Dodany: 18.12.2014 14:25|Autor: Rbit

Rbita lektury grudnia 2014

W komnatach Wolf Hall (Mantel Hilary) (ocena 3,5)
Na szafocie (Mantel Hilary) (3,5)
Pierwszą z ww. powieści skomentowałem pod recenzją "Człowiek człowiekowi wilkiem" Drugą oceniłem tak samo, choć literacko wydaje się być nieco słabsza. Ale za to akcja jest w niej żwawsza.

Gorzka chwała: Polska i jej los 1918-1939 (Watt Richard M.) (3,0)
Recenzja: Piłsudski a sprawa polska, czyli o historii II RP po amerykańsku

Prekariat: Nowa niebezpieczna klasa (Standing Guy) (4,5)
Choć w oryginale wydana niecałe 4 lata temu, książka Standinga jest już pozycją klasyczną. Pierwsze pięć rozdziałów to świetna diagnoza tworzenia się Prekariatu, czyli klasy ludzi żyjących w niepewności zatrudnienia. Od menedżerów na kontraktach, przez zatrudnianych co roku na 10 miesięcy nauczycieli, niepełnoetatowców zasuwających jak na pełnym etacie, aż po outsourcowanych pracowników tymczasowych i bezrobotnych. Książka opisuję erozję tradycyjnego zatrudnienia, rozpad więzi społecznych (również rodzinnych) i zanik klasy średniej wskutek globalnej pogoni za konkurencyjnościa i elastycznością. Wielka szkoda, że na razie idea prekariatu jest zawłaszczana przez środowiska lewicowe. Bowiem wiele z niej mogłyby czerpać również środowiska konserwatywne. Niestety ostatnie dwa rozdziały, w których autor opisuje działania podejmowane przez rządy w reakcji na zjawisko prekariatu ("Polityka piekła") oraz propozycje działań, jakie powinny być podejmowane ("Polityka raju") są słabiutkie, bardzo tendencyjne, wręcz dogmatyczne, a w wielu przypadkach wprost błędne.

Książka kontrowersyjna, ale zachęcająca do dyskusji. Można się nie zgadzać, ale dobrze ją znać dla poszerzenia horyzontów. (Np. przydałaby się dyskutantom ostatnio ba Bnetce rozprawiającym o dostępności pracy w Polsce). Pierwsze trzy rozdziały są dostępne na stronie: http://www.praktykateoretyczna.pl/projekty/prekari​at-2/

W oczach Zachodu (Conrad Joseph (Conrad-Korzeniowski Joseph; właśc. Korzeniowski Józef Teodor Konrad)) (5,0)
Conrad w formie. Jednak klasycy jak on bija na głowę współczesnych pisarzy wielowymiarowością, wielowątkowością, głębokością analizy problemów. I to nawet w niewielkiej powieści, która nieco rozrosła się z planowanej noweli.