Dodany: 10.07.2014 12:24|Autor: Jose

Poznaj Chestertona

Gilbert Keith Chesterton - mówi Wam coś to nazwisko? Powinno, bo należy do jednego z najbardziej znanych apologetów XX wieku, a cytaty z jego twórczości wykorzystano w wielu książkach, artykułach czy nawet memach. Biografia Anglika napisana przez Krzysztofa Sadłę to kompendium wiedzy o tym wybitnym pisarzu, toteż warto się z nią zapoznać.

Chesterton urodził się w 1874 roku. Co ciekawe, nie dorastał w katolickiej rodzinie ani nie kształcił się w popularnych wtedy jezuickich szkołach, które wiary potrafiły pozbawiać, zamiast ją wzmacniać, o czym pisał Joyce w "Portrecie artysty z czasów młodości". Rodzice Chestertona należeli do Kościoła anglikańskiego, chociaż wiary nie traktowali zbyt poważnie; on sam długo jej szukał, gdyż był agnostykiem oraz interesował się rozkwitającym ówcześnie spirytyzmem. Przyjął chrzest w 1922 roku, ponieważ to właśnie w katolicyzmie znalazł odpowiedzi na wszystkie nurtujące go pytania. Silna wiara ugruntowała także jego poglądy polityczne; głosił w nich dystrybucjonizm, odrzucając część kapitalizmu oraz cały socjalizm. Był niezwykle popularny w Imperium Brytyjskim, które krytykował oraz w międzywojennej Polsce, o której wypowiedział wiele ciepłych słów.

Niezwykle ważne dla czytelników nieznających postaci Chestertona jest to, iż Krzysztof Sadło napisał jego biografię niebywale przejrzyście. Nie mieszał życiorysu z ideami, skupił się tylko na konkretnych kwestiach poruszanych przez Anglika, oddzielił wizję wiary od poglądów politycznych. To bardzo ważne, gdyż nie zostajemy przytłoczeni nadmiarem informacji, Sadło podaje nam stopniowo wiedzę o mądrości autora "Ortodoksji". Co więcej, nie rozkłada na części pierwsze wszystkich jego tez i udało mu się zmieścić na 140 stronach, które usłał cytatami z dzieł Chestertona. Jego prosty, jasny i nieprzeintelektualizowany język również sprzyja "zwykłym" czytelnikom.

W tej krótkiej, ale niezwykle treściwej publikacji znajdziemy informacje, które pozwolą nam zarówno przygotować sobie grunt przed poznawaniem twórczości Chestertona, jak i uzupełnić luki w znajomości jego życiorysu czy lepiej poznać jego postać.

Zdecydowanie polecam i tę biografię, i dzieła tego genialnego publicysty.