Dodany: 01.08.2014 20:59|Autor: Pok

Czerwiec 2014 cz.2

Świat 2040: Czy Zachód musi przegrać? (Lubowski Andrzej) (5)
Spodobało mi się, że Lubowski przede wszystkim skupił się na perspektywie ekonomicznej, chociaż może zbyt duży nacisk położył na wskaźnik PKB państw. Bardzo mało tutaj geopolityki czy, tym bardziej, refleksji nad nowymi technologiami. Lubowski, tak jak i wielu innych współczesnych prognostyków, przewiduje prymat Chin w światowej gospodarce od około 2030 roku. Co do pozostałych nowych potencjalnych potęg, takich jak Indie, Brazylia, Meksyk czy Nigeria zachowuje jednak dużo większy sceptycyzm. W ogóle trzeba przyznać, że autor z dużą rozwagą podchodzi do analiz i przewidywań rynku. Azja zacznie z czasem coraz bardziej dominować, to pewne, lecz Afryka i Bliski Wschód jeszcze na długie lata mogą pozostać obszarami niestabilnymi.

Wszyscy zainteresowani powyższymi sprawami mogą śmiało uderzać do sklepów po książkę Lubowskiego. Nie zawiodą się.

Polska Jagiellonów (Jasienica Paweł (właśc. Beynar Leon Lech)) (5)
Znakomita książka historyczna, która oprócz podawania suchych faktów stara się również zaciekawić czytelnika i dać mu ogólne pojęcie o panujących wówczas realiach. Łatwość posługiwania się słowem i zmysł autora do zwięzłego formułowania myśli zasługują na duże uznanie. Książki traktujące o historii zawsze trudno przechodzą przez mój ciężki umysł (za dużo nazwisk, miejsc, dat), ale z tej pozycji, to nawet chyba i ja co nieco zapamiętam.

Rozmawiał z bydlętami, ptakami, rybami...: Opowiadania o zwierzętach (Lorenz Konrad) (4)
Lorenz był kiedyś jednym z najważniejszych popularyzatorów nauki o zwierzętach. Dziś jego teksty już nie zawsze są aktualne z naukowego punktu widzenia, lecz wciąż zawierają sporo cennych mądrości i doświadczenia. Książka ta została skierowana przede wszystkim do osób pragnących hodować jakieś zwierzę (niekoniecznie domowe). Zawiera sporo refleksji i spisanych anegdot, które niekiedy są bardzo zabawne. Lorenz ma też to do siebie, że zawsze szuka powiązań miedzy światem zwierząt a światem ludzi. Gdy zadaje ludzkości dwuznaczne pytanie, czy ta w przyszłości wybierze drogę wilka czy gołębia?, odpowiedź nie jest wcale taka oczywista.
Ogólnie rzecz biorąc, dobra książka.