Dodany: 15.09.2014 09:36|Autor: Tygrysica

Książki i okolice> Konkursy biblionetkowe

Rozwiązanie konkursu nr 180 "Pacjenci w literaturze"

Witam wszystkich konkursowiczów!

Bardzo miło wymieniało mi się z Wami korespondencję w tych ostatnich dniach – dziękuje bardzo wszystkim za udział i wszystkie maile.

W konkursie wzięło udział 18 osób. Czterem uczestnikom udało się zdiagnozować wszystkich pacjentów. Najłatwiej było rozpoznać pacjentkę nr 2 (wszyscy, w swoim pierwszym mailu przysłali prawidłowa odpowiedź), najtrudniej było rozpoznać fragment nr 21 (5 osób podało pełne informacje, 2 tylko autora).

Najwyższy czas ujawnić prawidłowe diagnozy naszych pacjentów:

1. Na malarię zachorował Ryszard Kapuściński - „Heban”
2. i Nel, bohaterka „W pustyni i w puszczy” - Henryk Sienkiewicz
3. Kamienie nerkowe utrudniały życie Husariemu ibn Musa - „Lwy al Rassanu” - Kay Guy Gavriel
4. Ciężko chory pacjent to niedźwiadek z dalekich zakątków Peru - „Jeszcze o Paddingtonie” - Michael Bond
5. Na uporczywą czkawkę cierpiał pacjent pewnego stażysty - „Rok interny” - Robin Cook
6. Guz szyi sprowadził na „Oddział chorych na raka” Pawła Nikołajewicza – Aleksander Sołżenicyn
7. Na ostatnim łóżku z prawej strony, pod oknem leżała „Marina” - Ruiz Zafon Carlos
8. Przy łóżku swojej córeczki, Kate siedziała Sara Fitzgerald - „Bez mojej zgody” - Jodi Picoult
9. Na raka płuca umierał ojciec głównego bohatera, Harry'ego Silvera - „Mężczyzna i chłopiec” - Tony Parsons
10. Zostawiona na pastwę losu została Judyta - „Nigdy w życiu” - Katarzyna Grochola
11. Któż inny pozdrawiałby doktora okrzykiem „Salve!”, jeśli nie Ignacy Borejko - „Noelka” - Malgorzata Musierowicz
12. Alicja zmyliła niejednego z Was, a tak na imię miała matka Neville'a - „Harry Potter i Zakon Feniksa” - Joanne Kathleen Rowling
13. W dalekiej Ameryce na raka drobnokomórkowego płuca umierał ojciec Amira - „Chłopiec z latawcem” - Khaled Hosseini
14. Zgodę na eksperymentalne podanie arszeniku wyraził chory na trąd pacjent doktora Skórzewskiego - „2586 kroków”, opowiadanie pod tym samym tytułem – Andrzej Pilipiuk
15. Scena opisująca odwagę Jane Crowford otwiera - „Stulecie chirurgów” - Jurgen Thorwald
16. Ostatnio była lekarza przed sześcioma laty Evelyn – „Smażone zielone pomidory” – Fennie Flagg
17. Przerażenie na widok fotela ginekologicznego ogarnęło Ewę – „Ono” – Dorota Terakowska
18. Japoński doktor mile zaskoczył Blackthorne’a – „Shogun” – James Clavell
19. Zupełny brak wiary w dostępna medycynę wykazuje Locke Lamorra – „Republika złodziei” – Scott Lynch
20. swojej chorobie przeczyła ciotka Marta – „Nad Niemnem” – Eliza Orzeszkowa
21. Pewnych niestandardowych metod leczniczych domagał się od pielęgniarki bohater opowiadania „Ozdrowienie” – „Marzycielka z Ostendy” –Eric Emmanuel Schmitt
22. W niezbyt miłym nastroju obudziła się ze śpiączki Lisbeth Salander – „Zamek z piasku, który runął” – Stig Larsson
23. A jednak mnie przymknęli – powiedział Iwan – „Mistrz i Małgorzata” – Michaił Bułhakow
24. „Jak długo można uciekać? Przed losem” pyta sama siebie Ewa, bohaterka „Con amore” – Krystyna Berwińska
25. Panu Gatkowskiemu w odejściu pomógł Seth – „Doktorzy” – Eric Segal
26. Na „bolipupkę” chorował Tricki Woo, pekińczyk – „Jeśli tylko potrafiłyby mówić” – James Herriot
27. Wierne wielbicielki są czasem niebezpieczne – „Misery” – Steven King
28. Z pacjentami, którzy potrzebowali „lewego L4” spotkał się Andrzej, bohater „Cytadeli” – Archibald Joseph Cronin
29. Mała mistyfikacja Panny Marple pomogła ujawnić mordercę w „4:50 z Paddington” – Agatha Christie
30. O swoich pacjentach opowiadał Marek Edelman – „Zdążyć przed Panem Bogiem” – Hanna Krall

A oto zwycięzcy:
1. Leda12 – 60 pkt (ostatni mail 6 września godz: 01:02)
2. KrzysiekJoy – 60 pkt (ostatni mail 13 września godz: 10:40)
3. Smolka7 – 60 pkt (ostatni mail 13 września godz: 18:58)
4. Dot59 – 60 pkt (ostatni mail 13 września godz: 21:12)
5. _nika_ - 56 pkt
13. Auriga – 15 pkt
14. Sznajper i Benten – 12 pkt
15. Melcia – 11 pkt
16. MikaP – 6 pkt

Serdecznie gratuluję zwycięzcom, zwłaszcza Smolce, która w swoim debiucie zdobyła gwiazdkę!
Do zobaczenia przy okazji następnych konkursów!
Użytkownik: asia_ 15.09.2014 10:50 napisał(a):
Odpowiedź na: Witam wszystkich konkurso... | Tygrysica
Jak to dobrze, że konkursowi pacjenci trafili do kompetentnych biblionetkowych lekarzy! Wszyscy zdiagnozowani - to prawdziwy sukces :)

Dziękuję Tygrysicy za przygotowanie i poprowadzenie konkursu. Gratuluję wszystkim uczestnikom zebranych punktów, składam wyrazy uznania zdobywcom gwiazdek.

Informacje o konkursie znajdą się wkrótce w konkursowej czytatce.

Następny konkurs rozpocznie się 2 października. Tym razem zestaw ciekawych fragmentów do odgadnięcia przygotował KrzysiekJoy. Rozwiązywanie zagadek będzie można rozpocząć wieczorem w środę 1 października.
Użytkownik: asia_ 15.09.2014 10:53 napisał(a):
Odpowiedź na: Witam wszystkich konkurso... | Tygrysica
Losowanie nagrody: Będę tam Shin Kyung-Sook otrzymuje Anq.

Gratulacje!
Użytkownik: Anq 15.09.2014 21:36 napisał(a):
Odpowiedź na: Losowanie nagrody: Będę ... | asia_
Dziękuję ;)
Konkurs bardzo fajny, żałuję, że przez moją sklerozę tak późno się za niego zabrałam, może byłoby lepiej :)
Użytkownik: Neelith 15.09.2014 17:31 napisał(a):
Odpowiedź na: Witam wszystkich konkurso... | Tygrysica
Dziękuję za świetny konkurs!
Użytkownik: dot59Opiekun BiblioNETki 15.09.2014 18:11 napisał(a):
Odpowiedź na: Witam wszystkich konkurso... | Tygrysica
Konkurs był wspaniały, a szczodre podziękowania tradycyjnie należą się zarówno Przełożonej Izby Chorych, jak i zespołowi Bibliodoktorów, których usilne naprowadzania w końcu umożliwiły mi zidentyfikowanie kilkorga najtrudniejszych pacjentów.
Do następnego!
Użytkownik: leda12 15.09.2014 20:01 napisał(a):
Odpowiedź na: Witam wszystkich konkurso... | Tygrysica
Świetny konkurs! Dziękuję za wspaniałą zabawę, która pochłonęła mnie bez reszty ;)