Dodany: 27.09.2014 08:34|Autor:

Książka: Zapomniane słowa
Kozioł Urszula, Czyżewski Krzysztof, Ogórek Michał, Szczerek Ziemowit, Bryll Ernest, Mentzel Zbigniew, Bereś Stanisław (pseud. Nowicki Stanisław), Zadura Bohdan, Szczepkowska Joanna, Modzelewski Karol, Szaruga Leszek (właśc. Wirpsza Aleksander), Kuryluk Ewa, Kleyff Jacek, Chutnik Sylwia, Środa Magdalena, Szejnert Małgorzata, Mosiołek-Kłosińska Katarzyna (Kłosińska Katarzyna), Springer Filip, Grochowska Magdalena, Młynarski Wojciech, Kuźniak Angelika, Samson Hanna, Stasiuk Andrzej, Bator Joanna, Zaleski Marek, Szczygieł Mariusz, Chomątowska Beata, Grudzińska-Gross Irena, Lubelski Tadeusz, Bendyk Edwin, Klejnocki Jarosław, Podsiadło Jacek, Jarniewicz Jerzy, Rylski Eustachy, Marody Mirosława, Benedyktowicz Zbigniew, Eichelberger Wojciech, Kroh Antoni, Chwin Stefan (pseud. Lars Max), Nowicki Wojciech, Gebert Konstanty (pseud. Warszawski Dawid), Rottenberg Anda, Hartman Jan, Gondowicz Jan, Franaszek Andrzej, Różycki Tomasz, Komorowska Maja, Rudnicki Janusz, Wnuk-Lipiński Edmund, Czapliński Przemysław, Kulmowa Joanna, Nyczek Tadeusz, Orłoś Kazimierz (pseud. Jordan Maciej), Bieńczyk Marek, Matywiecki Piotr, Miodek Jan, Grynberg Henryk, Rolke Tadeusz, Poprzęcka Maria, Siemion Piotr, Kaczorowski Aleksander (ur. 1969), Bralczyk Jerzy, Sulima Roch, Bargielska Justyna, Dwurnik Edward, Milewicz Ewa, Płatek Monika, Kolski Jan Jakub, Tokarczuk Olga, Łobodziński Filip, Hugo-Bader Jacek, Boniecki Adam, Kania Ireneusz, Głowiński Michał, Bravo Paweł, Szczęsna Joanna, Degler Janusz, Iwasiów Inga, Pilot Marian, Jedlicki Jerzy, Hennelowa Józefa, Glińska Agnieszka, Łętowska Ewa, Wilk Mariusz, Cegielski Tadeusz, Wolny-Hamkało Agnieszka, Sawicka Elżbieta, Dubisz Stanisław, Dukaj Jacek, Śpiewak Paweł
Notę wprowadził(a): mchpro

nota wydawcy


Niektóre słowa żyją wiecznie, niektóre giną śmiercią nagłą i niewyjaśnioną, jedne wstydliwie wychodzą z mody, drugie wspominamy z nostalgią. „Zapomniane słowa” to słowniczek wyrażeń archaicznych, mało znanych, niemodnych, wyrzuconych z pamięci, znikających z codziennego języka. To także wielobarwny zbiór osobistych skojarzeń, anegdot, refleksji i wspomnień znanych pisarzy, wybitnych naukowców, uznanych artystów. Bezcenny sztambuch dla wszystkich, dla których język jest naturalnym środowiskiem myślenia i działania.


„Słowa starzeją się podobnie jak ludzie. Najpierw są tylko trochę archaiczne, nabierają dostojeństwa, budzą szacunek, ale zaraz potem robią się nieprzydatne, często śmieszne, stają się cieniami siebie sprzed lat, po kolei trafiają do umieralni dla słów. Mało kto o nich pamięta, bo tyle się rodzi nowych uroczych słówek, które domagają się uwagi: toster, interfejs, hospicjum, spam…”

Jacek Podsiadło


„W niewielkim sklepie z artykułami gospodarstwa domowego, mieszczącym się na tak zwanym bazarku przylegającym do osiedla, na którym od lat mieszkam, poprosiłem o szczotkę do mycia statków; może użyłem zdrobnienia i posłużyłem się słowem »szczoteczka«, nie pamiętam, działo się to przed kilkunastu laty. Młoda sprzedawczyni nie wiedziała, o co chodzi – i mnie powiadomiła, że szczotek odpowiednich rozmiarów do mycia podłóg nie ma, a niewątpliwie taka potrzebna jest na statku”.

prof. Michał Głowiński


„Na naszych oczach blednie i zanika język literacki, wszystkie te tryby i frazy i kadencje przynależne narracji beletrystycznej – nie ma już narracji beletrystycznej, jest jedna prasowo-blogowo-telewizyjno-uliczna polszczyzna-mielizna. (...) Kto się schyli i wyłowi podgniły czasownik, zaśmierdły przysłówek, rozkładający się na fonetyczny kompost jeden i drugi archaizm, pokonany przez bezfleksyjne anglicyzmy szyk przestawny, kto z powrotem weźmie w usta wyplute słowa?”

Jacek Dukaj


„Podobno archaiczny jest już ajfon 5, podczas gdy ja nie wiem jeszcze, co to jest w ogóle ajfon. No, ale kiedyś do kelnera – chcąc mu pochlebić – zwracano się »panie starszy«, dzisiaj za coś takiego można by chyba dostać w mordę”.

Michał Ogórek

[Wydawnictwo Czarne, 2014]

(c)Wszystkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie bez zgody autora zabronione.

Wyświetleń: 1461
Dodaj komentarz
Przeczytaj komentarze
ilość komentarzy: 6
Użytkownik: sowa 29.09.2014 12:00 napisał(a):
Odpowiedź na: Niektóre słowa żyją wiecz... | mchpro
Słuszne i smutne słowa Dukajowe... Podpisuję się pod nimi całą sową.
Użytkownik: wwwojtusOpiekun BiblioNETki 29.09.2014 12:47 napisał(a):
Odpowiedź na: Słuszne i smutne słowa Du... | sowa
Poleciłbym Szostaka i Trylogia krakowska ale niestety jest w tych książkach tragiczna korekta i redakcja, co wrażliwym może zepsuć całą przyjemność czytania...
Jednak są tam piękne fragmenty wyszukanej polszczyzny, więc może warto spróbować?
Użytkownik: sowa 29.09.2014 12:55 napisał(a):
Odpowiedź na: Poleciłbym Szostaka i Try... | wwwojtusOpiekun BiblioNETki
Próbowałam. Całe jedno przeczytałam ;-). Ale mi Szostak nie leży jakoś; widzę, że dobry, że ciekawy - ale mi nieczytasię.
Użytkownik: beliarus 29.09.2014 13:27 napisał(a):
Odpowiedź na: Próbowałam. Całe jedno pr... | sowa
Piękną polszczyznę można znaleźć między innymi u Jacka Dehnela:
Rynek w Smyrnie (Dehnel Jacek)
Lala (Dehnel Jacek)
Użytkownik: wwwojtusOpiekun BiblioNETki 29.09.2014 13:33 napisał(a):
Odpowiedź na: Próbowałam. Całe jedno pr... | sowa
Hmm, masz tylko jedną ze Smoczogórskich książek ocenionych, a ta trylogia krakowska, to coś zupełnie innego.
No chyba, że czytałaś, a nie oceniłaś?

W każdym razie to nie są książki dla wszystkich, więc usilnie namawiał nie będę. :-)
Użytkownik: sowa 29.09.2014 13:54 napisał(a):
Odpowiedź na: Hmm, masz tylko jedną ze ... | wwwojtusOpiekun BiblioNETki
Szostak generalnie nie moja bajka; a ubolewam nie tyle nad językiem beletrystyki, co nad językiem w ogóle - że się tak ujednolicił, jak to Dukaj podsumował, i literackiego w zasadzie już nie ma; i że coraz mniej polska polszczyzna.
Legenda
  • - książka oceniona przez Ciebie - najedź na ikonę przy książce aby zobaczyć ocenę
  • - do książki dodano opisy lub recenzje
  • - książka dostępna w naszej księgarni
  • - książka dostępna u innych użytkowników (wymiana, kupno)
  • - książka znajduje się w Twoim schowku
Patronaty Biblionetki
Biblionetka potrzebuje opiekunów
Recenzje

Użytkownicy polecają:

Redakcja poleca: