Dodany: 29.06.2009 11:15|Autor:

Jolande Jacobi urodziła się 25 marca 1890 roku w Budapeszcie. Studiowała w Wiedniu, gdzie obroniła pracę doktorską z psychologii. W 1938 r. przeniosła się do Zurychu. W 1927 r. została uczennicą Carla Gustava Junga i współpracowała z nim aż do jego śmierci w 1961 r. Czynna jako psychoterapeutka, prowadziła też stale kursy z pogranicza psychologii, socjologii i religii. Była inicjatorką założenia Instytutu C. G. Junga. Przez wiele lat kierowała kursami psychologii Jungowskiej dla lekarzy z całego świata. Dr Jolande Jacobi zmarła w 1973 roku.

Jolande Jacobi jest autorką wysoko cenionych na świecie publikacji z psychologii głębi. Do najważniejszych należą monografie: "Die Psychologie von C.G. Jung "(1940), pierwsze wyd. pol. "Psychologia C.G. Junga", tłum. S. Łypacewicz, IW PAX, Warszawa 1968; "Kompleks, Archetypus, Symbol in der Psychologie C.G. Jungs" (1957); "Frauenprobleme, Eheprobleme" (1968); "Vom Bilderreich der Seele" (1969); "Die Seelenmaske, Einblick in die Psychologie des Alltags" (1971), wyd. pol. "Zamaskowanie, Obserwacje z psychologii życia codziennego", tłum. Cz. Tarnogórski, IW PAX, Warszawa 1979; "Der Weg zur Individuation" (1971). Dr Jacobi opublikowała także antologie tekstów Paracelsusa pt. "Paracelsus, Lebendiges Erbe", wznowioną z podtytułem "Arzt und Gottsucher an der Zeitenwende" i wprowadzeniem Gerharda Wehra.

"Psychologia C.G. Junga", wydana po raz pierwszy w 1940 roku i poprzedzona przychylną przedmową samego mistrza, swą popularność zawdzięcza niezwykle udanemu połączeniu jasności wykładu z trafnością przedstawienia pojęć psychologii analitycznej. Autorka w sposób bardzo oszczędny, a jednocześnie wyczerpujący, prowadzi nas przez bogactwo myśli wielkiego szwajcarskiego psychologa.

Wraz z tą książką czytelnik otrzymuje klucz do całości prac Carla Gustava Junga. Książka podzielona jest na część teoretyczną oraz część opisującą praktyczne zastosowanie psychoanalizy. Krótka biografia Junga, bibliografia wszystkich jego prac i tłumaczeń na język polski oraz skorowidz pojęć psychologii głębi posłużą tym wszystkim, którzy pragną poszerzyć swą wiedzę o nowoczesnej psychologii.

[Wydawnictwo Szafa, 2001]