Dodany: 11.05.2009 12:02|Autor: Agael

Klucz do nieba bram

Małgorzata Szejnert zabiera nas w podróż na Ellis Island, małą wyspę leżącą "u podnóży" amerykańskiej Liberty, nazywaną bramą do Ameryki. To na niej stawiali swe pierwsze kroki imigranci. Większość z nich przebywała na wyspie parę godzin, niektórzy nawet kilkanaście miesięcy. Historie imigrantów są bardzo poruszające. Dowiadujemy się o drobnych szczegółach z ich życia, widzimy jak stoją obserwowani przez tak zwanych "sześciosekundowych", którzy decydują o ich "być czy nie być". Jesteśmy świadkami powitań, pożegnań, rozdzielania rodzin, wysyłania listów, które - zgarnięte przez cenzurę - nigdy nie docierają do adresatów.

Autorka umożliwia nam także ujrzenie postaci i przeczytanie wspomnień tych, którzy na wyspie spędzili o wiele więcej czasu: komisarzy, lekarzy, pielęgniarek, tłumaczy, bagażowego... To oni przyjmowali imigrantów na wyspie i starali się, aby czas kwarantanny był chociaż trochę bardziej znośny.

Ta książka to wciągający reportaż historyczny, wspaniale zilustrowany zdjęciami wykonanymi przez jednego z pracowników. Na zakończenie lektury odwiedzić możemy także stronę internetową, gdzie w starych archiwach można odnaleźć nazwiska osób przybywających w tamtych czasach statkami na Ellis.