Dodany: 26.08.2014 18:28|Autor:

Co cztery i pół dnia na Ziemi przybywa milion ludzi, a nasza planeta nie staje się coraz większa, bezpieczna przyszłość ludzkości jest więc zagrożona. Ile osób jest jeszcze w stanie przyjąć, zanim "pęknie w szwach"? Jak silny powinien być jej ekosystem i które z gatunków roślin oraz zwierząt są niezbędne dla naszego przetrwania? Jak mamy osiągnąć stabilną i optymalną populację i jak zaplanować gospodarkę, by zapewniała nam dobrobyt bez nieskończonego wzrostu?

Weisman odwiedził ponad 20 krajów, gdzie analizował liczne kultury, religie, narodowości i systemy polityczne, by przekonać się, co w ich wierzeniach, historii czy też bieżącej sytuacji może przekonać je, że czasami dla własnego dobra powinny one ograniczyć wzrost swojej liczebności. Rezultatem jego niezwykłej pracy jest przerażający, ale jednocześnie i pełen nadziei raport. Opisując wyraziście skutki naszej coraz intensywniejszej obecności na Ziemi, "Odliczanie" przedstawia bodaj najszybszy, najbardziej akceptowany, a zarazem najpraktyczniejszy i najprzystępniejszy sposób przywrócenia równowagi pomiędzy naszą planetą i nami.

Książka Weismana, jednego z najbardziej prowokujących dziennikarzy świata, zmieni to, jak postrzegamy przeznaczenie.

[Sonia Draga, 2014]