Dodany: 2014-07-29 15:30|Autor:

Książka: Szara eminencja Watykanu
Schad Martha
Notę wprowadził(a): LouriOpiekun BiblioNETki

Siostra Pascalina - Józefina Lehnert (1894-1983) - bawarska zakonnica ciesząca się w Watykanie niespotykanymi dotąd wpływami. Na podstawie zachowanej korespondencji, autobiografii i relacji świadków Autorka, Martha Schad stworzyła opowieść o jej życiu i działalności związanej z Piusem XII, dzięki czemu poznajemy również kulisy papieskiego pontyfikatu. Madre Pascalina swoją służbę u boku ówczesnego nuncjusza apostolskiego w Niemczech, Eugenio Pacellego, rozpoczęła w wieku 24 lat. Z czasem z gospodyni domowej awansowała na wpływową sekretarkę i zausznicę papieża oraz towarzyszkę jego podróży apostolskich. Była jedyną osobą, której poleceń dotyczących zdrowia słuchał papież. Po śmierci Ojca Świętego rozpoczęła starania o jego beatyfikację. "TIME" nazwał ją "Aniołem Stróżem" Piusa XII.

"Dotarcie do wielu rozproszonych i nieznanych źródeł i włączenie ich zawartości w historiografię dały w efekcie pracę mocno udokumentowaną, bogatą w życiorysowe szczegóły, ważne i błahe, dramatyczne i zwyczajne, czasem anegdotyczne".

(ks. prof. dr hab. Jan Kracik, "Wstęp").

Martha Schad, dr filozofii, ur. 1939 w Monachium, studiowała historię i historię sztuki na Uniwersytecie w Augsburgu. Autorka licznych publikacji (m.in. na temat królowych bawarskich, kobiet przeciwstawiających się Hitlerowi oraz córki Stalina).

[Wydawnictwo M, 2009]