Dodany: 31.05.2009 11:26|Autor: verdiana

Książki i okolice> Książki w ogóle

Książkowe wspomnienia z maja 2009 :)


Vevericy padła bnetka, więc dziś ja w zastępstwie zachęcam do dzielenia się przeczytanymi książkami, polecania i odlecania, żeby nie było, że veverica zapomniała. ;)
Wyświetleń: 44503
Dodaj komentarz
Przeczytaj komentarze
ilość komentarzy: 139
Użytkownik: verdiana 31.05.2009 11:28 napisał(a):
Odpowiedź na: Vevericy padła bnetka, wi... | verdiana
"Judasz" Pawluczuk (4)
"Jak powieść" Pennac (6)
"Szanowne dzieci" Pennac (2)
"Fototapeta" Witkowski (4) (audiobook, kapitalnie czyta, a nawet śpiewa, autor)
"Barbara Radziwiłłówna z Jaworzna-Szczakowej" Witkowski (4) (audiobook, znowu autor)
"Dworzec Gdański" Dasko (4)
"Chleb rzucony umarłym" Wojdowski (3)
"Osoby z ograniczoną sprawnością na rynku pracy" (SWPS) (5)
"Rycerz nieistniejący" Calvino (3)
"Wicehrabia przepołowiony" Calvino (3)
"My z Jedwabnego" Bikont (3)
"Pan od poezji" Siedlecka (4)
"Autobiografia na 4 łapach" Sumińska (5)
"Sekrety kobiet" Woydyłło (4)
"Europeana" Ourednik (4)
"Proszę bardzo" Rottenberg (5) ([artykuł niedostępny])
"Najpiękniejsze lata" Hen (5) (audiobook, czyta autor)
"Trzecie oko" Onichimowska (1)
"Polityka literatury" KP (5)
"Sefer" Lipska (4)
"I była miłość w getcie" Edelman (4)
"Powrót centrali" Czapliński (3)
"Mów" Cecko (4)
"Święta Nowego Rocku" Chadanowicz (4)
"Cisza" Śliwczyński (6)
"Pierwsza polka" Bienek (5)
"Jutro będzie lepiej" Maślanka (3)
"Kiedy wchodziłem do pokoju" Krauss (4)
Użytkownik: misiak297 31.05.2009 16:47 napisał(a):
Odpowiedź na: "Judasz" Pawluczuk (4) "... | verdiana
Hm... a czemu Chleb rzucony umarłym tak nisko? Mam to w kolejce, wydawało mi się ciekawe:) Swoją drogą autor to zięć Iwaszkiewicza:) A mogłabyś napisać coś więcej o Fototapecie?:)
Użytkownik: verdiana 01.06.2009 20:59 napisał(a):
Odpowiedź na: Hm... a czemu Chleb rzuco... | misiak297
"Chleb" mi się nie podobał. Tematyka mocna, nośny temat, ale język odpychający. To jest tak jakoś napisane, że mnie nudzi - ta nuda daje obraz języka, bo przecież tematyka od nudy daleka. Dziwne, o tej książce pisał Hen we wspomnieniach, a Hen przecież posługuje się piękną polszczyzną i lubię czytać nawet te jego książki, które tematycznie mnie nie interesują (powieści).

Obie książki Witkowskiego natomiast zlały mi się w jedną, nie umiem ich odróżnić, więc tak naprawdę nie wiem, o której teraz będę pisać - obie to zbiór krótkich opowiadań, większość z czasów PRL-u. Najbardziej mnie rozbawiło opowiadanko o wycieczce do Rosji (wtedy ZSRR) i o, ekhem, problemach z penisem. ;) Witkowski czyta tak, że chyba nie można go nie lubić. W dodatku recytuje wiersze i śpiewa, moduluje głos w dialogach i się wygłupia. Ta lektura nie nadaje się do słuchania w autobusach, bo ludzie dziwnie patrzą. ;)
Użytkownik: Monika.W 31.05.2009 19:44 napisał(a):
Odpowiedź na: "Judasz" Pawluczuk (4) "... | verdiana
Jak rozumiem - Rotteneberg warto? Zaś nie do końca warto Siedlecką o Herbercie? Tak się ostatnio zastanawiam, czy wziąć się za Siedlecką, bo jeszcze nic jej nie czytałam.
Użytkownik: verdiana 01.06.2009 21:05 napisał(a):
Odpowiedź na: Jak rozumiem - Rotteneber... | Monika.W
Rottenberg mnie zadziwiła. Zabierając się za tę książkę, myślałam, że to będą eseje o sztuce (książkę brałam w ciemno). Ale to jest coś w rodzaju autobiografii, poszukiwanie korzeni rodu, jak u Tarnowskiego, tylko poprzeplatane bardziej współczesnymi wtrętami o zaginięciu syna i poszukiwaniach, o emocjach, jakie Rottenberg towarzyszyły. Miałam wrażenie, że to autentyczne fragmenty dziennika, proza autoterapeutyczna. Bardzo dobra i napisana piękną polszczyzną.

Siedlecka - jak zwykle. Ja ją bardzo lubię i jako osobę, i jako autorkę, jej książki też czytam z przyjemnością i po kolejne będę sięgać, mimo że nie mam do nich pełnego zaufania.
Użytkownik: Monika.W 02.06.2009 13:10 napisał(a):
Odpowiedź na: Rottenberg mnie zadziwiła... | verdiana
Z Rottenberg czytałam wywiad - bardzo mnie Pani Rotteneberg zaciekawiła. W takim razie wpisuję na listę książek do kupienia.

Co do Siedleckiej - nie rozumiem. Jak OK, to czemu tylko 4? 4 to ja daje książkom "takim sobie":). A że słyszałam różne opinie o Siedleckiej, w tym, że sporo przekłamuje, to sama już nie wiem. Czekam na jakąś zachętę.
Użytkownik: janmamut 02.06.2009 13:27 napisał(a):
Odpowiedź na: Jak rozumiem - Rotteneber... | Monika.W
Na pewno warto Siedlecką o Kosińskim, zwłaszcza gdy się czytało lub zamierza przeczytać jego pornograficzno-grafomańskie "dzieło".
Użytkownik: Monika.W 02.06.2009 14:17 napisał(a):
Odpowiedź na: Na pewno warto Siedlecką ... | janmamut
Chodzi Ci o tę powieść biograficzną? Czytałam zaraz po '89 jak się ukazało. Strasznie mi się nie podobało. Nie wiem, ską sława i powodzenie tegoż. Nawet tytułu nie pamiętam. A na Siedlecką zacznę polować w takim razie.
Użytkownik: janmamut 02.06.2009 14:27 napisał(a):
Odpowiedź na: Chodzi Ci o tę powieść bi... | Monika.W
"Malowany ptak"? Zgodnie mamy ocenione na 1. :-)
Siedlecka rozprawia się m.in. z mitem, że jest to fragment życia Kosińskiego.
Użytkownik: Monika.W 02.06.2009 18:56 napisał(a):
Odpowiedź na: "Malowany ptak"... | janmamut
Nie dość, że nie umie pisać, to jeszcze mitoman:)
Użytkownik: Gusia_78 01.06.2009 07:39 napisał(a):
Odpowiedź na: "Judasz" Pawluczuk (4) "... | verdiana
A dlaczego tak słabo Bikont?
Użytkownik: verdiana 01.06.2009 21:09 napisał(a):
Odpowiedź na: A dlaczego tak słabo Biko... | Gusia_78
Tak naprawdę to sama jestem sobie winna - Bikont jest dziennikarką GW i powinno mi to dać do myślenia już przed lekturą. Jeśli chodzi o język, to książka jest napisana bardzo dobrze. A poza tym Bikont jest bardzo stronnicza, bardzo zniechęca do Żydów i judaizmu; jak dotąd byłam pewna, że to Polacy mordowali w Jedwabnem, tak teraz już mam wątpliwości - dzięki Bikont, która pluła jadem, obrażając wielu ludzi, w tym środowiska lewicowe, a także parę osób imiennie, a na Strzembosza to wręcz się uwzięła - wielokrotnie przywoływała jego nazwisko, żeby rzucić parę inwektyw, bez kompletnie żadnego oparcia w faktach. W ogóle miała z góry przyjęte założenie i trzymała się go, mimo że kiedy pisała książkę, śledztwo było w toku i sprawa NIE była wyjaśniona. Ona sama z góry osądziła jednych, wyniosła drugich. Tak można pisać osobisty pamiętnik, ale nie reportaż!
Nie chcę znowu wywoływać flejma, więc ja już nie będę pisać o tej książce. :((
Użytkownik: exilvia 01.06.2009 21:12 napisał(a):
Odpowiedź na: Tak naprawdę to sama jest... | verdiana
Nic nie rozumiem, przecież GW jest lewicowa, najwyżej centrolewicowa i raczej pro-żydowska.
Użytkownik: verdiana 01.06.2009 21:17 napisał(a):
Odpowiedź na: Nic nie rozumiem, przecie... | exilvia
Raczej nie za bardzo. :-) Nie za fajne się tam rzeczy działy za kulisami. I chyba dzieją nadal. Dla mnie GW nie jest wiarygodna. Jeśli już czytam, to co najwyżej czasami Wysokie Obcasy. Jeśli więc nie wierzę tej gazecie, to nie powinnam obdarzać zaufaniem (z góry) jej dziennikarzy. Ergo: sama sobie jestem winna. ;)
Użytkownik: exilvia 01.06.2009 21:21 napisał(a):
Odpowiedź na: Raczej nie za bardzo. :-)... | verdiana
To jakbyś określiła jej ukierunkowanie polityczne? Jej dziennikarze współpracują z Krytyką Polityczną, która jest (bardzo) lewicowa. Ja natomiast nie wierzę żadnej gazecie, ale czytam czasem Świąteczną, bo ma ciekawe artykuły/eseje. A reportażystów to chyba w większości z GW lubię (Czarne ich wydaje przecież).
Użytkownik: verdiana 01.06.2009 21:33 napisał(a):
Odpowiedź na: To jakbyś określiła jej u... | exilvia
Nie mam pojęcia i zupełnie mnie to nie obchodzi, GW leży poza kręgiem moich zainteresowań. :-) Trochę mi szkoda, bo kiedy była zakładana, miała ideały i mocne zaplecze kulturalne, a potem ono się wykruszyło stopniowo z różnych względów.

Z tymi reportażystami mam mieszane uczucia. Już nie pamiętam gdzie, ale natknęłam się na niewybredne komentarze Zaremby. Ale może to o innego chodziło?
Poza tym fakt, że GW jest niewiarygodna, nie znaczy, że wszystkim jej dziennikarzom się to podoba i że nie piszą wiarygodnie gdzie indziej. Znam takie przypadki. ;) Jak się kiedyś spotkamy, to pogadamy. ;)
Użytkownik: Gusia_78 02.06.2009 06:45 napisał(a):
Odpowiedź na: Nie mam pojęcia i zupełni... | verdiana
Właśnie, chciałabym podyskutować z Tobą nt. książki, ale osobiście, żeby nie wywoływać tutaj niepotrzebnego fermentu. W założeniach się z Tobą zgodzę: GW jest mocno lewicowa, histeryczna i tworzona pod z góry założoną tezę. Dlatego czytam tylko "WO" i "DF" chociaż też często nie wolne od stronniczości.
Użytkownik: exilvia 02.06.2009 06:54 napisał(a):
Odpowiedź na: Właśnie, chciałabym podys... | Gusia_78
Jakby napisać, że X jest "mocno prawicowa, histeryczna i tworzona pod z góry założoną tezę" to by się też mnóstwo gazet w taką definicję zmieściło. :P
Użytkownik: Monika.W 02.06.2009 13:15 napisał(a):
Odpowiedź na: Jakby napisać, że X jest ... | exilvia
Zgadza się - ale osoba z prawicowymi poglądami ma prawo nie lubić GW, a ta z lewicowymi - może nie czytać gazety X.

Ja też GW nie czytam z przyczyn ideologicznych - kiedyś mi się wydawało, że się sprzedali lub zgubli gdzieś ideały z 1989. A potem jednak doszłam do wniosku, że raczej zawsze taka była, no może te 3 kroki bardziej w lewo poszła. Ale zawsze była lewacka, bo jaka miała być, skoro rewolucję zrobiły związki zawodowe? To i rewolucja była lewacka. Trochę żał. Żeby wyjaśnić - nie krytykuję 1989, itd. Cieszę się, że był. Żałuję, że się zatrzymaliśmy wtedy w pół kroku, można było iść dalej. I niekoniecznie się układać. Albo - o zgrozo (!!!!) można było układów takich, zawieranych pod presją, nie przestrzegać...
Użytkownik: exilvia 02.06.2009 18:24 napisał(a):
Odpowiedź na: Zgadza się - ale osoba z ... | Monika.W
Nikomu tego prawa nie żałuję. :-)

(...)
Użytkownik: Monika.W 02.06.2009 19:01 napisał(a):
Odpowiedź na: Nikomu tego prawa nie żał... | exilvia
A do anarchistycznej propozycji nie dotrzymywania układów z komunistami wolisy się nie odnosić. I słusznie. Też mnie zadziwia mój anarchizm. Ostatnio Woy powiedział, że jestem liberalnym anarchistą czy też anarchistycznym ideałem:).
Użytkownik: exilvia 02.06.2009 19:31 napisał(a):
Odpowiedź na: A do anarchistycznej prop... | Monika.W
E, nie. Ja mam niedoprecyzowane poglądy, zbyt małą wiedzę i niewyparzony język, stąd (...). A anarchistyczne ideały są mi dość bliskie (a dokładniej ideał demokracji bezpośredniej). :-) Mhm.. mimo to, jako jedyna spośród moich znajomych (raczej liberalnych, czasem konserwatywnych) jestem zdecydowana głosować w najbliższych wyborach do PE. Mnie cieszą wybory prawie tak jak Chrisa o Poranku (jest taki piękny odcinek Przystanku Alaska, jak są wybory i Chris je przeżywa chyba najbardziej ze wszystkich, choć.. jako jedyny nie ma prawa głosu ze względu na to, że był skazany i siedział w więzieniu).
Użytkownik: Monika.W 02.06.2009 20:41 napisał(a):
Odpowiedź na: A do anarchistycznej prop... | Monika.W
Hmmm, miało być "anarchistycznym liberałem".
Cóż, pomyłka jakaś taka znaczącą???:)
Użytkownik: Gusia_78 03.06.2009 06:38 napisał(a):
Odpowiedź na: Jakby napisać, że X jest ... | exilvia
Poniekąd, ale czy możesz przyjąć, że np. "Rzepa" czy "Dziennik" to takie przeciwieństwo GW, na drugim biegunie? Moim zdaniem nie...
Użytkownik: janmamut 02.06.2009 14:08 napisał(a):
Odpowiedź na: Właśnie, chciałabym podys... | Gusia_78
Co to jest "WO" i "DF"? Wnioskuję, że może to być coś dobrego, a nie kojarzę.
Użytkownik: Vemona 02.06.2009 14:13 napisał(a):
Odpowiedź na: Co to jest "WO"... | janmamut
Wysokie Obcasy i Duży Format. :-) Czasem też to czytuję.
Użytkownik: janmamut 02.06.2009 18:36 napisał(a):
Odpowiedź na: Wysokie Obcasy i Duży For... | Vemona
Dziękuję. To jednak źle wnioskowałem.
Użytkownik: exilvia 01.06.2009 21:31 napisał(a):
Odpowiedź na: Raczej nie za bardzo. :-)... | verdiana
I co się działo za kulisami?
Użytkownik: Marylek 01.06.2009 10:48 napisał(a):
Odpowiedź na: "Judasz" Pawluczuk (4) "... | verdiana
Jak widzę "Autobiografia na 4 łapach" wysoko. Czyli się nie rozczarowałaś, jak niektórzy? ;)
Użytkownik: verdiana 01.06.2009 21:13 napisał(a):
Odpowiedź na: Jak widzę "Autobiogr... | Marylek
Nie - może dlatego, że myślałam, że to będzie słabsze. ;) A to było lepsze niż inne książki Sumińskiej. Przede wszystkim dlatego, że WL wreszcie wzięło się za redakcję. Oczywiście, nie ma książek bezbłędnych, ale ta trzyma mocną średnią, o wiele lepiej niż inne tej autorki. Poza tym, poza początkiem o rodzinie, jest tu sporo o zwierzętach jednak, czyli tak jak lubię. ;) I do tego sporo zdjęć!
Użytkownik: Vemona 01.06.2009 21:31 napisał(a):
Odpowiedź na: Nie - może dlatego, że my... | verdiana
Czyli zobacz, ile zależy od nastawienia! Ja myślałam, że to będzie lepsze, więc się poczułam rozczarowana, a Ty nastawiłaś się na słabe i miałaś miłą niespodziankę. :-)
Użytkownik: Marylek 01.06.2009 21:33 napisał(a):
Odpowiedź na: Czyli zobacz, ile zależy ... | Vemona
Zawsze tak jest. Jak się spodziewam nie wiadomo czego, zawsze się rozczaruję. A gdy czytam coś nieznanego, zdarza mi się odkryć perełkę. :)
Użytkownik: Vemona 01.06.2009 21:35 napisał(a):
Odpowiedź na: Zawsze tak jest. Jak się ... | Marylek
No właśnie, chyba się za bardzo nastawiałam na "nie wiem co" i stąd efekty. :-)
Użytkownik: verdiana 01.06.2009 21:35 napisał(a):
Odpowiedź na: Czyli zobacz, ile zależy ... | Vemona
Tak. I nie oddam za skarby! ;>
Użytkownik: Vemona 01.06.2009 21:37 napisał(a):
Odpowiedź na: Tak. I nie oddam za skarb... | verdiana
No pewnie, że nie. :-) Oddałam i dobrze, że w dobre ręce!! W zeszłym tygodniu oddałam też Imprimatur - po trzech podejściach dałam sobie spokój...
Użytkownik: verdiana 01.06.2009 21:40 napisał(a):
Odpowiedź na: No pewnie, że nie. :-) Od... | Vemona
W "Imprimatur" dobra była tylko muzyka. ;) Inaczej nie odkryłabym Kaia Wessela...
Użytkownik: Vemona 01.06.2009 21:46 napisał(a):
Odpowiedź na: W "Imprimatur" dobra była... | verdiana
Byłam uczciwa i płytę też oddałam. Z żalem. A resztę z ulgą. :-)
Użytkownik: Chilly 31.05.2009 11:42 napisał(a):
Odpowiedź na: Vevericy padła bnetka, wi... | verdiana
"Barbara Radziwiłłówna z Jaworzna-Szczakowe” Witkowski (audiobook) (5)
"Sklepy cynamonowe” Schulz (audiobook) (powtórka, zostaje 5)
"Judasz” Pawluczuk (4)
"Ziemia berneńska” Stempowski (5)
"Dziennik 1950-1959” Mycielski (5)
"Dziennik 1960-1969” Mycielski (5)
"Niby-dziennik” Mycielski (5)
Użytkownik: milenaj 31.05.2009 12:05 napisał(a):
Odpowiedź na: Vevericy padła bnetka, wi... | verdiana
"Dom z piasku i mgły" Andre Dubus
"Ja, Elżbieta" Rosalind Miles
"Kłamstwa Locke'a Lamory" Scott Lynch
"Magia i krew" Nora Roberts
"Bracia krwi" Nora Roberts
"Magiczna chwila" Kristin Hannah
"Pomiędzy siostrami" Kristin Hannah
"Łaskawe" Jonathan Littell
"Srebrana zatoka" Jojo Moyes
"Ludzie Księgi" Geraldine Brooks
Użytkownik: Syxtus 31.05.2009 13:15 napisał(a):
Odpowiedź na: Vevericy padła bnetka, wi... | verdiana
U mnie z kwietnia i maja:

Hitchens, Ch. - Bóg nie jest wielki (3)
Dawkins, R. - Bóg urojony (5)
Kapuściński, R. - Imperium (6)
Użytkownik: agatt 31.05.2009 13:27 napisał(a):
Odpowiedź na: Vevericy padła bnetka, wi... | verdiana
W maju pobiłam chyba swój rekord, więc się pochwalę ;)

Patrick Suskind - Pachnidło (Süskind Patrick) (6)
Julio Cortazar - Gra w klasy (Cortázar Julio) (5)
Sarah Waters - Złodziejka (Waters Sarah) (6)
James Frey - Milion małych kawałków (Frey James) (3)
Lian Hearn - Po słowiczej podłodze (Hearn Lian (właśc. Rubinstein Gillian)) (5)
Anna Kańtoch - Przedksiężycowi: Tom 1 (Kańtoch Anna) (4)
Amelie Northomb - Antychrysta (Nothomb Amélie) (4)
Noah Gordon - Lekarze (Gordon Noah) (3)
Użytkownik: Akrim 31.05.2009 13:46 napisał(a):
Odpowiedź na: Vevericy padła bnetka, wi... | verdiana
M.Szabo Piłat (Szabó Magda) (5)
R.Tremain Powrót (Tremain Rose) (5)
J.Siegel Wykolejony (Siegel James) (4)
N.Sparks Pamiętnik (Sparks Nicholas) (3)
A.Przedpełska-Trzeciakowska Na plebanii w Haworth (Przedpełska-Trzeciakowska Anna) (6)
S.King Rose Madder (King Stephen (pseud. Bachman Richard, Evans Beryl)) (4)

wczoraj zaczęłam czytać:
Ch.Dickens Wielkie nadzieje (Dickens Charles (Dickens Karol))
Użytkownik: joanna.syrenka 31.05.2009 13:58 napisał(a):
Odpowiedź na: M.Szabo Piłat (5) R.Tr... | Akrim
Pewnie zachęcona przez Misiaka, hmmm? :)
Użytkownik: Akrim 31.05.2009 14:58 napisał(a):
Odpowiedź na: Pewnie zachęcona przez Mi... | joanna.syrenka
Tak! :))
Chyba by jeszcze dość długo poczekała w kolejce, gdyby nie Misiakowa recenzja :)
Użytkownik: misiak297 31.05.2009 16:48 napisał(a):
Odpowiedź na: Tak! :)) Chyba by jeszcz... | Akrim
No i jak, no i jak?:) Prawda, że cudowne?:) A ta scena z Hamletem - bezcenna:)
Użytkownik: Akrim 31.05.2009 17:09 napisał(a):
Odpowiedź na: No i jak, no i jak?:) Pra... | misiak297
Prawda, Misiaku :)
Jestem dopiero na 51 stronie, na razie Hamleta ani widu, ani słychu :))
Użytkownik: joanna.syrenka 31.05.2009 14:03 napisał(a):
Odpowiedź na: Vevericy padła bnetka, wi... | verdiana
Julia Stuart, Niezrównane usługi swata z Périgord (ocena: 3)
Goscinny&Sempe, Nowe przygody Mikołajka, (ocena: 5)
Goscinny&Sempe, Nowe przygody Mikołajka: Tom 2 (ocena: 5)
Ryszard Ćwirlej, Upiory spacerują nad Wartą, (ocena: 5)
Mariusz Urbanek, Waldorff: Ostatni baron Peerelu, (ocena: 4)
Philippe Claudel, Wnuczka pana Linha, (ocena: 4)
Użytkownik: Akrim 31.05.2009 15:03 napisał(a):
Odpowiedź na: Julia Stuart, Niezrównane... | joanna.syrenka
Teraz spacerujące Upiory podreptały na czoło kolejki :))
Użytkownik: joanna.syrenka 01.06.2009 11:17 napisał(a):
Odpowiedź na: Teraz spacerujące Upiory ... | Akrim
Mam parę zastrzeżeń, ale ogólnie książka bardzo mi się podobała. Dość powiedzieć, że "łyknęłam" w jedno popołudnie.
Użytkownik: Czajka 31.05.2009 14:44 napisał(a):
Odpowiedź na: Vevericy padła bnetka, wi... | verdiana
1. Europa, Norman Davies - polecam
2. Mitologia, Jan Parandowski - polecam młodszym
3. Tako rzecze Zaratustra, Nietzsche - muszę polecać
4. Kronika ptaka nakręcacza, Haruko Murakami - nie dla mnie
5. Pierre Menard, autor Don Kichota, Borges :)
6. Cervantes, Zofia Szmydtowa - omatko, jaka piła

A teraz zaczęłam "Labirynt nad morzem" Herberta - śliczne i zaczyna się fragmentem Odysei.

O, mnie też padła. :)
Użytkownik: RobertP 31.05.2009 15:47 napisał(a):
Odpowiedź na: Złote jajko T. Krabbe (5)... | illerup
Przeczytane w maju:
1. Wydrzyński Andrzej -"Ciudad Trujillo".(6).-ponownie.
2. Thorwald Jurgen -"Stulecie chirurgów".(5).
3. Damsz Jerzy - "Lwowskie puchacze ". (4).
4. Mann Thomas - "Czarodziejska góra". (3).
5. Kramer Clara & Glantz Stephen- "Wojna Klary".(6) -Życie jest najlepszym reżyserem,
choć czasami bywa okrutnym!
6. Tyrmand Leopold - "Cywilizacja komunizmu".(3).
7. Clifford Francis-"Różnie to bywa oraz inne opowiadania".(5).-ponownie.
8. Clifford Francis - "Okrutna sprawiedliwość".(5).-ponownie.

Użytkownik: Aquilla 31.05.2009 16:47 napisał(a):
Odpowiedź na: Vevericy padła bnetka, wi... | verdiana
Za chwilę sesja, więc nie ma tego dużo, no ale...

Przy mikrofonie (Kaczkowski Piotr) Ocena: 6 - Tak właśnie powinno się przeprowadzać wywiady! Kaczkowski to pasjonata i to tutaj czuć. A poza tym ocena kilku artystów mi się podniosła (szczery i bezpośredni gitarzysta Metalliki), paru mi podpadło (Fish marudzący gorzej niż stara baba na straganie), ale ogólnie wychodzi z tej książki bardzo pozytywny portret muzyka jako wrażliwego, kochającego swoją robotę człowieka.

Szachista (Łysiak Waldemar) Ocena: 5 - Łysiak kojarzy mi się trochę z Cejrowskim. Obaj są kontrowersyjni, natomiast jeśli nie wtrącają się do polityki, to pisanie im bezsprzecznie doskonale wychodzi.

Wielki Mistrz (Canavan Trudi) Ocena: 5 - Ładne zakończenie zgrabnej serii fantasy. I właściwie nic więcej dodać się nie da :) Jak ktoś lubi poprzednie części, tutaj się nie zawiedzie.

Wilki w ścianach (Gaiman Neil) Ocena: 4 - Ciekawy eksperyment - troszkę książka, troszkę komiks, troszkę nie-wiadomo-co. Oprawa plastyczna lekko niepokojąca i surrealistyczna. Ogółem - dla fanów Gaimana.
Użytkownik: nutinka 31.05.2009 16:52 napisał(a):
Odpowiedź na: Vevericy padła bnetka, wi... | verdiana
Większość to audiobooki i e-booki:

Salman Rushdie, Czarodziejka z Florencji (4+)
Ian McEwan, Pokuta (3)
Knister, Szkoła do góry nogami czyli Czarodziejskie sztuczki Lili (4)
Knister, Obłaskawić smoka czyli Lili podróżuje w czasie (4)
Knister, Pod piracką banderą czyli Lili wśród korsarzy (4)
Abe Kobo, Czwarta epoka (4)
Maria Pruszkowska, Przyślę panu list i klucz (5)
Ewa Białołęcka, Wiedźma.com.pl (4+)
Tomasz Mann, Doktor Faustus (4)
Witold Makowiecki, Przygody Meliklesa Greka (powtórka, 5)
Magda Szabo, Tajemnica Abigail (5)
Witold Gombrowicz, Ferdydurke (3)
Ewa Białołęcka, Róża Selerbergu (5)
Bolesław Prus, Z legend dawnego Egiptu (3)
Witold Makowiecki, Diossos (4)
Jan Parandowski, Przygody Odyseusza (3)
Tomasz Mann, Czarodziejska góra (5) coraz mniej lubię, jak czyta Jasieński, dobija mnie zwłaszcza jego "ideja"
Homer, Iliada (5)
Mikołaj Gogol, Taras Bulba (4)
Pierre Boulle, Planeta małp (4)
Elia Kazan, Ameryka, Ameryka (4)
Sat-Okh & Yackta-Oya, Fort nad Athabaską (powtórka, jak się okazało, 4)
Rafał Dębski, Czarny Pergamin (4)
Yasmina Khadra, Jaskółki z Kabulu (3)
Leigh Brackett, Rio Bravo (5) okazała się zaskakująco dobra, a miał to być tylko lekki przerywnik ;), no i mam ochotę na film :)
Użytkownik: madame seneka 31.05.2009 19:28 napisał(a):
Odpowiedź na: Większość to audiobooki i... | nutinka
A.Frankowska "Zatańcz z moją dziewczyną" (4)
D.Lessing "Piąte dziecko" (5)
P.Mercier "Nocny pociąg do Lizbony" (6)
J.Updike "Pary" (5)
R.Pausch "Ostatni wykład" (4)
J.Seghers "Zbyt piękna dziewczyna" (4)
M.Duras "Pisać" (4)
S.Chwin "Dziennik dla dorosłych" (5)
Użytkownik: dot59Opiekun BiblioNETki 03.06.2009 16:23 napisał(a):
Odpowiedź na: A.Frankowska "Zatańc... | madame seneka
Ha, jak mnie cieszy, że "Nocny pociąg..." i Tobie się podobał! Nic przyjemniejszego, jak rozpropagować między pokrewnymi duszami szóstkową lekturę!
Użytkownik: madame seneka 03.06.2009 18:23 napisał(a):
Odpowiedź na: Ha, jak mnie cieszy, że &... | dot59Opiekun BiblioNETki
Kochana Pokrewna Duszo! Jestem Ci nieprzytomnie wdzięczna, że mogłam to przeczytać - rzadko daję 6, książka musi mnie zahipnotyzować w jakiś sposób - z tą właśnie tak było - to była piękna podróż duszy. To już druga ważna książka o Lizbonie - myślę, że to, obok Pragi, mogłoby być drugie "moje" miasto :-) Piękna rzecz - czytałam długo, bo bardzo nie chciałam kończyć... Ściskam Cię :-)
Użytkownik: zochuna 02.06.2009 19:13 napisał(a):
Odpowiedź na: Większość to audiobooki i... | nutinka
Nutinko, jak się czyta "Czarodziejkę.."? Jakoś autor mi nie pasuje do tytułu...
Użytkownik: nutinka 02.06.2009 20:17 napisał(a):
Odpowiedź na: Nutinko, jak się czyta &q... | zochuna
Trudno mi się odnieść do autora, bo jedyna wcześniejsza próba zaznajomienia się z nim wypadła niezbyt dobrze. Może byłam za młoda, może czas na powtórkę "Dzieci północy". Ale "Czarodziejka..." podobała mi się bardzo i wahałam się, czy postawić 4, czy 5. Właściwie dalej nie jestem pewna, czy nie za nisko oceniłam. ;) Czytało się dobrze, chwilami nie mogłam się oderwać, ale były też momenty lekko nużące, na szczęście niezbyt długie. Na pewno warto przeczytać, spróbuj. :)
Użytkownik: Monika.W 31.05.2009 19:42 napisał(a):
Odpowiedź na: Vevericy padła bnetka, wi... | verdiana
1. Lenin, Ferdynand Ossendowski, 5
2. Polski hydraulik i inne opowieści ze Szwecji, Maciej Zaremba, 6
3. Braciszek i Karlsson z dachu, Astrid Lingren, 3
4. Eseje dla Kassandry, Jerzy Stempowski, 6
5. Listy, Jerzy Andrzejewski & Jarosław Iwaszkiewicz, 5
6. Czosnek i szafiry czyli sekretne życie krytyka w przebraniu, Rith Reichl, 3
7. Ta, którą nigdy nie byłam, Majgull Axelsson, 5
8. Tematy żydowskie, Stanisław Vincenz, 4
9. Malutka czarownica, Otfried Preussler, 5
10. Rwący nurt historii: Zapiski o XX i XXI wieku, Ryszard Kapuściński, 5
11. Bajki filozoficzne, Piquemal Michel, 4
12. O książkach, ludziach i sztuce, Ryszard Kapuściński, 5
13. Opowieści kosmikomiczne, Italo Calvino, 5
14. Podziemna korona, Józef Czapski, 6
15. Droga do piekła, Majgull Axelsson, 4
16. Piękna świniarka, Martti Larni, 4
Użytkownik: boopoland 31.05.2009 19:52 napisał(a):
Odpowiedź na: Vevericy padła bnetka, wi... | verdiana
Harry Potter i komnata tajemnic (Rowling Joanne (pseud. Rowling J. K., Skamander Newt, Whisp Kennilworthy, Galbraith Robert)) - Rowling Joanne (pseud. Rowling J. K., Skamander Newt, Whisp Kennilworthy, Galbraith Robert) [5]
Tektonika uczuć (Schmitt Éric-Emmanuel) - Schmitt Éric-Emmanuel [5]
Aimée & Jaguar: Historia pewnej miłości, Berlin 1943 (Fischer Erica) - Fischer Erica [4], ogólnie dobra książka, ale ciężko mi się ją czytało.
Przetrwać w Nowym Jorku (Carroll Jim) - Carroll Jim [4]
Traktor albo błąd w sztuce (Kalada Juhasia) - Kalada Juhasia [4]
Rozbitek (Palahniuk Chuck) - Palahniuk Chuck [5]
Harry Potter i kamień filozoficzny (Rowling Joanne (pseud. Rowling J. K., Skamander Newt, Whisp Kennilworthy, Galbraith Robert)) - Rowling Joanne (pseud. Rowling J. K., Skamander Newt, Whisp Kennilworthy, Galbraith Robert) [4+]
Małe zbrodnie małżeńskie (Schmitt Éric-Emmanuel) - Schmitt Éric-Emmanuel [4+]
Koralina (Gaiman Neil) - Gaiman Neil [4+]
Higiena mordercy (Nothomb Amélie) - Nothomb Amélie [5]
Odette i inne historie miłosne (Schmitt Éric-Emmanuel) - Schmitt Éric-Emmanuel [5]
Byłem asystentem doktora Mengele (Nyiszli Miklós) - Nyiszli Miklós [5+]
Kochając większą kobietę (Weiner Jennifer) - Weiner Jennifer [5]
Tajemna historia Moskwy (Sedia Ekaterina) - Sedia Ekaterina [3] Gniot jakich mało. Czytanie tej książki to strata czasu :/.
Jedwab (Baricco Alessandro) - Baricco Alessandro [5+]
Dziennik nimfomanki (Tasso Valérie) - Tasso Valérie [3]
Kamienni strażnicy (Baccalario Pierdomenico (pseud. Moore Ulysses lub Belpois Jeremy)) - Baccalario Pierdomenico (pseud. Moore Ulysses lub Belpois Jeremy) [5]
Użytkownik: jakozak 31.05.2009 19:53 napisał(a):
Odpowiedź na: Vevericy padła bnetka, wi... | verdiana
Bez mojej zgody (Picoult Jodi) 5
Co usłyszała Holly? (Stine Robert Lawrence) 2
Czarna skrzynka (Oz Amos) 5
Czekolada (Harris Joanne) 4
Kronika zapowiedzianej śmierci (García Márquez Gabriel) 5
Kwiat Śniegu i sekretny wachlarz (See Lisa) nie zainteresowana
Opowieść o miłości i mroku (Oz Amos) 3
Poboyowisko (Dołęgowska-Wysocka Mirosława) 6
Pościg za czarną hondą (Szymeczko Kazimierz) 3
Widnokrąg (Myśliwski Wiesław) 4
Za grosze: Pracować i (nie) przeżyć (Ehrenreich Barbara) 6

Użytkownik: misiak297 31.05.2009 20:07 napisał(a):
Odpowiedź na: Bez mojej zgody (Picoult ... | jakozak
Widzę, że nie bardzo lubisz Stine'a Jolu:) Ja lubiłem, ale jakieś siedem-osiem lat temu:)
Użytkownik: jakozak 01.06.2009 16:12 napisał(a):
Odpowiedź na: Widzę, że nie bardzo lubi... | misiak297
Nie, Misiak. Nie jestem znawcą, nie mogę też wypowiadać się za innych.
Moim jednak zdaniem to jest bardzo kiepska książka. Prymitywna. Takie coś mogę napisać w jeden wieczór. Od razu na czysto. Myślę, że moja polonistka postawiłaby mi za to dwóję (znaczy teraz jedynkę):-)
Użytkownik: Monika.W 31.05.2009 20:30 napisał(a):
Odpowiedź na: Bez mojej zgody (Picoult ... | jakozak
Czyżby znużył Cię "Kwiat Sniegu"?
Użytkownik: jakozak 01.06.2009 16:09 napisał(a):
Odpowiedź na: Czyżby znużył Cię "K... | Monika.W
To nie tak! :-)
Bardzo niedawno czytałam Kwiat peonii. Bardzo smutna i piękna książka.
Tematyka jest jednak mocno przygnębiająca.
Myślę, że przeczytam chętnie tę książkę za rok na przykład... Teraz za wcześnie. Uważałam, że należy rzetelnie "ocenić" to, co się miało w rękach. :-)
Użytkownik: dansemacabre 31.05.2009 20:16 napisał(a):
Odpowiedź na: Vevericy padła bnetka, wi... | verdiana
Marnie w maju, a w czerwcu będzie jeszcze marniej, bo przede mną gorączka końca roku szkolnego...

Afrykanin (Le Clézio Jean-Marie Gustave) 4
Dziennik (Palahniuk Chuck (właśc. Palahniuk Charles Michael)) 4
Fruwająca dusza (Tawada Yoko) 5
Kato-tata: Nie-pamiętnik (Opfer Halszka) 4
Kelner doskonały (Sulzer Alain Claude) 3
Komórka (Schulze Ingo) 4
Miasto poza czasem (Moriel Enrique) 3
Piękno świata (Wojasiński Rafał) 3
Piknik fryzjerów (Hoppe Felicitas) 3
Póki rekin śpi (Agus Milena) 4
Skugga Baldur: Opowieść islandzka (Sjón) 4
Starszy brat, młodszy brat (Florian Filip & Florian Matei) 4

Nic prawdziwie porywającego nie wpadło mi w ręce w tym miesiącu.
Użytkownik: martini_rosso 31.05.2009 21:19 napisał(a):
Odpowiedź na: Vevericy padła bnetka, wi... | verdiana
Majowe lektury:

1) Andrzej Stasiuk "Opowieści galicyjskie" (4)
2) Sławomir Shuty "Zwał" (4)
3) Włodzimierz Paźniewski "Eseje wędrowne" (5)
4) Martin Buber "Droga człowieka według nauczania chasydów" (5)
5) Jacek Dehnel "Lala" (powtórka, 5 - ocena bez zmian)
6) Martin Buber "Problem człowieka" (5)

Nie mam nadal czasu na dokończenie kilku rzeczy, i niestety nie mam nawet czasu na uporządkowanie wrażeń z poprzednich lektur... z utęsknienień wyglądam końca sesji...
Użytkownik: misiak297 01.06.2009 00:14 napisał(a):
Odpowiedź na: Vevericy padła bnetka, wi... | verdiana
Moje majowe lektury:

1 Unni Lindell "Czerwony Kapturek"- 3 - jest recenzja
2 Wiera Panowa "Sierioża" - 5 - jest recenzja
3 Lilian Jackson Braun "Kot, który czytał wspak" - 4
4 Aleksander Dumas "Dama kameliowa" - 5
5 Marian Piotr Rawinis "Cichy ślub" - 4
6 Charles Dickens "Wielkie nadzieje" - 6 - jest recenzja i czytatka
7 Agatha Christie "Autobiografia" - 5
8 Anna Kłodzińska "Dzieci milionerów" - 5 - jest recenzja i czytatka
9 Czesław Miłosz "Widzenia nad Zatoką San Francisco" - 2
10 Agnieszka Graff "Rykoszetem - rzecz o płci seksualności i narodzie" - 5 - jest czytatka

To tyle:)
Użytkownik: Marylek 01.06.2009 00:14 napisał(a):
Odpowiedź na: Vevericy padła bnetka, wi... | verdiana
Wrześniowe światło (Bienek Horst) (5) Jest recenzja.
Traktat ateologiczny: Fizyka metafizyki (Onfray Michel) (6) Rewelacyjna, czyta się błyskawicznie. Logiczna, udokumentowana, merytorycznie dopracowana argumentacja.
Jednym strzałem (Child Lee (właśc. Grant Jim)) (Child Lee) (5) Świetna powieść sensacyjna. Ma wszystko co trzeba: bohatera, akcję, narastające napięcie; nie ma czułostkowości i dorabianej na siłę ideologii.
Kruchy dom duszy: Wielka odyseja chirurgii mózgu (Thorwald Jürgen (właśc. Bongartz Heinz)) (4) Po pierwszej euforii – mam kolejnego Thorwalda! – wyhamowałam. Po połowie zrobiłam sobie miesiąc przerwy. Książkę skończyłam z zainteresowaniem, ale „Stulecie chirurgów” to to nie jest.
Zawsze jakieś jutro (Wieczerska Janina) (5) Nostalgia mnie ogarnia. Powieść dla młodzieży z czasów po II wojnie. Wartości poznawczych mnóstwo. Niektóre sytuacje dla współczesnej młodzieży pewno będą niezrozumiałe. Ale czyta się wciąż świetnie.
Wściekłość i wrzask (Faulkner William) (powtórka - niezmiennie 6) Jest recenzja.
Delicje ciotki Dee (Hołówka Teresa) (4) Miła, zabawna, momentami nawet urocza książeczka, w większości mająca już jednak wartość historyczną. Refleksje często dowcipne, ale i często malkontenckie. Wiele niepotrzebnej donkiszoterii i buntu dla niego samego. Narzekający Polak za granicą. Dobry, reportażowy styl.
Czas niezrównany: Życie Williama Faulknera (Parini Jay) (6) Wspaniała, rewelacyjna, fantastyczna biografia, godna polecenia każdemu, kto lubi ten typ literatury. I może jeszcze, kto lubi Faulknera. ;)
Użytkownik: Vemona 01.06.2009 20:50 napisał(a):
Odpowiedź na: Wrześniowe światło (5) Je... | Marylek
Widzę, że Cię namówiłam na "Traktat" i nie dostanę za to po głowie. :-)) Strasznie się cieszę, że Ci się spodobał, bo miałabym wyrzuty na sumieniu, gdyby się tak nie stało. :-)
Użytkownik: Marylek 01.06.2009 21:23 napisał(a):
Odpowiedź na: Widzę, że Cię namówiłam n... | Vemona
Bardzo mi się podobał! Łyknęłam go w dwa czy trzy dni, nawet nie wiem kiedy. :) Ale z drugiej strony to cieniutka książeczka przecież jest... ;)
Użytkownik: Vemona 01.06.2009 22:08 napisał(a):
Odpowiedź na: Bardzo mi się podobał! Ły... | Marylek
Cieniutka, to prawda, ale jaka ciekawa, warto było kolejkę przepchnąć. I ile wartych zainteresowania tropów! Zaczęłam baaardzo żałować, że nie znam francuskiego. :-)
Użytkownik: Marylek 01.06.2009 22:27 napisał(a):
Odpowiedź na: Cieniutka, to prawda, ale... | Vemona
A ja sobie ostatnio kupilam Odczarowanie: Religia jako zjawisko naturalne (Dennett Daniel C. (Dennett Daniel Clement)) i mam cichą nadzieję, że się nie rozczaruję. Tylko że to grube jest, a spotkanie w Katowicach wkrótce, tak więc sobie poczeka trochę. ;)
Użytkownik: Vemona 01.06.2009 22:33 napisał(a):
Odpowiedź na: A ja sobie ostatnio kupil... | Marylek
A ja bym się mogła zapisać w kolejce??? Wygląda to bardzo zachęcająco i trochę mi nasuwa skojarzenia z I człowiek stworzył bogów...: Jak powstała religia? (Boyer Pascal), a to było dla mnie szóstkowe. :-)
Użytkownik: exilvia 01.06.2009 23:03 napisał(a):
Odpowiedź na: A ja bym się mogła zapisa... | Vemona
Vemona, a dysponujesz Boyerem? :-)
Użytkownik: Vemona 01.06.2009 23:14 napisał(a):
Odpowiedź na: Vemona, a dysponujesz Boy... | exilvia
Nie, verdiana dysponuje. Ja choruję na niego, ale jak chciałam sobie zamówić w prezencie, to nie było. :(
Użytkownik: Marylek 01.06.2009 23:05 napisał(a):
Odpowiedź na: A ja bym się mogła zapisa... | Vemona
Możesz, jasne. A może Ci wysłać via Rodzice Dagi w czerwcu? Razem z panią Ranke-Heinemann, którą Wam kiedyś obiecałam? Bo może Ty przeczytasz szybciej niż ja? (Cudze się szybciej czyta, nie?) I "Mały pokój z książkami" przy okazji Ci odeślę, OK? A "I człowiek stworzył bogów" masz swoje? Bo ja bym się na to chętnie zapisała do kolejki. :)
Użytkownik: Vemona 01.06.2009 23:15 napisał(a):
Odpowiedź na: Możesz, jasne. A może Ci ... | Marylek
Przeczytam napewno w pierwszej kolejności!! Dziękuję Ci jak nie wiem co. :-) Niestety "I człowiek stworzył bogów" pożyczałam od Dagi, może prześle Ci przez rodziców?? Ja chcę go mieć, bardzo, bardzo, ale niestety jeszcze nie zdobyłam.
Użytkownik: Marylek 01.06.2009 23:17 napisał(a):
Odpowiedź na: Przeczytam napewno w pier... | Vemona
Ok, to napiszę do Ciebie jak będę znała szczegóły. :)
Użytkownik: Vemona 01.06.2009 23:22 napisał(a):
Odpowiedź na: Ok, to napiszę do Ciebie ... | Marylek
To już skaczę!! Aż się pies patrzy podejrzliwie... :-)) A może i Ty sobie coś u mnie wypatrzysz, choćby "Prawo boskie a wolność człowieka"? Wyślę Ci zaktualizowany spis. :-)
Użytkownik: Marylek 02.06.2009 07:13 napisał(a):
Odpowiedź na: To już skaczę!! Aż się pi... | Vemona
Dobra. Padłłam wczoraj. :( Miłego nowego dnia! :))
Użytkownik: Vemona 02.06.2009 13:39 napisał(a):
Odpowiedź na: Dobra. Padłłam wczoraj. :... | Marylek
Miłego dnia. :) Spis pojechał, jak coś Ci się spodoba, to krzycz. :)
Użytkownik: exilvia 01.06.2009 23:04 napisał(a):
Odpowiedź na: A ja sobie ostatnio kupil... | Marylek
O! Muszę się na to zaczaić. Dennett pojawił się w "Bogu urojonym", czyli warto zajrzeć.
Użytkownik: madame seneka 03.06.2009 18:35 napisał(a):
Odpowiedź na: Wrześniowe światło (5) Je... | Marylek
I pomyśleć, że ta biografia stoi u mnie na półce już od kilku miesięcy, ale nie mogę się za nią zabrać, tyle mam rzeczy z bibliotek i pożyczonych od Biblionetkowiczów :-( Trzeba będzie w końcu po nią sięgnąć :-)
Użytkownik: Marylek 03.06.2009 22:47 napisał(a):
Odpowiedź na: I pomyśleć, że ta biograf... | madame seneka
Mam tak samo. U mnie stała, czekając, trzy lata! ;) Ale naprawdę warto.
Użytkownik: Gusia_78 01.06.2009 07:37 napisał(a):
Odpowiedź na: Vevericy padła bnetka, wi... | verdiana
Bardzo dobry miesiąc pod względem jakościowym:

Katarzyna Janowska & Piotr Mucharski Próbka reprezentatywna (antologia; Janowska Katarzyna, Mucharski Piotr, Bartoszewski Władysław i inni) (5)- lektura obowiązkowa dla wszystkich sympatykow tego znakomitego duetu "wywiadowczego""
Karol Olgierd Borchardt Znaczy Kapitan (Borchardt Karol Olgierd) (5) - wspaniałe opowiadania, nie tylko dla miłosnikow morza
Sławomir Rawicz Długi marsz (Rawicz Sławomir) (5)- polecam lekturę tej fascynującej historii, nim powstanie na jej podstawie hollywoodzka produkcja, co ma podobno nastąpić w 2010 r.
Aleksander Krawczuk Poczet cesarzy rzymskich (Krawczuk Aleksander) Pryncypat (zostaje 5)- po latach zauważam, że ewidentnie pisany dla mlodego czytelnika
Zbigniew Domino Syberiada polska (Domino Zbigniew (pseud. Bor Adam)) (6)
Jan Zieliński Józef Czapski: Krótki przewodnik po długim życiu (Zieliński Jan (ur. 1952)) (5) - polecam jako uzupełnienie wiedzy o JC
Antonia Fraser Sześć żon Henryka VIII (Fraser Antonia) (5) - lekko i przystępnie napisana biografia, oparta w dużej mierze na źródłach, lubię taką lekką formę popularnonaukową

Do tego dwa audiobooki: "Potop" i "Chłopi" - na szczęście w całości :-)
Użytkownik: misiak297 01.06.2009 08:13 napisał(a):
Odpowiedź na: Bardzo dobry miesiąc pod ... | Gusia_78
Pamiętam "Sześć żon Henryka VIII" to naprawdę rewelacyjnie opracowana biografia. W dodatku z tego co pamiętam jest przepięknie wydana - z mnóstwem materiału w środku. Duże wrażenie zrobiła na mnie pewna wyliczanka, która tam jest. Pani Fraser pisze z dużą empatią.
PS. O tak, ostatnio zacząłem promować Dickensa:) Cieszę się, że znowu czyjś schowek się wzbogacił:)
Użytkownik: Gusia_78 01.06.2009 09:57 napisał(a):
Odpowiedź na: Pamiętam "Sześć żon ... | misiak297
Fraser-to chyba nie było to wydanie, ja miałam całkiem przeciętne. Do do Dickensa, niestety w żadnej pobliskiej bibliotece nie ma "Wielkich nadziei" ani "Samotni" na którą również mam wielką chęć. W katalogu jednej biblioteki znalazłam taką pozycję: "Dzieje, przygody, doświadczenia i zapiski Dawida Copperfielda juniora, rodem z Blunderstone, (których nigdy ogłaszać drukiem nie zamierzał)". Czy to jest pełny, oryginalny tytuł DC?
Użytkownik: milenaj 02.06.2009 18:30 napisał(a):
Odpowiedź na: Bardzo dobry miesiąc pod ... | Gusia_78
Chciałabym przeczytać "Sześć żon Henryka VIII". Ostatnio często coś z tej tematyki się za mną plącze. "Ja, Elżbieta", "Kochanice króla", ale czuję, że muszę to wszystko jakoś usystematyzować.
Użytkownik: Gusia_78 03.06.2009 06:42 napisał(a):
Odpowiedź na: Chciałabym przeczytać &qu... | milenaj
Polecam, bardzo przyjemna lektura. Jeśli interesuje Cię ostatnio ta tematyka to również "Marię Stuart" Zweiga.
Użytkownik: exilvia 11.04.2010 21:41 napisał(a):
Odpowiedź na: Bardzo dobry miesiąc pod ... | Gusia_78
Czytam właśnie Towarzysze: Komunizm od początku do upadku: Historia zbrodniczej ideologii (Service Robert) i znalazłam tam taki fragment nt. książki Rawicza: "Nie wszyscy dawali wiarę opowieści Rawicza; szybko powstały wątpliwości, czy ktokolwiek zniósłby tak wyczerpującą drogę - koniec końców podejrzewa się go raczej o to, że zmyślił swoje przygody." I jeszcze ciekawostka z przypisu: "Chociaż ta książka nie zawiera treści religijnych, była dostępna tanio dla osób wyznania chrześcijańskiego. Sam otrzymałem egzemplarz jako 9-latek w ramach nagrody w szkółce niedzielnej. Program 4 radia BBC, The Long Walk autorstwa Toma Whewella, nadany 30 października 2006 roku, rozprawił się z twierdzeniem Rawicza dotyczącym ucieczki z Syberii." Towarzysze: Komunizm od początku do upadku: Historia zbrodniczej ideologii (Service Robert), Wyd. Znak, Kraków 2008, s. 334.
Użytkownik: veverica 01.06.2009 11:37 napisał(a):
Odpowiedź na: Vevericy padła bnetka, wi... | verdiana
Wreszcie udało mi się połączyć:)

Verdiano - dziękuję za założenie tematu:)

Jakoś nie miałam za dużo czasu na czytanie, tak że tylko kilka pozycji... Ale oceny niezłe:)

W maju:
-> Trudi Canavan - Nowicjuszka (Canavan Trudi) (5)
-> Trudi Canavan - Wielki Mistrz (Canavan Trudi) (5)
-> Scott Lynch - Na szkarłatnych morzach (Lynch Scott) (5)
-> Lilian Jackson Braun - Kot, który tropił złodzieja (Braun Lilian Jackson) (4)
-> Lilian Jackson Braun - Kot, który przedrzeźniał ptaki (Braun Lilian Jackson) (4)
-> Ken Follett - Świat bez końca (Follett Ken) (6)
-> Margaret Atwood - Dobre kości (Atwood Margaret) (4)

I czytam kolejnego Folleta - Niebezpieczna fortuna (Follett Ken)
Użytkownik: dudla 02.06.2009 10:46 napisał(a):
Odpowiedź na: Wreszcie udało mi się poł... | veverica
Przeczytalam ostatnio "Kota ktory przedrzeznial ptaki", to byla moja pierwsza ksiazka z tej serii i jakos mnie nie porwala. Taki ledwo ledwo kryminalik..
Użytkownik: veverica 02.06.2009 13:20 napisał(a):
Odpowiedź na: Przeczytalam ostatnio &qu... | dudla
Dla mnie to są takie sympatyczne książki na popołudnie, czyta się dobrze, jak nie mam siły na nic innego, sa doskonałe, ale ogólnie nic specjalnego:) Jako kryminały - przeciętne. Ale lubię koty, lubię Qwillerana, a ponieważ czytam w zasadszie po kolei, polubiłam też mieszkańców Moose County i z zainteresowaniem śledzę ich losy. To trochę jak niezbyt ambitny, ale lubiany serial oglądany dla odprężenia (chociaż ja akurat seriali nie oglądam):)
Użytkownik: dudla 02.06.2009 13:23 napisał(a):
Odpowiedź na: Dla mnie to są takie symp... | veverica
Aha, czyli nie trafilam na jakas slabsza czesc. Ten typ tak ma po prostu.
Zgadzam sie, ze lekko sie to czyta i koty tez lubie.
Użytkownik: milenaj 02.06.2009 18:32 napisał(a):
Odpowiedź na: Wreszcie udało mi się poł... | veverica
Właśnie zaczynam "Na szkarłatnych morzach" i już żałuję, że dałam się wciągną w kolejną sagę. Znowu mnie czeka wypatrywanie kolejnych częsci, przeklinanie bądź autorów, bądź wydawców:-)
Użytkownik: yeltet 01.06.2009 12:03 napisał(a):
Odpowiedź na: Vevericy padła bnetka, wi... | verdiana
Barbarzyńca w ogrodzie (Herbert Zbigniew) 4
Gra w klasy (Cortázar Julio) 3
Kradnąc konie (Petterson Per) 4
Mężczyźni, którzy nienawidzą kobiet (Larsson Stieg)
Przyślę panu list i klucz (Pruszkowska Maria) 6
Z deszczu pod rynnę (Gier Kerstin) 3
Zaopiekuj się mną... (Koomson Dorothy) 6
Zupa z granatów (Mehran Marsha) 5
Użytkownik: vinga9 01.06.2009 12:29 napisał(a):
Odpowiedź na: Vevericy padła bnetka, wi... | verdiana
Przeczytane w maju:
Andrzej Sapkowski - Chrzest ognia (Sapkowski Andrzej) (5); Wieża Jaskółki (Sapkowski Andrzej) (5); Pani Jeziora (Sapkowski Andrzej) (4)
Stefan Żeromski - Ludzie bezdomni (Żeromski Stefan (pseud. Zych Maurycy)) (4)
Małgorzata Musierowicz - Opium w rosole (Musierowicz Małgorzata) (5); Brulion Bebe B. (Musierowicz Małgorzata) (4)
Sergiusz Piasecki "Trylogia złodziejska":
Jabłuszko (Piasecki Sergiusz) (4); Spojrzę ja w okno... (Piasecki Sergiusz) (4); Nikt nie da nam zbawienia... (Piasecki Sergiusz) (5)
Claire Castillon - Insekt (Castillon Claire) (5)
Użytkownik: agatatera 01.06.2009 14:41 napisał(a):
Odpowiedź na: Vevericy padła bnetka, wi... | verdiana
Maj 2009:

1. Kwiaty na poddaszu (Andrews V. C. (właśc. Andrews Virginia C.)) - Virginia C. Andrews (5)
2. Saga rodu Klaptunów (Wojtyszko Maciej) - Maciej Wojtyszko (3)
3. Miasto ślepców (Saramago José) - Jose Saramago (6)
4. Miłość nad rozlewiskiem (Kalicińska Małgorzata) - Małgorzata Kalicińska (4)
5. Życie wśród dzikusów (Jackson Shirley) - Shirley Jackson (4)
6. Księgarz z Kabulu (Seierstad Åsne) - Asne Seierstad (4)
7. Wywiad z sobą samą; Apokalipsa (Fallaci Oriana) - Oriana Fallaci (4, bo książka jest napisana dobrze, jednakże za przekazywane treści i opinie dałabym -1)
8. Kair: Historia pewnej kamienicy (al-Aswani Ala (al-Aswany Alaa)) - Alaa Al Aswany (4)
9. Miłość za kilka włosów (Mrabet Mohammed) - Mohammed Mrabet (2)
10. Zły (Tyrmand Leopold) - Leopold Tyrmand (5)
11. Dobry adres to człowiek (Terakowska Dorota) - Dorota Terakowska (5)
12. Ewangelia według Jezusa Chrystusa (Saramago José) - Jose Saramago (5)
13. Artystka wędrowna (Szwaja Monika) - Monika Szwaja (5)
14. Przeciwieństwo losu: Księga rozważań (Tan Amy) - Amy Tan (5)
15. Olivier i zeszyt z marzeniami (Nicholls Sally) - Sally Nicholls (5)
16. Zupa z granatów (Mehran Marsha) - Marsha Mehran (3)
Użytkownik: exilvia 01.06.2009 14:56 napisał(a):
Odpowiedź na: Vevericy padła bnetka, wi... | verdiana
Czarujące obiekty latające (antologia; Leacock Stephen, Peake Mervyn Laurence, Bond Nelson Slade i inni) antologia (3) --> takie sobie te opowiadania, jak dla mnie, nawet to Pratchettowe nie takie wspaniałe; reszta różnie, ale ogólnie tematy zbyt ograne już w tej chwili, żeby cieszyć.
Traktat ateologiczny: Fizyka metafizyki (Onfray Michel) Michel Onfray (4) --> naprawdę dobre, zainspirowało mnie do przeczytania wreszcie "Boga urojonego". Jednak zbyt jednostronne i brakuje mi tej pozytywnej części ateologii.
Nocny patrol (Łukianienko Siergiej (Łukjanienko Siergiej)) Siergiej Łukanienko (4) --> mimo, że podobało mi się tyle o ile, sięgnę po "Patrol dzienny", bo jestem ciekawa, jak Łukanienko z ich strony przedstawił walkę Światłości z Ciemnością.
Historia dzieciństwa (Satrapi Marjane) Marjane Satrapi (5) --> świetne! Proste i dobitne obrazki. Proste wprowadzenie w problemy współczesnego Iranu (co prawda sprzed prawie 20-30 lat, ale to dopiero początek..).
Bóg urojony (Dawkins Richard) Richard Dawkins (5) --> bardzo dobre! Mam po niej wielką ochotę na Rozplatanie tęczy: Nauka, złudzenia i apetyt na cuda (Dawkins Richard), któr obiecuje pozytywną wizję świata bez boga.

Kończę: Opowiadania guslarskie (Bułyczow Kir (Bułyczow Kirył) (właśc. Możejko Igor)) Kir Bułyczow --> krótsze, śmieszniejsze opowiadania bardzo różnie oceniam, natomiast jestem w trakcie najdłuszego - 180-stronicowego, które nie jest tak śmieszne, za to jest świetnie napisane (czuć rosyjskie pióro!). Będzie pewnie 4. I na pewno sięgnę po Nowe opowiadania guslarskie (Bułyczow Kir (Bułyczow Kirył) (właśc. Możejko Igor)) (jak się spodziewam - Guslar po pierestrojce).
Użytkownik: Szreq 01.06.2009 15:13 napisał(a):
Odpowiedź na: Vevericy padła bnetka, wi... | verdiana
Przeczytane w maju:

1.Dziewczyna z pomarańczami (Gaarder Jostein) (Gaarder Jostein)4
2.Sedno rzeczy (Natsume Sōseki (właśc. Natsume Kinnosuke)) (Natsume Sōseki)5
3.Więzy krwi (Kossakowska Maja Lidia) (M.L. Kossakowska)5
4.Królowa deszczu (Scholes Katherine) (Scholes Katherine)6
5.Moja Afryka (Choszcz Kinga) (Kinga Choszcz)5
6.Stowarzyszenie Wędrujących Dżinsów: Rok później (Brashares Ann) (Brashares Ann)4
7.Martin Eden (London Jack (właśc. Chaney John Griffith)) (Jack London)5
Użytkownik: Izania 01.06.2009 18:17 napisał(a):
Odpowiedź na: Vevericy padła bnetka, wi... | verdiana
Maj - miesiąc bardzo urodzajny pod względem ilości książek. Z jakością również było w porządku.

1.Dzieje pięknej Bitynki: Historia życia Zofii Potockiej 1760-1822 (Łojek Jerzy (pseud. Jerzewski Leopold)) Jerzy Łojek (-5)
2.Dywizjon 303 (Fiedler Arkady) Arkady Fidler (6)
3.Mary Poppins wraca (Travers Pamela L.) P.L Travers (5)
4.Buszujący w zbożu (Salinger Jerome David) J.D. Salinger (-4)
5.Zaginiony książę (Hodgson-Burnett Frances) F.H.Burnett (+4)
6.Perły i wieprze (Makuszyński Kornel) Kornel Makuszyński (4)
7.Alicja w Krainie Czarów (Carroll Lewis (właśc. Dodgson Charles Lutwidge)) Lewis Carroll (4+)
8.Mary Poppins otwiera drzwi (Travers Pamela L.) P.L. Travers (5)
9.Wyspa Złoczyńców (Nienacki Zbigniew (właśc. Nowicki Zbigniew Tomasz)) Zbigniew Nienacki (-5)
10.Kapelusz pełen nieba: Opowieść ze Świata Dysku (Pratchett Terry) Terry Pratchett (-5)
11.Tajemnica Amelii (Kessler Liz) Liz Kessler (4)
12.Królewicz i żebrak (Twain Mark (właśc. Clemens Samuel Langhorne)) Mark Twain (5)
Użytkownik: KrzysiekJoy 01.06.2009 18:37 napisał(a):
Odpowiedź na: Vevericy padła bnetka, wi... | verdiana
Moje majowe lektury:

Anna Gavalda - Chciałbym, żeby ktoś gdzieś na mnie czekał (Gavalda Anna) - 4

Nic specjalnego, ale swój klimacik te opowiadanka mają. (Dziękuję Szreqowi za udostępnienie).

Wojciech Cejrowski - Kołtun się jeży (Cejrowski Wojciech) - 4

Cóż, w wielu sprawach zgadzam się z Cejrowskim.

John Boyne - Chłopiec w pasiastej piżamie (Boyne John) - 4

Ogónie rzecz biorąc, rozczarowanie, chyba za wiele się spodziewałem. (Dziękuję Marylce i Eli za udostępnienie).

Beata Pawlikowska - Blondynka wśród łowców tęczy (Pawlikowska Beata) - 5

Jak zwykle w wykonaniu pani Beaty bardzo smakowity, podróżniczy smakołyk.

Marcin Kydryński - Chwila przed zmierzchem (Kydryński Marcin) - 4

Podróż do Afryki. Bezkompromisowe spojrzenie na Czarny Ląd. Warto.

Anne Fadiman - Ex libris: Wyznania czytelnika (Fadiman Anne) - 6

Kolej na rewelację miesiąca. Duża dawka humoru, mądrości okołoksiażkowej, chyba nie może się ta książka nie podobać BiblioNETkowiczom płci obojga. (Dziękuję Marylce za udostępnienie).

Janusz Leon Wiśniewski - Bikini (Wiśniewski Janusz Leon) - 5

Nowa powieść Wiśniewskiego zadowliła mnie. Ja w ogóle o Wiśniewskim mam dobre zdanie, tylko aby ugruntować swoją opinię o Nim muszę przeczytać ten jego najabrdziej znany utwór.:)

Joe Simpson - Dotknięcie pustki (Simpson Joe) - 5

Do pełni szczęścia czegoś mi zabrakło w tej książce. Jest to co kocham, czyli Góry, wspinanie, ale Joe Simpson nie wzbudził mojej sympatii, choć nie znaczy to, że nie należy mu się ogromny szacunek za to co uczynił.

Antonio Halik - Z kamerą i strzelbą przez Mato Grosso (Halik Antonio (Halik Tony; właśc. Halik Mieczysław Sędzimir)) - 4

Po Pawlikowskiej kolejna wyprawa do południowo-amerykańskiej dżungli. Również ogromny szacunek dla pana Halika.

Maria Pruszkowska - 7 babek 1 dziadek (Pruszkowska Maria) - 5

Poznałem pisarkę dzięki BiblioNETkowiczom za co serdecznie dziękuję, wspaniale mi się czyta Jej książki. To jest rodzaj humoru, który mi bardzo odpowiada. (Dziękuję Widze i Ani46 za udostępnienie).

Mario Vargas Llosa - Szelmostwa niegrzecznej dziewczynki (Vargas Llosa Mario) - 5

Kolejna przeczytana przeze mnie powieść niedocenianego Peruwiańczyka. Czytałem to i tak mi przychodził na myśl Forest Gump. Ciekawe czy tylko mnie? (Dziękuję krasnalowi za udostępnienie).

Bohumil Hrabal - Pociągi pod specjalnym nadzorem (Hrabal Bohumil) - 4
Bohumil Hrabal - Zbyt głośna samotność (Hrabal Bohumil) - 3

Bez zachwytów. "Pociągi pod specjalnym nadzorem (Hrabal Bohumil)" na tak Zbyt głośna samotność (Hrabal Bohumil) na nie. (Dziękuję Syrence za udostępnienie).

Adam Bahdaj - Podróż za jeden uśmiech (Bahdaj Adam (pseud. Damian Dominik)) - 6

Apel to zmotoryzowanych. Zabierajcie ludzi z plecakami, tak gratisowo. Wiem, że tacy jeszcze po polskich drogach chadzają.;)

Terry Pratchett - Kolor magii (Pratchett Terry) - 2

Terniętym to ja nigdy nie będę. Przestrzegano mnie: - Krzyś, nie zaczynaj od "Koloru magii", ale Krzyś jest uparty i zaczął od pierwszego tomu cyklu. Dla mnie to wszystko to jest.. takie bajdurzenie o niczym. (Dziękuję Ani46 za udostępnienie).

Alina i Czesław Cenkiewiczowie - Tajemnice szóstego kontynentu (Centkiewicz Czesław Jacek, Centkiewicz Alina (Centkiewiczowa Alina)) - 4

A tu wyprawiłem się z państwem Centkiewiczów na Antarktydę. Naprawdę wiele ciekawostek jest w tej książce. Wiecie np. ile waży jężyk wieloryba (przysmak orki)? Tyle ile słoń.:)
Użytkownik: janmamut 02.06.2009 17:30 napisał(a):
Odpowiedź na: Moje majowe lektury: A... | KrzysiekJoy
Ja po raz kolejny przekonuję się, że jestem nienormalny, bo mnie właśnie pierwszy tom "Dysku" wciągnął. Dokładniej: pierwszy i drugi. To niby dwie różne powieści, ale dobrze byłoby potraktować je jako dwa tomy tego samego. Dopiero w drugim tomie wyjaśniają się rzeczy, dziwnie urwane pod koniec pierwszego.
Użytkownik: Virvien 02.06.2009 17:52 napisał(a):
Odpowiedź na: Ja po raz kolejny przekon... | janmamut
Mi również wydaje się, że "Kolor magii" i "Blask fantastyczny" są lepszymi częściami od reszty. Czyli od tych, które czytałam, a czytałam niewiele, niestety. Np. "Ruchomych obrazków" chyba nie dokończyłam O_O bo zapomniałam. Zostało mi kilka kartek, ale jak widać nie wciągnęło mnie aż tak mocno.
Wolę Rincewinda - szczęściarza :)
Użytkownik: Vemona 02.06.2009 17:34 napisał(a):
Odpowiedź na: Moje majowe lektury: A... | KrzysiekJoy
A było Krzysiu posłuchać, jak Cię świadome tego, co czynią, koleżanki przestrzegały!
Upór ukarany - a może dasz sobie jeszcze jedną szansę na ternięcie i tym razem nie trzymając się chronologii spróbujesz któregoś z kolejnych tomów?
Użytkownik: KrzysiekJoy 02.06.2009 17:44 napisał(a):
Odpowiedź na: A było Krzysiu posłuchać,... | Vemona
"Blask fantastyczny" już czeka, więc jednak uparcie będę trzymał się chronologii. Mnie chyba jednak nie jest dane rozumienie świata fantasy. Zbyt mało lotny ten mój umysł.:)
Użytkownik: Vemona 02.06.2009 17:54 napisał(a):
Odpowiedź na: "Blask fantastyczny&... | KrzysiekJoy
Może w połączeniu z "Blaskiem" ten "Kolor" nabierze kolorów? Mamut wspominał, że to się powinno czytać razem, mam zamiar wrócić do początku i spróbować go posłuchać. :-)
A akurat ten świat ma tyle odniesień do naszego, szczególnie literackiego, że nie powinieneś mieć z nim żadnych kłopotów, może tylko rzeczywiście idź za głosem Ani i spróbuj innych tomów, które będą miały innych bohaterów?

O lotności nie będę się wypowiadać, bo widać ją w każdym konkursie na czele stawki. ;P
Użytkownik: KrzysiekJoy 02.06.2009 18:08 napisał(a):
Odpowiedź na: Może w połączeniu z "... | Vemona
Tak, tak, po "Blasku" spodziewam się "oświecenia", ale coś z tym "Kolorem magii" musi być jednak nie tak, skoro wielu Terniętych twierdzi, że nie powinno się od tego zaczynać przygody z Pratchett'em?
Ja przyznam się jeszcze do tego, że leciutko przysypiałem gdy ten Rincewind włóczył się z Dwukwiatem.:)
Użytkownik: Vemona 02.06.2009 18:22 napisał(a):
Odpowiedź na: Tak, tak, po "Blasku... | KrzysiekJoy
Wiesz, ja z całego "Koloru magii" pamiętam tylko Bagaż.... Widać zrobił wrażenie, reszta raczej przeszła bez echa. :-)
Za to całkiem nieźle pamiętam "Wyprawę czarownic", na którą trafiłam zaraz potem i natentychmiast zaczęłam się dogrzebywać odnośników literackich. No i w "Wyprawie", choć tylko przez chwilę, był ON!!
Nie wiem, z czego to wynika, że jakoś ten "Kolor magii" nie jest wciągający za bardzo i chyba naprawdę lepiej do niego wrócić, jak już człowiek jest solidnie Ternięty, może wtedy coś się dostrzega, co inaczej umyka?
Użytkownik: Marylek 03.06.2009 08:47 napisał(a):
Odpowiedź na: "Blask fantastyczny&... | KrzysiekJoy
Ja czytałam całego Pratchetta po kolei, chronologicznie, czyli zaczynałam gdzies tak w połowie lat dziewięćdziesiątych. Podobało mi się wtedy prawie wszystko. Kilka lat temu postanowiłam odświeżyć sobie cały cykl; bycie miłośnikiem zobowiązuje. I chcę Ci powiedzieć, że "Kolor magii" i "Blask fanstastyczny" wydały mi się najsłabsze z całej serii, wręcz nudnawe! Bo Pratchett ewoluuje w kierunku sarkastyczno-publicystycznym, w którym to, co określasz jako "świat fantasy" jest już jeno cienkim szkielecikiem sztafażu, a tamte pierwsze książki jeszcze mają ów szkielet gruby. Tak naprawdę dwie pierwsze części nie są reprezentatywne dla obecnego Pratchetta. Jeśli chcesz go poznać, przebrnij przez nie, ale się na nich nie zatrzymuj.

Osobiście polecam stojące jakby obok serii: "Pomniejsze bóstwa". Albo nie obok, ale stanowiące wysublimowana satyrę na różne objwy współczesności, "Ruchome obrazki" czy "Prawdę". Że o wstrząsającej "Straży nocnej" już nie wspomnę!
Pozdrawiam, życząc wytrwałości. :)
Użytkownik: Vemona 01.06.2009 20:35 napisał(a):
Odpowiedź na: Vevericy padła bnetka, wi... | verdiana
Skoro zachęcasz, to się i dzielę. :-)
Terry Pratchett - Pomniejsze bóstwa (5)
Joanna Chmielewska - Rzeź bezkręgowców (powtórka)
Kate Fox - Przejrzeć Anglików (5)
Rexanne Becnel - Sawantka (2)
Nora Roberts - Cienie nocy (2) kolejne próby i kolejne rozczarowania autorką
Nora Roberts - Jedyna taka noc (2)
Beverly Barton - Grzech niewiedzy (3)
Emily Griffin - Coś pożyczonego (5) czytadło, ale zabawne
Susan Isaacs - Po kompromitacji (2) reklamowana jako amerykańska Chmielewska - cóż, daleko jej, nawet do słabszych pozycji pani Joanny
Heather Graham - Tajemnice zamku Lochlyre (4)
Erica Spindler - Ukarać zbrodnię (4)
Erica Spindler - W milczeniu (4) w obydwu przypadkach ocena bardziej za pomysł, niż realizację, ale całkiem udane
Elwira Watała - Carskie Polki (1) jest recenzja, ja tej pani więcej do ręki nie wezmę
A teraz zaczynają się książki chorobowo-powtórkowe, przy dość wysokiej gorączce były niezastąpione
Monika Szwaja - Jestem nudziarą
Monika Szwaja - Romans na receptę
Monika Szwaja - Powtórka z morderstwa
John Grisham - Firma
Alistair MacLean - San Andreas

No proszę, coś mi nie działa i linki nie zmieniają się w tytuły. :(( Muszę normalnie wpisać, czy tak już zawsze zostanie???
Użytkownik: milenaj 02.06.2009 18:36 napisał(a):
Odpowiedź na: Skoro zachęcasz, to się i... | Vemona
przeczytaj "Willę" Nory Roberts. Reszta faktycznie rozczarowuje.
Użytkownik: AnnRK 01.06.2009 21:17 napisał(a):
Odpowiedź na: Vevericy padła bnetka, wi... | verdiana
Mój maj 2009:
*Musierowicz Małgorzata, Nutria i Nerwus (Musierowicz Małgorzata) (4);
*Braun Lilian Jackson, Kot, który wąchał klej (Braun Lilian Jackson) (3);
*Montgomery Lucy Maud, Dolina Tęczy (Montgomery Lucy Maud) (3);
*Fitzgerald Francis Scott, Wielki Gatsby (Fitzgerald Francis Scott (Fitzgerald F. Scott)) (3);
*Sebold Alice, Nostalgia anioła (Sebold Alice) (4);
*Blatty William Peter, Egzorcysta (Blatty William Peter) (4);
*Fitch Janet, Biały oleander (Fitch Janet) (5);
*Stoker Bram, Dracula [wersja krótsza] (Stoker Bram) (4);
*Polidori John William, Wampir (3);
*Wiech, Cafe "Pod Minogą" (Wiech (właśc. Wiechecki Stefan)) (4);
*Tochman Wojciech, Schodów się nie pali (Tochman Wojciech) (6);
*Pawlikowska Beata, Blondynka Tao: Wyprawa samochodami przez dżunglę w Malezji (Pawlikowska Beata) (4);
*Pérez-Reverte Arturo, Ostatnia bitwa templariusza (Pérez-Reverte Arturo) (4);
*Montgomery Lucy Maud, Rilla ze Złotego Brzegu (Montgomery Lucy Maud) (4).
Użytkownik: dudla 02.06.2009 12:03 napisał(a):
Odpowiedź na: Vevericy padła bnetka, wi... | verdiana
Nie mialam biblionetki przez dwa dni! Ciezko mi bylo strasznie!!
Ale do rzeczy - w maju nie przeczytalam tylko jedna ksiazke, ktora byla wydana po polsku. Tak sie jakos zlozylo.
Przedstawie, wiec liste ktora nikogo nie zainteresuje, ale co tam - z kronikarskiego obowiazku trzeba.

1. Pierre Peju - Clara's Tale (polski tytul - "Smiech ogra", nie wiem dlaczego wymyslili taki glupi angielski tytul, widac to nie tylko w Polsce wydawcom takie durne pomysly do glowy strzelaja) - a ksiazka jak ksiazka. chyba czworke dalam. Poczatek mi sie o wiele bardziej podobal niz rozwiniecie i zakonczenie. Czasem bywa i tak.

2. Rhona Cameron - The Naked Drinking Club - tytul mowi sam za siebie, raczej lekka ksiazka, chociaz temat (wg mnie autodestrukcja) dosc ciezki. Dalam piatke, bo ogolnie kwestie upijania sie i robienia kolosalnych glupstw w nastepstwie sa mi bliskie.

3. Louise Bagshawe - Glamour - Typowe zenskie czytadlo, nic mniej, nic wiecej, chociaz przynajmniej z pewna nutka feminizmu (co w zaden sposob nie przeszkodzilo wszystkim bohaterkom poznac swojego ksiecia z bajki ostatecznie i zyc dlugo i szczesliwie w jego ramionach)

4. Hwee Hwee Tan - Foreign Bodies - Fantastyczna pierwsza powiesc mlodej (23 lata) Singapurki? Singapuranki? Singapurczki? Singapuranczykowianeczki? Styl, bohaterowie, fabula... klask, klask, klask. Bardzo mi sie podobala.

5. Brian King - The Lying Ape - popularnonaukowa (z naciskiem na popularno) ksiazka dziennikarza BBC (zdaje sie..?) o klamaniu. Bo okazuje sie, kochani, ze przecietnie kazdy czlowiek klamie 6 razy dziennie (oczywiscie sa pewne grupy ktore zdecydowanie zawyzaja statystyki), typologia klamstwa, znani i mniej znani klamcy i takie takie.

6. Roopa Farooki - Bitter Sweets - a tutaj mamy przyklad jak to z klamaniem wyglada w praktyce. Cala trzypokoleniowa rodzina klamie sobie nawzajem przez cala ksiazke. Momentami troche naciagane, ale jak wiadomo, nie takie rzeczy sie dzialy.

Teraz czytam Child's Play Carmen Posadas, tez nie wydane po polsku, ale inne jej ksiazki byly wydane, wiec moze jeszcze sie pojawi.
Użytkownik: Morwen 02.06.2009 13:21 napisał(a):
Odpowiedź na: Vevericy padła bnetka, wi... | verdiana
Maj był dla mnie miesiącem pod znakiem amerykańskich powieści detektywistycznych (głównie):

Blade Runner: Czy androidy marzą o elektrycznych owcach? (Dick Philip K. (Dick Philip Kindred)) Philip K. Dick 8/10 (klasyk, który zainspirował filmowy klasyk)
Elektryczna mgła (Burke James Lee) James Lee Burke 9/10 (atmosfera Deep South, niewyobrażalne zbrodnie i detektyw z osobistymi problemami - super, jak dla mnie)
Gibson William "New Rose Hotel" oraz "Fragments of a Hologram Rose" 7/10 (czytane wielokrotnie, gdyż dosyć specyficzne, ale koniec końców początek cyberpunku)

Niezliczonej liczby esejów i tekstów akademickich nie wliczam. Pomijam także książki, które czytałam fragmentarycznie.
Użytkownik: dot59Opiekun BiblioNETki 02.06.2009 16:08 napisał(a):
Odpowiedź na: Vevericy padła bnetka, wi... | verdiana
Wpisałam się wczoraj na testowej B-netce, ale jakoś mi się zdawało, że cały wątek przejdzie tu automatycznie. Widzę, że nie, więc jeszcze raz się chwalę:
A oto moje majowe wyczyny czytelnicze:)
Talizman złotego smoka {Surmik Iwona} (3)
Smoczy pakt {Surmik Iwona} (3)
Jeśli zimową nocą podróżny {Calvino Italo} (5; recenzja jest)
Notatnik ks. Stanisława Musiała: Jezuita w wytartym swetrze {Musiał Stanisław} (4)
Druga miłość {Shreve Anita} (4)
Morze, morze {Murdoch Iris} (4, a byłoby bardziej adekwatnie, gdyby możliwe było 4+; recenzja jest)
Baśnie {Andersen Hans Christian} (powt.; 5, bo za wcześniejsze czytanie nie wstawiłam oceny; recenzja jest)
Muza z zaścianka {Balzac Honoré de (Balzac Honoriusz)} (3; mimo najlepszych chęci nie umiałam się zachwycić)
Eryk {Pratchett Terry} (5)
Dolina Radości {Chwin Stefan (pseud. Lars Max)} (5; recenzja jest)
Obrazki z przygody {Walczak Jacek} (3)
Czas aniołów {Murdoch Iris} (5; recenzja jest)
Sklep potrzeb kulturalnych {Kroh Antoni} (powt.)
Zabójstwa w Badger's Drift {Graham Caroline (ur. 1931)} (4, ale właściwie chętniej 4-)Śmierć w przebraniu {Graham Caroline (ur. 1931)} (3)
W stronę Swanna {Proust Marcel} (powt.)
Józefina i ja {Enzensberger Hans Magnus} (4; recenzja jest)
Szum młodości {Łaszkiewicz Stefan} (4, najchętniej z plusem; recenzja jest)
Rzeka miłości {Makine Andreï} (5; recenzja jest)
Kapelusz pełen nieba: Opowieść ze świata dysku {Pratchett Terry} (4)
Lektor {Schlink Bernhard} (5; recenzja jest)
Czarodzicielstwo {Pratchett Terry} (4)
To moja droga: Biografia Jacka Kaczmarskiego {Gajda Krzysztof} (5; recenzja będzie)


Użytkownik: dot59Opiekun BiblioNETki 02.06.2009 16:10 napisał(a):
Odpowiedź na: Wpisałam się wczoraj na t... | dot59Opiekun BiblioNETki
O, i w dodatku po skopiowaniu postu znikły pomarańczowe linki! Nie wiem, dlaczego, ale mam nadzieję, że przez to całość nie będzie mniej czytelna.
Użytkownik: zwierciadło 02.06.2009 17:04 napisał(a):
Odpowiedź na: Vevericy padła bnetka, wi... | verdiana
Wspomniano tutaj o Siedleckiej. Czytałam jej "Jaśniepanicza o Witoldzie Gombrowiczu, który bardzo mi się podobał. Długo byłam pod silnym wrażeniem tej książki, dzieliłam się opowieściami z życia pisarza z moją rodziną...Z tej książki wyniosłam wiedzę, która była dla mnie odkryciem. Książka o"Panu od poezji czyli rzecz o Zbigniewie Herbercie" już mnie tak nie urzekła- czegoś mi w niej brakuje, może jakiejś innej formy przekazu o tym wielkim poecie???
Natomiast nie słyszałam, żeby pisarka przekłamywała, wprost przeciwnie! Siedlecka drąży temat, dokopuje się do prawdy, z tego powodu była kiedyś prześladowana...

Wykaz moich ostatnio przeczytanych książek w maju:
1. " Kuszenie losu" Barbary Rybałtowskiej- stawiam 5 ( rzecz dzieje się współcześnie, w Polsce, w środowisku pisarzy i wydawców)
2. "CHATA" Williama P.Younga - stawiam zdecydowaną 5! bestseller numer 1 New York Timesa ( tragedia zderza się z wiecznością)
3. " Jeżdziec Miedziany" Paulliny Simons 5!- Odyseja o życiu pary bohaterów, Tatiany i Aleksandra spięta klamrą czasu od II wojny światowej aż do wydarzeń współczesnych poprzez Związek Radziecki po Amerykę...niesamowita opowieść historyczno-obyczajowa!!!
Użytkownik: cypek 02.06.2009 21:50 napisał(a):
Odpowiedź na: Wspomniano tutaj o Siedle... | zwierciadło
Książka Pani Siedleckiej o Gombrowiczu bardzo dobra.
Użytkownik: Valaya 02.06.2009 19:22 napisał(a):
Odpowiedź na: Vevericy padła bnetka, wi... | verdiana
Jako, że wpis na Nowej BiblioNETce będzie ponoć zlikwidowany wpisuję się raz jeszcze:
W. Faulkner Absalomie, Absalomie... (Faulkner William) (5) i nabrałam apetytu na więcej Faulknera;
H. Miller Sexus (Miller Henry) (6) - jest to pierwsza książka Millera, którą przeczytałam. Wynika z niej, że autor kochał życie, zwłaszcza to, co niezdrowe i niemoralne. Być może potencjalny czytelnik zostanie przytłoczony ilością "momentów", ale ta książka to nie tylko ekscesy i sekscesy. Miller serwuje wiele swoich przemyśleń na temat Ameryki, Europy, kultury, literatury, dziwnych zachowań i ciekawych ludzkich charakterów. Chciałabym móc tak nie przejmować się niczym jak on.
H. Miller Kolos z Maroussi (Miller Henry) (5) - a tu H. Miller z zupełnie innej beczki. Autor opisuje swoje spotkanie z Grecją w przededniu przystąpienia USA do wojny. Miller składa hołd greckiej historii, kulturze i samym Grekom. Udowadnia też, że ma niebywałe poczucie humoru. Na długo zostanie mi w pamięci pewien bankiet u prefekta policji.
A. Carpentier Podróż do źródeł czasu (Carpentier Alejo) (5) - chociaż bohatera nie da się lubić, chętnie podążyłam z nim w podróż do południowoamerykańskiej dżungli. Tak sobie ją upodobał, że zapragnął tam zostać. Ja bym nie została.
J. Jones Stąd do wieczności (Jones James) (6) - niby o wojnie, a działań wojennych jak kot napłakał. Ale nie wojna jest istotą tej powieści. Arcydzieło, jak dla mnie.
M. Kundera Nieznośna lekkość bytu (Kundera Milan) (4) - nieco się rozczarowałam, prawdę mówiąc.
M. Selimović Derwisz i śmierć (Selimović Meša) (5)
P. La Mure Moulin Rouge: Powieść o życiu Henryka de Toulouse-Lautreca (La Mure Pierre) (5)

Użytkownik: zochuna 02.06.2009 19:45 napisał(a):
Odpowiedź na: Vevericy padła bnetka, wi... | verdiana
Mój chudziutki maj i w dodatku taki jednostronnie sensacyjny:
S. Larsson Dziewczyna, która igrała z ogniem (Larsson Stieg) - 6
T.R. Smith Ofiara 44 (Smith Tom Rob) -5
A.M. Schenkel Dom na pustkowiu (Schenkel Andrea Maria) (audiobook) - 4. To był mój debiut z audiobookami. Myślę, że można to polubić.
Użytkownik: Vemona 02.06.2009 19:46 napisał(a):
Odpowiedź na: Mój chudziutki maj i w do... | zochuna
O, przeczytałaś drugi tom Larssona, nie mogę się doczekać, kiedy będzie w mojej bibliotece!! I widzę, że dobry!! :-)
Użytkownik: zochuna 03.06.2009 22:11 napisał(a):
Odpowiedź na: O, przeczytałaś drugi tom... | Vemona
Bardzo dobry. Dla mnie lepszy od pierwszego tomu, bo więcej jest o Salander. Życzę miłej lektury:)
Użytkownik: Vemona 04.06.2009 08:14 napisał(a):
Odpowiedź na: Bardzo dobry. Dla mnie le... | zochuna
Skoro więcej o Salander, to z pewnością mi się spodoba. Mam nadzieję, że już biblioteka ma, dziś pewnie pójdę sprawdzić. :-)
Użytkownik: JERZY MADEJ 02.06.2009 19:48 napisał(a):
Odpowiedź na: Vevericy padła bnetka, wi... | verdiana
MAJOWE lektury:

1.Julian Stryjkowski "Juda Makabi" (6)
2. Jan Artur Bertrand "Noc Robin Hooda" (3)
3. Józef Ignacy Kraszewski "Cześnikówny" (5)
4. Aleksander Fredro "Z jakim się wdajesz takim się stajesz" (5)
5. Aleksander Fredro "Zrzędność i przekora" (5)
6. Wiktor Zawada "Wielka wojna z czarną flagą" (5)
7. Diana Gabaldon "Obca" t. 2 (5)
8. Kornel Makuszyński "Złamany miecz" (5)
9. Tatiana Polakowa "Ekskluzywny maczo" (5)
10. Thomas Mayne Reid "Młodzi żeglarze" (5)
11. Lee Goldberg "Detektyw Monk i kosmici" (5)
12. Regine Pernoud "Królowa Blanka" (6)
13. Wiktor Zawada "Leśna szkoła strzelca kaktusa" (5)
Użytkownik: Butterflyk 02.06.2009 20:47 napisał(a):
Odpowiedź na: Vevericy padła bnetka, wi... | verdiana
Maj 2009:
- Musierowicz Małgorzata, Małomówny i rodzina (Musierowicz Małgorzata) (powtórka, 6);
- Ōe Kenzaburō, Sprawa osobista (Ōe Kenzaburō) (5+);
- Bułhakow Michaił, Mistrz i Małgorzata (Bułhakow Michaił (Bułhakow Michał)) (5+);
- Musierowicz Małgorzata, Szósta klepka (Musierowicz Małgorzata) (powtórka, 6);
- Musierowicz Małgorzata, Kłamczucha (Musierowicz Małgorzata) (powtórka, 6);
- Musierowicz Małgorzata, Kwiat kalafiora (Musierowicz Małgorzata) (powtórka, 6);
- Musierowicz Małgorzata, Ida sierpniowa (Musierowicz Małgorzata) (powtórka, 5);
- Musierowicz Małgorzata, Opium w rosole (Musierowicz Małgorzata) (powtórka, 6).
Użytkownik: stock 02.06.2009 22:28 napisał(a):
Odpowiedź na: Vevericy padła bnetka, wi... | verdiana
W maju przeczytałem:
42. „Polska Jagiellonów” P. Jasienica (6)
43. „Alfabet Urbana” J. Urban (4)
44. „Emma” J. Austen (3)
45. „Kraj jak wielkie ‘S’” Z. Stolarek (5)
46. „Opowiadania kołymskie” W. Szałamow (5)
47. „Jeszcze dzień życia” R. Kapuściński (4)
48. „Wszystko czerwone” J. Chmielewska (2)

"Dumie i uprzedzeniu" dałem 5, ale czytać drugi raz to samo w "Emmie" to już przesada ;)
Uprzedzając ewentualne pytania o Chmielewską - kompletnie nie mój gust, ni to kryminał, ni komedia, dawno się tak nie męczyłem przy czytaniu. Podejrzewam, że inne ksiażki tej autorki utrzymane są w podobnym klimacie, stąd raczej nie skuszę się na więcej.
Jasienica świetny, szczyt pisarstwa historycznego. Polecam każdemu, a dla miłośników historii Polski pozycja obowiązkowa.
Użytkownik: żurawinka 03.06.2009 08:17 napisał(a):
Odpowiedź na: Vevericy padła bnetka, wi... | verdiana
Baldacci David "Kolekcjonerzy tajemnic” [5]
Krajewski Marek & Czubaj Mariusz „Aleja samobójców” [4 ]
Parks Tim „Cleaver” [ 6]
Siegel James “Wykolejony” [4]
Simenon Georges „Poganiacz z "Opatrzności”[5]
Werber Bernard „Szkoła bogów „ [6]
Użytkownik: Anna 46 03.06.2009 13:30 napisał(a):
Odpowiedź na: Vevericy padła bnetka, wi... | verdiana
Przeczytane w maju:

Stenogramy Anny Jambor: Lata uniwersyteckie (Bieroński Kazimierz):
Lata uniwersyteckie
Kochankowie
Ministerialne konkiety
Brylantowe butony, Małżeństwo
7 babek 1 dziadek (Pruszkowska Maria) (5)
Chwast (Banach Iwona) (5)
Cień (McFadyen Cody) (bardzo krwawe, bardzo drastyczne, ale świetne - 5)
Czerwona Maska (Masterton Graham) (4)
Bez litości (Higgins Jack (właśc. Patterson Harry)) (stary, dobry Sean Dillon - 4)
Róże cmentarne (Krajewski Marek (ur. 1966), Czubaj Mariusz) (może być 4)
Ex libris: Wyznania czytelnika (Fadiman Anne) (nie dam 6, bo zarazem zachwyciło mnie i wprawiło w przekonanie, że jestem matołem :-) 5!)
Zbuki czyli Jak bardzo boli nas cudzy sukces (Socha Natasza) (całkiem-całkiem 4)
Kołtun się jeży (Cejrowski Wojciech) (5)
Łups! (Pratchett Terry) (cudowny, porywający, nieporównywalny z niczym Pratchett 6)
(Nie)boszczyk mąż (Chmielewska Joanna (właśc. Kühn Irena)) (powtórka celem oddyskowienia się)
Użytkownik: wtm 03.06.2009 14:00 napisał(a):
Odpowiedź na: Przeczytane w maju: St... | Anna 46
Zgodzę się z Anną 46 co do "Ex libris: Wyznania czytelnika".

Przeczytane w maju:
Wojciech Kuczok: Senność (Kuczok Wojciech) [5]
Dennis Cooper Żer (Cooper Dennis) [5] Książka wywołuje ambiwalentne odczucia. Zachwycająca i odpychająca zarazem. Proza godna podziwu, ale miejscami powodująca niesmak. Mam dylemat jak ocenić: całość powieści zasługuje na 6; niektóre opisy na tyle wstrętne, że nawet 1 byłaby uzasadniona. Wystawiłem 2. Teraz zmieniam na 5 i niech tak zostanie.
Anne Fadiman: Ex libris: Wyznania czytelnika (Fadiman Anne) [5]
Jakub Ćwiek Kłamca (Ćwiek Jakub) [4] Pomysłowe. Zabawne. Jednak oczekiwałem czegoś więcej: zobaczę co będą warte kolejne tomy.
Ewa Białołęcka: Tkacz iluzji (Białołęcka Ewa) [5]
antologia: Trzynaście kotów (antologia; Dębski Eugeniusz (pseud. Yeates Owen), Dukaj Jacek, Kalicki Włodzimierz i inni) [4]
Agatha Christie: Tajemniczy przeciwnik (Christie Agatha (pseud. Westmacott Mary)) [4]
Philippe Besson: Przypadkowy mężczyzna (Besson Philippe) [5]
Mabinogion: Pani na Źródlech, jako też inne historie z pradawnej Walii rodem (< autor nieznany / anonimowy >) [4]
Użytkownik: JoannazKociewia 03.06.2009 17:15 napisał(a):
Odpowiedź na: Vevericy padła bnetka, wi... | verdiana
Przeczytane w maju:
- Lilian Jackson Braun: Kot, który rozmawiał z duchami (Braun Lilian Jackson)
Kot, który wąchał klej (Braun Lilian Jackson)
Dałam wyższe oceny niż wcześniej przeczytanym częściom cyklu. Chyba już przywiązałam się do Qwilla i jego kotów ;)
- Jan Tomkowski: Dzieje literatury powszechnej (Tomkowski Jan)
- Barbara Gordon: Spotkanie pod zegarem (Zajączkowska-Mitzner Larysa (pseud. Gordon Barbara lub Piotrowska Elżbieta))
Dobry kryminał rodem z PRL. Podoba mi się styl autorki.
- Joanna Siedlecka: Wypominki (Siedlecka Joanna)
Skusiłam się po przeczytaniu przychylnych wypowiedzi w BiblioNETce. Rzeczywiście ciekawe.
- Stanisław Barańczak: Zimy i podróże (Barańczak Stanisław)
- Robin Hobb: Uczeń skrytobójcy (Hobb Robin (właśc. Ogden Margaret Astrid Lindholm))
Królewski skrytobójca (Hobb Robin (właśc. Ogden Margaret Astrid Lindholm)) (skończone już w czerwcu :)
Świetne. Teraz tylko trzeba "upolować" w bibliotece ostatni tom trylogii.
W czytaniu: Kornel Makuszyński: Szatan z siódmej klasy (Makuszyński Kornel)
W podstawówce tylko oglądaliśmy film, bo to chyba nie była lektura obowiązkowa. Czytane w ramach zaznajamiania się z klasyką dla dzieci i młodzieży.
Użytkownik: Marylek 03.06.2009 22:49 napisał(a):
Odpowiedź na: Przeczytane w maju: - Li... | JoannazKociewia
Bo z tymi kotami i z Qwillem to już tak jest: człowiek się przyzwyczaja i potem patrzy z życzliwością i aż się lepiej czuje, jak kolejny raz coś się dobrze dla nich skończy. ;))
Legenda
  • - książka oceniona przez Ciebie - najedź na ikonę przy książce aby zobaczyć ocenę
  • - do książki dodano opisy lub recenzje
  • - książka dostępna w naszej księgarni
  • - książka dostępna u innych użytkowników (wymiana, kupno)
  • - książka znajduje się w Twoim schowku
Patronaty Biblionetki
Biblionetka potrzebuje opiekunów
Recenzje

Użytkownicy polecają:

Redakcja poleca: