Dodany: 17.12.2004 12:00|Autor: blanka

Świat Muminków nie tylko światem dzieci.

Tove Jansson napisała dziewięć książek o Muminkach, jednak "Zima Muminków" jest moją ulubioną. Serię rozpoczyna książka "Kometa nad Doliną Muminków". Każda z tych części ma tą zaletę, że można czytać w dowolnej kolejności, bez zapoznania się z wcześniejszymi. Tove Jansson opierając się o legendy zimnej Skandynawii stworzyła wspaniały i ciepły świat Muminków, sympatycznych stworków oraz ich licznych przyjaciół. W naszej kulturze postacie z tych książek są absolutnie niespotykane i oryginalne.
Mimo, że już od pewnego czasu nie jestem dzieckiem, książki te w dalszym ciągu uważam za interesujące. Z każdą z postaci można bardzo łatwo się zaprzyjaźnić, chociaż każdy z bohaterów ma inny charakter, nie zawsze do końca pozytywny. Książki te są niezwykle pogodne, opowiadaja o przyjaźni, miłości rodzinnej (niezwykle ważną rolę pełni tutaj Mama Muminka), a także przygodach rodziny Muminków. Dodatkowym atutem są ilustracje wykonane przez samą autorkę.
Myślę, że starszy czytelnik podczas lektury będzie miał wiele powodów do uśmiechu.
"Zimę Muminków" najlepiej czyta się w wygodnym fotelu, w zimie, z filiżanką dobrej herbaty.
Gorąco polecam!

Użytkownik: Incitatus 15.08.2009 22:37 napisał(a):
Odpowiedź na: Tove Jansson napisała dzi... | blanka
to była pierwsza książka o Muminkach jaką przeczytałam, jest najbardziej melancholijna, ale też najbardziej ją lubię, kiedy miałam 7-10 lat czytałam tę serię wielokrotnie, teraz czas do niej wrócić, aż chce się żeby była już zima, piękna w swej surowości