Dodany: 02.09.2014 14:49|Autor:

Książka: Gdzie byłeś, Adamie?
Böll Heinrich
Notę wprowadził(a): sowa

Heinrich Böll jest jednym z najwybitniejszych współczesnych pisarzy zachodnio-niemieckich. Całą drugą wojnę światową spędził jako szeregowiec w wojsku, będąc wielokrotnie na froncie. Olbrzymia skala przeżyć wojennych znajduje plastyczne odbicie w jego twórczości.

"Gdzie byłeś, Adamie?" - to sugestywne przedstawienie problematyki wojny. Książka w roku 1951 uzyskała nagrodę literacką.

W kilku dosyć luźno powiązanych obrazach Böll pokazuje miażdżący mechanizm współczesnej wojny, wciągający w swoje tryby i trybiki jednostki oraz całe społeczeństwo.

Wojna z całą swą okropnością i bezsensem nie uwzględnia podstawowych praw jednostki:Uwaga: po kliknięciu pokażą się szczegóły fabuły lub zakończenia utworu

H. Böll w swojej książce chce dokonać realnej oceny niemieckiej rzeczywistości wojennej widzianej oczyma prostego żołnierza Wehrmachtu. Czy mu się to udało, niech oceni polski Czytelnik.

"Zacząłem pisać jeszcze przed wojną, jednakże pierwsze moje utwory ukazały się dopiero po 1945 r. Wydałem dotychczas blisko dziesięć powieści i zbiorów opowiadań, których większość została przetłumaczona na języki obce. Najbardziej interesują mnie psychologiczne i moralne problemy życia małżeńskiego i rodzinnego w powojennym społeczeństwie. Ostatnio wiele podróżowałem, nie mam więc nic nowego na warsztacie. Jednakże w najbliższym czasie zabieram się do pisania dużej powieści, której bohaterami będą dwaj bracia o zupełnie odmiennych poglądach: obaj są katolikami z tym, że jeden z nich to głęboko wierzący, drugi zaś to katolik z pozorów - taktyk. Spięcia tych dwóch postaw frapują mnie bardzo i konfliktom z tym związanym będę starał się dać wyraz w swej książce.

»Są pisarze katoliccy i pisarze, którzy są katolikami.« Ja należę do tych drugich. Główny akcent kładę na samo pisarstwo. Niekoniecznie bowiem będąc pisarzem i katolikiem trzeba pisać o sprawach religijnych. Tematyka może i powinna być najróżnorodniejsza. Ważny jest jedynie »wydźwięk« światopoglądowy stworzonego dzieła".

Z wywiadu z H. Böllem, "Słowo Powszechne"

[tekst ze skrzydełek obwoluty]

[Pax, 1957]