Dodany: 02.08.2014 00:00|Autor: Sylwia_

„Bork” niezwykła historia z Warmii i Mazur już w księgarniach

mark
W kwietniu 2014 r. „Bork”, powieść Marcina Hawryło, zdobyła główną nagrodę w konkursie literackim „Moja własna książka”, zorganizowanym przez portal self-publishingowy Rozpisani.pl (Grupa PWN) i Książnicę Polską w Olsztynie. Nagrodą główną było wydanie książki. "Bork" właśnie zawitał do księgarń.

Akcja rozgrywa się na początku XIX wieku. To historia pewnej prastarej klątwy, która sięga czasów, gdy Mazury nie były jeszcze Mazurami, a ich terytorium podzielone było pomiędzy plemiona pruskie. To pełna magii, demonów i czarów opowieść o walce dobra ze złem.

Autor, debiutujący w roli pisarza Marcin Hawryło, czerpie z wierzeń i podań ludowych. Nawiązuje też do autentycznych wydarzeń i postaci ważnych dla historii Mazur, a zwłaszcza dla Mrągowa (ówczesnego Żądźborka, a potem Sensburga) i jego okolic.

- Opowieść Marcina Hawryło obejmuje czasy historyczne, ale pasja, z jaką opowiada o „ziemi pruskiej” jest jak najbardziej współczesna – rekomenduje na okładce prof. Zbigniew Chojnowski, polski poeta, historyk literatury, krytyk literacki. - Obszar Warmii i Mazur, a lepiej byłoby powiedzieć dawnych Prus Wschodnich odsłania się tu jako tajemnicza część Europy. Czytelnikom tej prozy zaimponuje nie tylko wciągająca w wir wydarzeń narracja, ale również erudycja o słabo znanych i nieznanych dziejach i kulturze regionu, kojarzonego powszechnie, i nie zawsze słusznie, z wakacyjną beztroską – dodaje prof. Chojnowski.

Karolina Bilska, redaktorka magazynu "Twoja Księgarnia" poleca powieść szczególnie kobietom: - Autor użył bogatego repertuaru feministycznych toposów, tematów, postaci i wątków. Czytamy m.in. o kobiecej genealogii, cielesności i macierzyństwie jako źródłach cierpienia kobiet, relacjach między nimi, szczególnie tych trudnych – balansujących na granicy miłości i nienawiści. I zapewne, gdybym nie znała imienia i nazwiska autora, stereotypowo orzekłabym, że autorką powieści jest kobieta!.

Marcin Hawryło ma 41 lat. Mieszka wraz z rodziną w południowo-zachodniej Anglii. Nad powieścią „Bork” pracował trzy lata, głównie podczas wakacji spędzanych w swoim mazurskim domu, w książkowych Brejdynach. Sporo pisał też w Anglii – część opowieści powstała w londyńskim metrze. Obecnie pracuje nad kolejnym tomem i kontynuacją – planuje, że całą historię zamknie w trzech tomach. Kiedy pisze słucha muzyki Michała Lorenca.

Źródło: Rozpisani.pl