Dodany: 2009-06-19 21:52|Autor:

Książka: Budapeszt noir
Kondor Vilmos
Notę wprowadził(a): arpi

z okładki

Budapeszt, październik 1936. Umiera proniemiecki premier Gyula Gömbös. W jednej z bram dzielnicy czerwonych latarni zostaje znalezione ciało młodej żydowskiej dziewczyny. Przybyły na miejsce reporter kryminalny Zsigmond Gordon zaczyna śledztwo, ale wszędzie natrafia na mur milczenia. Tropy prowadzą w górę - do najwyższych warstw społecznych - i w dół - w okropny świat biedy i rozgoryczenia. Gordonem kieruje dziennikarski zmysł i ciekawość, a im bardziej ktoś chce go zastraszyć, tym wytrwalej podąża po śladach. Nie wie, komu może ufać i nie przejmuje się tym, czyje interesy narusza. Chce tylko jednego: znaleźć mordercę dziewczyny, bo poza nim nikogo to nie interesuje.

Vilmos Kondor (ur. w 1954) - studiował na uniwersytecie w Szeged i w Paryżu, gdzie ukończył inżynierię chemiczną na Sorbonie. Po powrocie na Węgry został wykładowcą matematyki i fizyki w szkole średniej. "Budapeszt Noir" jest jego debiutem literackim i zarazem pierwszą powieścią w serii, której bohaterem jest dziennikarz Zsigmond Gordon.

Kondor mieszka wraz z żona, córkami i psem na wsi, niedaleko miasta Sopron.

Strona internetowa autora i powieści: www.budapestnoir.hu

[Prószyński i S-ka, 2009]