Dodany: 2014-06-29 13:30|Autor: Lenia

Czytatnik: Czytatnik leniwca

1 osoba poleca ten tekst.

Jestem w domu

Znalazłam wreszcie coś, czego mi od dawna brakowało: polskojęzyczną książkę napisaną z wyczuciem, bez irytujących błędów językowych (nie mam na myśli tego, że wszystkie inne książki zawierają błędy, po prostu mało ostatnio czytałam, a moja ostatnia lektura po polsku była średnio udanym tłumaczeniem z japońskiego), nieraz zaskakującą, prawie ciągle zdumiewającą głębią spostrzeżeń autorki, jej otwartością na sygnały ze świata zewnętrznego, wyobraźnią.

Chciałabym poznać osobę taką, jak główna bohaterka tej książki. Mogę odnieść się do niektórych przeżyć, które były jej udziałem i chciałabym z nią porozmawiać. Chciałabym też poznać jej niezwykłą siostrę. Chciałabym tam być; w tym świecie brudnym i złym, gdzie panoszą się duchy powstałe z ektoplazmy, łez i pyłu węglowego.

A dlaczego? Nie umiem powiedzieć. Może będę umiała po przeczytaniu całości. Może po prostu Ciemno, prawie noc (Bator Joanna) "nadaje" na moim poziomie odczuwania: niezbyt głębokim, nie wypowiedzianym wyraźnie, raczej wyrażającym się w snach i wrażeniach odbieranych z całości otaczającego świata. A trochę pewnie i dlatego, że urzeka mnie w niej warstwa językowa.

W każdym razie, czytam i czuję, że po:
* mało satysfakcjonujących spotkaniach z lekturami obowiązkowymi z literatury angielskiej i amerykańskiej,
* zawsze dobrym, ale nieco dołującym spotkaniem ze Stephenem Kingiem (To! (King Stephen (pseud. Bachman Richard, Evans Beryl))#reviews)
* kompletnie nieudanym zetknięciem z Murakamim ((Norwegian Wood (Murakami Haruki)))i
* jeszcze mniej udanym podejściem do Harry'ego Pottera po raz pierwszy, a w zbyt późnym wieku,
jestem w domu. :)

Pozdrawiam wszystkich biblionetkowiczów.

Przeczytaj komentarze
ilość komentarzy: 1
Użytkownik: koralinanna 2014-06-29 14:13 napisał(a):
Odpowiedź na: Znalazłam wreszcie coś, c... | Lenia
To naprawdę wspaniałe uczucie trafić w końcu do domu, cieszę się ze Ci się to udało :)