Przeglądam i szukam jakichś przystępnych i dobrych książek nt. współczesnej psychoanalizy, aby zamieścić ich krótką listę w bbnetce, ponieważ choć Freud wielkim był to po nim naprawdę sporo się wydarzyło. Miller nie jest moją ulubienicą, jednak bardzo ją szanuję.
Użytkownik: LouriOpiekun BiblioNETki 21.04.2017 13:03 napisał(a):
Odpowiedź na: O,o,o ta ostatnia książka... | Anna125
No tylko ostatnia? A inne?? ;)

Mury milczenia: Cena wyparcia urazów dzieciństwa (Miller Alice) jestem dokładnie w połowie. Jest pisana w miarę lekkim językiem, bez żargonu ani mętniactwa, choć póki co trochę jest bardziej perswazyjna niż naukowa. Miller bardzo mocno krytykuje freudowską teorię popędów/instynktów (i słusznie!), rozbraja także antydziecięcy w swej istocie paradygmat kompleksu Edypa, w paru zdaniach wdeptuje też w ziemię "popęd śmierci/Thanatosa". Ceni Freuda za jego wczesną pracę "W kwestii terapii histerii" ("Zur Psychotherapie der Hysterie", możliwe, że dostępne w Studia nad histerią (Brauer Josef, Freud Sigmund (Freud Zygmunt)) ), w której trafia on na trop seksualnych nadużyć względem dzieci, Miller gani go zaś za odejście od tych interpretacji na rzecz "fantazji seksualnych dziecka", ku któremu to kierunkowi interpretacji zaburzeń i nerwic Freud skłonił się z lęku przed ostracyzmem, na który naraziłoby go wyciągnięcie na widok publiczny tak ohydnych zachowań. Miller umieszcza naprawdę szokujące fragmenty, prócz studiów przypadków także np. obszerny fragment z Historia dzieciństwa: Dziecko i rodzina w dawnych czasach (Ariès Philippe) , gdzie cytowane są pamiętniki dworzanina Ludwika XIII - sceny bezpruderyjnego, publicznego obnażania i stymulowania seksualnego infanta przez różne osoby. Dla porównania przytacza także relację z analogicznego zachowania wobec dzieci ze współczesnego kraju muzułmańskiego (w autobusie, za przyzwoleniem ojca 2,5-letniego chłopczyka!).

Na temat psychoanalizy, a na pewno krytyki Freuda, zebrałem kiedyś parę tytułów: Zakazana psychologia - Witkowski

Użytkownik: Anna125 21.04.2017 15:23 napisał(a):
Odpowiedź na: No tylko ostatnia? A inne... | LouriOpiekun BiblioNETki
Louri, tylko nie Witkowski, już mi go nie podrzucaj proszę;) - on się na tym nie zna. No złagodzę i poprawię - nie jest ekspertem w obszarze psychoterapii (niezależnie od nurtu psychoterapeutycznego)i szeroko rozumianego pomagania psychologicznego też nie, niestety.
Tak w istocie, to o czym piszesz Miller spopularyzowała i wniosła do szerszego obiegu, bardzo duża jej zasługa.
Poglądy Freuda w niektórych kwestiach są sfalsyfikowane od dawna, a w innych nie są. To też już wiadomo. Koniecznie muszę znaleźć coś analitycznego, interesującego lecz współczesnego, a nie sprzed nie wiadomo ilu lat, aby Ci podrzucić do czytania.
Mimo to, kiedy tak napisałeś o tych popędach to strasznie kusiłoby mnie, aby Ci przedstawić typowego, no klasycznego psychoanalityka pracującego w oparciu o popędy (naturalnie, niezupełnie tylko o nie, już czystego podejścia nie ma). Mógłbyś przeżyć zdumienie podobne mojemu. Sprawdzę, czy napisał coś zrozumiałego.
Użytkownik: LouriOpiekun BiblioNETki 21.04.2017 15:48 napisał(a):
Odpowiedź na: Louri, tylko nie Witkowsk... | Anna125
Chomiku, po prostu kliknij - to jest link do mojego postu pod czytatką Marylka o Witkowskim, a nie książka Witkowskiego! Tam są właśnie zalinkowane przeze mnie książki tego typu. W "Murach..." też jest wiele przykładów (i pomstowań w kierunku) takich psychoanalityków - oraz to, jak pomogła zmiana paradygmatu, wyjście poza strefę komfortu ogólnie przyjętej i uznanej (choć błędnej) teorii.
Użytkownik: LouriOpiekun BiblioNETki 21.04.2017 15:49 napisał(a):
Odpowiedź na: Louri, tylko nie Witkowsk... | Anna125
Zresztą, w poście założycielskim tego tematu mamy kilka pozycji:

Freud i pseudonauka (Cioffi Frank)
Psychoanaliza Freuda po stu latach (Pajor Kazimierz)