Dodany: 11.09.2014 12:25|Autor:

Janusz Andrzej Zajdel (ur. 15 sierpnia 1938, zm. 19 lipca 1985) - polski fizyk i pisarz, autor fantastyki naukowej, prekursor nurtu fantastyki socjologicznej w Polsce. W swoich utworach Zajdel często przedstawiał i badał społeczeństwa totalitarne, ograniczone, kontrolowane. Ukończył fizykę na Uniwersytecie Warszawskim i przez wiele lat pracował w Centralnym Laboratorium Ochrony Radiologicznej, gdzie na początku lat 80. był współzałożycielem komisji zakładowej NSZZ "Solidarność". Specjalista w zakresie fizyki jądrowej.

Epoka Rozszczepienia, obejmująca wieki XXII i XXIII, to okres zapaści cywilizacji i chaosu. Młody filijski naukowiec próbuje odtworzyć ówczesne wydarzenia na podstawie tajemniczego dokumentu zwanego "Notatnikiem Nieśmiertelnego". Kim jest ta legendarna postać? Jak doszło do upadku ludzkości? I czym właściwie jest urządzenie zwane "cylindrem van Troffa?"

Wydana po raz pierwszy w 1980 roku w ramach serii "Z kosmonautą" powieść, za którą w tym samym roku Autor otrzymał nagrodę Ministra Kultury i Sztuki.

[Wydawnictwo BookRage, 2014]

Użytkownik: reniferze 17.12.2023 10:13 napisał(a):
Odpowiedź na: Janusz Andrzej Zajdel (ur... | sowa
Trochę zabrakło mi tutaj pogłębienia warstwy filozoficznej, wgryzienia się w psychologię postaci.