Dodany: 07.10.2014 13:32|Autor: Małgorzata_

2 osoby polecają ten tekst.

Najlepsze książki obrazkowe


 

Od trzech lat bibliotekarze z kilkudziesięciu krajów świata opracowują listę, polecanych przez siebie, najlepszych książek obrazkowych. Do projektu The World through Picture Book, administrowanego przez Sekcję Bibliotek Dziecięcych IFLA i wspomaganego przez analogiczną sekcję IBBY, dołączyła w tym roku Polska. 

Dokonując wyboru, kraje uczestniczące kierują się określonymi kryteriami, takimi jak wysoki standard edytorski, pozytywne przesłanie oraz dostępność rynkowa. Dzięki darom wydawców powstały już dwie kolekcje wystawowe, ich bazą są biblioteki narodowe Japonii i Francji, kraje należące do programu mogą je wypożyczać.

Wśród książek, wchodzących w skład polskiej kolekcji są publikacje nagrodzone w konkursie „Książka Roku Polskiej Sekcji IBBY”, a także laureaci innych nagród” - czytamy na stronie www.ibby.pl. 

 

 

 

 

 

 

Poniżej pełna lista polecanych polskich tytułów:

 

- J.M. Brum, ilustracje: Jan Bajtlik „Auto” (Dwie Siostry) 

mark

 

Wesoła kartonowa książeczka o pewnym wyjątkowym aucie. Gratka dla najmłodszych miłośników motoryzacji! 
Nasze auto jest wspaniałe! Ma truskawkowy kolor, rozkładany dach i silnik, który skrzeczy jak dziki zwierz! Nie wierzysz? Jedź z nami! Usiądź wygodnie, zapnij pasy – i w drogę. Gazu – od deski do deski! 
Prosty, zwięzły tekst z wyróżnionymi kluczowymi słowami i zabawne ilustracje wprowadzają dzieci w codzienne sytuacje związane z używaniem samochodu. 
 

 

- Iwona Chmielewska „Cztery zwykłe miski” (Format)

mark

 

"Książkę można wymyślić o wszystkim" – mówi Iwona Chmielewska w pierwszych słowach swej ostatniej książki. I tak też sama czyni, bo pretekstem do jej powstania są najzwyklejsze przedmioty codziennego użytku – cztery małe miski. Naczynia są zwykłe, ale książka o nich – zupełnie niezwykła. Autorka (znana i nagradzana na świecie, m.in. w Korei Pd., Japonii, Chinach, Portugalii, Polsce i Niemczech) zachwyca wyważonym połączeniem minimalistycznego tekstu z piękną w swej prostocie ilustracją. I przekazuje głęboką refleksję: o niesprawiedliwości społecznej i sile tworzenia. Książka w całości powstała w duchu recyclingu – z używanych, nikomu już niepotrzebnych materiałów. 

 

 

 

 

- Maria Ekier „Kocur mruży ślepia złote” (Hokus Pokus)

mark

 

Nie taki diabeł straszny, jak go malują... szczególnie, gdy maluje go Maria Ekier. 
Przekonacie się, że czarny diabeł może przemienić się w anioła. 
Jak to możliwe? 
Obejrzyjcie i przeczytajcie tę pełną wdzięku i przewrotności autorską książkę Marii Ekier. 

 

 

- Marta Ignerska, Przemysław Wechterowicz  „Alfabet” (Znak)

mark

 

Najnowsza książka dwójki młodych autorów, twórców wielokrotnie nagradzanych "Wielkich Marzeń". Tym razem zajęli się literami alfabetu, które dzięki ich niezwykłej wyobraźni zamieniają się w prześmieszne postaci opowiadające swoje historie, dzielące się marzeniami i problemami.

 

 

 

 

- Aleksandra i Daniel Mizielińscy „Miasteczko Mamoko” (Dwie siostry)

 

 

Pomysłowa książka obrazkowa. Każda rozkładówka jest bajecznie narysowaną panoramą fragmentu tytułowego miasteczka. Razem tworzą obraz jednego dnia z życia Mamoko i jego sympatycznych mieszkańców. Uważne dziecięce oko odnajdzie tu kilkanaście równolegle poprowadzonych historii, opowiedzianych wyłącznie za pomocą rysunków. Pełne najrozmaitszych szczegółów ilustracje można oglądać godzinami, śledząc przygody poszczególnych bohaterów, oglądając zakamarki miasteczka i wyszukując ukryte przedmioty. "Miasteczko Mamoko" to prawdziwa obrazkowa uczta znakomicie rozwijająca dziecięcą spostrzegawczość. Dzięki sztywnostronicowemu wydaniu mogą się nią cieszyć już najmłodsze dzieci. 

 

 

 

 

 

- Joanna Olech, ilustracje: Egdar Bąk „Kto ty jesteś?” (Wytwórnia)

- Paweł Pawlak „Czarostatki i parodzieje” (Tatarak)

- Janusz Stanny „O malarzu rudym jak cegła” (Wytwórnia)

- Józef Wilkoń „Psie życie” (Hokus Pokus)

- Aleksandra Woldańska-Plocińska „Pierwsze urodziny Prosiaczka” (Czerwony Konik).

 

Źródło infomacji: ibby.pl

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Przeczytaj komentarze
ilość komentarzy: 1
Użytkownik: Sylwia_ 07.10.2014 19:28 napisał(a):
Odpowiedź na:   Od tr... | Małgorzata_
Mizielińscy :)

Właściwie z tych wydawnictw wszystko można brać w ciemno. To dobre marki, wydają wartościowe rzeczy.
Patronaty Biblionetki
Biblionetka potrzebuje opiekunów
Recenzje

Użytkownicy polecają:

Redakcja poleca: