Dodany: 11.07.2009 17:53|Autor: kachna

Rok 1984

Uwaga! Opinia zawiera elementy, które w dużym stopniu ujawniają treść powieści

Czas akcji: rok 1984. A może nie? Nie wiadomo, w tamtych czasach dokładne określanie dat było niemożliwe.

Miejsce: Anglia. Na pewno? Rzeczywistość, jak ukazuje książka, daje się przecież tak łatwo zmieniać.

Z pewnością jest to miejsce i czas, w których miłość i przyjaźń to pojęcia niepojawiące się w najnowszym słowniku nowomowy.

Winston Smith, członek partii zatrudniony w Departamencie Archiwów, ma 39 lat. Urodził się wtedy, gdy zakończyła się II wojna światowa. Nie pamięta więc czasów kapitalizmu, jedynym ustrojem, jaki zna jest komunizm i to właśnie przeciw niemu się buntuje. Zauważa absurdy współczesnego świata, czuje, że życie mogłoby jednak być inne. Próbuje podjąć walkę, z której bezsensowności od początku zdaje sobie sprawę. Nie może z niej jednak zrezygnować, nie wierzy w Wielkiego Brata i nie potrafi ukryć, że wszystko, co go otacza, wydaje mu się dziwne. Efekt? Taka osoba po prostu musi być potraktowana jako psychicznie chora i "leczona".

Podczas czytania poczułam się zaskoczona postacią O'Briena. Dziwne, ale jakoś nie spodziewałam się, że ten bohater jednak nie należy do żadnego ruchu oporu, przez co poczułam się wyjątkowo zaskoczona, gdy pokazał swoje prawdziwe oblicze. Ironiczny, bezwzględny, pragnący stworzyć "Świat, w którym zwycięstwo goni zwycięstwo, a po triumfie następuje triumf"*. Portret wyrachowanego szaleńca.

Dzieci Parsonsów, zapewne mające swój pierwowzór w postaciach takich jak Pawka Morozow, to postaci ukazujące w sposób doskonały wizję autora. Mali zdrajcy hodowani na półludzi - tylko takie określenie przychodzi mi na myśl.

Spodziewałam się zobaczyć wizję świata totalitarnego, która w pewnym sensie będzie podobna do tego, o czym do tej pory czytałam w podręcznikach do historii. Przeczytałam o świecie niezwykle okrutnym i wstrząsającym. Takim, w którym bunt skazany jest od początku na klęskę - Partia jest doskonalsza od średniowiecznych inkwizytorów i hitlerowców, bo niszczy umysły swoich wrogów. Stwarza nowych ludzi, którzy są posłusznymi jej pachołkami.

Czy to rzeczywiście książka, którą każdy powinien przeczytać? Sądzę, że tak. Wzbudza refleksje i jest unikatowa. Momentami satyryczna, czasem przejmująca grozą, powodująca wściekłość na Partię, złość na bezczynność ludzi, współczucie dla Winstona. Zaskakuje. Myślę, że każdego.

* George Orwell, "Rok 1984" , tłum. Tomasz Mirkowicz, Państwowy Instytut Wydawniczy, 1988, str. 185.

Użytkownik: Kinga_im 03.03.2012 23:20 napisał(a):
Odpowiedź na: Uwaga! Opinia zawiera ele... | kachna
W zupełności zgadzam się z tym, że to lektura dla każdego. W gimnazjum poznałam pierwszą powieść Orwella - "Folwark zwierzęcy", która również opowiadała o ustroju totalitarnym. Jednak "Rok 1984" jest bardziej dojrzalsza, prawdziwsza, jeśli tak można ją określić, bo przecież ukazuje świat rządzony przez ludzi, a nie zwierzęta.
Czytając często nie dowierzałam w to, co podsuwał mojej wyobraźni Orwell. Mechanizmy panujące w Oceanii, a może i na całym świecie, budziły we mnie niekiedy przerażenie. Owszem, to fikcja literacka, ale właśnie dzięki niej naprawdę możemy docenić świat, w którym żyjemy. Orwell ukazał tragiczną wizję człowieka, podatnego na wpływy, słabego, bezmyślnego. Jak my byśmy zachowali się w takim świecie?
Użytkownik: nnbobak 09.04.2013 08:35 napisał(a):
Odpowiedź na: Uwaga! Opinia zawiera ele... | kachna
To jedna z tych książek które faktycznie, dzieją się poniekąd bez czasu i miejsca, bo mogą być wszędzie i zawsze. Jak czytałam ją w liceum nie docierało to do mnie tak bardzo jak obecnie, że świat w tej książce jest naprawdę przerażający. A najbardziej ze wszystkiego przerażający są w nim ludzie. Torturowanie ze szczurami w klatce było czymś nie do opisania dla mnie... i okrucieństwem i zarazem straszną metaforą. Podobnie jak scena z bezzębną, ziejącą mrokiem z pomiędzy ust, jamo-chłonową prostytutką. Książka faktycznie warta przeczytania dla wszystkich, tylko nie w dla wszystkich w tym samym okresie życia.