Dodany: 30.10.2014 18:39|Autor: UzytkownikUsuniety04​282023155215Opiekun BiblioNETki

20 książek, które osiągnęły największą sprzedaż

Przekopując się przez różne zestawienia i rankingi, udało mi się trafić na interesującą listę. To wykaz 20 książek, które osiągnęły największą sprzedaż w historii. Ze względu na duże rozbieżności dotyczące wyników sprzedaży (szczególnie w przypadku starszych tytułów) podane nakłady mają orientacyjny charakter.

UWAGA: ta lista nie obejmuje książek non-fiction (m.in. dzieł Lenina i przewodniczącego Mao) oraz ksiąg religijnych (m.in. Biblii i Koranu), które bez trudu znalazłyby się w pierwszej dziesiątce.

20. Ania z Zielonego Wzgórza (Anne of Green Gables) - Lucy Maud Montgomery - 1908 rok - 50 milionów egzemplarzy

19. Heidi (Heidis Lehr - und Wanderjahre) - Johanna Spyri - 1880 rok - 50 milionów egzemplarzy

18. Czarny książę (Black Beauty) - Anna Sewell - 1877 rok - 50 milionów egzemplarzy

17. Harry Potter i Zakon Feniksa (Harry Potter and the Order of the Phoenix) - J. K. Rowling - 2003 rok - 55 milionów egzemplarzy

16. Harry Potter i czara ognia (Harry Potter and the Goblet of Fire) - J. K. Rowling - 2000 rok - 55 milionów egzemplarzy

15. Harry Potter i więzień Azkabanu (Harry Potter and the Prisoner of Azkaban ) - J. K. Rowling - 1999 rok - 55 milionów egzemplarzy

14. Harry Potter i komnata tajemnic (Harry Potter and the Chamber of Secrets) - J. K. Rowling - 1998 rok - 60 milionów egzemplarzy

13. Harry Potter i Książe Półkrwi (Harry Potter and the Half-Blood Prince) - J. K. Rowling - 2005 rok - 65 milionów egzemplarzy

12. Alchemik (O Alquimista) - Paulo Coelho - 1988 rok - 65 milionów egzemplarzy

11. Buszujący w zbożu (The Catcher in the Rye) - J. D. Salinger - 1951 rok - 65 milionów egzemplarzy

10. Kod Leonarda Da Vinci (The Da Vinci Code) - Dan Brown - 2003 rok - 80 milionów egzemplarzy

9. Lew, czarownica i stara szafa (The Lion, the Witch and the Wardrobe) - C. S. Lewis - 1950 rok - 85 milionów egzemplarzy

8. Hobbit (The Hobbit) - J.R.R Tolkien - 1937 rok - 100 milionów egzemplarzy

7. I nie było już nikogo / pierwotnie: Dziesięciu murzynków (And Then There Were None / Ten Little Niggers) - Agatha Christie - 1939 rok - 100 milionów egzemplarzy

6. Ona, czyli historia niezwykłej wyprawy (She: A History of Adventure) - H. Rider Haggard - 1887 rok - 100 milionów egzemplarzy

5. Sen czerwonego pawilonu (紅樓夢/红楼梦) - Cao Xueqin - 1791 rok - 100 milionów egzemplarzy

4. Harry Potter i kamień filozoficzny (Harry Potter and the Philosopher's Stone) - J. K. Rowling - 1997 rok - 107 milionów egzemplarzy

3. Mały książe (Le Petit Prince) - Antoine de Saint-Exupéry - 1943 rok - 140 milionów egzemplarzy

2. Władca pierścieni (The Lord of the Rings) - J.R.R Tolkien - 1954 rok - 150 milionów egzemplarzy

1. Opowieść o dwóch miastach (A Tale of Two Cities) - Charles Dickens - 1859 rok - 200 milionów egzemplarzy

Ciekawe ile z tych książek jest w waszych domowych biblioteczkach. Ja naliczyłem u siebie 15.

Przygotował: PD

Główne źródło Wikipedia (dane zostały zaktualizowane).

Użytkownik: modem2 30.10.2014 19:20 napisał(a):
Odpowiedź na: Przekopując się przez r&... | UzytkownikUsuniety04​282023155215Opiekun BiblioNETki
Dziękuję, bardzo ciekawa lista:) Czy mogę prosić o podświetlenie tytułów? Również dziękuję:)
Użytkownik: belial 30.10.2014 20:06 napisał(a):
Największą sprzeda gdzie i na jakiej zasadzie były zbierane dane?
Użytkownik: Astral 30.10.2014 20:10 napisał(a):
Taa, ciekawa lista. 19 książek to rzeczy raczej oczywiste, w tym połowa to literatura dla dzieci i młodzieży (klasyka i nowe; co już czytałem, to czytałem; tego co nie czytałem, i tak nie przeczytam - np. tej powieści Ann Sewell o czarnym koniu...), dwa tanie bestsellery (bo ich nie lubię nie cenię) - Alchemik i Kod Da Vinci - i na osłodę wybitna klasyka, nigdy niewydana po polsku - Sen czerwonego pawilonu. Można czytać całość po angielsku (bodajże 5 solidnych tomów). Ta ostatnia pozycja wcześniej chyba na podobnych listach nie gościła, bo to zasługa Chińczyków przede wszystkim...

Jestem praktycznie pewien, że gdyby 10 osób czy grup robiło taką listę - mielibyśmy 10 list. Ciekawe, że nie ma tu nic japońskiego - ale może dlatego, że Japończyków jest stosunkowo mało... (hm, wcale nie tak mało!) Ani rosyjskiego. Widocznie obliczenia Rosji nie objęły - PO PROSTU. Bo gdyby istniały wiarygodne rosyjskie dane, ta lista NA PEWNO byłaby inna. Podejrzewam, że weszłaby na nią choćby Anna Karenina (pojedyncze wydania szły w miliony egz.)
Użytkownik: LouriOpiekun BiblioNETki 30.10.2014 23:18 napisał(a):
Odpowiedź na: Taa, ciekawa lista. 19 ks... | Astral
Lista ta niczego chyba nie ma dowodzić. Tak samo jakby zrobić statystyki jedzeniowe - na 1. miejscu pewnie wylądowałby ryż z grzybami mun, a potem hamburger z macdupy ;) a jak de Volaille, to prawdziwy, czy z mrożonki z wkładem pieczarkowym? Jak to pisał Łysiak: "Jedzmy gówna, przecież miliony much nie mogą się mylić!" I to dotyczy też literatury...
Użytkownik: Astral 30.10.2014 20:17 napisał(a):
I jeszcze jedno - takie rankingi moim zdaniem niewiele wnoszą, a głównie oszukują (zwł. te typu 100 najpoczytniejszych książek w ogóle czy w danym gatunku), bo stwarzają kompletnie fałszywe wrażenie, że praktycznie wszytko co godne uwagi już wyszło po polsku. A jest dokładnie odwrotnie, niestety.
Użytkownik: goodann 30.10.2014 22:01 napisał(a):
Drobiazg - literówka: "Ania z ZielonEgo Wzgórza" :) Zestawienie ciekawe, ale myślę, że Astral ma w dużej mierze rację w kwestii danych...
Użytkownik: lukin 31.10.2014 16:24 napisał(a):
Dlaczego najlepiej sprzedające się tytuły, to głównie współczesna literatura? Prawie świeżynki, tylko do księgarń i kupować. Bo jak można nie mieć, gdy wszyscy mają? Straszne... Poza tym, sprzedaż nie przesądza o wartości autora czy utworu. Większość "gwiazd" próby czasu nie wytrzymuje. To kolejne zestawienie najnaj, gdzie jest Coelho, "Harry Potter", przestarzała Christie. Takie żonglowanie znanymi nazwiskami, bo innych się nie zna. Najbardziej jednak brakuje źródła danych: wydawcy, księgarnie, czy kto?
Użytkownik: Kuba Grom 31.10.2014 18:18 napisał(a):
Odpowiedź na: Dlaczego najlepiej sprzed... | lukin
Głównie chyba dlatego, że kiedyś nie miano tyle papieru i drukarń.
Użytkownik: lukin 01.11.2014 16:16 napisał(a):
Odpowiedź na: Głównie chyba dlatego, że... | Kuba Grom
Możliwe. Jednak po sprawdzeniu, stwierdzam, że lista nie jest pełna. Tytułów ze sprzedażą 50 mln egzemplarzy jest więcej, choćby "Lolita", "Sto lat samotności" czy "Imię róży".
Polecam: http://www.wykop.pl/ramka/1244531/lista-najlepiej-sprzedajacych-sie-ksiazek-w-historii/
Użytkownik: Kuba Grom 31.10.2014 18:17 napisał(a):
A najwięcej wydań z książek niereligijnych miały prawdopodobnie "Elementy" Euklidesa - od pierwszego wydania łacińskiego doliczono się ponad 1100 wydań.
Użytkownik: LouriOpiekun BiblioNETki 31.10.2014 23:12 napisał(a):
Odpowiedź na: A najwięcej wydań z książ... | Kuba Grom
Podobno wg Biblioteki Kongresu najbardziej poczytną w USA książką - po Biblii - jest Atlas zbuntowany (Rand Ayn (właśc. Rosenbaum Alissa)). A tu jej też brak...