Dodany: 21.06.2014 16:32|Autor: nialla

Czytatnik: Cytaty

„Szklany klosz”/„The Bell Jar” - Sylvia Plath

„Szalenie lubię przyglądać się ludziom znajdującym się w podbramkowych sytuacjach. Wypadek drogowy, bójka uliczna, embrion pływający w słoju pełnym spirytusu. Interesuje mnie wszystko. Stoję i gapię się tak intensywnie, jak gdybym to chciała zapamiętać na całe życie.”

„Jest coś szalenie demoralizującego w widoku dwojga ludzi, którzy najwyraźniej dostali bzika na swoim punkcie, szczególnie jeżeli się jest jedyną postronną osobą w pokoju.”

„Gorąca kąpiel jest dobra na wszystko, no, prawie na wszystko. Kiedy bywa mi tak smutno, że chciałabym umrzeć, albo kiedy jestem zbyt zdenerwowana, żeby zasnąć, albo zakochana w chłopcu, którego nie zobaczę przez cały tydzień, wpadam w skrajną depresję, a w końcu mówię sobie:
– Pójdę i wezmę gorącą kąpiel.
W kąpieli medytuję. Woda musi być bardzo gorąca, tak gorąca, żeby parzyła, kiedy się wkłada nogę do wanny. Trzeba się zanurzać bardzo powoli, centymetr po centymetrze, aż woda dojedzie do szyi.”

„Wspólne rzyganie, jak mało co, robi z ludzi wiernych przyjaciół.”

„Ludzie ulepieni są głównie z pisaku i leczenie kupki piasku nie może być rzeczą lepszą i szlachetniejszą aniżeli pisanie poezji. Bo wiadomo, że jak ludzie są nieszczęśliwi, chorzy albo nie mogą zasnąć, to czytają sobie wiersze albo recytują je z pamięci.”

„Pani nie powinna na to patrzeć. Nigdy w życiu nie będzie pani chciała rodzić. Kobiet nie powinno się wpuszczać na salę porodową, bo będzie koniec z ludzkością.”

„Mężczyźnie potrzebna jest towarzyszka życia, a kobiecie opiekun.”

„Nie trzeba się cackać z chorymi, to im jeszcze bardziej przewraca w głowie.”

„Nerwica! Jeżeli nerwica ma polegać na tym, że człowiek pragnie dwóch, zupełnie sprzecznych ze sobą rzeczy naraz, to, owszem, w takim razie jestem wariatką! Wiem, że przez całe życie będę się miotała pomiędzy różnymi, wykluczającymi się nawzajem pragnieniami.”

„W zenicie stało obojętne białe słońce, cienkie teraz jak tarcza do ostrzenia noży. Ach, gdybym to ja mogła naostrzyć się na nim i stać się święta i cienka, i pożyteczna jak dobry nóż.”

„Czułam się jak wyciśnięta cytryna, pusta jak skóra zrzucona przez jakieś okropne zwierzę. Pozbycie się tego zwierzęcia przyniosło mi w prawdzie pewną ulgę, ale musiało chyba zabrać ze sobą moją duszę i w ogóle wszystko, na czym udało mu się położyć łapę.”

„Jakże pisać o życiu, skoro się nie miało romansu, nie urodziło dziecka, a nawet nie było świadkiem cudzej śmierci?”

„Chciałam robić wszystko tylko raz jeden, jedyny raz. I to raz na zawsze.”

„Skakanie z okna ma jedna wadę. Jeżeli nie wejdzie się na dostatecznie wysokie piętro, to można się wcale nie zabić.”

„Nie spałam od dwudziestu jeden nocy.
Pomyślałam, że najcudowniejszą rzeczą na świecie jest cień. Miliony ruchomych kształtów i zaułków cienia. Cień w szufladach biurek, w szafach i walizkach, pod domami, pod drzewami i kamieniami, pod powiekami ludzi, pod ich uśmiechami i jeszcze długie, bezkresne kilometry cienia po ciemnej stronie naszego globu.”

„Peszył mnie jednak fakt, że żadna wiara, nawet wiara katolicka, nie jest w stanie wypełnić człowiekowi całego życia. Żeby nie wiem jak długo klęczał i modlił się, to i tak musi jeść trzy posiłki dziennie, musi pracować i żyć wśród innych ludzi.”

„Są twarze, których nie warto kojarzyć z nazwiskiem.”

„Jak by to było dobrze, gdyby na to wszystko spadło zapomnienie jak wielki całun śniegu.”

„Ale te przeżycia stały się częścią mojej istoty. Są krajobrazem, w którym przyszło mi żyć.”

„A potem coś we mnie umarło.”

„Cisza rozstąpiła się jak kurtyna, ukazując kamienie, graty i skorupy, całe rumowisko mojego rozbitego życia. A potem na dalekim horyzoncie tej wizji wyrosła ogromna fala, zalała to wszystko, zagarnęła mnie i porwała w otchłań snu.”

„Dla człowieka siedzącego pod szklanym kloszem, znieczulonego na wszystko, zatrzymanego w rozwoju jak embrion w spirytusie, całe życie jest jednym wielkim, złym snem.”

„Głęboko nabrałam powietrza w płuca i wsłuchiwałam się w znajomy rytm mojego serca.
Je-stem, je-stem, je-stem.”

„[...] niektórzy ludzie, tacy jak ja, przechodzą piekło na ziemi, więc będą to już mieli z głowy po śmierci.”

„Zamknęłam się w łazience, nalałam pełną wannę ciepłej wody i wzięłam do ręki żyletkę. Podobno zapytano kiedyś któregoś z rzymskich filozofów, jak pragnie zakończyć życie, na co ten odpowiedział, że przetnie sobie żyły w ciepłej kąpieli. Postanowiłam więc, że to będzie chyba i dla mnie najlepsze wyjście. Położę w wannie, popatrzę na czerwoną posokę płynącą z moich żył, aż krew pięknie zabarwi czystą wodę, a potem zasnę sobie spokojnie pod powierzchnią, falującą jak
łan maków.”

„Szczęściem było jedynie i wyłącznie dzieciństwo.”

Szklany klosz (Plath Sylvia)

Użytkownik: miłośniczka 07.10.2014 10:12 napisał(a):
Odpowiedź na: „Szalenie lubię przygląda... | nialla
Teraz, gdy czytam wyrwane z kontekstu cytaty, wydają mi się rewelacyjne i nawet zastanawiam się, co takiego irytowało mnie w lekturze, że nie oceniam jej zbyt wysoko...
Użytkownik: nialla 18.11.2014 16:19 napisał(a):
Odpowiedź na: Teraz, gdy czytam wyrwane... | miłośniczka
Myślę, że dużo zależy od tego, w jakim wieku i momencie życia sięgamy po tę książkę. Na mnie zrobiła ogromne wrażenie - pełna jest smutku i goryczy. Główna bohaterka (ale też autorka) jest nad wyraz wrażliwą i zagubioną osobą. Niektórym (w tym i mnie) łatwo jest się z nią utożsamiać. Może dlatego bardzo mnie poruszyła. Cytaty są świetne, bo i książka jest napisana pięknym językiem - poetyckim i wyszukanym. Może warto zajrzeć do tej pozycji jeszcze raz - choćby przelotnie? :)