Dodany: 21.07.2014 22:06|Autor:

nota wydawcy


"Z kilku względów praca dr Anny Steligi zasługuje na polecenie jej potencjalnym Czytelnikom interesującym się problematyką z pogranicza psychopatologii i psychologii twórczości. Przede wszystkim jej wielką zaletą jest to, że podejmuje ważne zagadnienia będące w centrum zainteresowania zarówno teoretyków, jak też praktyków z dziedziny twórczości osób z zaburzeniami psychicznymi. Pod tym względem Autorka wykazała wiele starań, aby przedstawić je w formie zrozumiałej jednocześnie nie tylko dla pedagogów i psychologów, ale również dla przedstawicieli sztuk pięknych oraz innych specjalistów zajmujących się na co dzień osobami z zaburzeniami psychicznymi wykazującymi uzdolnienia artystyczne. Co ważne, swoje rozważania teoretyczne Autorka ilustruje przykładami dzieł artystycznych wziętymi z praktyki terapeutycznej, co ułatwia czytelnikowi znalezienie elementów wspólnych pomiędzy płaszczyzną teoretyczną i aplikacyjną.

Uważna lektura poszczególnych części opracowania pozwala na znalezienie szeregu interesujących i nowatorskich postulatów, które mogą mieć zastosowanie w praktycznej działalności specjalistów współpracujących z ośrodkami prowadzącymi terapię zajęciową dla osób z zaburzeniami psychicznymi, jak np. artystów plastyków, psychologów, psychiatrów, pedagogów. Przystępna, na ogół, forma tego opracowania sprzyja lepszemu porozumieniu między przedstawicielami tych różnych grup zawodowych. Autorka sprawia wrażenie osoby głęboko zaangażowanej w realizację idei nowoczesnej terapii przez sztukę. Podnosi to dodatkowo wartość całego opracowania. Warto też zaznaczyć, że praca ukazuje się w okresie zwiększonego zainteresowania społeczeństwa polskiego problematyką efektywności zajęć plastycznych w odniesieniu do osób z zaburzeniami psychicznymi. W tym kontekście należy oczekiwać, że po jej opublikowaniu praca spotka się z zainteresowaniem szerokiego grona Czytelników".

dr hab. prof. UR Mieczysław Radochoński


Dr Anna Steliga – adiunkt, prodziekan ds. nauki i studenckich Wydziału Sztuki Uniwersytetu Rzeszowskiego, kierownik Zespołu Dydaktycznego Teorii Sztuki na tymże wydziale. Autorka artykułów poruszających tematy z pedagogiki specjalnej, psychopedagogiki, pogranicza psychologii i sztuki oraz tekstów o sztuce. Jej zainteresowania badawcze koncentrują się wokół problematyki terapii przez sztukę osób niepełnosprawnych, kreatywności, aktywności twórczej dzieci i młodzieży, sztuki kobiet, nauczania plastyki w szkołach oraz przyszłości edukacji artystycznej i jej absolwentów.


[XEEIN, 2012]


(c)Wszystkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie bez zgody autora zabronione.

Wyświetleń: 330
Dodaj komentarz
Patronaty Biblionetki
Biblionetka potrzebuje opiekunów
Recenzje

Użytkownicy polecają:

Redakcja poleca: