Dodany: 21.05.2009 12:31|Autor: niqaab

Książki i okolice> Zestawienia tematyczne

Biblionetkowicze o podobnych (orientalnych) zainteresowaniach i pomoc kolekcjonerska


Mam nadzieję, że zakładam temat w dobrym miejscu (żaden dział nie wydawał mi się do końca odpowiedni), a jeśli nie - bardzo proszę o przeniesienie.

Od pewnego czasu zbieram publikacje związane z Orientem (pojęcie jest dość szerokie, więc tu wypadałoby wspomnieć, że moje zainteresowania ograniczone są do krajów arabskich, Indii, Iranu oraz dawnej Persji, Afganistanu i Pakistanu), chcąc stworzyć coś w rodzaju prywatnej kolekcji, księgozbioru tematycznego, w którym znalazłoby się wszystko, od kiepskiej beletrystyki, po książki stricte naukowe.

Przeglądając zasoby Biblionetki, niejednokrotnie natykałam się na te same nicki, przy interesujących mnie tytułach (tu serdeczne pozdrowienia dla carmanioli :)), więc pomyślałam sobie, że warto byłoby odszukać ludzi, którzy również pasjonują się tym obszarem kulturowym, gdyż istnieje szansa, że w ich schowkach znajdzie się coś nowego, czego jeszcze nie udało się poznać.

Podsumowując: chciałabym odkryć nowe obszary do splądrowania (schowki) i jednocześnie służę własnym, na razie niewielkim, katalogiem. Nie ukrywam też, że ciekawi mnie, kto jeszcze, poza mną i carmaniolą, podziela nasze uwielbienie dla Orientu :):):) Fajnie by było, gdybyśmy mogli spotkać się w jednym wątku, dowiedzieć "kto jeszcze", wymienić uwagami czy wskazówkami, wspomóc w poszukiwaniach.

P.S. Po przejrzeniu biblionetkowych zbiorów i wszechstronnym wykorzystaniu wyszukiwarki, będę też wdzięczna jeśli ktokolwiek, nawet niekoniecznie siedzący w temacie, zechce podrzucić namiar na książki, których dotąd nie udało się znaleźć (być może tytuł nie odzwierciedla treści, publikacja jest mało znana etc.).
Wyświetleń: 4746
Dodaj komentarz
Przeczytaj komentarze
ilość komentarzy: 16
Użytkownik: JoannazKociewia 21.05.2009 12:52 napisał(a):
Odpowiedź na: Mam nadzieję, że zakładam... | niqaab
A sprawdzałaś już katalogi Biblioteki Narodowej: mak.bn.org.pl? To dobre źródło, by dowiedzieć się, co w ogóle ukazuje się w Polsce na dany temat, chociaż łatwiej znajdzie się tam po hasłach przedmiotowych dzieła naukowe i publicystykę niż beletrystykę. Czasem biblioteki publiczne mają więcej haseł przedmiotowych, np. hasła typu "Egipt - beletrystyka". Szperanie po katalogach ma swoje wady i na pewno przydatniejsze są takie dyskusje z pasjonatami, o jakich piszesz, ale zawsze to jakieś wyjście.
Mnie ta tematyka specjalnie nie interesuje, ale ze swojej strony mogę Ci podrzucić jedno nazwisko: Chedid Andrée. Trochę starsze powieści, ale autorka pochodzi z Libanu, a miejscem akcji jej książek (przynajmniej tych dwóch wprowadzonych do BiblioNETki) są kraje arabskie, więc pasują do tematu.
Użytkownik: niqaab 21.05.2009 13:28 napisał(a):
Odpowiedź na: A sprawdzałaś już katalog... | JoannazKociewia
Katalogi BN sprawdzam systematycznie, używając właśnie haseł przedmiotowych (nie wiem jak w przypadku innych osób, ale w moim ten typ wyszukiwania jest najskuteczniejszy). Dzieła naukowe i publicystyka interesują mnie nawet bardziej niż beletrystyka, ponieważ pozwalają nabyć kompleksową wiedzę, powieści są dobre dla relaksu i weryfikacji tego, co zostało wyczytane gdzie indziej, to też swego rodzaju kulturowa ciekawostka :) Za namiar na Andree Chedid bardzo dziękuję, nie znałam :)
Użytkownik: koczowniczka 21.05.2009 13:53 napisał(a):
Odpowiedź na: Mam nadzieję, że zakładam... | niqaab
O Indiach pisał chociażby Jerzy Krzysztoń. Napisał m.in. Opowiadania indyjskie (Krzysztoń Jerzy), których bohaterami są Hindusi. Również w innych jego książkach pojawia się Persja, Indie. Krzysztoń przebywał tam w latach wojny.
Użytkownik: niqaab 21.05.2009 14:43 napisał(a):
Odpowiedź na: O Indiach pisał chociażby... | koczowniczka
Dziękuję, książka poszła do schowka, ale ciekawa jestem, w jakim stopniu inne książki pisarza dotyczą Indii bądź Persji. Tytuł "Sandżu i Paweł" wskazuje, że tu też powinno coś być, bo imię brzmi z indyjska, niestety nie udało mi się wygooglować opisów odnośnie innych pozycji, a w Biblionetce są tylko trzy. Kojarzysz może coś jeszcze Krzysztonia?
Użytkownik: Natii 21.05.2009 19:00 napisał(a):
Odpowiedź na: Mam nadzieję, że zakładam... | niqaab
Nie widziałam w Twoich ocenach, więc może jeszcze nie znasz: Brzemię rzeczy utraconych (Desai Kiran).
Użytkownik: bogna 21.05.2009 19:39 napisał(a):
Odpowiedź na: Mam nadzieję, że zakładam... | niqaab
Właśnie czytam Przepaść między nami [Tfrity Umrigar].
To opowieść o losach kilku rodzin w dzisiejszym Bombaju.
Ma dwie piątki, przeczytałam dopiero 70 stron, więc jeszcze nie wiem, jak ocenię. Zapowiada się jednak bardzo dobrze :-)
Użytkownik: Sherlock 21.05.2009 20:31 napisał(a):
Odpowiedź na: Mam nadzieję, że zakładam... | niqaab
Tagore Rabindranath (Thaakur Ravindranaatha) (Indie).
Użytkownik: niqaab 21.05.2009 23:14 napisał(a):
Odpowiedź na: Tagore Rabindranath (Thaa... | Sherlock
Nati, książka jest w schowku, w ocenach nie ma, ponieważ jej nie czytałam, przymierzam się do zakupu, ale "Zadyma w dzikim sadzie" podobała mi się średnio, więc to odkładam na później :) Niemniej jednak dziękuję :)

Bogna i Sherlock, właśnie o takie perełki mi chodziło, ponieważ często jest tak, że tytuły niekoniecznie wskazują na pochodzenie autora lub "orientalną" treść. Wam również dziekuję :*
Użytkownik: niebieski ptak 21.05.2009 23:19 napisał(a):
Odpowiedź na: Nati, książka jest w scho... | niqaab
Kolacja cyprysu i ognia:Współczesne opowiadania irańskie. Moja koleżanka dysponuję niniejszą książka bo ją dla niej kiedyś wypatrzyłam - ma podobne zainteresowania czytelnicze jak TY. Autora nie pamiętam okłada jest pomarańczowa z jakimiś ludkami na niej.
Użytkownik: niebieski ptak 21.05.2009 23:33 napisał(a):
Odpowiedź na: Kolacja cyprysu i ognia:... | niebieski ptak
Ziemia smutnej pomarańczy: Współczesne opowiadania arabskie.
Księga tysiąca i jednej nocy pod redakcja Lewickiego T.
Opowieści starego Kairu N. Mahfuz.
Bielawski: Klasyczna literatura arabska,
Historia literatury arabskiej,
Nowa i współczesna literatura arabska XIX i XX wieku. Literatura arabskiego wschodu.
Nowa i współczesna literatura arabska XIX i XX wieku. Literatura arabskiego Maghrebu.
G. Kanafani Głowa kamiennego lwa.
Skorpion. Opowiadania egipskie. Opracowanie J. Jasińska
Al -Hamadani Opowieści łotrzykowskie.

Użytkownik: niqaab 21.05.2009 23:42 napisał(a):
Odpowiedź na: Ziemia smutnej pomarańczy... | niebieski ptak
Al Hamadaniego, "Ziemię smutnej pomarańczy", "Księgę tysiąca i jednej nocy" (kilka wersji, w tym wydanie wielotomowe), "Opowieści starego Kairu" (dwie części) posiadam i czytałam, reszta od dawna znajduje się w schowku w dziale "szukam", mam nadzieję, że już niedługo zmienię im status na "mam". "Głowy kamiennego lwa" wcześniej nie znalazłam, więc dziękuję za namiar, już powędrowała do schowka :)
Użytkownik: niebieski ptak 21.05.2009 23:45 napisał(a):
Odpowiedź na: Al Hamadaniego, "Zie... | niqaab
UPS nie zajrzałam do Twego schowka, mea culpa.
Użytkownik: niqaab 21.05.2009 23:52 napisał(a):
Odpowiedź na: UPS nie zajrzałam do Tweg... | niebieski ptak
Nie ma sprawy, tam duży tłok panuje i ciężko przebrnąć ;) Opowiadania irańskie też już dołączyłam do kolekcji, ale zaciekawiłaś mnie koleżanką o podobnych zainteresowaniach, ponieważ poszukujemy z carmaniolą pewnej publikacji i może mogłaby nam pomóc? Dyskusja na ten temat toczy się pod recenzją "Krwi kwiatów" (niestety nie znalazłam jeszcze żadnego narzędzia skracającego linki, dlatego podaję namiar "opisowy").
Użytkownik: niebieski ptak 22.05.2009 00:06 napisał(a):
Odpowiedź na: Nie ma sprawy, tam duży t... | niqaab
Koleżanka w tej chwili raczej jest niedostępna - pojechała za swoim ukochanym do innego miasta i póki troszkę się sytuacja nie uspokoi ciężko jej będzie myśleć o czymś innym. Ona nawet z tego co pamiętam pisała pracę mgr na temat wizerunku kobiety w Islamie czy coś podobnego. Książki tego typu też zbiera { z tego kręgu kulturalnego/rejonu świata}. Dopytam ją za jakiś czas.
Użytkownik: carmaniola 22.05.2009 15:40 napisał(a):
Odpowiedź na: Mam nadzieję, że zakładam... | niqaab
Się tylko uśmiechnę, bo u mnie albo w schowku, albo w ocenach widać, a z kolei Twój schowek i oceny zaczynam pomalutku traktować jako swoją drugą szafkę na książki. :-)

I może jeszcze zwrócę uwagę na jedną pozycję, na której ślad trafiłam w Dzieje Afryki po 1800 roku (Oliver Roland, Atmore Anthony) (opisuje m.in. najnowszą, o ile pamiętam do 2001 roku, historię interesujących Cię obszarów: Maroko, Algieria, Tanzania, Egipt, Sudan) Konflikty kolonialne i postkolonialne w Afryce i Azji 1869-2006 (< praca zbiorowa / wielu autorów >). Myślę, że to może być doskonałe źródło jeśli chodzi o najnowszą historię Orientu.
Użytkownik: Wiki2 04.08.2009 21:40 napisał(a):
Odpowiedź na: Mam nadzieję, że zakładam... | niqaab

1. W stronę samopoznania - A.C. Bhaktivedanta, Swami Prabhupada
2. W obliczu śmierci - A.C. Bhaktivedanta, Swami Prabhupada
3. Tajemnice reinkarnacji - A.C. Bhaktivedanta, Swami Prabhupada
4. Proroctwo Królowej Saby
5. Prawda i Piękno - A.C. Bhaktivedanta, Swami Prabhupada
6. Matka Afrykanów - błogosławiona Maria Teresa Ledóchowska , życie i działalność w czytankach - ks.Stanisław Wiśniewski
7. Szaleństwo w religiach świata - Jacek Sieradzan

Ja nie siedzę w tej tematyce wiec podaje namiary gdzie znalazłam te pozycje www.e-cogito.edu.pl
Legenda
  • - książka oceniona przez Ciebie - najedź na ikonę przy książce aby zobaczyć ocenę
  • - do książki dodano opisy lub recenzje
  • - książka dostępna w naszej księgarni
  • - książka dostępna u innych użytkowników (wymiana, kupno)
  • - książka znajduje się w Twoim schowku
Patronaty Biblionetki
Biblionetka potrzebuje opiekunów
Recenzje

Użytkownicy polecają:

Redakcja poleca: