Dodany: 29.09.2014 21:39|Autor: emik84

Ciąża

Ciąża jest tematem tak rozległym, że zdaje się nie mieć granic. Wiedzą o tym zarówno obecne, jak i przyszłe mamy. To wyjątkowy okres w życiu kobiety, przepełniony najróżniejszymi uczuciami - od strachu przez niepewność po niewyobrażalne szczęście i radość. A że w tym czasie w głowie przyszłej mamy rodzi się cała masa pytań, które nie zawsze ma komu zadać, proponuję sięgnąć po bardzo obszerną publikację pt. „Oczekiwanie. Wszystko, co musisz wiedzieć o ciąży i porodzie”.

Autorki książki wyjaśniają, jakie zmiany zachodzą w organizmie, gdy jesteśmy w ciąży, poruszając aspekt fizyczny i psychiczny; obrazują tydzień po tygodniu rozwój naszego maleństwa; uwzględniają właściwą dietę przyszłej mamy, konieczne badania; podpowiadają, jak przygotować mieszkanie, partnera i siebie na przyjście dziecka. Każdy tydzień opisany jest wręcz drobiazgowo, a wskazówki praktyczne i bardzo przyziemne. To jednak nie koniec. Dalej podpowiadają, jak przygotować się do porodu oraz opisują kolejno jego fazy, a także wszystko to, co dzieje się z noworodkiem tuż po porodzie - łącznie z formalnościami, których musimy dopełnić, obowiązkowymi szczepieniami czy badaniami dzidziusia. Wspominają też o komplikacjach, jakie mogą wystąpić w trakcie ciąży i porodu, oraz ich konsekwencjach.

Naprawdę trudno mi choćby wymienić każdy z poruszonych tematów, jest ich bowiem zbyt wiele. Ciąża została tu opisana kompleksowo. Dla kobiet, które są w ciąży bądź ją planują książka ta może okazać się wręcz bezcenna.

Język, sposób, w jaki autorki opowiadają o wszystkim, jest całkowicie zrozumiały i przypomina porady doświadczonej przyjaciółki. Obie są matkami, instruktorkami w szkole rodzenia oraz redaktorkami portalu dla rodziców i par oczekujących dziecka, więc właśnie doświadczenia odmówić im nie można.

Nic na siłę. Nie istnieją przecież żadne klasyczne modele czy reguły postępowania w czasie ciąży i podczas porodu. Każda z nas jest inna, każda ciąża i poród są inne. Na to także autorki książki zwracają uwagę, podsuwając różne propozycje i alternatywy postępowania. Wybór oczywiście pozostawiają tylko nam.

Ta publikacja jak mało która podbiła moje serce. Szczerze polecam ją każdej przyszłej mamie, aby wszystkie etapy ciąży przebiegały radośnie i w spokoju.

[Recenzja została opublikowana wcześniej na osobistym blogu]