Dodany: 13.06.2014 15:11|Autor:

Historia życia na Ziemi, choć niedoceniania, jest fascynująca. Pierwsze ślady form żywych pochodzą już z prekambru. Około 3,5 miliarda lat temu w praoceanie pojawiły się cyjanobakterie zawierające chlorofil, zdolne do fotosyntezy. Od tego czasu nastąpił gwałtowny rozwój różnorodnych form życia, przeplatany okresami masowego wymierania gatunków. Zarówno era paleozoiczna, jak i mezozoiczna zakończyły się katastrofami. W pierwszym wypadku, około 245 milionów lat temu, z powierzchni Ziemi zniknęło prawie 90% gatunków. Człowiek pojawił się zaledwie 120 tysięcy lat temu, jest więc zadziwiające, że to właśnie homo sapiens stał się dominującym gatunkiem, od którego zależy los innych stworzeń zamieszkujących planetę.

Ta uprzywilejowana pozycja nakłada na nas ogromną odpowiedzialność oraz nakazuje zrozumienie praw, jakie rządzą naturą. Dlatego oddajemy w Państwa ręce niezwykłą pozycję, trzydziestotomową "Wielką Encyklopedię Zwierząt". Pozwoli ona zrozumieć niezwykłe interakcje pomiędzy różnorodnymi formami życia. W jasny i przystępny sposób będą Państwo mogli zapoznać się z systematyką oraz szczegółami biologii bezkręgowców i kręgowców. Znajdziecie tu wiele przydatnych informacji dotyczących ponad 2000 gatunków zwierząt. Encyklopedia zawiera kolorowe fotografie, rysunki i przejrzyste schematy. Za pomocą systemu map i ikon informacyjnych Czytelnik łatwo odnajdzie najważniejsze dane dotyczące danego gatunku. Najświeższe wiadomości dotyczące charakterystycznych zachowań i biologii zarówno zwierząt powszechnie występujących, jak i niezmiernie rzadkich ułatwią zrozumienie skomplikowanych mechanizmów rządzących naturą.

[Oxford Educational, 2007]