Dodany: 26.08.2014 09:50|Autor:

"... Z wizytą do Gdańska przybył sam król Jan Kazimierz z żoną i dworem. Zapragnął zwiedzić słynne już wówczas obserwatorium gdańskiego astronoma. Wraz ze świtą udał się na ulicę Korzenną.
- Król Francji zazdrości mi, że w granicach mojego królestwa mieszka człowiek, który dokonuje rzeczy niezwykłych - powiedział do przejętego Heweliusza. - Pokaż mi zatem, waszmość, w jaki sposób przez te rury należy gwiazdy oglądać?
Jan ustawił swoją największą lunetę. Pokazał przez nią królewskiej parze brzeg morza, falowanie wody na horyzoncie i zachodzące słońce.
- Ja jestem królem Rzeczypospolitej, a waszmość królem astronomii. Bez wątpienia - rzekł Jan Kazimierz, odkładając lunetę..."

Biografia słynnego astronoma Jana Heweliusza rozpoczyna trylogię o wybitnych gdańszczanach. Wkrótce ukażą się opowieści o Danielu Fahrenheicie i Arthurze Schopenhauerze.

Znakomity przewodnik po niebie. Dla dzieci od 9 lat.

Anna Czerwińska-Rydel, muzyk, pedagog, gdańska autorka wielu książek dla dzieci i młodzieży, m.in. biografii powieściowych t.j. "Jaśnie Pan Pichon, rzecz o Fryderyku Chopinie" oraz "W poszukiwaniu światła, opowieść o Marii Skłodowskiej-Curie"*.

Projekt powstał przy pomocy finansowej Samorządu Województwa Pomorskiego i Miasta Gdańsk

[Wydawnictwo Muchomor, 2011]

* Dokładnie tak jest na okładce: "t.j." z kropką po t; w podanych tytułach podtytuły oddzielone przecinkiem (przyp. mój - Margines).