Dodany: 13.05.2009 11:34|Autor: bogna

w Krakowie, w Wałbrzychu i w Warszawie

15 maja 2009 (piątek):

w Krakowie

Spotkanie z Jerzym Stuhrem.

Spotkanie odbędzie się z okazji trzecich urodzin księgarni przy ul. Długiej 1.
Księgarnia z okazji urodzin przygotowała miłą niespodziankę - 15 maja wszyscy klienci dostaną 15% rabatu przy zakupie książek.

godz.16:00. Księgarnia pod Globusem, ul. Długa 1

w Wałbrzychu

Spotkanie z Joanną Bator i promocja jej książki "Piaskowa Góra".
godz.17:30 Biblioteka pod Atlantami, Filia nr 5,
Piaskowa Góra - ul. Główna 13

w Warszawie

Debata o chrześcijaństwie i współczesnym kapitaliźmie Slavoja Žižka z o. Maciejem Ziębą i promocja książek "Žižek. Przewodnik Krytyki Politycznej" oraz "Kruchy absolut" autorstwa słoweńskiego filozofa.
Prowadzenie: Sławomir Sierakowski.
godz.12:00 dawna Kawiarnia Nowy Świat, ul. Nowy Świat 63

Użytkownik: eumenes 13.05.2009 19:26 napisał(a):
Odpowiedź na: 15 maja 2009 (piątek): ... | bogna
Byłem na wtorkowym wykładzie Zizka na UW i po tym, co pokazał, urwę się z zajęć by posłuchać go także w piątek.

Zizek przyszedł w powyciąganej, starej koszulce, ze zmierzwioną brodą, trochę nieświeży. Nie czarował filmikami i efektami specjalnymi (jak niedawno Naomi Klein czy Zimbardo), przyniósł tylko kilka kartek (z których i tak nie korzystał).

Pomimo tego był to zdecydowanie najlepszy wykład jakiego słuchałem na UW. Nieskrępowany niczym tok myśli (zaczęlo się od stosunków lewicowych intelektualistów do partii, skończyło na teologicznych rozważaniach nad Hiobem i Chrystusem), niegraniczony żadnym planem, którego trzeba było się trzymać, nieortodoksyjne przykłady (od Augustyna do horrorów klasy B i "Kung-fu pandy") i przede wszystkim niesamowita charyzma. O dziwo, mimo fatalnego akcentu rozumie się go bez problemu.

Pokazuje on, że fundamentem dobrego wykładu nie jest skrojony na miarę, drogi garnitur, skomplikowane prezentacje z powerpointa, oksfordzki akcent ani nawet skomplikowane słownictwo, którego pół sali nie rozumie.

Przyjdźcie, naprawdę warto.

PS. Albo lepiej nie, bo skoro w Audimaksie sala była pełna, to w kawiarni możemy się wszyscy nie zmieścić...