Dodany: 12.09.2014 11:00|Autor:

"»Profesjonalizm w psychiatrii« to pozycja wydawnicza, która powinna być ozdobą każdego gabinetu psychiatrycznego ‒ nie tylko jako jedna z wielu książek na bibliotecznej półce, ale także jako codzienne przypomnienie dla psychiatry: czy wszystko, co dzisiaj zrobiłem, było w pełni profesjonalne? Gdzie mogłem popełnić błąd? Jak powinienem był się zachować?

Z ogromną satysfakcją mam przyjemność polecić Szanownym Czytelnikom tę książkę będącą dowodem troski o prawdziwy, pozytywny, uczciwy i spolegliwy wizerunek psychiatry, którego profesjonalizm nie jest dowodem wyuczonej lekcji, lecz rzeczywistej postawy wobec innych i wobec samego siebie".

dr hab. n. med. Janusz Heitzman, prof. Instytut Psychiatrii i Neurologii, Prezes Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego

"Dr Glen O. Gabbard i współautorzy poruszają bardzo ważne w psychiatrii zagadnienie profesjonalizmu, który uważa się za jedną z sześciu głównych kompetencji zdobywanych przez lekarzy szkolących się w tej dziedzinie (...) Książka zawiera cenne uwagi na temat granic w kontakcie fizycznym i cyberprzestrzeni, ujawniania informacji o sobie, utrzymywania równowagi między altruizmem a dbaniem o siebie oraz wrażliwości na rasę, kwestie kulturowe, płeć czy orientację seksualną, które każdy psychiatra musi wziąć sobie do serca i stosować w praktyce, by zasłużyć na szacunek pacjentów i innych przedstawicieli służby zdrowia".

prof. Carl C. Bell, profesor Department of Psychiatry and School of Public Health, University of Illinois, Chicago

W medycynie często mówi się o "manierach przy łóżku" na określenie tego, co stanowi o profesjonalizmie lekarza. Dotyczy to zwłaszcza psychiatrii, w której ważną rolę odgrywają na przykład takie kwestie, jak przeciwprzeniesienie. Autorzy stawiają sobie za cel zdefiniowanie czynników kształtujących postawę profesjonalną oraz omawiają zasady profesjonalizmu, konieczne w kształceniu studentów medycyny, w tym psychiatrii, a także przydatne dla pedagogów i klinicystów. Zarysowując obszar wzajemnego oddziaływania etyki i profesjonalizmu, Gabbard i współautorzy odnoszą się do problemów etycznych związanych z prowadzeniem badań i zdobywaniem funduszy czy stosunkami między psychiatrami a firmami farmaceutycznymi. "Profesjonalizm w psychiatrii" to obowiązkowa lektura dla każdego pedagoga czy specjalisty pragnącego lepiej zrozumieć związek między profesjonalizmem, etyką i unikaniem naruszania granic.

[Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego, 2012]