Dodany: 04.11.2014 00:00|Autor: UzytkownikUsuniety04​282023155215Opiekun BiblioNETki

10 najlepszych książek 2014 roku

Jak co roku, na poczatku listopada, prestiżowy Publishers Weekly ogłosił listę 10 najlepszych książek 2014 roku. Do zestawienia trafiają dzieła wyjątkowe, które nie zawsze mają okazję przebić się przez masową "papkę" trafiającą do księgarń. Oto 10 najlepszych książek mijającego roku (według www.publishersweekly.com).

On Immunity: An Inoculation” (Eula Biss) - książka dotykająca tematyki lęku przed szczepionkami - autorka bada kulturowe i historyczne podłoże ludzkich obaw, ich wpływ na jednostki i całe społeczeństwo oraz prawdopodobieństwo mitów dotyczących szczepień.

Thirteen Days in September: Carter, Begin, and Sadat at Camp David” (Lawrence Wright) - historia trzynastodniowego spotkania z 1978 roku, na którym prezydent USA przekonał przywódców Izraela i Egiptu do podpisania pokojowego traktatu.

The Corpse Exhibition” (Hassan Blasim) - zbiór krótkich opowiadań prezentujących wojnę w zatoce z perspektywy Irakijczyków.

„Limonov” (Emmanuel Carrère) - biografia kontrowersyjnego Edwarda Limonowa - rosyjskiego pisarza, poety, dziennikarza i polityka, przewodniczącego Partii Narodowo-Bolszewickiej

Those Who Leave and Those Who Stay” (Elena Ferrante) - trzeci tom (podobno najlepszy), prezentujący historię przyjaźni Lili i Eleny. Pierwszy tom (Genialna przyjaciółka”) pojawił się niedawno w naszym kraju.

A Brief History of Seven Killings” (Marlon James) - 30 lat historii Jamajki zebrane w wielowątkowej powieści toczącej się wokół prób zamachów na Boba Marleya.

The Empathy Exams: Essays” (Leslie Jamison) - zbiór esejów dotyczących empatii - czy ludzie naprawdę posiadają zdolność współodczuwania? Czy jesteśmy w stanie odróżnić prawdziwy ból od udawanego? Czym tak naprawdę jest empatia?

Bark” (Lorrie Moore) - czwarty zbiór opowiadań Lorrie Moore. Pełne ciętego humoru historie zachwyciły Amerykanów, ale niestety nie dotarły na nasz rynek.

The Dog” (Joseph O’Neill) - porzucony przez dziewczynę bohater powieści, przyjeżdza do Dubaju i podejmuje pracę jako "family officer" u bogatej i kapryśnej, libańskiej rodziny.

Deep Down Dark: The Untold Stories of 33 Men Buried in a Chilean Mine, and the Miracle That Set Them Free” (Héctor Tobar) - jeszcze jedno spojrzenie na historię 33 górników, uwięzionych przez 69 dni, na głębokości 600 metrów. Tym razem za opis całego wydarzenia wziął się laureat nagrody Pulitzera - Hector Tobar.

Przy okazji publikacji powyższego zestawienia, pomyśleliśmy, że warto byłoby sporządzić listę najlepszych polskich książek wydanych w 2014 roku. Zachęcamy do dodawania swoich propozycji pod tym tekstem (najlepiej z krótkim uzasadnieniem). Postaramy się z nich stworzyć biblionetkową listę krajowych przebojów 2014 r.

Przygotował: PD

Użytkownik: belial 05.11.2014 10:00 napisał(a):
Odpowiedź na: Jak co roku, na poczatku... | UzytkownikUsuniety04​282023155215Opiekun BiblioNETki

"trzeci tom (podobno najlepszy), prezentujący historię przyjaźni Lili i Eleny." to zdanie niczego nie wyjaśnia.

"jeszcze jedno spojrzenie na historię 33 górników, uwięzionych przez 69 dni, na głębokości 600 metrów." a gdzie "Chile", "2010" tak by wszyscy nie znający angielskiego wiedzieli o co chodzi?

Jak to jest, że linki do Amazona umieszczacie, ale już linków do książek na Biblionetce nie?
Użytkownik: Sylwia_ 05.11.2014 10:48 napisał(a):
Odpowiedź na: A co z książkami wydawany... | belial
Te tytuły nie występują w BiblioNETce, prawda?
Użytkownik: belial 05.11.2014 12:07 napisał(a):
Odpowiedź na: Te tytuły nie występują w... | Sylwia_
Genialna przyjaciółka jak najbardziej występuje w Biblionetce. ;)
Użytkownik: UzytkownikUsuniety04​282023155215Opiekun BiblioNETki 05.11.2014 20:54 napisał(a):
Odpowiedź na: Genialna przyjaciółka jak... | belial
Przeoczenie :) Już dodałam link do "Genialnej..."

Gdy dostaję materiał/news/zestawienie do publikacji, to uzupełniam tekst o linki i grafikę. Linki w zależności od występowania prowadzą do BNETki lub (jeśli brak w bazie np. przed premierą) do Ravelo. W przypadku wydań zagranicznych linkuję do Amazonu (mają wszystko ;) ) Gdy pozycje o których mowa w newsie są świetnie BiblioNETkowiczom znane (klasyka), a linków do dodania byłoby mnóstwo, wtedy wierzę w moc wyszukiwarki ;)

Linki są, ale wcale nie muszą być. Dodaję je, bo myślę, że tak jest łatwiej, przyjemniej i szybko można dowiedzieć się więcej o wybranej książce, nawet jeśli prowadzą do Amazonu.

Sylwia_
Użytkownik: belial 06.11.2014 08:42 napisał(a):
Odpowiedź na: Przeoczenie :) Już dodała... | UzytkownikUsuniety04​282023155215Opiekun BiblioNETki
Dziękuję za odpowiedź, ale nadal mam wątpliwości.

Po zastanowieniu, nie rozumiem polityki Biblionetki. To portal dotyczący książek wydanych w Polsce.

Cytując:

Nie dodawaj książek, które nie zostały przetłumaczone na polski, ani takich, które się jeszcze nie ukazały w Polsce, nawet jeśli są już w zapowiedziach wydawniczych!

Tymczasem w newsach są "lista zagranicznych bestsellerów" (jakby mnie to interesowało, znam angielski, sama mogę sobie wyszukać), top 10 książek, które może nigdy nie zostaną wydaną wydane w Polsce, ale mimo to odsyłanie do zagranicznego sklepu, żeby sobie o tym poczytali w obcym języku. To jak w końcu...? Czy to jest portal dla Polaków czytających po polsku, książki wydane w Polsce, czy jednak nie?

Skoro są książki, które ma się samemu sobie wyszukać, dlaczego nie należą do tej grupy zagraniczne książki nie mające polskich wydań, które podobno są poza kręgiem zainteresowań portalu. Przecież to nielogiczne.
Użytkownik: Szeba 06.11.2014 09:19 napisał(a):
Odpowiedź na: Dziękuję za odpowiedź, al... | belial
Myślę, że to nie książki zagraniczne nie są w kręgu zainteresowania portalu, ale na pewno jest w nim chęć utrzymania porządku i konsekwencji jako takiej w prowadzeniu katalogu. A o książkach ww. dowiadujemy się z wiadomości, nie z katalogu. Nie bądźmy też takimi faszystami ;) dobrze czasem się dowiedzieć, co czytają inni i co być może zostanie u nas wydane, a wtedy będziemy już na to choć trochę przygotowani, o tym poinformowani. Poza tym, nie wiadomo kto to wszystko czyta, tak jak np. wątki o tym co przydałoby się w Polsce wznowić - jest taki wątek na Bnetce i sporo próśb dziwnym trafem zostało potem spełnionych ;)
Użytkownik: LouriOpiekun BiblioNETki 06.11.2014 09:25 napisał(a):
Odpowiedź na: Dziękuję za odpowiedź, al... | belial
Zdaje mi się, że - bez urazy - trochę malkontencisz ;) To tak samo, jakby wymagać od tefałenowskich "Faktów", by skupiły się na nich, a nie na opiniach - mało by z nich zostało! Racja jest niestety z tym, że

1. zapewne wiele pozycji z listy nie doczeka się polskiego tłumaczenia, a nawet jeśli, to
2. 80% tych książek będzie miało swą premierę w 2016., czyli trochę musztarda po obiedzie...

A co do końcówki Twej wypowiedzi, to - jakkolwiek niezbyt się z tym zgadzam - w innym wątku sobie odpowiadzasz " "Spr​zeczny z logiką" wcale nie jest ostatecznym i wiarygodnym argumentem, sam w sobie." ;p
Użytkownik: Sylwia_ 06.11.2014 19:43 napisał(a):
Odpowiedź na: Dziękuję za odpowiedź, al... | belial
Cytowany przez Ciebie fragment dotyczy katalogu BiblioNETki. Wiadomości BiblioNETki dotyczą literatury i krajowej, i zagranicznej. A nawet, nie tylko literatury, ale i samych pisarzy, ekranizacji filmowych, wydarzeń kulturalnych, rynku książki, nagród literackich (również tych zagranicznych), wydarzeń dużych i małych. Nie zawężamy tematyki wiadomości do krajowych książek. Więcej, staramy się rozszerzać tematykę newsów i zwiększać ich ilość. Jeśli zestawienia książek zagranicznych Cię nie interesują, nie ma problemu - nie czytaj ich. Newsów dotyczących polskiej literatury jest bardzo dużo. Dla każdego coś ciekawego. Trudno żeby wszystkim podobało się wszystko. Mnie np. nudzą newsy o spotkaniach literackich. Nie czytam i już.

I zgadzam się z przedmówcą "trochę malkontencisz ;) "
Użytkownik: Rbit 05.11.2014 11:30 napisał(a):
Odpowiedź na: A co z książkami wydawany... | belial
"A co z książkami wydawanymi w listopadzie i grudniu po tym jak już opublikują listę?"

Słuszne pytanie. W końcu "Drach" Twardocha ma premierę dopiero w grudniu ;)
Użytkownik: Szeba 05.11.2014 11:52 napisał(a):
A może polskich i nie, ale wydanych w Polsce? Byłoby ciekawiej.
Użytkownik: UzytkownikUsuniety04​282023155215Opiekun BiblioNETki 05.11.2014 20:43 napisał(a):
Odpowiedź na: A może polskich i nie, al... | Szeba
Tak. :)

Zróbmy dwie kategorie książek wydanych w Polsce w 2014 roku:
- autor zagraniczny
- autor polski

Myślę, że może na razie piszmy o tych książkach, które się ukazały. Potem odświeżymy wątek (news na głównej) i uzupełnimy o książki wydane w listopadzie i grudniu.

Sylwia_