Dodany: 07.12.2014 19:32|Autor:

Roksana Jędrzejewska-Wróbel

Jest doktorem, ale nie medycyny. Dlatego zamiast leczyć pacjentów pisze bajki, które leczą. Do tej pory napisała siedem książek i wiele opowiadań do „Świerszczyka” i „Misia”. Mieszka nad morzem i bardzo lubi plażę, na której często leży razem z trójką swoich dzieci. Niestety, czasami zdarzało jej się leżeć również w szpitalach, tak że w końcu je też polubiła.

Jona Jung

Maluje obrazki dla dzieci, a czasami też dla dorosłych, którzy są jak dzieci. Dotychczas zilustrowała dziewięć książek, a jedną nawet sama napisała. Ma dwóch synów i kota na punkcie ogrodu. Ogrodu niestety jeszcze nie ma. Gdy była mała leżała w szpitalu i strasznie się wstydziła, kiedy pielęgniarka robiła jej przy wszystkich zastrzyki w pupę.

Brunon Bartkiewicz

Jest szefem jednego z największych banków w Polsce i tatusiem trójki dzieci - dwóch dziewczynek i chłopca. Bardzo lubi się z nimi bawić. Mieszka z rodziną w okolicach Warszawy. Mieszkał już w wielu ciekawych miejscach, kilka lat spędził z rodziną w Holandii, słynącej z wiatraków i pysznych serów.

„Książka, którą trzymacie przed sobą jest wyjątkowa. Opowiada o przygodach Lwa Lucjana i Hani, którym tak jak Wam nie zawsze wszystko się udaje. Jednak dzięki temu, że w trudnych chwilach trzymają się razem, pokonują przeszkody, radzą sobie z przeciwnościami losu i wyzwaniami, które stawia przed nimi Zębowa Wróżka. W jej dziwnej krainie odnajdują przyjaźń i uczą się jak ważne jest zaufanie.

Pewnie zastanawiacie się, co wspólnego ma ING Bank z książkami dla dzieci.

Bank, którego symbolem jest lew, od wielu lat pomaga dzieciom szczególnie potrzebującym wsparcia. Poprzez różne działania dzieli się zarobionymi pieniędzmi i wydaje je tak, aby jak najwięcej dzieci skorzystało z pomocy.

W tym roku, wspólnie z Wydawnictwem Muchomor, wydaliśmy książkę dla dzieci będących pod opieką lekarzy. Wierzymy, że wspólne czytanie z rodzicami lub opiekunami może pomóc przetrwać trudne chwile w czasie leczenia i spowodować, że na buziach małych pacjentów pojawi się uśmiech. I właśnie na tym najbardziej nam zależy”.

Brunon Bartkiewicz - Ambasador Grupy ING ds. pomocy dzieciom w Polsce

„Wsparcie psychiczne i emocjonalne dzieci hospitalizowanych, poddanych wielu zabiegom medycznym, zwłaszcza zaś pacjentów oddziałów onkologicznych staje się ostatnio zagadnieniem niezwykle ważnym. Uznanie, iż podniesienie nastroju dziecka chorego, stworzenie możliwości oderwania się od sytuacji niekorzystnej z punktu widzenia jego poczucia bezpieczeństwa, za sprawą kontaktu z książką przyniesie pozytywne rezultaty terapeutyczne - to kwestie nie podlegające dyskusji.

Zupełnie specyficzne korzyści przynieść mogą jednak specjalnie zorganizowane działania czytelnicze, dla których skomponowane zostaną odpowiednie teksty literackie nacechowane terapeutycznie.

W recenzowanym przypadku mamy do czynienia właśnie z tak zakrojonym biblioterapeutycznie projektem literackim, który należy uznać za niezwykle udany”.

dr Katarzyna Krasoń, Uniwersytet Śląski w Katowicach, Katedra Pedagogiki Wczesnoszkolnej i Pedagogiki Mediów

[ING Bank Śląski; Muchomor, 2005]