Dodany: 30.05.2009 14:15|Autor: Darmozjad

Nauczyciel

W ciągu życia mamy ich wielu - w szkole nie lubimy belfra.
Nie lubimy kazań - w wydaniu kleru, mamy, taty, babci i zrzędzącego dziadka. Nie lubimy wszechwiedzących szefów
- pouczających jak należy to wykonać. W końcu nie lubimy by nasze dzieci, czy wnuki nas pouczały.
Ale szukamy mistrza, którego moglibyśmy obdarzyć zaufaniem. Krishnamurti zdobył moje zaufanie: wtedy, gdy dochodzi prawdy o czasie pytając fizyków, wtedy gdy
rozmawia ze zgromadzonymi o ich własnym życiu i to zycie rozważa ( nie analizuje), wtedy gdy uczy wglądu we własne istnienie. Przeczytałam wszystko - pozostaję z "Wolnością od znanego" - bo ciągle się uczę stawiać krok w nieznane. ( Taka życiowa konieczność)
Użytkownik: Darmozjad 02.06.2009 20:56 napisał(a):
Odpowiedź na: W ciągu życia mamy ich wi... | Darmozjad
Coraz więcej wpisów na forum krąży wokół wpływu książek na świadomość - czyli widzenie, postrzeganie, orientację w świecie, nawet wyznanie. Otóż mój mistrz, o którym tu mowa radzi zachować dystans wobec nauczycieli nie wyłączając jego samego. Przejmowanie cudzych argumentów może poszerzyć widzenie i postrzeganie - ale świadomość to zejście w głąb - a więc inna jakość.
Dokonuje się tego doświadczając życia a nie wymieniając poglądy. Obawiam się ( i na to liczę!) że oponenci nie zrezygnują.
A tak na marginesie - książki czytam bo umiem czytać.
Nie patrzę jednak na świat przez lunetę cudzego punktu widzenia.( Kłania się poetyka punktu widzenia.) No cóż, w każdym miejscu jest centrum świata - więc mojego nie zajmie najgenialniejszy narrator.