Dodany: 13.06.2014 19:56|Autor: nialla

Czytatnik: Cytaty

„Imię wiatru”/„The Name of the Wind” - Patrick Rothfuss

„Tylko kapłani i głupcy nie znają strachu, a ja nigdy nie byłem w najlepszych kontaktach z Bogiem.”

„A więc na tym polega różnica między opowiadaniem historii a uczestniczeniem w niej. Chodzi o strach.”

„Na czarne mów czarne, na białe białe. Łopatę nazywaj łopatą. Ale zawsze nazywaj dziewkę damą. Życie tych pań jest wystarczająco ciężkie, by można im było okazać odrobinę grzeczności.”

„Poeta jest pieśniarzem, który nie potrafi śpiewać. Jego słowa najpierw muszą trafić do ludzkiego umysłu, zanim dotrą do duszy, a ludzi umysł bywa żałośnie małym celem. Muzyka zaś bezpośrednio dotyka serca, niezależnie jak mały czy oporny umysł ma słuchacz.”

„O szczęściu może mówić ten, kto znajdzie w życiu kogoś takiego, kogoś, do kogo może się przytulić i zamknąć oczy. Nawet jeśli trwałoby to tylko chwilę lub jeden dzień.

„Nawet ślepa świnia od czasu do czasu znajdzie żołędzia.”

„Ludzie oznaczają ból.”

„Każdy zna jakąś historię. Każdy zna przynajmniej jedną.”

„Kości się zrastają. Żal zostaje z tobą zawsze.”

„Ale jesteśmy istotami, których naturę wyznacza przyzwyczajenie. Tak łatwo trzymać się kolein, które sami dla siebie żłobimy.”

„Wszystkie historie są prawdziwe. Ale ta zdarzyła się naprawdę, jeśli to pytasz. W mniejszym lub większym stopniu. Trzeba być trochę kłamca, żeby opowiedzieć historię właściwie. Zbyt dużo prawdy sprawia, że fakty się gmatwają. Za dużo szczerości sprawia, że brzmi to nieszczerze.”

„Strach zazwyczaj bierze się z niewiedzy. Zrozumienie istoty problemu czyni zeń problem właśnie, rzecz do rozwiązania, nie zaś coś, czego należałoby się bać.”

„ „Skradnij mnie” – powiedziała.
Powinienem być śmielszy i pocałować ją na pożegnanie. Powinienem być ostrożniejszy. Zbyt dużo mówiłem. Powiedziałem za mało.”

„Cóż, wiesz jak to mówią: Znalezienie właściwiej metafory jest trudne jak... Trudne jak...”

„Niewiele jest rzeczy równie odrażających jak całkowite posłuszeństwo.”

„Czasami zastanawiam się, czy to wszystko nie jest jakąś pomyłką, skoro przecież miałam nie żyć. Ale jeśli jednak nie jest, to muszę tu być z jakiegoś powodu. A jeśli jestem tu z jakiegoś powodu, to nie wiem jakiego.”

„Dzień, w którym zaczynamy martwić się o przyszłość, jest dniem końca naszego dzieciństwa.”

„Słowa są bladymi cieniami zapomnianych imion. Jako że imiona mają moc, słowa też ją mają. Słowa mogą rozpalić ogień w ludzkich umysłach. Mogą sprawić,że najtwardsze serca zapłaczą. Jest siedem słów, które sprawią, że ktoś cię pokocha. Istnieje dziesięć słów, które złamią wolę najsilniejszego mężczyzny. Ale słowo to nic innego jak wizerunek ognia. Imię jest ogniem samym w sobie.”

„Rozumiesz, istnieje fundamentalna różnica między tym, czym się człowiek wydaje, a tym, kim jest. Między pozorem a bytem. Wszystkie dzieci w Krainie Elfów o tym wiedzą, ale wy, śmiertelnicy, zawsze zapominacie. My rozumiemy, jak niebezpieczna może być maska. Wszyscy stajemy się tymi, których udajemy.”

„Grałem na scenie, wędrowałem, kochałem, cierpiałem, ufałem i zostałem zdradzony.”
„Chodzi o to, że wszyscy opowiadają sobie w głowach historie na własny temat. Wszyscy. Przez cały czas. Ta historia czyni cię tym, kim jesteś. Stwarzamy sami siebie na gruncie tej opowieści.”

„Nauczyłem się, że najlepszym sposobem zapewnienia sobie bezpieczeństwa jest przekonanie wrogów, że nic mi nie mogą zrobić.”

Imię wiatru (Rothfuss Patrick)&mode=rating