Dodany: 15.11.2014 22:39|Autor:

Stephen L.Sass jest materiałoznawcą, profesorem Uniwersytetu Cornella. Bada przyczyny określonego zachowania się materiałów: dlaczego szkło pęka, metal gnie, glina kruszy. Prowadzone prace przywiodły go do najnowszych badań nad materiałami, które będą odgrywać podstawową rolę w nadchodzącym stuleciu.

W Materii cywilizacji Sass prowadzi nas ku początkom naszej cywilizacji, aż do pierwszych eksperymentów z materiałami, jakie ludzie podejmowali, by przetrwać. Historia pewnych materiałów, jak na przykład diamentów, złota czy platyny, wiąże się z bogactwem i tajemnicą. Historia żelaza czy gumy jest bardziej przyziemna, podobnie jak ich przemysłowe, pozbawione blasku zastosowanie. Jednak wszystkie materiały, i te odkryte i te wynalezione przez człowieka, kształtowały historię cywilizacji. Własności materiałów wpływały na losy ludzkości, decydowały o tym, kto przetrwa, a kto nie, o rozwoju imperiów lub o ich upadku. Tysiące lat temu powstały pierwsze prymitywne naczynia z gliny, a opanowanie procesu ich wypalania było sprawą życia i śmierci; obecnie glina jest źródłem krzemu, który stał się podstawą techniki odgrywającej niezwykle istotną rolę w gospodarce. Historia cywilizacji jest historią materiałów, jakie uzyskaliśmy, przerabiamy, stosujemy lub nadużywamy.
Jest historią materii, z jakiej powstała.

[Wydawnictwo Świat Książki, Warszawa 2000]