Dodany: 04.12.2014 18:43|Autor: UzytkownikUsuniety04​282023155215Opiekun BiblioNETki

Konkurs - do wygrania powieść „Kobieta z kamienia”

Kobieta z kamienia" to trzeci tom „Kwintetu Muzułmańskiego”, cyklu historycznego opisującego ścieranie się islamu i chrześcijaństwa w średniowiecznej Europie. Pisarz Tariq Ali stara się w swoich powieściach walczyć ze stereotypowym postrzeganiem mieszkańców krajów islamskich.

Czy znacie inne książki beletrystyczne, których autorzy starają się przełamać stereotypy? Które cenicie najbardziej? Napiszcie o nich pod spodem w komentarzach.

Autorów najciekawszych wypowiedzi nagrodzimy powieścią „Kobieta z kamienia”.

Na wasze odpowiedzi czekamy do 6 grudnia, do godziny 12.00.

Nick biblionetkowy podamy w komentarzu do tej wiadomości oraz drogą mailową.

Nagrody – pięć egzemplarzy powieści „Kobieta z kamienia” - ufundowało Wydawnictwo Lambook.

Każda z książek w cyklu „Kwintet Muzułmański” stanowi fabularną całość, więc nieznajomość pierwszego i drugiego tomu, nie stanie na przeszkodzie w cieszeniu się przyjemną lekturą ;)

Wydawca o książce:

Jak każdego lata, kiedy upał w Stambule staje się nie do zniesienia, rodzina Iskendera Paszy wyjeżdża do pałacu nad morzem Marmara. Jest rok 1899 i ostatnie mocarstwo islamskie chwieje się w posadach. W czasach nieuniknionych przemian i kształtowania się nowego porządku świata tylko ona wydaje się niezmienna - kobieta z kamienia, kamienny posąg, stojący od wieków w pałacowym ogrodzie. Czy ta niema powiernica sekretów całych pokoleń osmańskiego rodu zdoła pojednać zwaśnionych krewnych?

Burzliwe dzieje rodziny, której losy od pięciuset lat splatają się z losami Imperium Osmańskiego, stanowią odzwierciedlenie historii tego wielkiego kraju, z jego okresami świetności i upadku.Spotkanie wszystkich członków rodziny w rodowej posiadłości staje się okazją nie tylko bolesnej analizy rodzinnych konfliktów, pretensji i niedomówień, ale także burzliwych dyskusji o przyszłości osmańskiego państwa i kultury. To pełna pasji opowieść o namiętności, zdradzie, poświęceniu i zemście, które stają się udziałem ludzi wszystkich stanów i kolejnych pokoleń.

„Kobieta z kamienia" to trzecia część „Kwintetu Muzułmańskiego". Siłą tej książki, podobnie jak poprzednich – „W cieniu drzewa granatu" i „Księgi Saladyna" – jest zarówno liryczny stosunek do historii, jak i twarda konfrontacja ze stereotypami dotyczącymi mentalności i obyczajowości krajów islamskich, tak dziś, jak i w dawnych czasach.

Fragment powieści Kobieta z kamienia"

Regulamin
1. Organizatorem konkursu jest serwis BiblioNETka.
2. Każdy uczestnik konkursu może nadesłać tylko jedną odpowiedź konkursową.
3. W przypadku braku możliwości skontaktowania się ze zwycięzcą nagroda zostanie przyznana kolejnemu uczestnikowi spełniającemu warunki konkursu.
4. Nadsyłając swoją odpowiedź, każdy uczestnik zezwala na publikację swojego imienia i nazwiska, nicku biblionetkowego w serwisie BiblioNETka.
5. Serwis BiblioNETka zastrzega sobie prawo do zmiany zasad konkursu np. do zwiększenia liczby nagrodzonych uczestników.
6. Biorąc udział w konkursie, uczestnik akceptuje niniejszy regulamin.

Oprac. Sylwia_

Użytkownik: majkanew 04.12.2014 20:17 napisał(a):
Odpowiedź na: „ Kobieta z kam... | UzytkownikUsuniety04​282023155215Opiekun BiblioNETki
Dla mnie pisarką łamiącą stereotypy jest E. Safak.

Bardzo cenię sobie np. jej "Honor", w którym również, ogólnie rzecz ujmując, walczy się ze schematycznych postrzeganiem kobiety i jej roli w świecie. Silne bohaterki to mocny punkt tej opowieści, dzięki któremu odbiorcy zaczynają patrzeć z zupełnie innej strony na swoje żony, matki czy siostry.
Każdy stereotyp jest krzywdzący, bo sprawia, że przestaje się patrzeć na człowieka, a widzi się tylko jakiś zespół cech, często przecież zupełnie obcych danej osobie, za które jednak - chcąc nie chcąc - musi brać odpowiedzialność...
Użytkownik: Ayla_i 04.12.2014 22:49 napisał(a):
W czasie trwania Imperium Osmańskiego, silnie zdominowanego przez islam, u schyłku XIX wieku, na tronie Imperium zasiada Abdul Hamid. To ciężki okres dla poddanych, przede wszystkim dla kobiet. W świecie zdominowanym przez mężczyzn, perełką jest Rabia. Poznajemy ją jako nastoletnią dziewczynę, która jest wychowywana przez surowego dziadka, imama. jest ona obdarzona przez Boga przepięknym głosem. I to właśnie on sprawia, iż dostrzeżona przez osmańskiego paszę, zaczyna pobierać nauki śpiewu koranicznego. W ten sposób Rabia nie tylko wdziera się na salony arystokratyczne, ale przede wszystkim poznaje świat dzięki swojemu nauczycielowi - Włochowi. Co wyniknie z ich relacji? Nie chce zdradzać, ale Rabia pokazuje, jak ze skromnego, opuszczonego przez rodzinę dziecka, wyrasta piękna, choć dalej skromna kobieta. Tylko dzięki sobie samej pokazuje,że jeśli się czegoś bardzo chcę, można odmienić swój los. dzięki temu lamie ona stereotypy panujące w naszych głowach odnośnie kobiet muzułmanek.
Użytkownik: Ayla_i 04.12.2014 22:57 napisał(a):
Odpowiedź na: W czasie trwania Imperium... | Ayla_i
Zapomniałam tylko dodać, że pisałam o książce pt. rabia, ktorej autorka jest Halide Edip Adivar
Użytkownik: UzytkownikUsuniety04​282023155215Opiekun BiblioNETki 04.12.2014 23:10 napisał(a):
Odpowiedź na: Zapomniałam tylko dodać, ... | Ayla_i
No tak nam czegoś brakowało ;)
Użytkownik: Paulaaaa 05.12.2014 00:15 napisał(a):
Ostatnio czytałam książkę "Elvis:what happened" autorstwa m.in wieloletniego przyjaciela Elvisa Reda Westa i jest tam łamany stereotyp Elvisa Presleya jako świetnego kochanka , mężczyznę z wielkim apetytem na seks podczas gdy Elvisowi bardziej zależało na stronie uczuciowej związku . Książka ukazuje życie Elvisa od dziecka do niemalże ostatnich lat życia. Jest on tam ukazany jako osoba zupełnie inna niż powszechnie uważano.
Użytkownik: Meszuge 05.12.2014 07:08 napisał(a):
Boso, ale w ostrogach (Grzesiuk Stanisław) - autor stara się - w sposób bardzo udany zresztą - przedstawić środowisko wielkomiejskich lumpów, meneli, pijaków i cwaniaków, jako wspólnotę kierującą się pewnymi zasadami, swoistym (dość egzotycznym) kodeksem honorowym.
Użytkownik: ola069 05.12.2014 10:46 napisał(a):
Książką, która wywarła na mnie spore wrażenie i od razu zwróciła uwagę na łamanie stereotypów - jest "Na prastarej ziemi" Amitava Ghosha. Nie skojarzyła mi się dlatego, że dotyczy kultury arabskiej, jak "Kobieta z kamienia", tylko dlatego, że autentycznie spełnia misję... Jej autor jest hindusko-bengalskim pisarzem i antropologiem. Swoją pracę doktorską poświęcił postaci XII-wiecznego kupca i podróżnika, a żeby dokładnie poznać dokumenty związane ze swoim bohaterem - zmuszony został do podjęcia studiów w Aleksandrii. Spędził w Egipcie kilka lat, a swoje spostrzeżenia i wrażenia z pobytu opublikował w formie książki.

"Na prastarej ziemi" jest książką wielowarstwową, fabuła opiera się na dwóch wątkach - jest to historyczny esej przedstawiający życie kupca Ben Jidżu, oraz część współczesna, którą można porównać do dziennika podróży i ma charakter reportażowy. W jednej i drugiej części autor jednak dociera do natury człowieka, dzięki temu obydwa wątki zgrabnie się z sobą łączą. Przez lekturę mamy wrażenie, że odbywamy podróż duchową poprzez stulecia. Książka udowadnia, że Egipt to nie tylko kraina piramid i Sfinksa; posiada arcyciekawą historię, która nie wiąże się jedynie z odkryciem grobu Tutenchamona. Najważniejsza rola książki polega jednak na tym, iż łamie stereotypy dotyczące różnic mentalności ludzi Zachodu i Wschodu...Książka Ghosha przedstawia zderzenie świata hinduizmu i islamu. Jeśli czytelnikiem jest Europejczyk, zaczyna dokładać własne spostrzeżenia, otwiera się zatem nowy kontekst kulturowy. Najbardziej uderzającym wnioskiem płynącym z lektury jest refleksja, że tak naprawdę więcej nas wszystkich łączy, niż dzieli, każdy człowiek pragnie szczęścia i chce jakoś zabezpieczyć siebie i rodzinę, do emigracji zmuszają nas stale te same obawy, a natura ludzka jest niezmienna - mimo upływu setek i tysięcy lat...

Użytkownik: Suara 05.12.2014 13:15 napisał(a):
Odpowiedź na: Książką, która wywarła na... | ola069
Dobrze napisane, bardzo mnie zainteresował ten tytuł. Muszę gdzieś za nim pogrzebać.
Użytkownik: natanna51 05.12.2014 14:11 napisał(a):
Odpowiedź na: Książką, która wywarła na... | ola069
Zgadzam się z opinią całkowicie.
Użytkownik: LadyA 05.12.2014 14:32 napisał(a):
Jeśli mowa o literaturze łamiącej stereotypy, nie sposób nie wspomnieć o książce, która zmieniła obraz czarnego człowieka w Ameryce.
„Chata wuja Toma” Harriet Beecher Stowe, bo ją własnie mam na myśli, to piękna, wzruszająca opowieść o Tomie, czarnym niewolniku, który mimo wielu cierpień nie zatraca swojej wiary i człowieczeństwa, potrafi wybaczyć swym oprawcom, jest człowiekiem bogobojnym, honorowym, pełnym dobroci i miłości.
Autorka ukazując człowieczeństwo czarnego człowieka, ogrom cierpień, które musi znosić i niesprawiedliwość, która go spotyka, złamała stereotyp czarnego niewolnika, jako istoty bez duszy i bez jakichkolwiek praw, którego można sprowadzić do roli przedmiotu.
Jej książka otworzyła oczy opinii publicznej, poruszyła ludzkie serca i sumienia. Stała się orężem amerykańskiej północy w walce o zniesienie niewolnictwa. H.B.Stowe pokazuje jak wielką siłę może nieść ze sobą literatura.
Sądzę, że problem nadal pozostaje aktualny, bowiem niewolnictwo, niesprawiedliwość i rasizm na świecie wciąż istnieją. Dlatego też tak ważne jest abyśmy naszym dzieciom przekazywali wartości, niosące ze sobą równość i braterstwo, a „Chata wuja Toma” nadal może być orężem w walce z niesprawiedliwością i stereotypami.
Użytkownik: aleutka 05.12.2014 15:17 napisał(a):
Dla mnie taka ksiazka stalo sie Pozegnanie z Afryka. W swoim czasie niewatpliwie lamalo wiele rasistowskich stereotypow (wszak tendencje "pro-tubylcze" autorki wysmiewano w elitarnych kolach Kenii) i ukazywalo mieszkancow Afryki jako tworcow wlasnej kultury i ludzi "na swoim terenie". Rownoczesnie - dla mnie, juz znacznie pozniej - obalilo stereotyp latwej tolerancji i wielokulturowosci (ze wiecie, wystarczy odrobina dobrej woli i juz wszyscy beda wspolistniec harmonijnie jak w raju). Ta ksiazka pokazywala, ze wielokulturowosc jest czyms szalenie trudnym, nigdy nie osiagnietym do konca, zawsze kruchym. I ze wcale nie musi polegac na spotykaniu sie w srodku, ze mozliwe jest pelne uszanowanie odmiennosci, wspolistnienie obok (co oczywiscie WYMAGA prob zrozumienia a wiec z definicji wyklucza zamkniecie sie na tych "innych").

A calkiem ostatnio zachwycil mnie pod tym wzgledem Ben Aaronovitch. Jego szalenie popularna seria o Peterze Grancie, policjancie, ktory we wspolczesnym Londynie walczy z magicznymi zagrozeniami opatrujac wszystko komentarzem a'la mlody detektyw Marlowe - ma na celu lamanie pewnych zakorzenionych nawykow myslowych. Sam Peter jest synem bialego jazzmana i czarnoskorej sprzataczki z Sierra Leone, wiec zderzaja sie w nim rozne swiaty i to jest bardzo ciekawy filtr nalozony na Londyn (pomijajac boginie rzek, wampiry, duchy i inne takie). Ale najsmieszniejsze zjawisko, zupelnie dla autora niespodziewane pojawilo sie skadinad. Jednym z bohaterow jest doktor Walid, muzulmanin, jedyny w Londynie magopatolog. Kiedy na blogu autora rozgorzala dyskusja na temat potencjalnej obsady do roli doktora niemal natychmiast zaproponowano Bena Kingsleya, aktora, ktory jest polkrwi Hindusem. Autora ksiazki zdumialo to i rozbawilo rownoczesnie bo przeciez - jak tlumaczyl - wyraznie, drukowanymi literami, napisalem ze doktor Walid jest Szkotem, nawet mu rude wlosy dalem, zeby wzmocnic przekaz. Chcialem przelamac ten stereotyp, ze muzulmanie przynaleza do okreslonej grupy etnicznej. Jakos umyka w popkulturze fakt, ze islam jest religia globalna, wyznawana przez ludzi o wszystkich kolorach skory - i jak widac nie do konca sie udalo to przelamac ;)

Osobiscie bardzo sie ciesze, ze jest seria tak popularna, ktora przynajmniej probuje :)
Użytkownik: Evusia 05.12.2014 16:26 napisał(a):
Książką, która pięknie ukazuje przełamywanie stereotypów jest powieść Służące (Stockett Kathryn).
W latach 60-tych XX w. Panienka Skeeter wychowana przez czarnoskórą nianię, chce opisać historię życia czarnoskórych kobiet pracujących w domach białych rodzin, na południu Stanów Zjednoczonych. Zadanie jest trudne ze względu na panującą wówczas, delikatnie mówiąc, niechęć wobec osób o innym kolorze skóry.
Ogromne wrażenie wywarły na mnie fragmenty przedstawiające relacje czarnoskórych niań z dziećmi swoich pracodawczyń. Jednocześnie budziło się we mnie pytanie jak to się dzieje, że dzieci wychowywane przez kobiety o innym kolorze skóry,w dzieciństwie mocno związane z nimi emocjonalnie, po osiągnięciu dorosłości traktują je tak podle.
Jednak mimo trudnego tematu, książka tchnie duchem optymizmu i nadziei, że zmiana stereotypów jest możliwa.
Użytkownik: Auriga 05.12.2014 23:00 napisał(a):
Najlepszy sposób na przełamywanie stereotypów? Poznawanie nowych ludzi. Nic tak nie poszerza perspektyw, jak rozmowa z osobą o odmiennym stylu życia. Co jednak zrobić w przypadku gdy mieszka się w homogenicznym miejscu, a spotkanie kobiety w hidżabie jest równie prawdopodobne co trzęsienie ziemi? Nieocenionym środkiem okazuje się połączenie różnorodnych książek i ciekawości. Prawie każda powieść może przyczynić się do poszerzenia wiedzy o świecie (ewentualnie słownictwa). Czytanie jest nierozłącznie związane z poznawaniem i wczuwaniem się w losy innych, dzięki czemu możliwe staje się odrzucenie stereotypów.

W naszym domu (Picoult Jodi) - Pomaga zrozumieć jak funkcjonuje osoba z zespołem Aspergera. Jacob, jest inteligentnym młodym człowiekiem, który wie wszystko na temat interesujących go dziedzin ale gubi się w świecie emocji i relacji międzyludzkich. Bierze wszystko dosłownie, co jest przyczyną licznych nieporozumień i (nie)zabawnych dla otoczenia sytuacji. Osoby takie jak Jacob, by prawidłowo funkcjonować w społeczeństwie muszą nauczyć się rzeczy, które dla większości są oczywiste. Zdarza się, że przełamywanie stereotypów jest równie trudne, co zrozumienie przez osobę z zespołem Aspergera znaczenia uniesionych brwi i zmarszczonego czoła.

I moja ulubiona Przygody Hucka (Twain Mark (właśc. Clemens Samuel Langhorne)). Powieść, która była z jednej strony krytykowana za rasistowski język, a z drugiej za... promowanie tolerancji. Przedstawia stereotypy które funkcjonowały w USA w czasach niewolnictwa. Powiedziałabym, że łamie stereotypy dotyczące stereotypów :). Huck ucieka ze zbiegłym niewolnikiem. Kierują się do stanów w których Jim będzie wolny. Chłopiec przez większość czasu ma mieszane uczucia, Jim jest jego przyjacielem i Huck wiele mu zawdzięcza, a jednocześnie ma poczucie, że pomaganie zbiegłemu niewolnikowi jest niezgodne z prawem ziemskim i boskim. "Przygody Hucka" pokazują, że stereotypy i uprzedzenia, nie zawsze są świadomym wyborem i przejawem złych intencji ale produktem czasów w których człowiek żyje.
Użytkownik: Słonko_512 06.12.2014 11:06 napisał(a):
Dla mnie książką, w której autor stara się przełamać pewien stereotyp jest "Doloroado" Edwarda Redlińskiego.
Powieść jest przykładem ukazania codzienności jako zagrożenia dla wyznawanych przekonań, ideałów, mentalności wyniesionej z faktu przynależności kulturowej i narodowej w chwili znalezienia się w obcym kulturowo środowisku. Pisarz poprzez pryzmat własnych, niełatwych doświadczeń polskiego emigranta kreśli portret i kwintesencję polskiego charakteru i polskiej duszy. Pokazuje polską emigrację zarobkową w wymarzonej przez Polaków Ameryce, jawiącej się im jako kraina miodem i mlekiem płynąca, jako mityczne Eldorado. Już sam tytuł jest przewrotny, jest odniesieniem do wszechrządzącego tam i tu w dalekiej Polsce lat dziewięćdziesiątych (ale, niestety i obecnych) dolara. Jest to przejmująca relacja polskiego inteligenta - pisarza, opis jego stanów ducha od euforycznego zachwytu ogromem i przepychem Nowego Yorku i Manhattanu („Kolana miękną… Nie kłamali, którzy opowiadali. (…)Bogactwo! Pycha! Potynga!”), poprzez zastanowienie czy to na pewno kraj ogromnych możliwości dla każdego („Czym nas uwodzisz Ameryko, że wolimy być pariasami u ciebie niż Polakami w Polsce? Czym? Dolarami? Że cudotwórcze one, wszystkodajne?”), poprzez smutne doświadczenia wśród Polonii i Amerykanów (oszukanie przez pseudoprzyjaciela Pierożka, pobicie i kradzież w metrze przez „tubylca”, obserwacja znoju pracujących za marne wynagrodzenie rodaków) aż do konstatacji istoty polskiej duszy i charakteru („Polaków słabością największą, że są po polsku honorowo twardzi. I dlatego niewiele osiągają.(…) Bo tu nie twardym ani miękkim, ale - giętkim być trzeba.”).
To przejmująca opowieść o nas - Polakach tu w ojczyźnie i tam w wymarzonym świecie milionerów. To prawda o tym, że „Jesteśmy - Polacy w Polsce - krajem mało … cywilizowanym. Mało aktorskim. Wciąż szczerość, prostolinijność - cnotą. Gra - czymś nagannym”. Ale czy to wada czy może zaleta - nasz patriotyzm, romantyczny honor, zaściankowy katolicyzm? Odpowiedzieć musi na to pytanie każdy z czytelników sobie sam.
Użytkownik: porcelanka 06.12.2014 11:30 napisał(a):
Książką przełamującą stereotypy, która wywarła na mnie największe wrażenie jest „Siedem szklanek” Magdaleny Zych. Ta powieść to pewnego rodzaju protest czy może nawet wyzwanie rzucone jednoznacznym klasyfikacjom i schematom. Pisarka udowadnia, że istnieją pewne wartości wspólne dla wszystkich, niezależnie od wyznawanych poglądów czy orientacji seksualnej. Historia Emila i Kuby przekonuje, że każdy z nas jest inny, a jednocześnie wszyscy odczuwamy tak samo – łączą nas śmiech, łzy i tęsknoty. Z „Siedmiu szklanek” płynie uniwersalne przesłanie – bądźmy przede wszystkim sobą, świat nie musi zostać koniecznie określony i ujednoznaczniony. Poza tym Magdalena Zych podejmuje w swojej powieści trudny temat i czyni to z niesamowitą lekkością pióra, zarazem tworząc pełne i wyraziste portrety psychologiczne postaci. Przede wszystkim jednak pisarka obala pokutujący w naszej kulturze przerażający stereotyp, że osoby nieheteroseksulane są gorsze i zasługują na wzgardę.
Użytkownik: UzytkownikUsuniety04​282023155215Opiekun BiblioNETki 06.12.2014 14:16 napisał(a):
Chętnie rozdalibyśmy więcej nagród, ale trzeba było ograniczyć się do szczęśliwej piątki.

"Kobieta z kamienia" powędruje do BiblioNETkowiczów:

majkanew
ola069
LadyA
Aleutka
Say Si Si

Gratulujemy :)
Użytkownik: LadyA 06.12.2014 16:13 napisał(a):
Odpowiedź na: Chętnie rozdalibyśmy więc... | UzytkownikUsuniety04​282023155215Opiekun BiblioNETki
Dziękuję ślicznie i gratuluję pozostałym Paniom :)
Użytkownik: majkanew 06.12.2014 16:22 napisał(a):
Odpowiedź na: Dziękuję ślicznie i gratu... | LadyA
miło mi!
dzięki :)

gratulacje na współzwyciężczyń :)
Użytkownik: ola069 06.12.2014 16:41 napisał(a):
Bardzo się cieszę i dziękuję:) Gratuluję wszystkim:)
Użytkownik: Auriga 06.12.2014 18:40 napisał(a):
Dziękuję i gratuluję :)