Dodany: 24.10.2014 12:37|Autor: Rbit

Rbita lektury października 2014

1.(104) Heliogabal, wnuk Mezy (Nowacka Ewa) (ocena 4,5)
2.(105) Maksymin Trak (Nowacka Ewa) (4,0)
3.(106) Rok trzech cezarów (Nowacka Ewa) (4,0)
Więcej o książkach Nowackiej w czytatce: Czytelnik, wysiłek i "pójście na łatwiznę".

4.(107) Dziennik pisany nocą: 1971-1972 (Herling-Grudziński Gustaw) (6,0)
Niezależnie czy Herling-Grudziński pisze o Nieczajewie, Dostojewskim, "Biesach" i narodzinach totalitaryzmu; o wspomnieniach Nadieżdy Mandelsztam, czy o rozmowie z Milowanem Dżilasem, zawsze jest arcyciekawy i pobudza do myślenia.

5.(108) Subtelna prawda (Le Carré John (właśc. Cornwell David)) (3,5)
Recenzja: Demaskatorem być... czyli o przeciekach w erze WikiLeaks

6.(109) Gniew (Miłoszewski Zygmunt) (5,0)
Recenzja: Pożegnanie z Teodorem Szackim?

7.(110) Krew z mlekiem (Kwaśnicka Marta) (5,5)
Nie jestem koneserem esejów. Nawet Herbert czasami mnie nudzi. Jednak Kwaśnicką czytałem z wielkim zainteresowaniem. Eseje wieloznaczne, można odbierać je m.in. jako opis szczególnej formy wrażliwości na sztukę Polaka zawieszonego pomiędzy chłodem północy ("mleko"), a emocjami południa ("krew"). Mnie interesowała bardziej jako opis swego rodzaju kobiecości. Kobiety wrażliwej lecz jednocześnie na swój sposób silnej. Odnajdującej swe cechy w kobietach z przeszłości. Tych wymienianych w rolach głównych, jak Sor Juana, Safona, Jane Austin, czy będąca dla mnie największym „odkryciem” La Roldana, jak również tych z drugiego planu, jak Nauzykaa, Fedra a nawet Katarzyna Aragońska. Fascynująca lektura.
Tutaj fragment: http://www.teologiapolityczna.pl/marta-kwasnicka-daemonium-meridianum

8.(111) Blaski i cienie pracy mózgu: O miłości, sztuce i pogoni za szczęściem (Zeki Semir) (4,0)
Tytuł adekwatny do treści. Autor – twórca pojęcia neuroestetyka – analizuje pracę naszych mózgów. Wyodrębnia pojęcia wrodzone i nabyte. Następnie analizuje literaturę i sztukę w poszukiwaniu potwierdzenia swych tez. Na przykład w odniesieniu do tego, dlaczego w wielu kulturach powtarza się motyw nieszczęśliwej i niespełnionej miłości kochanków, których połączyć może jedynie śmierć. Ciekawa pozycja.

9.(112) Wyspa na prerii (Cejrowski Wojciech) (4,0)
Cejrowski ze swadą o domku w Arizonie i kontaktach z "tubylcami". Momentami przeszkadzały mi kategoryczne twierdzenia oparte na fałszywych/niesprawdzonych przesłankach. Ale talentu gawędziarza nie sposób odmówić.

10.(113) Nasza paczka i niepodległość: O sześciu polskich świętach (Stanecka Zofia) (4,0)
Recenzja: O świętach nie tylko dla dzieci

11.(114) Oficer i szpieg (Harris Robert) (5,0)
Recenzja Przystojniak i Żyd

12.(115) Wieczna wojna [komiks] (Haldeman Joe, Marvano (właśc. Oppen Mark van)) (4,0)
Klasyczny, antywojenny komiks. Bardzo dobra szczególnie druga część. W pierwszej raził mnie helikopter na księżycu pozbawionym atmosfery, a w ostatniej Uwaga: po kliknięciu pokażą się szczegóły fabuły lub zakończenia utworu.

13.(116) Cmentarz w Pradze (Eco Umberto) (3,5)
Panie Eco, to że masz Pan przebogate archiwum, jesteś erudytą i chcesz zaserwować nam spiskową teorie o tworzeniu się spiskowych teorii, nie świadczy jeszcze o tym, że uda Ci się to zrobić w formie ciekawej powieści. Bo powieść jest nudna i basta.