Dodany: 2014-08-07 14:55|Autor:

nota wydawcy


Mirosław Bujko – urodzony w 1975 roku w Gdańsku, absolwent Wyższej Szkoły Bankowej w Poznaniu i Wydziału Ekonomicznego Uniwersytetu Gdańskiego. Interesuje się od wielu lat epoką napoleońską ze szczególnym uwzględnieniem kampanii jesiennej Napoleona w 1813 roku. Od kilku lat aktywny na forum internetowym historycy.org. Monografia kampanii na Śląsku i bitwy nad Kaczawą jest efektem siedmioletniej pracy autora i powstała w celu szerszej popularyzacji tej mało znanej bitwy na terenach dzisiejszej Polski.


Kampania na Śląsku oraz jej punkt kulminacyjny – bitwa nad Kaczawą, stoczona 26. sierpnia 1813 roku, była największym starciem militarnym epoki napoleońskiej na terenach dzisiejszej Polski, a dokładniej na obszarze Dolnego Śląska. Niestety, przez całe dziesięciolecia bitwa ta pozostawała w naszym kraju bardzo mało znana. Dopiero na przestrzeni ostatnich lat nastąpił w tej dziedzinie przełom dzięki kilku śląskim historykom oraz pasjonatom z grup rekonstrukcyjnych, którzy swą aktywnością starają się przywrócić należną pamięć tym wydarzeniom.

Zasadnicze zmagania wojenne rozegrały się pomiędzy francuską Armią Bobru pod dowództwem marszałka Macdonalda, a rosyjsko-pruską Armią Śląską pod dowództwem generała Blüchera. Bitwa nad Kaczawą pod względem ilości zaangażowanych sił, rozmachu oraz dramatyzmu dorównywała największym starciom z jesiennej kampanii Napoleona w 1813 roku. Stawką w tej kampanii było z jednej strony utrzymanie przez Napoleona hegemonii w Europie, z drugiej zaś wyzwolenie przez siły koalicji całych Niemiec. Następstwa kampanii na Śląsku pozwalają lepiej zrozumieć przyczyny późniejszej klęski Napoleona w bitwie narodów pod Lipskiem. Niniejsza książka jest kolejną próbą przybliżenia i spopularyzowania bitwy nad Kaczawą stworzoną przez badacza i pasjonata tematu.

[Napoleon V, 2014]

(c)Wszystkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie bez zgody autora zabronione.

Wyświetleń: 201
Dodaj komentarz
Patronaty Biblionetki
Biblionetka potrzebuje opiekunów
Recenzje

Użytkownicy polecają:

Redakcja poleca: